Onemocnění tepen

Pod Onemocnění tepen patří

Aneurysma: Co je to cévní výduť, jak se projevuje a jaká má rizika?

Aneurysma

Aneurysma, známé také pod označením cévní výduť, je závažné onemocnění cév. Postihuje tepny, tedy arterie a aorty. Rozděluje se na pravé, disekující a nepravé. Člověk může s nerozpoznaným aneurysmatem žít dlouhá léta, ale jeho prasknutí bezprostředně ohrožuje život člověka.

Ateroskleróza: Znáte příznaky či příčiny vzniku, rizika, prevenci?

Ateroskleróza

Ateroskleróza je onemocnění tepen. Stěna tepny je postižena chorobným procesem. Probíhá dlouhodobě a kvůli negativním podmínkám progresivně.

Co je to Kawasakiho nemoc? Jaké má příčiny, příznaky a jak se léčí?

Kawasakiho nemoc

Kawasakiho nemoc je akutní horečnaté onemocnění, které je charakteristické zánětem malých a středně velkých cév. Onemocnění ve většině případů postihuje děti ve věku do 5 let, a to zejména chlapce. Nejčastěji trápí děti z Japonska. Nemoc má několik fází a ve většině případů dochází k uzdravení.

Infarkt myokardu: Proč vzniká, jaké má projevy akutní srdeční infarkt?

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu nebo i infarkt srdečního svalu je akutní formou ischemické choroby srdeční. Ischemie (nedokrvení) vzniká na základě ucpání koronární cévy, která vede krev k buňkám srdečního svalu. Hlavní příčinou je náhlé uzavření nebo dlouhodobé zužování cévy.

Periferní arteriální onemocnění: Jaké má příčiny a příznaky? + Prevence a léčba

Periferní arteriální onemocnění

Periferní arteriální onemocnění je označením pro onemocnění tepen, které zásobují různé části těla. Většinou jde o postižení cév aterosklerózou, avšak ta není mezi příčinami jediná.

Plicní embolie: Proč vzniká, jak se projevuje, zjišťuje a léčí?

Plicní embolie

Plicní embolie je akutní stav, při kterém nastává ucpání cév v plicích. Nejčastější příčinou je tromboembolická choroba. Krevní sraženina se uvolní a putuje cévami jako embolus. Ten následně ucpe cévu. Při masivní formě hrozí riziko úmrtí.

Stenóza karotidy: Co je příčinou zúžení krkavice a jak se projevuje?

Stenóza karotidy

Zúžení krční tepny je závažný stav, který může vést k poruše prokrvení mozku až k cévní mozkové příhodě. Ateroskleróza není jedinou příčinou.