- solen.cz - Koarktace aorty v dospělosti. Solen. Daniela Žáková a spol.
- solen.cz - Koarktace aorty jako vzácná příčina sekundární hypertenze. Solen. MUDr. Zdeněk Štekl
- casopisvnitrnilekarstvi.cz - Akutní a chronická onemocnění hrudní a břišní aorty u dospělých. Časopis pro vnitřní lékařství. Peter Gavorník a kol.
- heart.org - Koarktace aorty (CoA). Příznaky srdečního infarktu a mozkové mrtvice online
- cdc.gov - Fakta o koarktaci aorty
- cincinnatichildrens.org - Koarktace aorty
Koarktace aorty: Příčiny a příznaky zúžení aorty?
![Koarktace aorty: Příčiny a příznaky zúžení aorty?](https://medicspark.cz/thumbnail/featured_large/images/choroby/koarktacia-aorty-pricina-vzniku-priznaky.jpg)
Koarktace aorty je vrozená srdeční vada charakterizovaná zúžením hlavní srdeční cévy. Tvoří téměř desetinu vrozených srdečních vad. Jak toto vývojové kardiovaskulární onemocnění vzniká?
Hlavní příznaky
- Malátnost
- Pocení
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Citlivost na světlo
- Dušnost
- Hučení v uších
- Modrá kůže
- Nízký krevní tlak
- Studené končetiny
- Svalová slabost
- Únava
- Vysoký krevní tlak
- Zrychlený tep
Vlastnosti
Koarktace aorty je vrozené onemocnění kardiovaskulárního systému způsobené zúžením hlavní cévy srdce – aorty. Ve většině případů je koarktace diagnostikována v dětství. Přibližně 2x více postihuje mužské pohlaví.
Etiologii vzniku, příznaky, diagnostiku a současné možnosti léčby naleznete v článku.
Srdeční aorta v kostce
Aorta, označovaná také jako srdeční trubice, představuje největší cévu v lidském těle.
Vychází z levé srdeční komory směrem vzhůru, vytváří charakteristický oblouk a stáčí se dolů. Pokračuje do břišní a pánevní oblasti jedince. Cestou vytváří přímé cévní větve, které zásobují orgány krví a živinami.
Aorta se anatomicky dělí na 3 základní části:
- Vzestupnou část (aorta ascendens), která vychází z levé srdeční komory a postupně prochází kolem aortálního oblouku.
- Oblouk aorty (arcus aortae ) je obloukovitá část, která se následně stáčí dolů. Z oblouku vycházejí také cévní větve zásobující mozek.
- Sestupná část (aorta descendens ) je sestupná část cévy směrem dolů do břišní a pánevní dutiny těla.
Co je to koarktace aorty?
Koarktace (vrozené zúžení) aorty je vývojové generalizované onemocnění lidského kardiovaskulárního systému. Označuje se také jako CoA. Tvoří přibližně 8 % všech vrozených srdečních vad.
Onemocnění postihuje 2 až 3krát častěji muže.
Hlavním znakem je vrozené zúžení části (nejčastěji sestupné části) aortálního oblouku. Přesné umístění a rozsah zúžení cévy je individuální a určuje závažnost samotného onemocnění.
Patofyziologie onemocnění představuje obstrukci odtoku krve z levé komory srdce. Důsledkem je vznik hypertenze (vysokého krevního tlaku) a hypotenze (nízkého krevního tlaku) v oblastech po koarktaci.
Dochází k hypertrofii (zvětšení) a dysfunkci levé komory, přetížení srdce, rozvoji akcelerované aterosklerózy a poruše koronárního průtoku krve.
Koarktace aorty je ve většině případů diagnostikována a operována/léčena v dětském věku. Ve vzácných případech se diagnóza objeví až v dospělosti jedince.
Mezi pozdní indikace k operaci patří především hypertenze (vysoký krevní tlak), rekoarktace a pseudoaneuryzma aorty.
Hlavními zdravotními riziky koarktace aorty jsou hypertenze, ateroskleróza a následný rozvoj cévní (ischemické) mozkové příhody.
Příčiny
Vývojová vada zúžení aorty vzniká již před samotným narozením dítěte.
Botallova dučej je cévní spojení mezi aortou a hlavní plicní cévou. Její patologie je jednou z častých příčin koarktace aorty.
Při prvních vdeších dítěte se Botallova dučej uzavírá. U zdravých novorozenců je tepenná spojka mezi aortou a plicní cévou uzavřena. Tím je zajištěn dostatečný průtok krve celým tělem a je zabráněno zpětnému toku krve do plic.
U koarktace aorty k uzavření této spojky nedochází a dochází k zúžení určité části aorty. Dochází ke značnému průtoku krve z aorty do plicních cév a současně ke snížení průtoku krve do zbytku dolní části těla.
Důsledkem je nedostatečné prokrvení dolní části těla a nadměrné přetížení srdce. Prokrvení horní části těla však není narušeno.
V závislosti na přesném umístění zúžení cévy se klinické příznaky a zdravotní rizika pacienta odvíjejí od samotného zúžení.
Nejčastěji je zúžena sestupná (descendentní) část aorty.
Ve vzácných případech se může vyskytnout také ve vzestupné části nebo v samotném oblouku aorty.
Koarktace aorty je izolovaná vada, ale může se vyskytovat i s přidruženými lézemi a srdečními vadami. Mezi nejčastější přidružené vady patří bikuspidální aortální chlopeň, defekt komorového septa nebo aortální stenóza.
V intrauterinním a postnatálním životě může dojít k nedostatečnému vývoji části aorty, změnám intrauterinního krevního průtoku, předčasnému zúžení tepen a dalším srdečním poruchám.
Koarktace aorty se také častěji vyskytuje u osob, které mají přítomny další genetické poruchy, jako je Turnerův syndrom.
CoA může být také součástí komplexních vrozených srdečních vad, jako je transpozice velkých tepen s defektem komorového septa nebo syndrom hypoplastického levého srdce.
Genetický faktor hraje při vzniku koarktace aorty a srdečních vad významnou roli.
![Fyziologický stav srdce a koarktace aorty (CoA). Zdroj: Getty Images Fyziologický stav srdce a koarktace aorty (CoA)](https://medicspark.cz/files/images/choroby/fyziologicky-stav-srdca-a-koarktacia-aorty.jpg)
Příznaky
Příznaky koarktace aorty jsou ve většině případů diagnostikovány a léčeny v raném dětství po narození. V dospělosti je možné se setkat s intervenčním onemocněním nebo s pacienty po operaci aorty.
Hlavním příznakem je dušnost v důsledku dekompenzované hypertenze a cévní obtíže na dolních končetinách v důsledku nedostatečného prokrvení dané oblasti. Pacient může pociťovat slabost a únavu dolních končetin nebo pocit studených nohou.
Mohou být přítomny bolesti hlavy, tinnitus (zvonění v uších) a krvácení z vedlejších nosních dutin.
Objektivní příznaky mohou zahrnovat hypertrofii (zvětšení/kardiomyopatii) levé srdeční komory, systolický šelest nad místem zúžení aorty nebo slabý femorální puls na dolních končetinách.
Vysoký krevní tlak je přítomen v horní polovině těla a naopak nízký krevní tlak v dolní polovině těla.
Možné projevy koarktace aorty:
- Dušnost (dýchací potíže, dyspnoe)
- Bolest hlavy
- Tinnitus (zvonění a pískání v uších)
- Závratě
- Zvýšené pocení
- Krvácení z nosu
- Pocit studených nohou
- Svalová slabost v dolních končetinách
- Zvýšená únava
![Vizualizace koarktace (zúžení) aorty v sestupné části srdeční cévy. Zdroj: Getty Images Vizualizace koarktace (zúžení) aorty v sestupné části srdeční cévy.](https://medicspark.cz/files/images/choroby/vizualizacia-koarktacie.jpg)
Diagnostika
Většina případů koarktace aorty je diagnostikována v raném dětství.
Základní diagnóza spočívá v měření krevního tlaku, který se liší v horní a dolní polovině těla pacienta.
K základní diagnostice patří přístrojová echokardiografie, která snímá elektrické impulzy srdečního svalu. Výsledkem je EKG křivka určující přesné vlny, kmitání a intervaly srdečního tepu.
U koarktace aorty lze pozorovat hypertrofii levé komory. Měří se korigovaný gradient.
Pro podrobné zobrazení vnitřních struktur, určení přesného místa patologie a samotného segmentu zúžení aorty může být indikována angiografie, rentgen, počítačová tomografie CT nebo magnetická rezonance MRI.
Diagnostický program zahrnuje také pravidelné holterovské monitorování krevního tlaku ke stanovení a sledování hypertenze pacienta.
Prognóza po léčbě koarktace aorty
V současné době je prognóza léčených pacientů mnohem lepší než v minulosti díky včasným operacím v dětském věku a rozvoji chirurgických metod. Přibližně 84 % operovaných pacientů přežívá a z nich 11 % podstoupí reoperaci aorty.
Akcelerovaná ateroskleróza v cévním řečišti před koarktací je příčinou koronárních příhod a náhlé srdeční smrti, která je nejčastější příčinou úmrtí u pacientů s koarktací aorty. Průměrný věk fatálního infarktu myokardu je 48 let.
Pacienti po operaci koarktace aorty by měli být doživotně sledováni kardiologem.
Koarktace aorty a těhotenství u žen
Těhotenství u ženy s neoperovanou koarktací aorty nebo rekoarktací je vysoce rizikové kvůli možnosti disekce aorty.
Těhotenství ženy po úspěšné operaci koarktace aorty je dobře snášeno. Pravděpodobnost potratu je přibližně u 16 % žen.
Vzhledem k hypertenzi je nutné časté sledování kardiologem i gynekologem a dodržování lékařských opatření.
Prevence kardiovaskulárního zdraví
Onemocnění kardiovaskulárního systému patří celosvětově k nejzávažnějším příčinám pracovní neschopnosti a jsou také jednou z hlavních příčin hospitalizace.
Preventivní faktory:
- Pravidelné preventivní prohlídky u kardiologa
- Včasná návštěva lékaře při zhoršení příznaků
- Eliminace stresového faktoru
- Zdravá a plnohodnotná strava
- Vyloučení tučných a mastných jídel
- Kontrola optimální hmotnosti
- Omezení tabákových výrobků
- Omezení konzumace alkoholu
- Pravidelné přiměřené cvičení v rámci diagnózy
- Kvalitní pravidelný spánek
- Domácí měření krevního tlaku
Přečtěte si také: Jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním?
Jak se léčí: Koarktace aorty
Léčba koarktace aorty: na prvním místě je operace/angioplastika
Zobrazit víceKoarktaci aorty se léčí
Koarktaci aorty vyšetří
Další názvy
Zajímavé zdroje informací
Související
![Mgr. Kristína Krajčovičová](https://medicspark.cz/thumbnail/user_medium/images/admins/1637237157.jpg)