Bolest při nádechu: Co signalizuje bolest uprostřed, napravo či nalevo?

Bolest při nádechu: Co signalizuje bolest uprostřed, napravo či nalevo?
Zdroj fotografie: Getty images

Příznak, který se nemusí vyskytnout pouze v případě onemocnění, ale i po nadměrné zátěži hrudních svalů a ostatních měkkých struktur mezi žebry. Příčinou tohoto typu bolesti může být i nemoc. A to v oblasti hrudi i břicha.

Bolest při nádechu může být formou svalové bolesti nebo naopak orgánové bolesti. Člověk ji cítí například na hrudi, za hrudní kostí, v zádech či mezi lopatkami. Může být cítit při normálním nádechu, ale někdy je cítit bolest na hrudi až při hlubokém nádechu.

V případě svalové bolesti nemusí jít o závažný zdravotní problém nebo onemocnění. Pokud jde o orgánovou bolest uvnitř hrudníku při nádechu, může to indikovat vážnější plicní onemocnění, nebo dokonce i zánětlivé onemocnění pocházející z břišní dutiny.

Takže rozhodně není dobré zanedbat tento příznak.

Bolest po námaze

Svalová bolest vzniká při větší námaze nebo natažení svalů, svalových skupin a ostatních měkkých struktur umístěných na hrudi a mezi žebry.

Také může jít o hlavní dýchací sval, tedy bránici.

V případě fyzické námahy lze pozorovat takovou bolest dočasně.

Dochází k tomu například i při prudkém běhu nebo akutním přetížení svalů bránice a žeber. Například při fyzické aktivitě v chladném počasí.

Činky, závaží, těžká námaha, bolest po fyzické aktivitě
Po těžké námaze, posilování a přetížení hrudního koše. Zdroj: Getty images

Bolest přenesená z orgánů

Zatímco svalová bolest není dlouhotrvající a po čase pomine, orgánová bolest při nádechu, kterou lze cítit na hrudníku, je vážnějším příznakem. V hrudní dutině se nachází několik životně důležitých orgánů.

Příležitostně se taková bolest objevuje u lidí s astmatem nebo u kuřáků. K podráždění a vyvolání bolesti dochází i při vdechování prachu, což se projeví kašlem a bolestí.

Pohrudnice a bolest při nádechu

Vnitřní stěna hrudníku je vystlaná vrstvou nazvanou pohrudnice (pleura). Je velmi citlivá na různá podráždění. Jelikož v její struktuře je velké množství nervů. Kromě toho může dojít i k jejímu zánětu, tedy pleuritidě.

Ten je velmi bolestivý, a to hlavně při nádechu. Pleura pokrývá pravou i levou plíci. A podle místa, kde se zánět vyskytuje, je přítomna i bolest. Pokud je zanícená pravá strana, při nádechu je bolest vpravo. U levostranné pleuritidy je bolest přítomna vlevo.

Jiná příčina bolesti může být například:

Zánět dýchacích cest

Jiným příkladem je zánět dýchacích cest, a to horních i dolních. Pokud jsou zanícené horní cesty dýchací, tak je cítit bolest převážně v horní části hrudníku a hrudní kosti. Opět je zhoršená hlavně při nádechu.

Naopak při zánětu dolních cest dýchacích, jako například při zánětu průdušnice a průdušek, je možné cítit bolest uprostřed hrudi a v její nižší části. Bolest může mít palčivý, řezavý a bodavý charakter a zhoršuje ji nádech.

Model, dolní dýchací cesty a plíce
Dolní dýchací cesty a plíce. Zdroj: Getty images

Příčina je v plicích

Zápal plic může být také lokalizován pouze na určitém místě či straně plic. A následně podle místa pneumonie se vyskytuje i bolest plic. Zhoršená může být právě nádechem.

Mnohdy je však bolest při nádechu způsobena tuberkulózou. To je vážné onemocnění, které napadá nejprve plíce. Pokud se neléčí, může se přes krevní oběh dostat do jiných orgánů a tkání v organismu, například do mozku i do kostí. Doprovází ho i kašel.

Mezi velmi vážná onemocnění patří rakovina plic. Hlavním rizikovým faktorem jejího vzniku je znečištěné ovzduší, kouření a genetické predispozice. Kromě zhoršeného dýchání patří k jejím příznakům i bolest na hrudi. Tu může zhoršovat dýchání.

Je třeba si všímat i dalších symptomů pro tuto nemoc:

  • kašel, dlouhotrvající a jeho neúspěšná léčba ATB
  • vykašlávání krve
  • zvýšenou tělesnou teplotu
  • hubnutí
  • nechutenství
  • únava

Ostatní příčiny bolesti při nádechu

Tento příznak nemusí být jen v případě onemocnění dýchacího ústrojí. Hrudník je velmi blízko břišní stěny a břišních orgánů. Mnohdy se tak bolestí tohoto typu projevuje například zánět břišní dutiny, konkrétně pobřišnice.

Vyskytnout se případně může i bolest pod žebry při peptickém vředu. Bolest pod levými žebry, zhoršená při nádechu, může být i v případě pankreatitidy. Dokonce i bolest z tlustého střeva může být spojena s nadechnutím se.

Muž má bolesti břicha, ty se mohou zhoršit dýcháním
Bránice při nádechu pohybuje směrem do břišní dutiny, následkem toho se zhoršuje bolest. Zdroj: Getty images

Pokud bolí při nádechu v oblasti ledvin, může to být příznakem pro jejich onemocnění. Obvykle se tak projevuje zánět nebo ledvinové kameny. Příznakem onemocnění a potíží s páteří bývá bolest při nádechu, a to pod lopatkami. Její vyzařování může být do oblasti pod žebra nebo do celého hrudníku. Hlavně pokud jde o krční a hrudní část páteře.

Po úrazu hrudníku je typická. A její intenzita je stejná v případě naražení, ale i zlomení žebra či více žeber najednou. Bolest následně zhoršuje změna polohy, pohyb a také pohyb hrudníku při dýchání. I v případě zmiňovaného naražení přetrvává několik týdnů.

Jiným příkladem je Tietzův syndrom, což je zánět chrupavek žeber.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.