Proč vzniká bolest v pravém boku? Pod žebrem, dole i vzadu v kříži

Proč vzniká bolest v pravém boku? Pod žebrem, dole i vzadu v kříži
Zdroj fotografie: Getty images

Typická bolest při tvorbě kamenů, a to žlučníkových, ale i močových. Je symptomem různých onemocnění v hrudní či břišní dutině. Vyskytuje se i při neurologických potížích, po úrazu. Výjimkou nejsou ani infekční a pohlavně přenosné nemoci. Vzniká i při běhu u netrénovaných lidí.

Bolest v pravém boku může, ale také nemusí znamenat vážnější zdravotní problém.

Důležité je všímat si jejího charakteru, intenzity, směru vyzařování a ostatních příznaků. Ty jí mohou předcházet, vyvolávat ji nebo s ní jinak souviset. Bolest na pravém boku by se v případě dlouhodobějšího přetrvávání neměla podceňovat.

V případě dlouhodobého výskytu je důležité odborné vyšetření.

Bodavá bolest v pravém boku při pohybu

Pokud nastupuje bolest v pravém boku pod žebry například při větší fyzické námaze a při pohybu v běhu, může se jednat o reakci na nadměrný fyzický výkon a zvýšení prokrvení nitrobřišních orgánů.

Nastupuje zejména tehdy, pokud organismus není zvyklý na zvýšenou fyzickou zátěž. Po přerušení aktivity bolest ustupuje.

Příčinou je zvýšené prokrvení jater a sleziny. Při tom dochází k pnutí obalů těchto orgánů, což následně vyvolává nepříjemnou bodavou bolest. V klidu se prokrvení sníží, a tím i napětí vyvolané zvýšenou náplní krvi.

Tato bolest není příznakem onemocnění.

Nejčastěji žlučník a ledviny

Za bolestí v této části těla může být i jiný problém.

Ve velké míře signalizuje právě potíže se žlučníkem nebo játry.

Intenzivní kolikovitá nebo naopak tupá bolest v pravém boku je nejčastěji příznakem pro žlučníkové kameny. Nástup obtíží bývá často po dietní chybě, například po těžším a mastném jídle.

V případě, že je spojena s pobolíváním oblasti boku, vzadu, v bederní oblasti a v kříži (v zádech), může jít o problém s ledvinami.

Stejně jako při žlučníku, může ji vyvolat kámen.

V tomto případě močový nebo ledvinový kámen. Kromě urolitiázy, jak se označuje odborně, může jít i o zánět vylučovacího systému.

Kromě bolesti mohou přidružit potíže:

 • krev v moči, nejprve mikroskopicky (není viditelná okem), následně makroskopicky (viditelná okem)
 • nucení na močení
 • časté močení
  • močení malého množství moči
 • bolest při močení
 • omezení močení, retence moči
 • zimnice
 • zvýšená tělesná teplota až horečka
 • pocit na zvracení až zvracení
Model ledviny, znázorňuje ledvinové kameny
Ledvina a ledvinové kameny. Zdroj foto: Getty images

Bolest může vyzařovat z oblasti beder, do kříže, boku, břicha, do podbřišku, slabiny a rozkroku či varlete.

A to platí i tehdy, jde-li nejen o bolest v pravém boku. Může jít i o bolest v levém boku vzadu a na kříži. Záleží na tom, která strana je postižena.

Vzhledem k tomu, že na bocích mohou vystřelovat bolesti více orgánů nejen břišní dutiny, je nezbytné vždy odborné vyšetření lékařem. A v tomto případě opravdu nedoporučujeme autodiagnózu.

Hodně záleží i na tom, zda jsou bolesti v pravém boku pod žebry, vzadu, případně zda do boku jen vystřeluje bolest zevnitř. Také záleží na tom, zda postupně nepřicházejí bolesti i v levém boku.

Při onemocněních žlučníku a jater se používají mimo jiné doplňky výživy obsahující komplex účinných látek izolovaných ze semene plodu rostliny ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Ostropestřec má ochranný účinek na jaterní buňky, obnovuje a zlepšuje činnost poškozených jaterních buněk, napomáhá regeneraci jater.

Bolest v pravém boku břicha a pod žebry

Bolest na pravém boku břicha apod žebry je nejčastěji příznakem problému se žlučníkem.

Pokud se přidává k intenzivní bolesti i nevolnost a zvracení, velmi pravděpodobně se jedná o žlučníkovou koliku. V takovém případě dochází k ucpání vývodu žlučových cest žlučníkovým kamenem. V případě výskytu horečky může jít o zánět žlučníku nebo žlučovodů.

Jiný příklad nastává v případě vředové choroby. Bolesti v pravém podžebří značí dvanáctníkový vřed. Naopak pokud je bolest pod levými žebry, může jít o vřed žaludku.

Bolest v levém boku pod žebry je příznakem i potíží se slezinou.

Kromě žlučníku se takto projevuje i problém s játry. Přičemž může jít například o zánět jater ve formě virové hepatitidy. Virová hepatitida se rozděluje na hepatitidy A, B, C, D, E a G.

Přečtěte si více o žloutence (hepatitidě)

Nejen virus způsobuje poškození jater.

To nastává i při toxickém působení alkoholem, ale i léků. Například v případě předávkování léky s obsahem paracetamolu, což je účinná látka podávána při bolesti a horečkách.

Časté je i poškození jater při otravě houbami.

Bolest nebo nepříjemný tlak v pravém podžebří je cítit i v případě zvětšení jater (při hepatomegalii). Ta je součástí i selhávání pravé komory srdce. Je více příčin, které jsou za zvětšením jater.

Informace uvádíme v samostatném článku o tomto příznaku - zvětšení jater.

V nejhorším případě může být bolest i příznakem již pokročilého onkologického onemocnění. Může se jednat o nádor jater či metastazování jiného nádoru do jater. Více najdete i v článku o rakovině jater.

To se obvykle projevuje i zhoršenou funkcí samotného orgánu. Je přítomno i zežloutnutí pokožky (ikterus). Kromě kůže se dožluta barví i oční bělma.

Ptáte se: Bolí to v pravém boku i při zánětu apendixu?

model tlusté střevo - appendix
Apendix se nachází na začátku tlustého střeva, pravá strana břicha Zdroj foto: Getty images

Ano, pokud se bolest vyskytuje nejdříve v okolí pupku a později se přesune do oblasti pravého podbřišku, je třeba zpozornět.

Právě tímto způsobem často začínají symptomy apendicitidy. Spolu s bolestí je přítomno i zvýšení tělesné teploty. Zánět může probíhat akutně (náhle) nebo chronicky (zdlouhavě).

Při chronickém zánětu apendixu potíže vzplanou, následně ustoupí a vracejí se opět v pozdější době.

Vyjma přímého postižení orgánů je potřeba vzít v úvahu i případné problémy svalového nebo nervového charakteru.

Příkladem je natažení, natržení svalu, případně zánět svalové tkáně. Nepříjemné jsou i neurologické problémy. Příkladem je zánět nervu, jak to je i v případě pásového oparu

Nepříjemné jsou bolesti žeber následkem úrazu. Naražení nebo zlomení žeber je příčinou intenzivní bolesti, která v obou případech je nepříjemná a zhoršuje ji změna polohy, pohyb. Častá je bolest při nádechu.

Bolest v pravém boku a zádech

Bolest v pravém boku a zad nebo celkově vystřelující do boku a zad má většinou souvislost s ledvinami nebo močovými cestami. Ledviny jako takové jsou součástí vylučovací soustavy člověka a mají velmi důležitou funkci v rámci filtrace krve. Zánět a infekce v ledvinách se projevují právě jejich bolestí i selháním funkce.

To je možné vidět například na zabarvení moči. Kromě zánětu ledvin se může vyskytnout i zánět močových cest. Který se může také projevit přenesením bolesti do pravého boku na zadní stranu.

Nejen záněty, ale například i ledvinové a močové kameny jsou původcem bolesti. Zejména kolikové bolesti, která je velmi intenzivní. Je tomu tak z důvodu, že tyto kameny narušují stěny močovodu nebo ztěžují průtok moči.

Muž má bolesti páteře, akutní lumbago, po zvedání těžkého předmětu, krabice
Lumbago při zvedání těžkého předmětu. Zdroj foto: Getty images

Kromě orgánové bolesti mohou bok a jeho zadní část postihnout i bolesti nervového původu. Například pokud dojde k postižení meziobratlové ploténky nebo v případě jiné vertebrogenní bolesti.

Ploténka skřípne nerv, což následně způsobuje bolest. Bolesti jsou samozřejmě v oblasti páteře, ale časté je jejich vyzařování do boku, pod žebra, ale i do břicha.

Akutní lumbago vzniká nejčastěji při náhlém pohybu, při zvedání těžkého předmětu, ale také jako následek nachlazení této oblasti.

Důležitý je fyzický klid, léky a aplikace suchého tepla. Významné je vyhýbat se právě mokré formě tepla, jako je například horká sprcha.

Kromě potíží typických pro vyhřezlou ploténku může být příčinou potíží kostní výrůstek, ale i nádor na kosti. V případě, že bolest je ostrá, jde ale s největší pravděpodobností o skřípnutý nerv.

Bolest v pravém boku v těhotenství

Bolesti se samozřejmě vyskytují i během těhotenství.

Důležité je pozorovat ostatní příznaky. Ty by jim mohly předcházet nebo by mohly nastat najednou s nimi. Například je nutné vědět, zda není bolest v pravém boku jen na dotyk, zda jí nepředchází krvácení, nevolnost a podobně.

Mladá žena leží u lékaře, je na gynekologickém ultrazvukovém vyšetření, sono, usg, břicha, těhotenství, gynekologické potíže
Během těhotenství je důležité vyšetření i pro vyloučení ženských problémů Zdroj foto: Getty images

I během těhotenství mohou ženu trápit žlučníkové a močové kameny. Pokud jde o bolest přecházející i dozadu na kříž a záda, může být problém s ledvinami a močovými cestami.

Těhotné ženy jsou více náchylné na infekci a zánět močových cest. Případně i na rozšíření zánětu až do ledvin. Někdy, hlavně v prvním těhotenství, může být problém s dělohou. Děloha se více roztahuje nebo na ni tlačí plod. To může způsobit bolest i na levém boku.

Pokud jde o akutní nebo také chronickou bolest, je lepší vždy vyhledat lékaře. Ten provede ultrazvuk a zjistí, zda se dítě hýbe. Případně udělá i laboratorní vyšetření, například krve a moči.

Bolest v boku a podbřišku nejen v těhotenství

Tyto potíže mohou být příznakem mimoděložního těhotenství, což se ale zjistí hned při prvním ultrazvukovém vyšetření.

Potřebné je zvážit v jiné ženské problémy. Například endometriózu nebo cysty na vaječnících. Ty se obecně projevují bolestivostí.

Vyskytnout se mohou různá zánětlivá onemocnění, ale také sexuálně přenosné onemocnění. Jejich bolest je nejčastěji lokalizovaná v oblasti podbřišku. Vyzařovat nicméně  může i do oblasti pravého boku.

Podobně některé ženy trápí ovulační nebo menstruační bolest.

Shrnutí

 • Pokud je bolest v pravém boku jen při fyzické námaze, není to asi vážný stav.
 • Pokud vás trápí bolest pod žebry napravo, nejčastěji se jedná o problémy se žlučníkem nebo játry. Je potřebné odborné lékařské vyšetření.
 • V případě, že začátek bolesti je v okolí pupku a postupně přechází intenzivněji do pravé strany a do podbřišku, je to typický průvodní jev apendicitidy.
 • Vždy je třeba vyloučit i neorgánové problémy, například svalového nebo nervového charakteru.
 • Do této oblasti většinou vystřeluje bolest i z břišní dutiny nebo ze zad. Je nutné hledat příčinu i tam.
 • Během těhotenství bývají bolesti na pravé straně boku většinou neškodné a časté, ale závisí i na jejich intenzitě, času výskytu a jiných přidružených příznacích a projevech.
 • Jsou nemoci, které se takto projevují, a zároveň jde o statisticky méně pravděpodobné příčiny. Jedná se například o plicní embolii, pravostranné selhání srdce a podobně. Vyloučit je nicméně může až lékařské vyšetření.
 • Někdy může jít i o projev obyčejné zácpy, ale tehdy je přítomna i bolest v levém boku v oblasti střev a nadýmání.
Model lidského těla, hrudník, břicho, plíce, trávicí soustava
Bolest může vyzařovat z orgánů v hrudníku a břiše Zdroj foto: Getty images

Jiná onemocnění, která mohou být příčinou bolesti v pravém boku nebo s vyzařováním do této oblasti:

 • Zánět žaludku
 • Crohnova choroba
 • Ulcerózní kolitida
 • Syndrom dráždivého tračníku
 • Ileus, tedy střevní neprůchodnost
 • Divertikulitida
 • Peritonitida
 • Rakovina tlustého střeva
 • Portální hypertenze
 • Střevní infekce
 • Plynatost
 • Průjmová onemocnění
 • Zácpa
 • Krvácení do břicha
 • Nádor nadledvin

Mimobřišní oblast jako zdroj obtíží:

Video o bolesti v pravém boku

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.