Léčba zvětšení prostaty: sledování, léky a operace

U BHP (benigního zvětšení prostaty) je léčba založena především na pravidelném ambulantním sledování. Terapie spočívá ve změně životního stylu a určitých režimových opatřeních.

Životní styl je založen na dostatečném příjmu tekutin a omezení příjmu alkoholu a kofeinu. Zahrnuje také specifický trénink močového měchýře a svalů pánevního dna s cílem zvýšit kapacitu samotného močového měchýře.

Ve většině případů je indikována farmakologická léčba, která spočívá v užívání inhibitorů 5-alfa-reduktázy. Cílem je inhibovat přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, který stimuluje růst tkáně prostaty.

Užívání alfa-blokátorů způsobuje uvolnění tlaku a svalového napětí v močových cestách. Tím odstraňují nepříjemné obtíže s močením.

Chirurgická léčba se volí v případě neúspěšné farmakologické a konzervativní léčby.

Chirurgická léčba nezhoubného zvětšení prostaty je indikována v případě příznaků, které výrazně zhoršují kvalitu života pacienta. Jedná se především o závažnou močovou inkontinenci a problémy s vylučováním moči.

Chirurgický zákrok se volí v případě opakovaných mnohočetných infekcí močových cest, chronické retence moči, cystolitiázy a dalších přidružených onemocnění močového systému.

V rámci chirurgické léčby lze nyní provádět méně invazivní postupy, které umožňují vyhnout se prostatektomii – chirurgickému odstranění prostaty.

Jednou z možností je transuretrální recese neboli incize prostaty, která se používá k přetvoření tkáně prostaty a odstranění problémů s vylučováním moči zúžením močové trubice. Jedná se o neinvazivní zákrok prováděný přes močovou trubici pacienta.

Laparoskopická operace je moderní chirurgický zákrok přes vpichy do kůže pacienta, při kterém se upraví a odstraní nadměrná tkáň prostaty.

Možností je také operační laserová terapie, která odstraňuje zbytnělou tkáň prostaty a zároveň eliminuje pooperační komplikace.

Přesný typ operace vždy závisí na chirurgovi. Určuje jej vzhledem k věku a anamnéze pacienta, rozsahu zvětšení prostaty zdravotním komplikacím s vylučováním moči.

fsdílet na Facebooku