Srdečně-cévní onemocnění

Pod Srdečně-cévním onemocněním patří

Vyberte podkategorii
Angina pectoris: Co je a jaké má příznaky stabilní či nestabilní forma bolesti na hrudi?

Angina pectoris

Angina pectoris je jednou formou ischemické choroby srdeční. Vzniká následkem nepoměru mezi potřebou a přísunem krve, kyslíku a živin do srdce. Typicky se vyskytuje při zvýšené fyzické či psychické zátěži. Záchvaty anginy pectoris se opakují a jejich projevem je tlaková nebo svíravá bolest na hrudi.

Arytmie: Co je to srdeční arytmie a jak se projevuje? + Léčba

Arytmie

Arytmie je porucha srdečního rytmu. Arytmie může mít zpomalenou, normální nebo zrychlenou srdeční frekvenci.

Bércový vřed: Co je to, jak se projevuje a jak vypadá?

Bércový vřed

Bércový vřed znají alespoň z doslechu mnozí z nás. Pojďme se blíže podívat na příčiny, příznaky a léčbu.

Co je to hemangiom a proč vzniká? Jeho příznaky a průběh

Hemangiom

Hemangiom je nezhoubný nádor vytvořený z krevních cév. V dětském věku existují kongenitální hemangiomy a infantilní hemangiomy. Kongenitální hemangiomy jsou viditelné ihned po narození, infantilní hemangiomy se objevují později, nejčastěji během prvního roku života. V dospělosti se hemangiomy nejčastěji vyskytují na hrudníku, krku, obličeji a také na vnitřních orgánech. Podle typu cévy, ze které vznikají, se dělí na hemangiomy kapilární a kavernózní. Při výskytu vícečetných hemangiomů se onemocnění nazývá hemangiomatóza.

Defekt septa komor

Defekt septa komor

Defekt septa komor je srdeční vada a onemocnění přepážky předsíně nebo komory, které způsobuje komunikaci mezi pravou a levou srdce. Dochází k míchání okysličené a odkysličené krve. Jde o vrozenou srdeční vadu. Takto smíšená okysličená a odkysličená krev je rozváděna po celém těle, což může způsobovat velké problémy. Velmi často se takové defekty objeví v dětství, ale záleží i na velikosti defektu. Někdy se objeví až v dospělosti.

Fallotova tetralogie: Co je to a jak se projevuje tato vrozená vada?

Fallotova tetralogie

Fallotova tetralogie je vrozené srdeční onemocnění a nejčastější cyanotická srdeční vada. Jde o onemocnění srdce i velkých cév. Vyskytuje se zejména v dětském věku, někdy i v dospělosti. V dospělosti ale pacienta toto onemocnění zatěžuje méně a nemusí se nijak zvlášť ani projevovat. Onemocnění je mnohdy doprovázeno i jinými srdečními a cévními vadami, například vadami koronárních tepen nebo otvorem v přepážce mezi síněmi přímo v srdci.

Kardiomyopatie: Co je to, příznaky, příčiny v dětství a dospělosti?

Kardiomyopatie

Kardiomyopatie označuje skupinu onemocnění postihujících srdeční sval (myokard). Je známo několik forem, které mají různé příznaky a odlišnou léčbu.

Koarktace aorty: Příčiny a příznaky zúžení aorty?

Koarktace aorty

Koarktace aorty je vrozená srdeční vada charakterizovaná zúžením hlavní srdeční cévy. Tvoří téměř desetinu vrozených srdečních vad. Jak toto vývojové kardiovaskulární onemocnění vzniká?

Myokarditida: zánět srdečního svalu. Infarkt myokardu, typ onemocnění srdce

Myokarditida

Myokarditida představuje zánětlivý proces srdečního svalu. Zánět srdečního svalu může způsobit snížení srdeční funkce. Jaké jsou příčiny, první příznaky a současné možnosti léčby myokarditidy?

Nízký krevní tlak: proč vzniká, jaké má příznaky? + Komplikace

Nízký krevní tlak – Hypotenze

Při nízkém krevním tlaku (hypotenzi) jsou hodnoty krevního tlaku dlouhodobě nižší než 100/60. Zejména ženy mohou mít závratě, mdloby nebo pocit na omdlení. Jedná se o onemocnění, nebo ne?

Perikarditida: zánět srdečního obalu. Jaké má příčiny a příznaky?

Perikarditida

Perikarditida označuje zánětlivý proces vnějšího obalu srdce (perikardu). Má různou etiologii. Jaká je příčina perikarditidy, první příznaky a možnosti léčby?