Bolest konečníku: Co je příčinou tlaku, pálení či ostrého štípání?

Bolest konečníku: Co je příčinou tlaku, pálení či ostrého štípání?
Zdroj fotografie: Getty images

Tento příznak je častý u méně vážných chorob, například hemeroidů, zácpy a průjmu. Opakem jsou vážnější nemoci, jako například chronická trhlina, rakovina či jiné, vyžadující chirurgický zákrok. Bolest se vyskytuje i po úraze. Při cukrovce, také jako následek pohlavně přenosného onemocnění.

Bolest konečníku může mít různé podoby od svědění, klasické bolesti, přes nepříjemné pálení nebo jiné příznaky. Samotná bolestivost v různé formě může znamenat v případě dlouhodobějšího trvání a neustálého opakování vážný problém.

Ale mnoho lidí má tendenci tento problém spíše podcenit.

V tomto případě je však na místě časné vyhledání odborného lékařského ošetření a prohlídky. Protože bolest může signalizovat několik vážných problémů.

A zanedbání může znamenat vážné komplikace.

Bolest konečníku = anální bolest = proktalgie/proctalgia.

Za bolestí jsou hemoroidy

Velmi často se s bolestí konečníku spojují hemeroidy. Jde o rozšířené žíly v oblasti konečníku. Ty se mohou zanítit. Vznikne zánět, který je bolestivý zejména při provádění stolice.

V tomto případě je cítit bolest při stolici, čili při jejím vyprazdňování.

Někdy se objeví světlé i tmavší krvavé skvrny na toaletním papíře, což je také znakem spolu s bolestivostí, že se jedná právě o tento zdravotní problém. Určité množství krve nemusí být jen na papíře, ale i ve stolici.

Sice hemoroidy nejsou vážné onemocnění, ale jsou velmi nepříjemné, a proto je nutné neodkládat lékařskou léčbu.

Fissura ani

Čili anální fisura je druhým možným problémem spojeným s bolestivostí konečníku. Jde o natržení stěny konečníku. To vzniká při průchodu velmi pevné stolice a problém se projevuje ostrou bolestí a krvácením při stolici.

Někdy je možné, že se tento problém sám vyřeší. Ve většině případů to ale neplatí a trhlina se stává chronickou. Dostaví se pravidelné a občasné bolesti, roztažení konečníku a řešení je pak chirurgické a ještě náročnější.

Anální píštěl

Bolest může být dokonce spojena i se vznikem kanálků mezi konečníkem a ostatními tkáněmi nebo povrchem těla, tedy kůží. Přičemž tyto kanálky se velmi snadno infikují bakteriemi, ty zhorší zánět a léčba je náročnější. Při jejich pojmenování se můžete setkat s odborným názvem anální fistule.

Absces a bolest

Absces v oblasti konečníku se také projevuje bolestí. A jde o ohraničený, ale hnisavý zánět s nekrotizujícím sklonem. Absces se vytvoří v případě poškození sliznice konečníku, přičemž se do této sliznice a do hlubších tkání dostanou bakterie a způsobí zánět formou abscesu.

Prolaps konečníku

Je stav, kdy konečník vyklouzne ze své pozice a dostane se přes anální otvor ven z těla. Projevuje se bolestí, ale i krvácením. Lehčí formy se dají zatlačit zpět. V tomto případě je časté opakování se prolapsu. Těžší formy se operují.

Žena, bolest v oblasti hýždí, drží si rukou, má zácpu nebo průjem, drží toaletní papír
Bolest může být přítomna při zácpě i průjmu. Zdroj foto: Getty images

I při zácpě a průjmu

Bolest v konečníku se může dostavit i při zácpě. Když tvrdá stolice tlačí následkem hromadění se v něm, z důvodu nemožnosti vyprázdnění se. Opakem je průjem. Pokud je stolice řídká a opakuje se frekventované vyprazdňování. Četnost stolic dráždí konečník, anální otvor, výsledkem čehož může být bolest v dané oblasti, před, během a po vyprázdnění.

Rakovina

Mezi nejnebezpečnější onemocnění, která se projevují bolestí konečníku, patří rakovina. Pokud je nádor právě v oblasti konečníku, spodní části tlustého střeva, mohou být přítomny i jiné symptomy. A to průjmy nebo zácpa. Komplikací je následná neprůchodnost střeva, pokud ho nádor příliš zúží.

Bolest v oblasti análního otvoru při infekčních onemocněních

I různé pohlavní infekční choroby se projevují bolestmi konečníku. Mezi časté způsoby přenosu patří pohlavní styk. Jiný příklad jsou parazitární infekce. Mezi pohlavně přenosné nemoci, které mohou vyvolat bolest v uvedené oblasti patří:

 • kapavka
 • syfilis
 • genitální bradavice
 • herpes genitalis
 • kvasinky
 • chlamydie

Jiná onemocnění a bolest

Bolestivý konečník, zejména při stolici, je spojen také s různými idiopatickými střevními onemocněními. Například ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba.

Některé takové imunitní střevní záněty se léčí jen velmi komplikovaně.

Otazník, neznámá příčina
Při neznámé příčině je lepší vyšetření než samoléčba. Zdroj foto: Getty images

Potíže a bolest může vyvolat i zánět kůže v oblasti análního otvoru.

Příkladem je ekzém. Časté jsou záněty u dětí, které používají pleny. Kdy agresivní vlastnosti stolice spolu s vlhkem negativně působí na pokožku.

Ostatní příčiny svědění nebo jiných potíží:

 • cukrovka – diabetes mellitus
 • onemocnění jater
 • onemocnění ledvin
 • zvětšení prostaty, zánět prostaty
 • zvýšená činnost štítné žlázy, čili hypertyreóza
 • inkontinence stolice
 • atopické, alergické dermatitidy
 • suchá kůže
  • pro přehnanou nebo nedostatečnou anální hygienu
 • psoriáza – lupénka
 • mykóza, plísňová infekce
 • prostalgia fugax - náhlé stavy intenzivní a nepříjemné bolesti konečníku (opakují se)
 • syndrom levator ani – svalové bolesti anální oblasti (opakující se či přetrvávající)
 • bolest kloubů, například i při artróze kyčle (koxartróza)
 • bolest prostaty, například pro zánět

Gynekologické potíže

I při ženských problémech se může vyskytnout bolest v oblasti konečníku. A to hlavně při zánětech vaječníků a jejich závěsného aparátu, pochvy a dělohy. Ale i při mimoděložním těhotenství.

Ženy po těžkém porodu mohou mít bolesti v oblasti konečníku.

Po úraze a nadměrné zátěži

Bolestivým symptomem v oblasti konečníku může být i poranění kostrče v důsledku pádu nebo úrazu. Zde jde o sekundární bolest. Čili problém není přímo v konečníku. Úraz a bolest může způsobit i cizí těleso v konečníku. Stává se tak i při různých sexuálních praktikách.

Bolestí konečníku se projevuje i kokcygodynie.

Syndrom kostrče, jak se jinak označuje, vzniká po již zmíněném úrazu, ale i pro dlouhodobé sezení. Kromě toho může jít o neuralgii nebo bolest po těžkém porodu.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.