Jsou příznakem alergické reakce, a to na potraviny, léky nebo jiné látky. Odborně se nazývají jako kopřivka. Jejich příčinou samozřejmě může být i onemocnění či oslabení imunity. Často vznikají při stresu a psychickém přetížení.
Pupínky jsou kožní vyrážka připomínající svým vzhledem popálení od kopřivy a také se podle této podobnosti se tento typ vyrážky jmenuje.
Pupínek může být bledší červené, růžové barvy uprostřed a se zarudnutím po okolí.
Je vyvýšený nad okolní povrch kůže.
Většinou je přítomno i svědění. Někdy je zarudnutí přítomné i na okolní kůži, někdy i na větších místech.
Tento příznak není nikdy dobré podcenit, ačkoli někdy zmizí sám.
Pupínek vzniká na základě otoku kůže kolem rozšířených cév. Obsah může unikat do okolní tkáně, přičemž pupence se projevují u mužů i u žen. Nejčastěji v dětském věku, pokud jde o projev choroby zvané kopřivka.
Do okolní tkáně z cévní struktury uniká při vzniku pupenů zejména histamin. Histamin se účastní při alergických reakcích, ale i při zánětu.
Reguluje mikrocirkulaci a jiné fyziologické děje, které nejsou zcela objasněny.
Kromě histaminu se vylučují například i:
serotonin
bradykinin
bazofily
prostaglandiny a jiné látky
Pupínky jako kopřivka
Nejčastěji lze nalézt kopřivkové pupence na kůži jako důsledek kopřivky, odborně i urtika. Ta může být alergická, nealergická, autoimunní nebo infekční.
Kožní změny ve formě kopřivky na zádech. Zdroj foto: Getty images
Urtiku rozeznáme i podle projevů:
růžově až červeně zbarvená
přesně ohraničena
plošná, někdy vytváří mapové plochy
výrazně svědí
v některých případech bledé centrum (střední části)
Někdy může být vyvolávacím faktorem pupínků například i chlad, teplo, sluneční záření. Jsou lidé, u kterých se objeví pupence na pokožce těla i bez jasného zjištění přesné příčiny.
Je několik druhů onemocnění, která mohou vyvolat tento symptom na pokožce. Jde buď o kopřivku jako samostatné onemocnění, případně o alergickou reakci. Alergická reakce může vyústit až do anafylaktického šoku, což je silná imunitní odpověď organismu.
Pupínky, čili kopřivka při alergické reakci
Z potravin nejčastěji vyvolají kopřivku citrusové plody, ryby a mořské plody, jahody, mák, ořechy, tvrdé a plísňové sýry, kakao, čokoláda, salámy, rajčata, špenát, banány, fíky, ale také vejce, obiloviny, celer, mléčné výrobky nebo med.
Některá antibiotika, ale i štípnutí včelou mohou také vyvolat vznik pupínků. Toto jsou příklady, kdy vznikají pupínky jako alergická reakce. Kromě pupínků a rozsahu alergické reakce se může přidružit otok víček, rtů, sliznic dutiny ústní, ale i dýchacích cest.
Těžkou formou alergické reakce je zmiňovaná anafylaktická reakce. Hrozí také riziko vzniku anafylaktického šoku.
Jedním z příznaků je i nepříjemné svědění. Zdroj foto: Getty images
Mezi symptomy se řadí:
zarudnutí, kopřivka, pálení, svědění
otoky, a to angioedém rtů, dlaní, jazyka
úzkost, neklid
bolest hlavy
tachykardie
nízký krevní tlak
zhoršené dýchání
pocit na zvracení, zvracení
Při těžkém anafylaktickém šoku vzniká:
stažení dýchacích cest (bronchospasmus) a výrazně ztížené dýchání
modrání konečků prstů, rtů (cyanóza)
porucha vědomí
selhání krevního oběhu a dýchání
Z léků jsou poměrně častým spouštěčem této reakce například penicilin, některé léky proti bolesti, léky obsahující kyselinu salicylovou, vitamíny B1 a B2 a také některé léky proti bolesti. Dost často se stává, že za vznikem mohou být i některé kosmetické přípravky, parfémovaná mýdla nebo prací prostředky.
Kůže prudce reaguje výskytem akutní kopřivky.
Existují i specifické formy kopřivky, a to jsou urticaria vasculitis, urticaria pigmentosa a angioedém.
Ostatní příčiny pupínků
V rámci autoimunitní formy je spouštěčem nejčastější onemocnění štítné žlázy.
Infekční kopřivku, a tedy výskyt kopřivkových pupenů, způsobují viry (infekční mononukleóza, hepatitida B, helicobacter pylori), bakterie, kvasinky, ale i parazitární organismy. A to jsou například roupi nebo škrkavky.
Léčba těchto pupenů spočívá v aplikaci specifických roztoků, a to lokálně. Při větším výskytu lékař aplikuje i antihistaminika a další podpůrné látky. V tomto případě se léčba zaměřuje na potlačení symptomů a zmírnění svědění nebo dalších symptomů.
Pupínky ve formě kopřivky si nelze plést s akné, což je jiný typ vyrážky. Které se tak také lidově a nesprávně nazývá. Při akné vznikají pupínky, čili vyrážky na kůži obličeje, krku, ale i na zádech a zadku.
Akné na obličeji. Zdroj foto: Getty images
Příčinou vyrážek na zadku je často nevhodné oblečení, spodní prádlo, těsné oblečení, kalhoty. A to hlavně pokud jsou vyrobeny z nevzdušného materiálu. Jiný důvod může být pocení kůže při dlouhodobém sezení.
Jiným případem je, pokud vznikají na jazyku a v hrdle. Tehdy jsou příznakem například virové infekce. U dětí jsou časté pupínky v ústech, na rtu, na jazyku, ale i pupínky v hrdle. Což mohou být vlastně afty.
Při pohlavně přenosných onemocněních, jako jsou herpetické a HPV infekce, mohou vznikat vyrážky, pupínky, bradavice, papilomy na penisu, žaludu, u žen na vnějších rodidlech a v jejich okolí. Přidružuje se svědění, bolest, výtok i s přítomností krve, zvýšená tělesná teplota, zvětšení lymfatických uzlin v tříslech.
Mezi jiné příčiny vzniku pupínků a vyrážek se uvádějí:
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.