Plný nos: Jaké má příčiny akutně či chronicky ucpaný nos?

Plný nos: Jaké má příčiny akutně či chronicky ucpaný nos?
Zdroj fotografie: Getty images

Pocit plného a ucpaného nosu je typický pro pylové alergie. Samozřejmě je i příznakem při zánětu nosní dutiny či nosních dutin. Také je příznakem chřipky. Vzniká i působením suchého vzduchu. Je příčinou ztíženého dýchání přes nos a celkově zhoršuje kvalitu života.

Plný nos může být příznakem některého z onemocnění dýchacích cest. Vyskytuje se i jako alergická reakce. V některých případech jde o symptom nemoci, která nemusí s dýchací soustavou vůbec souviset.

Plný nos vlivem prostředí

Vliv na dýchací cesty, a tedy i nosní dutinu má i okolní prostředí. Nosní dutina slouží pro úpravu vdechovaného vzduchu. Týká se to jeho teploty a vlhkosti. Kromě toho slouží i k zachytávání nečistot z ovzduší.

Pokud máte nos plný v noci nebo ráno po probuzení, může za tímto příznakem být kvalita okolního vzduchu. V místnosti je pravděpodobně nízká vlhkost. To má za následek vysušení a otok sliznice v nose, dutinách a plný nos i bez hlenů či rýmy.

Toto platí pro přetopené nebo chladné místnosti se suchým vzduchem. Během dne toto ucpání vymizí samo od sebe. Také i vzduch v klimatizovaných prostorách je chladný a suchý. Je nutné udržovat v místnosti nejen správnou teplotu, ale i vlhkost.

Na tento problém je třeba myslet i v případě, že se děti v noci stěžují na ucpaný nos. Rovněž může chybět příznak rýmy, tedy vytékání hustého a zbarveného hlenu. Kvalita vzduchu ovlivňuje plný nos u dětí v každém období, a to i u miminek, tedy novorozenců či kojenců.

Ucpaný nos při alergii

Pokud je sekret čirý, vodnatý, jde nejčastěji o alergickou reakci. Je tomu tak například v případě senné rýmy. Přítomné je při ní i smrkání, kýchání, slzení očí, jejich zarudnutí nebo jiné projevy alergie.

Alergie znamená přecitlivělost na některou jinak neškodnou látku nebo podnět z externího prostředí – alergen. Například pyl, prach, srst, roztoči. Imunitní systém lidského organismu je považuje za škodlivé a reaguje alergií.

Plný nos u dětí, a hlavně v noci, pokud nesouvisí s vytékáním zbarvených hlenů nebo se zvýšením tělesné teploty, signalizuje alergii. V tomto případě může jít o alergii na roztoče, prach nebo i peří.

Platí to také v případě dospělých. Při výskytu obtíží během dne je třeba myslet na časté alergie uvedených alergenů, jako jsou pyl, prach a jiné běžné alergeny ve vzduchu.

Senná rýma a plný nos

Látky způsobující alergické reakce se označují jako alergeny. Vyskytují se i určité specifické alergie, jako například senná rýma. Senná rýma se označuje také jako pylová alergie nebo polinóza.

Při senné rýmě jsou alergeny pyl a pylová zrnka. Její výskyt je sezónní, a to během kvetení květů, stromů a jiných rostlin. Pyly těchto rostlin se nacházejí v okolním vzduchu a jsou přenášeny větrem i na velké vzdálenosti.

Žena si fouká ucpaný nos pro sennou rýmu, tedy alergii na pyl
Pylová alergie je častou příčinou plného nosu. Zdroj: Getty images

Nejčastější projevy senné rýmy:

  • plný nos, otok sliznic nosní dutiny
  • kýchání
  • zvýšená tvorba hlenu
  • škrábání, svědění v hrdle
  • svědění, pálení očí
  • otok a zarudnutí očí
  • svědění uší
  • únava
  • neklid a nervozita

Pokud je alergická reakce příliš intenzivní, hrozí anafylaktický šok. V tomto případě je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příčinou ucpání nosu je onemocnění

Pokud je nos ucpaný hlenovitým sekretem a je i oteklá jeho sliznice, jde často o onemocnění dýchacích cest.

Běžně je přítomen plný nos jako typický příznak rýmy. Ta je důsledkem zánětu sliznice nosní dutiny. Projevuje se při ní výtok z nosu, bolest hlavy, zvýšená tělesná teplota a také únava a slabost organismu.

Příčiny rýmy jsou různorodé. Neinfekční rýma je nejběžnější, je to již zmíněná alergická rýma. Mezi nealergické infekční původce patří například rinoviry, adenoviry, koronavirus.

Neinfekční a nealergickou příčinou jsou neurovaskulární vegetativní poruchy. Jejich důsledkem je zvýšené prokrvení sliznice nosu, což způsobuje otok a zvýšenou tvorbu hlenu.

Pokud se rýma rozšíří i do vedlejších nosních dutin, které jsou vystlané sliznicí, nastává jejich zánět. Virus, který se do těchto dutin dostane z nosní sliznice, poškodí sliznici i v dutinách. Takto poškozená sliznice je více náchylná na bakteriální infekci.

V tomto případě je ucpaný nos plný nejprve vodového sekretu a později hnisavého sekretu. Zánět nosohltanu může být také doprovázen plným nosem. Jde o onemocnění, které může být virové i bakteriální.

Chronický zánět vedlejších nosních dutin

Chronický zánět vedlejších nosních dutin je zánět vedlejších nosních dutin, který přetrvává déle než 12 týdnů. Jeho příčinou může být alergie či zánět způsobený bakteriemi nebo plísněmi. Je častou příčinou vzniku nosních polypů.

Při zánětu vedlejších nosních dutin jsou přítomny příznaky jako:

  • zvýšená produkce hlenu, i zbarveného hnisavého
  • zhoršené dýchání přes nos, tedy plný nos
  • zhoršení čichu
  • tupá tlaková bolest mezi očima, i za nimi, na čelní a čelistní kosti
  • kýchání
  • svědění nosu
  • kašel z důvodu zatékání hlenu

Častou příčinou ucpaného nosu je chřipka

Typickým sezónním onemocněním je chřipka. Chřipka je virové onemocnění a je vysoce infekční. Rizikovým obdobím pro chřipku je dětský věk, chronicky nemocní lidé.

Rodina, tedy otec, matka a dcera leží v posteli, mají plné nosy, rýmu, pro onemocnění, například chřipku
Chřipka je vysoce infekční. Její příznakem je i rýma. Zdroj: Getty images

Mezi hlavní příznaky chřipky patří:

  • zvýšení tělesné teploty až horečka (38–40 °C)
  • zimnice, třes
  • pocení
  • celková slabost, únava, malátnost
  • bolest hlavy
  • bolest kloubů, svalů, končetin
  • rýma, plný a ucpaný nos
  • bolest v krku
  • kašel, dráždivý, suchý, dusivý
  • bolest hrudníku, hlavně při kašli
  • podráždění očí, bolestivé pohyby očí
  • nevolnost, nauzea, zvracení a jiné střevní formy (i průjmy)
  • nechutenství

Rizikovým je také období těhotenství. V případě ucpaného nosu v těhotenství je dobé myslet i na chřipku. Samotné onemocnění a jeho léčba má v tomto období své specifikace.

TIP: Více informací uvádíme v magazínových článcích: Chřipka u dětí a Chřipka v těhotenství

Plný nos při jiných onemocněních

Pocit ucpaného nebo plného nosu se vyskytuje i při polypech nosní dutiny. Polypy jsou měkké útvary, mají nepravidelný hruškovitý tvar. Jejich barva je růžově šedá nebo šedá.

Nejčastěji vyrůstají ze sliznice nosních dutin. Při svém růstu ucpávají nosní dutinu. Což způsobuje plný nos, zhoršení a ztrátu čichu, hromadění a zatékání hlenů, kýchání a zhoršené čištění nosu.

Pocit ucpaného nosu, a to hlavně na jedné straně, je přítomný při vybočení nosní přepážky. Nosní přihrádka rozděluje dutinu nosu na dvě poloviny. Při jejím vybočení nastává problém s dýcháním, ucpání, časté záněty, poruchy čichu, bolesti a někdy i krvácení.

Přítomné může být i chrápání, nosová řeč. V některých případech probíhá bezpříznakově. Vybočení nosní přepážky může být vrozené, ale také získané, například poúrazové.

Ucpaný nos je přítomen také i při zvětšení nosohltanové mandle. Nejčastěji se vyskytuje v dětském období, a to ve věku 3–8 let. Příčinou jejího zvětšení jsou nejčastěji časté záněty.

Mezi příznaky patří zhoršené dýchání, dýchání ústy, chrápání a skřípání zuby ve spánku. Důsledkem je i hromadění hlenů v nose, jejich zatékání. Následkem toho jsou opakované záněty horních cest dýchacích.

TIP: Co znamená zanícené hrdlo a jaký je domácí způsob jeho léčby.

Plný nos je přítomen také jako jeden z příznaků dětských spalniček. Kromě charakteristické vyrážky a zvýšené teploty jsou nebezpečné tím, že jde o infekční chorobu. Ta může napadnout dýchací cesty, ale i střední ucho nebo mozek.

Žena čistí nos, pro rýmu, která je příčinou různých onemocnění, na obrázku jsou léky, tabletky, láhev, sprej, citron
Rýma jako příznak různých onemocnění. Zdroj: Getty images

Plný nos je typický i pro laryngitidu, což je zánět hrtanu. Projevuje se zejména suchým kašlem a bolestmi v krku. Je to zánětlivé onemocnění. Pokud se neléčí ve své akutní formě, přejde do chronické.

Ucpání nosu může být přítomné i při jiných onemocněních. A to jsou například spála, infekční mononukleóza a množství dalších zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích.

Při léčbě ucpaného nosu se využívají lokálně aplikované kapky či spreje. Při jejich používání je třeba dodržovat doporučené dávkování. Jinak hrozí vytvoření si návyku.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.