Proč vzniká bolest v pravém boku? Pod žebrem, dole i vzadu v kříži

Proč vzniká bolest v pravém boku? Pod žebrem, dole i vzadu v kříži
Zdroj fotografie: Getty images

Typická bolest při tvorbě kamenů, a to žlučníkových, ale i močových. Je symptomem různých onemocnění v hrudní či břišní dutině. Vyskytuje se i při neurologických potížích, po úrazu. Výjimkou nejsou ani infekční a pohlavně přenosné nemoci. Vzniká i při běhu u netrénovaných lidí.

Bolest v pravém boku může, ale také nemusí znamenat vážnější zdravotní problém.

Důležité je všímat si jejího charakteru, intenzity, směru vyzařování a ostatních příznaků. Ty jí mohou předcházet, vyvolávat ji nebo s ní jinak souviset. Bolest na pravém boku v případě dlouhodobějšího přetrvávání by se neměla podceňovat.

V případě dlouhodobého výskytu je důležité odborné vyšetření.

Bodavá bolest v pravém boku při pohybu

Pokud nastupuje bolest v pravém boku pod žebry například při větší fyzické námaze a při pohybu v běhu, může se jednat o reakci na nadměrný fyzický výkon a zvýšení prokrvení nitrobřišních orgánů.

Nastupuje zejména tehdy, pokud organismus není stavěný a zvyklý na zvýšenou fyzickou zátěž. Po přerušení aktivity bolest ustupuje.

Příčinou je zvýšené prokrvení jater a sleziny. Při tom dochází k pnutí obalů těchto orgánů, což následně vyvolává nepříjemnou bodavou bolest. V klidu se prokrvení sníží, a tím i napětí vyvolané zvýšenou náplní krvi.

Tato bolest není příznakem onemocnění.

Nejčastěji žlučník a ledviny

Za bolestí v této části těla může být i jiný problém.

Ve velké míře signalizuje právě potíže se žlučníkem nebo játry.

Intenzivní kolikovitá nebo naopak tupá bolest v pravém boku je nejčastěji příznakem pro žlučníkové kameny. Nástup obtíží bývá často po těžším a mastném jídle, a tedy po dietní chybě.

V případě, že je spojena s pobolíváním oblasti boku, vzadu, v bederní oblasti a v kříži, čili i v zádech, může jít o problém s ledvinami.

Stejně jako při žlučníku, může ji vyvolat kámen.

V tomto případě močový nebo ledvinový kámen. Kromě urolitiázy, jak se označuje odborně, může jít i o zánět vylučovacího systému.

Kromě bolesti mohou přidružit potíže:

 • krev v moči, nejprve mikroskopicky (není viditelná okem), následně makroskopicky (viditelná okem)
 • nucení na močení
 • časté močení
  • močení malého množství moči
 • bolest při močení
 • omezení močení, retence moči
 • zimnice
 • zvýšená tělesná teplota až horečka
 • pocit na zvracení až zvracení
Model ledviny, znázorňuje ledvinové kameny
Ledvina a ledvinové kameny. Zdroj foto: Getty images

Bolest může vyzařovat z oblasti beder, do kříže, boku, břicha, do podbřišku, slabiny a rozkroku či varlete.

A to platí i tehdy, jde-li nejen o bolest v pravém boku. Může jít i o bolest v levém boku vzadu a na kříži. Záleží na tom, která strana je postižena.

Vzhledem k tomu, že na bocích mohou vystřelovat bolesti více orgánů nejen břišní dutiny, je nezbytné vždy odborné vyšetření lékařem. A v tomto případě opravdu nedoporučujeme autodiagnózu.

Hodně záleží i na tom, zda jsou bolesti v pravém boku pod žebry, vzadu, případně zda do boku jen vystřeluje bolest zevnitř, a také na tom, zda postupně nepřicházejí bolesti i v levém boku.

Léky a doplňky výživy používané při onemocněních žlučníku a jater:

 • Rowachol gtt 10ml – doporučuje se k léčbě jaterně-žlučníkových onemocnění a na rozpouštění žlučových kamenů (zvyšuje sekreci žluče, uvolňuje křeče žlučových cest a snížením hromadění žluče zvyšuje metabolickou funkci jater).
  Také je vhodný jako doplněk léčby cukrovky, důležité jsou však kontroly stavu onemocnění. Je k dispozici také ve formě kapslí Rowachol cps 50
 • Cholagol gtt 10ml – tento lék se užívá při léčbě žlučových kamenů, při chronickém zánětu žlučníku, při stavech po operacích žlučových cest s trávicími obtížemi a v případě trávicích obtíží při chronických onemocněních jater.
 • Febichol – používá se k léčbě trávicích obtíží při chronických (dlouhodobých) onemocněních jater a žlučových cest (poruchách činnosti žlučníku, dlouhodobém zánětu žlučníku, dlouhodobé tvorbě žlučových kamenů, dlouhodobých nemocech jater, doprovázených poruchou nebo nemocí žlučových cest), a stavech po chirurgickém odstranění žlučníku nebo po zánětu jater (hepatitidě).
  Přípravek zvýší vylučování žluči z jater do tenkého střeva, a tím odstraní nebo zmírní trávicí obtíže (jako jsou pocity bolesti nebo tlaku v pravém podžebří, říhání, nadýmání, průjmy, nechutenství a nesnášenlivost některých, zejména tučných či masitých jídel) vyvolané poruchami vylučování žluče.
 • Essentiale Forte N cps je rostlinný lék používaný k léčbě onemocnění jater.
  Obsahuje tzv. esenciální (základní) fosfolipidy, které jsou součástí buněčných membrán. Při jaterních onemocněních, při kterých dochází k poruše metabolismu jaterní buňky, jsou takto podané fosfolipidy přednostně využívány jaterními buňkami a zabudovány do jejich buněčné membrány.
  Essentiale forte N se používá pro zlepšení subjektivních zdravotních potíží, jako je nedostatek chuti k jídlu, pocit tlaku v pravé části nadbřišku jako důsledek toxicko-výživového poškození jater a při hepatitidě.
 • Silymarin je komplex účinných látek izolovaných ze semene plodu rostliny Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), má ochranný účinek na jaterní buňky, obnovuje a zlepšuje činnost poškozených jaterních buněk, napomáhá regeneraci jater.
  Výživové doplňky s obsahem silymarinu jsou např. Livinorm cps, Silymarin Generica 140mg cps, SilymarinDuo cps, Silymarin Nefdesanté tbl, Silimarin + cps 60

Bolest v pravém boku břicha a pod žebry

Jak jsme uvedli, bolest na pravém boku břicha apod žebry je nejčastěji příznakem problému se žlučníkem.

Pokud se přidává k intenzivní bolesti i nevolnost a zvracení, velmi pravděpodobně se jedná o žlučníkovou koliku. Kdy dochází k ucpání vývodu žlučových cest žlučníkovým kamenem. V případě výskytu horečky může jít o zánět žlučníku nebo žlučovodů.

Jiný příklad nastává v případě vředové choroby. Bolesti v pravém podžebří značí dvanáctníkový vřed. Naopak pokud je bolest pod levými žebry, může jít o vřed žaludku.

Bolest v levém boku pod žebry je příznakem i potíží se slezinou.

Kromě žlučníku se takto projevuje i problém s játry. Přičemž může jít například o zánět jater ve formě virové hepatitidy. Virová hepatitida se rozděluje na hepatitidy A, B, C, D, E a G.

Přečtěte si více: O žloutence, čili hepatitidě v magazínovém článku.

Nejen virus způsobuje poškození jater.

To nastává i při toxickém působení alkoholem, ale i léků. Například v případě předávkování léky s obsahem paracetamolu. Což je účinná látka podávána při bolesti a horečkách.

Časté je i poškození jater při otravě houbami.

Bolest nebo nepříjemný tlak v pravém podžebří je cítit i v případě zvětšení jater, čili při hepatomegalii. Ta je součástí i selhávání pravé komory srdce. Je více příčin, které jsou za zvětšením jater.

Informace uvádíme v samostatném článku o tomto příznaku - zvětšení jater.

V nejhorším případě může být bolest i příznakem již pokročilého onkologického onemocnění. A to může být nádor jater či metastazování jiného nádoru do jater. Více najdete i v článku o rakovině jater.

To se obvykle projevuje i zhoršenou funkcí samotného orgánu. Je přítomno i zežloutnutí pokožky, čili ikterus. Kromě kůže se dožluta barví i oční bělma.

Ptáte se: Bolí to v pravém boku i při zánětu apendixu?

model tlusté střevo - appendix
Apendix se nachází na začátku tlustého střeva, pravá strana břicha Zdroj foto: Getty images

Ano, pokud se bolest vyskytuje nejdříve v okolí pupku a později se přesune do oblasti pravého podbřišku, je třeba zpozornět.

Právě tímto způsobem často začínají symptomy apendicitidy, čili zánětu slepého střeva. Spolu s bolestí je přítomno i zvýšení tělesné teploty. Zánět může probíhat akutně – náhle – nebo chronicky – zdlouhavě.

Při chronickém zánětu apendixu potíže vzplanou, následně ustoupí a vracejí se opět v pozdější době.

Vyjma přímého postižení orgánů je potřeba vzít v úvahu i případné problémy svalového nebo nervového charakteru.

Příkladem je natažení, natržení svalu, případně zánět svalové tkáně. Nepříjemné jsou i neurologické problémy. Jako je zánět nervu, jak to je i v případě pásového oparu

Nepříjemné jsou bolesti žeber následkem úrazu. Naražení nebo zlomení žeber je příčinou intenzivní bolesti, která v obou případech je nepříjemná a zhoršuje ji změna polohy, pohyb. Častá je bolest při nádechu.

Bolest v pravém boku a zádech

Bolest v pravém boku a zad nebo celkově vystřelující do boku a zad má většinou souvislost s ledvinami nebo močovými cestami. Ledviny jako takové jsou součástí vylučovací soustavy člověka a mají velmi důležitou funkci v rámci filtrace krve. Zánět a infekce v ledvinách se projevují právě jejich bolestí i selháním funkce.

To je možné vidět například na zabarvení moči. Kromě zánětu ledvin se může vyskytnout i zánět močových cest. Který se může také projevit přenesením bolesti do pravého boku na zadní stranu.

Nejen záněty, ale například i ledvinové a močové kameny jsou původcem bolesti. Zejména kolikové, která je velmi intenzivní. A to z důvodu, že tyto kameny narušují stěny močovodu nebo ztěžují průtok moči.

Muž má bolesti páteře, akutní lumbago, po zvedání těžkého předmětu, krabice
Lumbago nebo i seknutí v páteři při zvedání těžkého předmětu. Zdroj foto: Getty images

Kromě orgánové bolesti mohou bok a jeho zadní část postihnout i bolesti nervového původu. Například, pokud dojde k postižení meziobratlové ploténky, nebo v případě jiné vertebrogenní bolesti.

Ploténka skřípne nerv, což následně způsobuje bolest. Samozřejmě, bolesti jsou v oblasti páteře, ale časté je jejich vyzařování do boku, pod žebra, ale i do břicha.

Lidově se tento stav označuje jako rupnutí v páteři nebo v kříži. Akutní lumbago vzniká nejčastěji při náhlém pohybu, při zvedání těžkého předmětu, ale také jako následek nachlazení této oblasti.

Důležitý je fyzický klid, léky a aplikace suchého tepla. Významné je vyhýbat se právě mokré formě tepla, jako je například horká sprcha.

Vyjma potíží pro vyhřezlou ploténku, příčinou potíží může být kostní výrůstek, ale i nádor na kosti. V případě, že bolest je ostrá, jde ale s největší pravděpodobností o skřípnutý nerv.

Bolest v pravém boku v těhotenství

Bolesti se samozřejmě vyskytují i během těhotenství.

Důležité je pozorovat ostatní příznaky. Ty by jim mohly předcházet nebo by mohly nastat najednou s nimi. Například, zda není bolest v pravém boku jen na dotyk, zda jí nepředchází krvácení, nevolnost a podobně.

Mladá žena leží u lékaře, je na gynekologickém ultrazvukovém vyšetření, sono, usg, břicha, těhotenství, gynekologické potíže
Během těhotenství je důležité vyšetření i pro vyloučení ženských problémů Zdroj foto: Getty images

I během těhotenství mohou ženu trápit žlučníkové a močové kameny. Případně, pokud jde o bolest přecházejí i dozadu na kříž a záda, může být problém s ledvinami a močovými cestami.

Těhotné ženy jsou více náchylné na infekci a zánět močových cest. Případně i na rozšíření zánětu až do ledvin. Někdy, hlavně v prvním těhotenství, může být problém s dělohou, která se více roztahuje nebo na ni tlačí plod. To může způsobit bolest i na levém boku.

Pokud jde o akutní bolest, nebo také o chronickou, je lepší vždy vyhledat lékaře. Ten provede ultrazvuk, zjistí, zda se dítě hýbe. Případně udělá i laboratorní vyšetření, například krve a moči.

Bolest v boku a podbřišku nejen v těhotenství

Tyto potíže mohou být příznakem mimoděložního těhotenství, což se ale zjistí hned při prvním ultrazvukovém vyšetření.

Potřebné je zvážit v jiné ženské problémy. Například endometriózu nebo cysty na vaječnících. Ty se obecně projevují bolestivostí.

Vyskytnout se mohou různá zánětlivá onemocnění, ale také sexuálně přenosné onemocnění. Jejich bolest je nejčastěji lokalizovaná v oblasti podbřišku. Nicméně, vyzařovat může i do oblasti pravého boku.

Podobně, některé ženy trápí ovulační nebo menstruační bolest.

Shrnutí

 • pokud je bolest v pravém boku jen při fyzické námaze, není to asi vážný stav
 • pokud vás trápí bolest pod žebry napravo, nejčastěji se jedná o problémy se žlučníkem nebo játry a je potřebné odborné lékařské vyšetření
 • v případě, že začátek bolesti je v okolí pupku a postupně přechází intenzivněji do pravé strany a do podbřišku, je to typický průvodní jev apendicitidy
 • vždy je třeba vyloučit i neorgánové problémy, například svalového nebo nervového charakteru
 • do této oblasti většinou vystřeluje bolest i z břišní dutiny nebo ze zad a je nutné hledat příčinu i tam
 • během těhotenství bývají bolesti na pravé straně boku většinou neškodné a časté, ale závisí i na jejich intenzitě, času výskytu a jiných přidružených příznacích a projevech
 • jsou nemoci, které se takto projevují, a zároveň jde o statisticky méně pravděpodobné příčiny, například plicní embolie, pravostranné selhání srdce a podobně. Nicméně, vyloučit je může až lékařské vyšetření
 • někdy může jít i o projev obyčejné zácpy, ale tehdy je přítomna i bolest v levém boku v oblasti střev a nadýmání

Jiná onemocnění, která mohou být příčinou bolesti v pravém boku nebo s vyzařováním do této oblasti:

Model lidského těla, hrudník, břicho, plíce, trávicí soustava
Bolest může vyzařovat z orgánů v hrudníku a břiše Zdroj foto: Getty images
 • Zánět žaludku
 • Crohnova choroba
 • Ulcerózní kolitida
 • Syndrom dráždivého tračníku
 • Ileus, tedy střevní neprůchodnost
 • Divertikulitida
 • Peritonitida
 • Rakovina tlustého střeva
 • Portální hypertenze
 • Střevní infekce
 • Plynatost
 • Průjmová onemocnění
 • Zácpa
 • Krvácení do břicha
 • Nádor nadledvin

Mimobřišní oblast jako zdroj obtíží:

Video o bolesti v pravém boku

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.