Poruchy koncentrace: Jaké jsou příčiny poruch soustředění a pozornosti?

Poruchy koncentrace: Jaké jsou příčiny poruch soustředění a pozornosti?
Zdroj fotografie: Getty images

Mohou být příznakem chronické únavy, poruch spánku či spánkové apnoe. Vznikají při hypertyreóze, nedostatku železa, ale i při pedikulóze (zavšivení). Často jsou následkem úrazu či jiného poškození mozku. Velkou část tvoří psychické poruchy, ADD či ADHD.

Poruchy koncentrace ve většině případů nejsou izolované, ale spojují se i s jinými poruchami. Například s poruchou intelektu, chování, emocí nebo paměti. Ve většině případů je důvodem strukturní nebo funkční poškození té části mozku, která má na starosti tyto mozkové funkce.

Někdy jsou poruchy pozornosti spojené i s emočními poruchami. Případně mohou být způsobeny zraněním či poraněním mozku nebo mozkovým nádorem.

Mnohdy postihují poruchy pozornosti lidi s maniodepresivní poruchou, což je onemocnění typické různými fázemi. Člověk ztrácí koncentraci a pozornost zejména během depresivní fáze, když má poruchy nálady, depresi a nezajímá se o okolí.

I při demenci, což je duševní nemoc, která postihuje paměť nebo intelekt, nastávají poruchy koncentrace. A to zejména u starších lidí, kteří také mají snížené inteligenční funkce a změny chování.

Při některých poruchách spánku dochází k narušení koncentrace z důvodu celkového vyčerpání a únavy. Člověk je nadmíru spavý, například během spánkové apnoe.

Spánková apnoe je porucha týkající se krátké zástavy dechu během spánku, a to i vícekrát během noci. Při typické nespavosti mohou nastat poruchy usínání, přerušovaný spánek nebo velmi časné probouzení, což způsobuje nevyspání, nervozitu, nedostatek energie a z toho plynoucí narušení pozornosti.

Problémová jsou i některá onemocnění nervového systému, například pro děti je typická lehká mozková dysfunkce. Toto onemocnění je známé jako ADD nebo ADHD a charakteristickým symptomem je právě porucha koncentrace a pozornosti. Při ADHD se přidružuje hyperaktivita.

Chlapec drží tabulku s barevným nápisem ADHD
ADHD je častou příčinou poruchy pozornosti u dětí, ale i u dospělých. Zdroj foto: Getty images

Některé příznaky ADHD:

  • neschopnost udržet pozornost
  • časté střídání aktivit
  • neposednost
  • neschopnost kontroly chování a emocí, projevy zlosti navenek
  • neschopnost adaptace, socializace
  • nepozornost a roztržitost i při aktivitách, časté úrazy
  • tiky a záškuby svalů
  • pomočování

Dítě se neumí delší dobu na něco soustředit, například na učení. Podobné problémy s koncentrací mají i lidé trpící chronickým únavovým syndromem, kdy dochází k chronické únavě a také vyčerpanosti.

Jiné příčiny poruchy pozornosti

Při nízkém krevním tlaku mají lidé také problémy s koncentrací. Je to důsledek únavy, nadměrné spavosti, svalové slabosti a bolesti hlavy. Objevit se mohou i studené končetiny. V některých případech je třeba hledat příčinu v nedostatku železa.

Malý chlapec má poruchu pozornosti
Problém s pozorností či koncentrací může být i při pedikulóze. Zdroj foto: Getty images

Problémy s koncentrací mohou být i fyzikálního původu. Často se vyskytují, a to hlavně u dětí, pokud má člověk vši. Odborně se tato nemoc jmenuje pedikulóza. Jde o infekční onemocnění způsobené parazity, které postihuje například děti a projevuje se svěděním pokožky na hlavě a celkovou nervozitou.

Poruchy koncentrace jsou časté i při zvýšené hladině hormonů v organismu, například při hypertyreóze. Člověk trpí poruchami spánku, má zrychlený organismus, má časté poruchy nálad a nemůže se koncentrovat a soustředit. Také při systémovém onemocnění lupus erytematodes, které se týká více orgánů v těle, dochází k poruchám pozornosti, učení, paměti a také ke změnám chování. Mnohdy onemocnění provázejí i příznaky demence.

Video o ADD a ADHD

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.