Jak špatný životní styl zvyšuje riziko impotence, erektilní dysfunkce?

Jak špatný životní styl zvyšuje riziko impotence, erektilní dysfunkce?
Zdroj fotografie: Getty images

Víte, jaká slova nejvíce rezonují v uších mužů? Co je pro ně i v dnešní době tabu? O čem neradi mluví? Impotence, porucha erekce, slabá erekce.

Impotence nebo erektilní dysfunkce... a také zdravý životní styl.

Většina mužů se u těchto dvou témat moc nezdrží.

Proč?

První je o jejich pýše a druhá není vůbec zajímavá. A přece spolu souvisí.

Dokázali by o tom mluvit muži s vlastní zkušeností. Příčina erektilní dysfunkce může být ukryta v psychogenní nebo organické složce. Zdravý životní styl má vliv na obě.

Více se dozvíte v článku níže.

Co je erektilní dysfunkce?

Erektilní dysfunkce je v krátkosti vlastně neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci. O ztopoření a jeho poruchách se dočtete více i v článku o erektilní dysfunkci.

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl je snaha člověka udržet si zdraví, fyzickou kondici a psychickou pohodu.

Zdravý životní styl se můžeme naučit.

Osvojit si zdravý životní styl je výsledkem systematických činností, které nám napomáhají k dosažení vytouženého výsledku – žít zdravě a déle.

Hlavní složky ovlivňující životní styl a zdraví:

  • strava
  • pitný režim
  • pohybová aktivita
  • s nimi souvisí nadváha
  • psychická zátěž, stres
  • pravidelný spánek
  • kouření
  • alkohol
  • drogy
  • léky

Jak spolu souvisí impotence a životní styl?

Ptáte se, proč vážeme tato dvě témata do jednoho celku? Odpověď není ani tak složitá, pokud si pospojujeme souvislosti.

Porucha erekce není problém pouze zkušenějších pánů.

Ano, tím mám na mysli právě ty starší.
To vůbec ne.
A pokud si stojíte za svým názorem...
...mýlíte se!

Ve věku od 30 do 70 let postihuje více než 30 % mužů.
Více než 50 % populace mužů potrápí již ve věku nad 40 let.
25 % mužů by mělo hledat příčinu v psychogenních složkách.

Ostatních 75 % (organických příčin) to bude mít sice těžší, ale nemusí zoufat. I jim lze pomoci.

Impotence a…

V tomto momentě se dostáváme k jádru článku. Uvidíte souvislost. Je jen na vás, co si z toho odnesete.

Zdravý životní styl se skloňuje v různých spojeních. Mezi ně patří také kvalita a délka erekce.

U mladších mužů je porucha erekce hlavním důsledkem nesprávné životosprávy.

Působení organických faktorů, onemocnění srdečně-cévního systému, jako ateroskleróza, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce. Špatné stravovací návyky a snížená pohybová aktivita. Nelze zapomenout na zlozvyky v podobě kouření, požívání alkoholu a drog.

Strava z dlouhodobého hlediska ovlivňuje naše zdraví a u mužů i tvrdost údu při jeho ztopoření.

Nevhodná strava jako mastná jídla, hodně soli, cukrů, nedostatek vitamínů a minerálů se odráží na zdraví i erekci.

Osvojte si správné zastoupení potravinových složek. Tuky, cukry, vláknina, bílkoviny, vitamíny, minerály a stopové prvky. Strava má být racionální, vyvážená a ne jednotvárná. Každá složka je pro organismus potřebná.

Pamatujte si, že nejlepší je rozdělení jídla na 5 přiměřených porcí za den.

Hádejte, co se stane s vaší erekcí, když přijedete domů unavení po celém dni a zkonzumujete celodenní dávku jídla najednou. Ne, sexuální radovánky nečekejte. Vaši postel naplní nekvalitní spánek a obezita.

Lepší přehled o vhodné a nevhodné stravě pro vaši erekci vám poskytne tabulka

Vhodné Nevhodné
zelená zelenina maso tučné a uzené
rajčata, chřest, fazole, cizrna, sója, celer, křen, česnek smažená jídla
meloun mléčné výrobky s vysokým obsahem tuků
jahody, broskve, ostružiny, borůvky, brusinky, banány, avokádo, ananas, citrusové plody, granátové jablko bílé pečivo
maso (libové), ryby, mořské plody, vejce slaná jídla (bramborové lupínky, tyčinky)
vláknina (sladké brambory, luštěniny, jablka, hrušky, maliny, avokádo a jiná zelenina a ovoce, ovesné vločky, semínka), psyllium polotovary
oleje pro obsah mastných kyselin (slunečnicový, sójový, kukuřičný, řepkový, olivový, podzemnicový, z dýňových semínek) alkohol (při hladině alkoholu vyšší než 0,5 promile v krvi)
skořice, vanilka, máta, zázvor, hřebíček, chilli, sladkosti a jiné potraviny s vysokým obsahem jednoduchého cukru (bonbóny, dorty, zákusky, zmrzlina)
ořechy, kešu, arašídy, mandle, piniové oříšky, dýňové, chia a lněná semínka
čokoláda (více než 70 % kakaa), med
káva, zelený čaj, ženšenový čaj, ovocné šťávy (hlavně z citrusů), rajčatová šťáva, a jiné nápoje
ženšen, Ginkgo biloba, amca, šafrán, saw palmetto, kotvičník zemní (Tribulus Terrestris)
červené víno v omezeném množství (jedna sklenička – maximálně 2 dcl)

Pitný režim je stejně důležitý jako příjem stravy. Dlouhodobá dehydratace neprospívá prokrvení mužského pohlavního údu. Proto, není-li nutné omezení příjmu tekutin (například pro onemocnění ledvin), je jeho dodržování nezbytné.

Doporučeny jsou minimálně 2 litry tekutin za den. V horku a při vyšším výdeji (těžká fyzická námaha, horečky) je třeba příjem tekutin zvýšit.

Pohybová aktivita nám pomáhá ke kondici a ta prospívá zdraví. Současně i pevnější a delší erekci. Pokud je jí málo, trpí celé tělo a samozřejmě i penis.

Proto je třeba myslet na pravidelný pohyb, a to obzvláště u lidí se sedavou prací.

Není nutná těžká námaha v posilovně. Postačí i lehčí zátěž, kardio, a to alespoň třikrát do týdne. Starším mužům, a vlastně i párům, prospěje společná procházka alespoň hodinu denně.

Nic, co by se nedalo splnit a osvojit.

Nadváha je v pořadí hned za stravou a pohybem. Asi víte, proč. Je přímo navázána na tyto podjednotky. Správné stravování a přiměřená dávka pohybové aktivity jí neprospívá.

Vězte, že při redukci váhy se budete ve vlastním těle cítit o něco lépe a poroste chuť na sex a také pevnost erekce.

Existují případy, kdy i při vytrvalostním běhu s nadváhou si nevíte rady. Možná pomůže osobní trenér, poradce ve stravování. U některých onemocnění (metabolická, endokrinní) je třeba zvážit odborné vyšetření.

A teď pozor!

Proberte se a čtěte zase o něco pozorněji.

Na začátku jsme zmiňovali psychogenní faktory a 25 %. Bez rozdílu věku.

Stres položí i ten nejenergičtější penis.

Je nepřítelem zdraví a manželské postele. Práce zatěžuje. Co se děje v profesionálním životě, tam je třeba nechat. Do rodinného kruhu přijíždějte s čistou myslí.

V životě dochází k situacím, kdy se intenzivnímu stresu nevyhneme. Vyvolávají vysokou dávku negativního stresu (distres). Pokud stres tohoto druhu přetrvává, může mít za následek vážné poškození zdraví až smrt. Rovněž negativně ovlivňuje erekci.

V tomto případě je odborná pomoc nezbytná.

Jak jste na tom se spánkem?

Jeho dostatek prospívá tělu, jeho regeneraci, načerpání sil, psychice. Notoricky známých 8 hodin spánku neplatí pro každého. I spánek je individuální záležitostí každého člověka.

Jsou lidé, kteří vyžadují 8 hodin spánku. Někteří si vystačí s pěti hodinami. Za zlatou střední cestu lze považovat interval 6–8 hodin.

Do postele bez počítače!

Notebook patří na stůl a ne na stehna. Příčina je nadměrné zahřívání mužské oblasti genitálií. Šourek zajišťuje varlatům správnou teplotu a normální funkci. Ta je narušena při nízké teplotě a také při vysoké teplotě prostředí.

Na trhu jsou pomůcky k odstranění tohoto vlivu v podobě různých stolečků.

Otázka na tělo, milí partneři, druhové, družky, manželé, manželky:

Hraje ve vašem vztahu harmonie prim? Nebo to sem tam skřípe?

Občasné neshody jsou někdy jiskrou k lepšímu sexu. Každému je známo udobřování se v posteli. Pozor ale na dlouhodobé neshody, mohou za erektilní dysfunkci. Pokud vám záleží na vztahu a sami si nevíte rady, vyhledejte pomoc.

Strach ze ztráty intimity a také strach z neúspěchu jsou důvod, proč to v posteli nefunguje. Stydlivý mladý muž, který ještě nemá zkušenosti, může bojovat s neúspěchem. Následně to odpovídá za strach z neúspěchu při pohlavním aktu.

V tomto případě opět pomáhá vyšší míra komunikace mezi partnery.

Nízká sexuální atraktivita partnera je také jednou z příčin, které spadají pod psychogenní složku erektilní dysfunkce. Zde neexistuje univerzální pomůcka. Oba partneři musí zapracovat na tom, zda se vůbec dá tato příčina napravit.

V řádcích výše vidíte složky, které přímo souvisí se životosprávou, nebo se o ni zčásti opírají. Přestože se blížíme ke konci, přibližujeme se k hlavním nepřátelům erekce.

Alkohol, nikotin a drogy jsou trio, které vám z pohlavního údu udělají návnadu pro sladkovodní ryby. Chcete-li se vyhnout erektilní dysfunkci, nebo potřebujete vrátit kvalitu ztopoření penisu, vyhýbejte se jim.

Pro alkohol platí, že malá dávka není škodlivá. Pro zdraví i pro erekci. Dokonce jsou popisovány jeho pozitivní účinky. Ale neberte to jako doporučení a záminku k jeho konzumaci.

Můj osobní názor je alkohol = nepřítel.

Pro zneškodnění pohlavního spojení stačí 0,5 promile alkoholu v krvi. Proto se popíjení vyšších dávek alkoholu nedoporučuje.

Kouření z dlouhodobého hlediska poškozuje tělo od kořínků vlasů až po prsty na nohou. Je příčinou aterosklerózy, sníženého prokrvení srdečního svalu a penisu také.

Máte-li zájem o ischemickou chorobu srdeční a erektilní dysfunkci, kuřte.

Informace o rakovině plic a jiných onkologických onemocněních jsou známé a je jich plný internet.

Narkomanie ovlivňuje psychiku. Závislost na drogách zhoršuje psychiku, deprese, kondici a stejně jako u povolených drog celkové zdraví organismu.

Drogy jsou příčinou impotence a řady jiných onemocnění.

I některé léky způsobují erektilní dysfunkci. Ale jejich užívání je důležité pro zvládání daného onemocnění. Jak napravit potenci, je třeba zkonzultovat s lékařem.

Nedodržení nebo vynechání pravidelné lékové terapie může zhoršit zdravotní stav. Proto se svévolná změna léčby nedoporučuje.

Při tématu léků nelze nezmínit stav dlouhodobého onemocnění. Máme tím na mysli onemocnění, na která se muž léčí nebo by se léčit měl. Při zanedbávání primárního problému se může sekundárně objevit erektilní dysfunkce. Proto je nezbytné myslet i na tuto souvislost.

Ve východní kultuře se ke zlepšení potence používala a také používá akupunktura. V dnešní době se k jejímu použití přiklání i zbylá část světa.

Závěr s impotencí

Nezoufejte, pokud příčina vaší poruchy má organickou příčinu.

S tím vám umí pomoci odborník. Vyhledejte ho. Pomůže vám praktický lékař, urolog, androlog, sexuolog, neurolog, psycholog nebo i psychiatr.

V případě, že nechcete ještě vyhledat odbornou pomoc, je zde možnost. Doplňky stravy, které nejsou nosičem léčiva a jejich negativní vliv na organismus je jen teoretický.

V tomto případě platí pravidlo dlouhodobé podpory.

Pro absenci léčiva většinou nemají okamžitý účinek. Jejich maximální účinek se projeví až po několika týdnech užívání.

U doplňků stravy nezapomínejte na to, že jsou to opravdu jen doplňky a nenahrazují racionální výživu. A pokud jste dlouhodobě léčen, je doporučeno poradit se s vaším lékařem.

Teď už znáte souvislosti s životním stylem a ovládnutím erekce. Je na vás, co si z článku vezmete k srdci a čím začnete.

Pokud patříte ke šťastnějším 25 %, jste na stopě k úspěchu. Váš cíl je jasný a cesta k němu známá. Držím palce a věřím, že vám tyto věty dodaly energii pro boj s poruchou erekce.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.