Co signalizují křeče v břiše (také v těhotenství nebo u dětí)?

Co signalizují křeče v břiše (také v těhotenství nebo u dětí)?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolesti břicha a křeče v trávicím traktu zažije během svého života téměř každý. Křeče mohou signalizovat chyby ve stravování. Mohou také poukazovat na různá onemocnění. Kdy je vhodné navštívit lékaře? Co pomáhá při jejich zmírnění?

Nepříjemný pocit v břiše, kolikovitá a svíravá bolest. Zhruba tak lze popsat křeče v břiše. Jedná se o opakující se bodavou bolest. Trvá několik sekund.

Etiologie bolesti břicha a křečí je poměrně rozmanitá a multifaktoriální.

Možné příčiny, příznaky, diagnostiku, léčbu a mnoho dalších zajímavých informací naleznete v článku.

Křeče v břiše – křeče v trávicím traktu

Křeče a bolesti v orgánech trávicí soustavy mají mnoho podob. Závisí na přesné příčině výskytu. Křeče v břiše jsou především projevem narušení nebo podráždění žaludku a střevního traktu.

Křeče v žaludku a střevech se obtížně lokalizují. Křeče v břiše jsou popisovány jako svíravé, řezavé a přicházející ve vlnách.

Křeče mohou být signálem dietní chyby, přejídání nebo důsledkem konzumace dráždivých potravin. Častější křeče mohou signalizovat potravinovou intoleranci nebo zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

V břiše a pánvi se nacházejí i jiné orgánové systémy. Křeče v břiše mohou být důsledkem podráždění různých orgánových systémů.

Etiologie a možné příčiny křečí

Bolest je varovným znamením lidského těla. Upozorňuje na rozvíjející se poruchu nebo podráždění.

Křeče v břiše mohou být důsledkem různých rizikových faktorů a onemocnění. Nejčastější etiologii a příčiny bolesti i křečí v břiše vysvětlíme níže.

Dietní (stravovací) chyba

Bolesti břicha a křeče se často objevují krátce po konzumaci nevhodného množství nebo druhu jídla. Přejídání zpomaluje činnost trávicího traktu a zpracování živin.

Při konzumaci a hltání velkých soust může dojít k podráždění stěn trávicího systému.

Naopak při nedostatečném příjmu potravy a hladovění dochází ke stahům, svírání žaludku a nepříjemným křečím.

Chybou mohou být také příliš horká, kořeněná a pálivá jídla. Taková jídla dráždí citlivý žaludek. Nejhorším scénářem je otrava jídlem. V takovém případě jedinec konzumuje nedovařené, zkažené a kontaminované potraviny.

Pokud tělo pravidelně nepřijímá dostatečné množství makroživin, mikroživin a vlákniny, mohou se běžně objevit zažívací potíže.

Častou chybou je nedostatečný příjem bílkovin a vlákniny. Problémy může způsobit i nadměrný příjem jednoduchých cukrů a nezdravých tuků.

Často jsou bolesti a křeče způsobeny nadměrným příjmem jednoduchých cukrů a nezdravých tuků.

Zácpa (obstipace)

Zácpa (neschopnost vyprázdnit stolici) může způsobovat bolesti a křeče, nadýmání a plynatost. Podle délky trvání a etiologie se dělí na akutní (krátkodobou) a chronickou.

Zácpa může být důsledkem nedostatečného příjmu vlákniny, stresu, nedostatku pohybu, farmakoterapie, organických příčin a poruch trávicího traktu.

Stres a nervozita (emoční faktor)

Křeče v břiše jsou poměrně často spojeny se stresem a emočním vypětím.

Před náročnou zkouškou, pohovorem, vystoupením nebo projevem může nervozita reflexně způsobit křeče trávicího traktu a krátkodobou změnu vyprazdňování (zácpa, průjem, zvýšená frekvence stolice).

Potravinové alergie a intolerance

Mezi základní příznaky potravinových alergií a intolerancí patří křeče v břiše. Objevují se relativně krátce po konzumaci určitého alergenu, například lepku. Mohou způsobovat bolesti žaludku po jídle.

Mezi další příznaky patří nadýmání, poruchy trávení, plynatost a problémy s vyprazdňováním (průjem/zácpa).

Imunitní systém jedince uvolňuje protilátky, které bojují proti nevhodné složce potravy. Běžné potravinové alergie a intolerance může vyvolávat laktóza (mléčný cukr), lepek, sója, arašídy, vejce nebo koření.

Nejzávažnější formou nesnášenlivosti lepku (bílkoviny obsažené v pšenici, ječmeni a žitu) je onemocnění zvané celiakie.

Lepek u osob s tímto onemocněním způsobuje poškození stěny tenkého střeva. Způsobuje křeče a bolesti břicha, plynatost, nadýmání, únavu, bolesti hlavy a další.

Gastroenteritida/střevní chřipka

Jedná se o zánětlivé onemocnění žaludku, tenkého nebo tlustého střeva. Projevuje se křečovitou bolestí břicha, celkovou slabostí, nevolností, zvýšenou tělesnou teplotou, někdy zvracením a řídkou stolicí (průjmem).

Onemocnění je známé jako žaludeční nebo střevní chřipka. Může být způsobeno konzumací kontaminovaných potravin, virem, bakterií nebo parazitem. Přesnou etiologii infekce a léčbu určí lékař (gastrointestinolog).

Gastroezofageální reflux

Při gastroezofageálním refluxu se žaludeční kyselina vrací ze žaludku zpět do jícnu.

Kyselina dráždí stěnu jícnu a může ji poškodit. To způsobuje bolest nebo křeče v horní části žaludku.

Reflux se může pravidelně opakovat po jídle nebo po ranním vstávání.

Neléčený reflux může přinášet nepříjemné pocity a rizika. Je vhodné upravit životní styl, dietu a podpůrnou léčbu předepsanou lékařem.

Chronické zánětlivé onemocnění střev

Chronické zánětlivé onemocnění střev je nepříjemné autoimunitní onemocnění střevního traktu. Vyžaduje dlouhodobou léčbu a sledování gastrointestinologem.

IBD = Inflammatory Bowel Disease = zánětlivé střevní onemocnění = idiopatický střevní zánět = nespecifický střevní zánět

Crohnova choroba způsobuje zánět v různých částech trávicího traktu. Může vést k bolestem břicha, křečím, průjmu, krvavé stolici, úbytku hmotnosti a zánětu v okolí konečníku.

Dalším příkladem je ulcerózní kolitida, chronické zánětlivé onemocnění postihující tlusté střevo a konečník. Projevuje se křečemi v břiše, průjmem a následným úbytkem hmotnosti.

Tato onemocnění se projevují především bolestmi a křečemi v břiše po zatížení trávicího traktu. Je nutná úprava životního stylu, diety, stravovacích návyků a případná podpůrná medikamentózní léčba.

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku je chronické onemocnění postihující tlusté střevo. Tato funkční porucha postihuje přibližně 10 % populace na celém světě.

IBS = Irritable Bowel Syndrome = syndrom dráždivého tračníku

Může způsobovat bolesti břicha, křeče, nadýmání, průjem nebo zácpu. Mezi spouštěče tohoto syndromu patří špatná strava, stres, genetické predispozice, hormonální nerovnováha a další.

Dráždivý žaludek (také funkční dyspepsie) je funkční porucha trávení. Častým projevem dráždivého žaludku je předčasná sytost, pocit plnosti, bolest a křeče v oblasti břicha.

Má multifaktoriální etiologii fyzických, psychologických a sociálních faktorů. Jednou z možných příčin je přecitlivělost nervového systému v oblasti trávení.

Peptické (žaludeční) vředy

Peptické vředy se vyskytují na vnitřní výstelce stěny žaludku nebo horní části tenkého střeva (dvanáctníku). Nejčastějšími příznaky peptických vředů jsou bolest žaludku, pálení, citlivý žaludek a křeče v oblasti břicha.

Žaludeční vředy vznikají především při poškození povrchu žaludeční sliznice kyselinou, po nevhodné dráždivé farmakoterapii nebo v důsledku přítomnosti bakterií.

Zánět slepého střeva (apendicitida)

Jedná se o jednu z nejčastějších chirurgicky léčených příčin bolesti břicha. Slepé střevo (apendix) je poměrně nevyzpytatelné. Při zánětu může způsobovat silné bolesti.

V typickém případě začíná bolest nad pupkem a uprostřed břicha. Přesouvá se do pravého podbřišku. Jedná se o akutní, vysoce rizikový stav. Je nutná neodkladná návštěva lékaře.

Přečtěte si také:
Jaké jsou příčiny a typické příznaky zánětu slepého střeva?

Další onemocnění

Bolest břicha je obecným společným příznakem mnoha zdravotních potíží a diagnóz. Může se jednat o poruchu jiných okolních orgánů – zánět slinivky břišní, zánět žaludku, žlučové kameny, ledvinové kameny, nezhoubné nebo zhoubné onemocnění trávicího traktu a dalších břišních orgánů.

Žlučové kameny brání fyziologickému uvolňování žluči. Proto je možné po jídle pociťovat bolest a křeče v žaludku. Zánět slinivky břišní je charakterizován pálením a bolestí především v levé horní a střední části břicha.

Ledvinové kameny vznikají hromaděním minerálních solí v moči. Při přesunu močového kamene z ledvinové pánvičky níže do močových cest dochází k záchvatům bolesti a křečím.

Vzhledem k mnoha možným onemocněním trávicího, vylučovacího a pohlavního systému je nutná diagnostika u lékaře.

Křeče v břiše v těhotenství

Křeče v břiše v těhotenství mohou ženy vyděsit.

Mírné křeče v břiše nemusí znamenat žádný závažný zdravotní problém. Na počátku těhotenství mohou být křeče způsobeny postupným natahováním vazů (ligament) a růstem dělohy.

Křeče v břiše a podbřišku jsou ovlivněny pohyby samotného plodu. Další příčinou může být plynatost nebo zácpa.

Silné, bolestivé a nespecifické křeče mohou být příznakem závažnějších problémů v těhotenství. Mohou také znamenat problém v pohlavním či močovém systému ženy.

Někdy mohou být za křečemi kontrakce. Začínají kolem 20. týdne těhotenství. Stahy jsou nepravidelné a postupně připravují tělo ženy na porod.

Mnohem závažnější jsou křeče z důvodu mimoděložního těhotenství, předčasného odlučování placenty, preeklampsie nebo předčasného porodu.

Při jakémkoliv podezření a silných křečích je nutná konzultace s gynekologem.

U žen jsou křeče v břiše velmi časté i mimo těhotenství. Objevují se zejména při silné menstruaci a premenstruačním syndromu. Příležitostně může být příčinou křečí v břiše zánět vaječníků. Je nutné v případě nespecifických bolestí vyhledat pomoc gynekologa.

Křeče u malých dětí

Bolesti břicha jsou v dětském věku velmi častým příznakem a jedním z nejobtížnějších diagnostických problémů v pediatrii.

Ve většině případů jsou mírné křeče v břiše u dětí nezávažným zažívacím problémem. V některých situacích je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Může jít o problém s trávením potravy, stolicí nebo fyziologickým odchodem větrů.

Problém může způsobovat neprůchodnost nebo ucpání střev.

U školních dětí jsou střevní infekce (gastroenteritidy) poměrně časté. Jsou způsobeny především infekcí virem, bakterií nebo parazitem.

V případě bolesti trvající déle než 3 hodiny, náhlé prudké bolesti, horečky, zvracení, přítomnosti krve ve stolici a dalších závažných příznaků je nutné u malých dětí okamžitě vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Příznaky a projevy. Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Křeče v břiše jsou velmi častým problémem při dietní chybě nebo přejídání. Silné, dlouhotrvající nebo opakující se křeče mohou signalizovat závažnější problémy. Proto je dobré být ostražitý.

Křeče se projevují svíravou škubavou bolestí. Bolest se opakuje a přichází ve vlnách.

Kdy akutně vyhledat lékařskou pomoc?

  • Pokud máte silné a nespecifické křeče
  • Pokud křeče nepřestávají a neustupují
  • Pokud máte zvýšenou teplotu (horečku)
  • Pokud zvracíte nebo máte potíže s vyprazdňováním
  • Pokud máte dlouhodobé a opakující se křeče
  • Pokud máte silnou bolest na hrudi
  • Pokud máte náhlou prudkou bolest a křeče v břiše
  • Pokud jste měl/a nehodu a pociťujete bolest/křeče
  • Pokud máte krev ve stolici nebo je vaše stolice černé/zelené barvy
  • Pokud jste těhotná

Diagnostika a léčba křečí v břiše

Počáteční diagnostika spočívá v základním vyšetření pohmatem, poslechem, odebrání anamnézy a zhodnocení klinických příznaků. Často je indikováno ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.

Podle zhodnocení lékaře je zvolen další diagnostický postup.

Příkladem je endoskopie, gastroskopie, kolonoskopie, odběr stolice, odběr krve, vyšetření magnetickou rezonancí, CT, rentgenem a další vyšetření.

Na základě laboratorních a zobrazovacích metod se určí příčina vzniku křečí a bolesti břicha. Následně gastroenterolog zvolí způsob léčby.

Ve většině případů se jedná o změnu životního stylu, dietu a medikamentózní léčbu. V závažných vzácných případech se volí chirurgická léčba (např. zánět slepého střeva).

U bakteriálních infekcí trávicího systému je indikována především léčba antibiotiky. U zánětlivých onemocnění se volí kortikosteroidy, aminosalicyláty a další léky eliminující zánětlivý proces.

Často se volí antispasmodické léky k uvolnění hladkého svalstva trávicího traktu, antacida na redukci žaludeční kyseliny a v některých případech analgetika proti bolesti.

U potravinových alergií a intolerancí se volí dlouhodobá změna a úprava stravy za pomoci odborníka na výživu.

Domácí léčba – co pomáhá?

Žaludeční křeče způsobené nezávažnými stavy lze obvykle léčit doma. Domácí léčba je možná u křečí způsobených nadýmáním, dietní chybou nebo přejídáním.

Závažné nebo dlouhodobé křeče je třeba řešit s odborníkem.

Cílem domácí léčby je uvolnit svalstvo trávicího traktu, zklidnit žaludek a podpořit peristaltiku střev.

Lokální aplikace tepla uvolňuje žaludeční svalstvo, prokrvuje danou oblast a napomáhá trávení. Při akutním zánětu je třeba zacházet s teplem opatrně.

Doporučuje se klidový režim.

Peristaltická masáž ve směru pohybu střev pomáhá uvolnit svalové napětí a reflexně stažené měkké struktury. Jemná masáž podporuje peristaltiku, trávení a pohyb střev. Podporuje vyprazdňování i odstraňování plynatosti.

Pohybová aktivita a vhodné cvičení pomáhá preventivně podporovat pohyblivost střev, trávení a samotné vyprazdňování.

Důležitá je také hydratace. Při zvracení nebo průjmu dochází v důsledku dehydratace ke ztrátě elektrolytů.

Změna stravy může pomoci předcházet bolestem i žaludečním křečím. Podpoří celkové zdraví trávicího systému.

Konzumace vlákniny může pomoci lidem se zácpou a zpomaleným trávením.

Doporučuje se dostatečný příjem vitamínů, minerálů a probiotik. Je třeba omezit alkohol, kofein, tučné, dráždivé, hořlavé a kořeněné potraviny.

Důležité je dodržování diety při potravinové intoleranci.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • healthline.com - Co způsobuje bolest břicha a jak ji léčit. Healthline. April Kahn
  • solen.sk - Bolesti břicha v dětství. Solen. Iveta Čierna, MD, PhD.
  • MARTÍNEK, Jan a Pavel TRUNEČKA. Gastroenterologie a hepatologie v algoritmech. Praha: Maxdorf, [2021]. Jessenius. ISBN 978-80-7345-684-9
  • healthdirect.gov.au - Co způsobuje bolesti v horní části žaludku? Medical News Today. Deborah Weatherspoon, Ph.D., MSN
  • medicalnewstoday.com - 15 možných příčin bolesti břicha. Medical News Today. Graham Rogers, M.D..

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.