Bolest konečníku: Co je příčinou tlaku, pálení či ostrého štípání?

Bolest konečníku: Co je příčinou tlaku, pálení či ostrého štípání?
Zdroj fotografie: Getty images

Tento příznak je častý u méně vážných chorob, například hemeroidů, zácpy a průjmu. Opakem jsou vážnější nemoci, jako například chronická trhlina, rakovina či jiné, vyžadující chirurgický zákrok. Bolest se vyskytuje i po úraze. Při cukrovce, ale také jako následek pohlavně přenosného onemocnění.

Bolest konečníku může mít různé podoby od svědění, klasické bolesti přes nepříjemné pálení nebo jiné příznaky. Samotná bolestivost v různé formě může znamenat v případě dlouhodobějšího trvání a neustálého opakování vážný problém.

Ale mnoho lidí má tendenci tento problém spíše podcenit.

V tomto případě je však na místě časné vyhledání odborného lékařského ošetření a prohlídky. Protože bolest může signalizovat několik vážných problémů.

A zanedbání může znamenat vážné komplikace.

Bolest konečníku = anální bolest = proktalgie.

Za bolestí jsou hemoroidy

Velmi často se s bolestí konečníku spojují hemeroidy. Jde o rozšířené žíly v oblasti konečníku. Ty se mohou zanítit. Vznikne zánět, který je bolestivý zejména při provádění stolice.

V tomto případě je cítit bolest při stolici, při jejím vyprazdňování.

Někdy se objeví krvavé skvrny na toaletním papíře. To je spolu s bolestivostí znakem, že se jedná právě o tento zdravotní problém. Určité množství krve nemusí být jen na papíře, ale i ve stolici.

Hemoroidy sice nejsou vážné onemocnění, ale čerstvá krev ve stolici může být příznakem závažných onemocnění. Proto neodkládejte lékařské vyšetření.

Fissura ani

Anální fisura je druhým možným problémem spojeným s bolestivostí konečníku. Jde o natržení stěny konečníku. To vzniká při průchodu velmi pevné stolice. Problém se projevuje ostrou bolestí a krvácením při stolici.

Někdy je možné, že se tento problém sám vyřeší. Ve většině případů to ale neplatí a trhlina se stává chronickou. Dostaví se pravidelné a občasné bolesti, roztažení konečníku. Řešení je pak chirurgické a ještě náročnější.

Anální píštěl

Bolest může být dokonce spojena i se vznikem kanálků mezi konečníkem a ostatními tkáněmi nebo povrchem těla, tedy kůží. Tyto kanálky se velmi snadno infikují bakteriemi, ty zhorší zánět a léčba je náročnější. Při jejich pojmenování se můžete setkat s odborným názvem anální fistule.

Absces a bolest

Absces v oblasti konečníku se také projevuje bolestí. A jde o ohraničený, ale hnisavý zánět s nekrotizujícím sklonem. Absces se vytvoří v případě poškození sliznice konečníku. Do této sliznice a do hlubších tkání se dostanou bakterie a způsobí zánět formou abscesu.

Prolaps konečníku

Je stav, kdy konečník vyklouzne ze své pozice a dostane se přes anální otvor ven z těla. Projevuje se bolestí, ale i krvácením. Lehčí formy se dají zatlačit zpět. V tomto případě je časté opakování se prolapsu. Těžší formy se operují.

Žena, bolest v oblasti hýždí, drží si rukou, má zácpu nebo průjem, drží toaletní papír
Bolest může být přítomna při zácpě i průjmu. Zdroj: Getty images

I při zácpě a průjmu

Bolest v konečníku se může dostavit i při zácpě. Když tvrdá stolice tlačí následkem hromadění se v něm, z důvodu nemožnosti vyprázdnění se. Opakem je průjem. Pokud je stolice řídká a opakuje se frekventované vyprazdňování. Četnost stolic dráždí konečník a anální otvor. Výsledkem toho může být bolest v dané oblasti, před, během a po vyprázdnění.

Rakovina

Mezi nejnebezpečnější onemocnění, která se mohou projevit bolestí a krvácením z konečníku, patří rakovina.

Mohou být přítomny i další doprovodné příznaky. Změny stolice, průjem, zácpa a/nebo střídání průjmu a zácpy, tužkovitá stolice, nutkání na stolici, u některých se může objevit také celková slabost, úbytek hmotnosti, pocit nafouklého břicha, diskomfort až bolest.

Bolest v oblasti análního otvoru při infekčních onemocněních

I různé pohlavní infekční choroby se projevují bolestmi konečníku. Mezi časté způsoby přenosu patří pohlavní styk. Jiný příklad jsou parazitární infekce. Mezi pohlavně přenosné nemoci, které mohou vyvolat bolest v uvedené oblasti, patří:

 • kapavka
 • syfilis
 • genitální bradavice
 • herpes genitalis
 • kvasinky
 • chlamydie

Jiná onemocnění a bolest

Bolestivý konečník, zejména při stolici, je spojen také s různými idiopatickými střevními onemocněními. Například ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba.

Některé imunitně zprostředkované střevní záněty vyžadují náročnější léčbu.

Otazník, neznámá příčina
Při neznámé příčině je lepší vyšetření než samoléčba. Zdroj: Getty images

Potíže a bolest může vyvolat i zánět kůže v oblasti análního otvoru.

Příkladem je ekzém. Časté jsou záněty u dětí, které používají pleny. Agresivní vlastnosti stolice spolu s vlhkem negativně působí na pokožku.

Ostatní příčiny svědění nebo jiných potíží:

 • cukrovka – diabetes mellitus
 • onemocnění jater
 • onemocnění ledvin
 • zvětšení prostaty, zánět prostaty
 • zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza)
 • inkontinence stolice
 • atopické, alergické dermatitidy
 • suchá kůže
  • pro přehnanou nebo nedostatečnou anální hygienu
 • psoriáza – lupénka
 • mykóza, plísňová infekce
 • prostalgia fugax - náhlé stavy intenzivní a nepříjemné bolesti konečníku (opakují se)
 • syndrom levator ani – svalové bolesti anální oblasti (opakující se či přetrvávající)
 • bolest kloubů, například i při artróze kyčle (koxartróza)
 • bolest prostaty, například pro zánět

Gynekologické potíže

I při ženských problémech se může vyskytnout bolest v oblasti konečníku. A to hlavně při zánětech vaječníků a jejich závěsného aparátu, pochvy a dělohy. Ale i při mimoděložním těhotenství.

Ženy po těžkém porodu mohou mít bolesti v oblasti konečníku.

Po úraze a nadměrné zátěži

Bolestivým symptomem v oblasti konečníku může být i poranění kostrče v důsledku pádu nebo úrazu. Zde jde o sekundární bolest. Problém v tomto případě není přímo v konečníku. Úraz a bolest může způsobit i cizí těleso v konečníku. Stává se tak i při různých sexuálních praktikách.

Bolestí konečníku se projevuje i kokcygodynie.

Syndrom kostrče, jak se jinak označuje, vzniká po již zmíněném úrazu, ale i kvůli dlouhodobému sezení. Kromě toho může jít o neuralgii nebo bolest po těžkém porodu.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.