Studené končetiny: Co znamenají a jaké mají příčiny?

Studené končetiny: Co znamenají a jaké mají příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Zapříčiní je chladné počasí, a to naprosto přirozeně. Mohou být příčinou nedostatku živin, vitamínů, ale také jako příznak onemocnění. Nejčastěji jsou to onemocnění samotných cév. Vyskytují se i při hormonálních problémech a také při cukrovce.

Studené končetiny mohou být příznakem problémů s cévami nebo i problémů s termoregulací. Ta je regulována hormonálními a nervovými vlivy.

Vliv prostředí

Pokud je člověk vystaven dlouhodobě chladnému prostředí nebo vlivům okolí, je přirozený pokles teploty v končetinách. Například u Raynaudova syndromu dochází k nedostatečnému dokrvení končetin i po krátkém vystavení chladu.

Stejně jako pohyb ve studeném prostředí, studené končetiny má za následek nedostatek pohybu. Sedavý způsob života, sedavá práce nebo dlouhodobé stání na jednom místě.

Při nedostatku živin

Poruchy termoregulace někdy způsobí i nedostatek živin. Hlavně při nedostatku železa a vitamínů skupiny B. K tomu dochází například i při anorexii. Anorexie je mentální porucha příjmu potravy, kdy se člověk snaží mít co nejnižší váhu, a to buď odmítáním potravy, nebo extrémním hubnutím.

snídaně, pánev, vajíčko, volské oko, chléb
Vejce je zdrojem vitamínů B. Foto: Thinkstockphotos

Nejčastěji postihuje dívky ve věku do 18 let. K této nemoci se přidružují poruchy srdečního rytmu a nízký tlak, v důsledku čehož dochází k poklesu prokrvení koncových částí těla, a tedy i k jejich ochlazení.

Jaká onemocnění mohou být za studenými končetinami?

Chladné končetiny se mohou vyskytnout i při onemocněních, která provázejí cévní problémy či srdeční problémy. Onemocnění srdce mají také vliv na celkovou termoregulaci.

Studené končetiny, zejména studené dolní končetiny, se vyskytují při vrozené chorobě srdeční zvané koarktace aorty. Hlavním příznakem je vysoký krevní tlak v horní polovině těla a nízký krevní tlak v dolní polovině těla.

Takže člověk má studené hlavně nohy. Onemocnění je způsobeno zúžením aorty, což je hlavní tepna odstupující ze srdce. Proudí jí krev do celého organismus. Někdy postihuje také velké cévy.

Problémem je i hypotenze (nízký krevní tlak). Typické projevy nízkého krevního tlaku jsou časté závratě, poruchy koncentrace, nadměrná spavost, svalová slabost a někdy i mdloby.

Nízký krevní tlak může být způsoben nedostatečným pumpováním krve od srdce do tepen nebo nesprávnou regulací cév, které neumí regulovat odpor pro krev. Při hypotenzi je tedy problém dotlačit krev do vzdálených cév, a právě proto se jako příznak vyskytují i studené končetiny.

Ischemická choroba dolních končetin

Velmi často se problémy se studenýma nohama vyskytují při ischemické chorobě dolních končetin. Je to onemocnění, které postihuje tepny. Průsvit tepen se při něm zužuje a může se dokonce až uzavřít, což následně způsobuje problémy s prokrvením.

Končetina, která se tak nachází pod takovým uzávěrem, přestává být dostatečně zásobena krví i jinými živinami. Typickými příznaky jsou bolest nohou, suchá kůže a chladná končetina, která se projevuje postupně.

Nebezpečné je nedokrvení končetiny, a to z důvodu odumření tkáně. Pokud k němu dojde, je nutná amputace postižené končetiny. Zamezí se tak šíření zánětu nad uzávěr cévy. Důležité je časné vyšetření, kterým lze zabránit ztrátě končetiny.

Příznaky nedokrvení končetiny jsou:

 • bolest
 • bledost
 • parestezie, tedy pocit mravenčení
 • ochrnutí
 • nepřítomnost pulsu na arteriích dolních končetin
 • chlad
Cigareta, nedopalek, popel, popelník, kouření
Je příčinou řady onemocnění a také ischemie dolních končetin. Foto: Thinkstockphoto

Rizikové faktory pro vznik:

 • kouření
 • strava s vysokým obsahem tuků
 • věk
 • nedostatek pohybu
 • stres
 • cukrovka
 • genetické faktory
 • vysoký krevní tlak
 • vysoký obsah lipidů v krvi
 • vysoký obsah kyseliny močové v krvi
 • vysoký obsah fibrinu v krvi
 • vysoký obsah homocysteinu v krvi

Anémie a studené končetiny

Studené končetiny se vyskytují i při anémii (chudokrevnosti). To zejména v případě, že je v krevním oběhu nedostatek červených krvinek a hemoglobinu. Hemoglobin je krevní barvivo, které na sebe váže kyslík.

Člověk je při anémii bledý, unavený a má sníženou výkonnost. U starších lidí může nemoc způsobovat i zmatenost. Nejčastěji jsou tedy chladné končetiny způsobeny krevním oběhem, který ve velké míře ovlivňuje jak jejich zásobení, tak termoregulaci.

Ostatní onemocnění

Studené končetiny mohou být následkem onemocnění štítné žlázy (hypotyreóza), ledvin, nadledvin (Addisonova choroba), při lupusu. Vyskytnout se mohou i při cukrovce. Příčinou může být i sklerodermie.

Často se vyskytují také při problémech s páteří. Stres a studené končetiny jsou známé spojení. Hlavně kvůli zúžení cév v koncových částech organismu. Tím organismus chystá dostatek krve pro životně důležité orgány.

Dítě si měří tělesnou teplotu digitálním teploměrem v ústech
Horečka zatíží srdce, následně chladnou koncové části těla. Foto: Thinkstockphoto

Horečka a studené končetiny u dětí

Horečka je označení tělesné teploty nad 38,5 °C. Tělesnou teplotu je třeba udržet pod hranicí 38,5 °C, a to nejen u dětí. Nad tuto hranici je přítěží pro celý organismus.

Zvyšuje se zátěž srdce a oběhového systému. Následně se to projeví zhoršeným (nedostatečným) prokrvením koncových částí těla, tedy končetin. I přes horečku jsou končetiny bledé a chladné.

Video o studených končetinách

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.