Jak se léčí pedikulóza? Léky, šampon, kartáčování

Pokud se onemocnění a přítomnost parazitů potvrdí, je nejdříve důležité nakaženou osobu izolovat, aby se infekce dále nešířila.

Krajním řešením v případě nákazy vší dětskou je ostříhání vlasů na méně než 1 cm. Úplně oholená hlava není nutná.

Doporučuje se ostříhat vlasy na délku přibližně 2,5 cm nebo méně. Tím se dospělé vši prakticky zahubí, protože v tak krátkých vlasech obvykle nemohou přežít.

Stříhání může provádět postižený sám za použití zrcadel, aby mohl pozorovat všechny strany hlavy. Je snazší, když mu s tímto postupem někdo pomůže.

Oholení hlavy sníží možnost, že vši zůstanou na hlavě přichyceny. Hlavním důvodem stříhání je snížení teploty vlasové pokožky. Vši se zdržují především v místech, která jsou teplá a tmavá.

Ženy mají obvykle delší vlasy. Bylo zjištěno, že vši zůstávají na začátku culíku, na zátylku nebo za ušima.

Stříhání vlasů nakrátko způsobí nedostatečnou okolní teplotu pro usídlení vší. Stříhání je účinné, ale může se některým postiženým zdát neestetické. Používají se také jiné terapie, obvykle aplikace nějaké chemické látky.

Pokud toto řešení není možné, zejména u žen a dívek s dlouhými vlasy, používá se na vši i hnidy speciální šampon nebo sprej. Zabíjí parazity paralyzováním jejich nervové činnosti (Liquido, Paranit sprej, Orthosan, Diffusil nebo Hedrin).

Případně se používají přírodní přípravky s látkami na bázi oleje, které znemožňují vším dýchat. Dlouhodobější léčba po dobu alespoň dvou týdnů je důležitá, aby byly zlikvidovány i hnidy.

Specifické přípravky s obsahem permethrinu nebo karbarylu nedráždí kůži a zároveň působí proti parazitům. Lze je také opakovaně použít přímo na kůži.

Důležitá je také dezinfekce oděvů, ložního prádla a ručníků vyvařením při vysokých teplotách nad 80 stupňů.

Především nepropadejte panice. Nemusí jít o důkaz nízkého hygienického standardu vaší rodiny nebo špatné péče o dítě.

Opatření, která je třeba přijmout:

  • Všechny děti, učitelé ve třídě a všichni jejich rodinní příslušníci, kteří mají vši, si nutně musí umýt vlasy šamponem proti vším dostupným na trhu.
  • Pokud se toto ošetření nepoužije u všech a ve stejnou dobu, může dojít k dalšímu přenosu.
  • Šampon by se měl nanášet na mokré vlasy masírováním pokožky hlavy a nechat působit 3 minuty. Poté by se měl opláchnout čistou vodou.
  • Šampon by se měl aplikovat i podruhé, nechat působit 3 minuty a poté důkladně opláchnout čistou vodou.
  • Tyto 2 po sobě jdoucí aplikace jsou nezbytné k dosažení požadovaného výsledku.
  • Pro zajištění spolehlivého účinku (zničení larev vylíhlých z hnid, které přežily) je třeba šampon opakovat po 14 dnech.
  • Předměty, které jsou v přímém kontaktu s vlasy (hřebeny, kartáče), je třeba ošetřit přípravkem na lezoucí hmyz nebo namočit do roztoku obsahujícího chlor.
  • Zásadní je vysoká úroveň osobní hygieny.
  • Každý člen kolektivu musí používat vlastní předměty osobní hygieny (ručník, hřeben) a nepůjčovat si je navzájem.
  • Totéž platí pro čepice, šátky nebo jiné pokrývky hlavy.

Častou chybou je zbytečná aplikace odvšivovacích přípravků z "preventivních" důvodů.

fsdílet na Facebooku