Onemocnění cévního systému a poruchy krevního oběhu

Pod Onemocnění cévního systému a poruchy krevního oběhu patří

Vyberte podkategorii
Aneurysma: Co je to cévní výduť, jak se projevuje a jaká má rizika?

Aneurysma

Aneurysma, známé také pod označením cévní výduť, je závažné onemocnění cév. Postihuje tepny, tedy arterie a aorty. Rozděluje se na pravé, disekující a nepravé. Člověk může s nerozpoznaným aneurysmatem žít dlouhá léta, ale jeho prasknutí bezprostředně ohrožuje život člověka.

Ateroskleróza: Znáte příznaky či příčiny vzniku, rizika, prevenci?

Ateroskleróza

Ateroskleróza je onemocnění tepen. Stěna tepny je postižena chorobným procesem. Probíhá dlouhodobě a kvůli negativním podmínkám progresivně.

Bércový vřed: Co je to, jak se projevuje a jak vypadá?

Bércový vřed

Bércový vřed znají alespoň z doslechu mnozí z nás. Pojďme se blíže podívat na příčiny, příznaky a léčbu.

Chronické žilní onemocnění, nedostatečnost: Jaké má příčiny, příznaky?

Chronické žilní onemocnění

Chronické žilní onemocnění je často se vyskytující problém, jehož rozvoj podporuje i moderní životní styl. Negativně ovlivňuje kvalitu života, časem se zhoršuje.

Co je to chronická žilní nedostatečnost, jak se projevuje, má rizika?

Chronická žilní nedostatečnost

Chronická žilní nedostatečnost se řadí mezi civilizační onemocnění. Jde o novodobou epidemii. Má multifaktoriální základ a negativně ji podporuje i dnešní životní styl.

Co je to hemangiom a proč vzniká? Jeho příznaky a průběh

Hemangiom

Hemangiom je nezhoubný nádor vytvořený z krevních cév. V dětském věku existují kongenitální hemangiomy a infantilní hemangiomy. Kongenitální hemangiomy jsou viditelné ihned po narození, infantilní hemangiomy se objevují později, nejčastěji během prvního roku života. V dospělosti se hemangiomy nejčastěji vyskytují na hrudníku, krku, obličeji a také na vnitřních orgánech. Podle typu cévy, ze které vznikají, se dělí na hemangiomy kapilární a kavernózní. Při výskytu vícečetných hemangiomů se onemocnění nazývá hemangiomatóza.

Co je to Kawasakiho nemoc? Jaké má příčiny, příznaky a jak se léčí?

Kawasakiho nemoc

Kawasakiho nemoc je akutní horečnaté onemocnění, které je charakteristické zánětem malých a středně velkých cév. Onemocnění ve většině případů postihuje děti ve věku do 5 let, a to zejména chlapce. U nás je poměrně vzácné. Nejčastěji trápí děti z Japonska. Nemoc má několik fází a ve většině případů dochází k uzdravení.

Co jsou to křečové žíly, varixy? Proč vznikají, jak se projevují, léčí

Křečové žíly

Křečové žíly jsou nejrozšířenějším onemocněním ve vyspělých zemích. Řadí se mezi civilizační choroby. Předpokládá se, že postihují 10–40 % populace světa. Jejich výskyt závisí také na věku, zároveň častěji trápí ženy.

Co jsou vaskulitidy a co je příčinou zanícených cév? + Příznaky, léčba

Vaskulitidy

Vaskulitidy – pojem označuje širokou skupinu onemocnění, které se vyznačují zánětem až nekrózou cévní stěny. Zasahují všechny typy cév a kdekoliv v organismu.

Disekce aorty: Jaké jsou příčiny prasknutí tepny a příznaky? + Rizika a léčba

Disekce aorty

Při disekci aorty nastává prasknutí cévní stěny, přičemž mezi její vnitřní vrstvy proudí krev. Rozsah může být malý, ale také rozsáhlý a postihující celou aortu.

Hemoroidy, zlatá žíla: Jaké jsou příznaky a léčba (vnější, vnitřní)?

Hemoroidy - zlatá žíla

Zlatá žíla, hemoroidy, jako frekventovaný problém dospělých s nemalým dopadem na pohodlí a také i na psychiku člověka.

Hluboká žilní trombóza: Co je to, proč vzniká a jaké má komplikace?

Hluboká žilní trombóza

Hluboká žilní trombóza je poměrně častým onemocněním, jehož potíže mohou být mírné a nezávažné. Druhou stranu problému ale tvoří riziko rozvoje plicní embolie a tromboembolické nemoci.

Infarkt myokardu: Proč vzniká, jaké má projevy akutní srdeční infarkt?

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu nebo i infarkt srdečního svalu je akutní formou ischemické choroby srdeční. Ischemie, čili nedokrvení, vzniká na základě ucpání koronární cévy, která vede krev k buňkám srdečního svalu. Hlavní příčinou je náhlé uzavření nebo dlouhodobé zužování cévy.

Koarktace aorty: Příčiny a příznaky zúžení aorty?

Koarktace aorty

Koarktace aorty je vrozená srdeční vada charakterizovaná zúžením hlavní srdeční cévy. Tvoří téměř desetinu vrozených srdečních vad. Jak toto vývojové kardiovaskulární onemocnění vzniká?

Onemocnění aorty: Aneurysma, disekce a jiné? Poznejte příčiny, příznaky

Onemocnění aorty

Onemocnění aorty nepatří mezi častá, avšak o to jsou závažnější. Mohou probíhat velmi rychle a akutní s ohrožením života, ale i chronicky.

Periferní arteriální onemocnění: Jaké má příčiny a příznaky? + Prevence a léčba

Periferní arteriální onemocnění

Periferní arteriální onemocnění je označením pro onemocnění tepen, které zásobují různé části těla. Většinou jde o postižení cév aterosklerózou, avšak ta není mezi příčinami jediná.

Plicní embolie: Proč vzniká, jak se projevuje, zjišťuje a léčí?

Plicní embolie

Plicní embolie je akutní stav, při kterém nastává ucpání cév v plicích. Nejčastější příčinou je tromboembolická choroba. Krevní sraženina se uvolní a putuje cévami jako embolus. Ten následně ucpe cévu. Při masivní formě hrozí riziko úmrtí.

Plicní hypertenze: Co je to a proč vzniká? + Příznaky a léčba

Plicní hypertenze

Plicní hypertenze je onemocnění, které omezuje celkovou výkonnost, kvalitu i délku života člověka. Příčina vzniku nemusí být vždy jasná nebo je za ní jiné onemocnění.

Posttrombotický syndrom: Co je to, proč vzniká a jak se projevuje?

Posttrombotický syndrom

Posttrombotický syndrom vzniká jako komplikace žilní trombózy. Jde o stav, který může výrazně ovlivnit kvalitu života postižené osoby.

Raynaudův syndrom: Jaká je příčina nedokrvení prstů na rukou?

Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom se projevuje záchvaty nedokrvení koncových částí lidského těla, nejčastěji prstů ruky a nohy. Nemusí, ale také může značit závažnější zdravotní problém.