Bolest, pálení, řezání při močení a časté nucení? Jaké má příčiny?

Bolest, pálení, řezání při močení a časté nucení? Jaké má příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest a pálení při močení je příznakem zánětu. U žen jsou záněty častější, a to hlavně pro kratší močovou trubici a její umístění. Příčinou může být i dehydratace či koncentrovaná moč. Někdy je za touto bolestí pohlavně přenosné onemocnění. V každém případě, pokud přetrvává, je vhodné vyšetření.

Bolest, pálení, řezání při močení či časté nucení na močení?
A k tomu bolestivý podbřišek?
Potíže na začátku či na konci močení?
Problémy častější u žen, ovšem nevyhnou se ani mužům.

Bolest při močení (odborně i dysurie) může být příznakem pro zánětlivé nebo infekční onemocnění močových cest, močové trubice nebo močového ústrojí. Kromě toho mnohdy pociťuje člověk bolest při močení i v případě pohlavně přenosných nemocí.

I při dehydrataci je moč zahuštěná, koncentrovaná a to může vyvolat při močení bolest.

Někdy je možné cítit vyšší koncentraci moči i ráno, v případě prvního močení ranní moči. Jindy mohou být za drážděním léky. Je tomu tak například v případě některých cytostatik.

Dráždění sliznice může vyvolat i působení nevhodných hygienických potřeb, ale i reakce na textil. Při intimní hygieně je důležité používat vhodné přípravky.

Spodní prádlo by mělo být vyrobeno ze vzdušného materiálu, a ne z umělých vláken.

Často se ptáte:
Proč mě štípe při čurání?
Proč ženy pálí intimní oblasti?
Může být přítomno časté nucení i bez bolesti?
Pomůže na zánět močového měchýře domácí léčba?

Onemocnění močového systému

Ve většině případů je bolestivé močení dlouhodobějšího rázu. Trvá například i více dní. Způsobené je většinou infekcemi a záněty dolních močových cest – močového měchýře (cystitida) nebo močové trubice (uretritida).

Zánětlivá onemocnění tohoto typu jsou způsobena bakteriemi. Největší zastoupení mají infekce způsobené bakterií Escherichia coli. Kromě bolesti je možné pozorovat i jiné příznaky, například zvýšenou tělesnou teplotu nebo bolesti v podbřišku. Léčba je antibiotická.

Opakovaný výskyt infekcí močových cest způsobených bakterií Escherichia coli napomáhají eliminovat i brusinkové přípravky. Obsahují proantosyanidy. Proantosyanidy zabraňují bakteriím E. coli přichytit se na stěnu močového měchýře.

Kromě onemocnění močových cest se může bolestivým močením projevovat i zánět ledvin. Kromě bolesti je při tomto onemocnění časté i nutkání na močení ve větší intenzitě a pálení při vylučování moči.

žena, model, močové ústrojí, ledviny. močovody, močový měchýř
Zánětem může být postižena jakákoliv část ústrojí. Zdroj: Getty images

Často se spolu vyskytují tyto příznaky:

 • pálení, řezání při močení
 • bolest v podbřišku
 • nucení na časté močení, ale odchod malého množství moči
 • časté močení v noci
 • pomočování
 • bolest v bederní a křížové oblasti
 • krev v moči makroskopicky (viditelná okem), ale někdy jen mikroskopicky (není vidět okem)
 • zakalení moči, jiné zbarvené moči
 • zvýšení tělesné teploty, horečka
 • únava
 • pocit na zvracení, zvracení

Močové kameny

Také výskyt močových kamenů způsobuje řezavou bolest nebo pálení. Močová trubice vlivem těchto kamenů může mít narušenou strukturu sliznice, takže není výjimečná ani menší přítomnost krve.

Stejně i ledvinové kameny, které se vytvoří z nahromaděných minerálních látek, které nebyly vyloučeny, způsobují pálení a bolestivost. Ty mohou projít až do močovodu, kde se zaseknou. Zde už je nutná náročnější léčba. V případě příliš velkých kamenů je dokonce nutné i jejich chirurgické odstranění.

Při zúžení močové trubice

I zúžení může být příčinou bolesti. K zúžení může dojít na základě úrazu, ale často je příčina vrozené onemocnění. Někdy je příčinou chirurgický zákrok, například po gynekologických operacích.

Žena má bolesti podbřišku, onemocnění pohlavního a močového ústrojí
Bolest v podbřišku může značit zánět močového, i pohlavního systému. Zdroj: Getty images

Zánět pohlavního ústrojí

U žen je bolest při močení často příznakem onemocnění gynekologického ústrojí. Například při zánětu zevních rodidel nebo při zánětu pochvy. Příkladem je vulvovaginitida nebo vaginitida.

Pohlavně přenosné nemoci

Mnohdy je bolest při močení způsobena infekčními pohlavně přenosnými chorobami. Takto se projevuje například kapavka, kvasinková infekce pochvy nebo chlamydiová infekce. V tomto případě je třeba určitě navštívit lékařskou ambulanci, ať už urologickou, nebo gynekologickou.

Tyto pohlavně přenosné choroby způsobí i bolest při močení:

 • kapavka
 • chlamydiová infekce
 • trichomonóza

Onkologická onemocnění

Muž má bolesti močového systému
Bolest může být symptomem onkologického onemocnění. Zdroj: Getty images

Kromě problémů s vylučovacím ústrojím může být bolest při močení i projevem a příznakem onemocnění vážnějšího charakteru. A to zejména u žen při rakovině děložního čípku. U mužů při nádorech močového měchýře a prostaty.

V tomto případě je co nejdříve zapotřebí správná diagnostika a odhalení nemoci. Zatímco zánětlivé onemocnění dělohy vyžaduje antibiotickou léčbu, v případě nádoru je třeba chirurgické řešení s následnou radiologickou terapií.

Jen včasná diagnostika umožňuje zachovat příznivé vyhlídky pro léčbu a kompletní vyléčení postiženého pacienta. V každém případě může podcenění bolestivého močení, i při méně závažných chorobách, způsobit komplikace a následně delší dobu léčení.

Video o příčinách dysurie

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.