Lámavé vlasy: Z čeho je vysoká lámavost a křehkost vlasů?

Lámavé vlasy: Z čeho je vysoká lámavost a křehkost vlasů?
Zdroj fotografie: Getty images

Podobně jako kůže i vlasy mohou signalizovat stav organismu a jeho zdraví nebo přítomnost onemocnění. Odráží se to na jemnosti, lámavosti vlasů a jejich konečků. V jiném případě jejich kondice značí míru a správnost péče. Negativně může na vlasy působit i okolní prostředí či nevyvážená strava a nedostatečný obsah potřebných látek.

Lámavé vlasy jsou odrazem stavu organismu podobně jako pokožka nebo nehty. Stejně jako nehty, vlasy také vyrůstají z pokožky a ta je základem jejich vyživování.

V některých případech signalizují zdravotní problém.

Vliv okolního prostředí na jemnost a lámavost vlasů

Důležité je i okolní prostředí a různé toxické látky.

Například kouření nebo zakouřené prostory mají na vlasy i na kůži špatný vliv. Negativně působí i chladné počasí. Podobně je to i v případě chlorové vody v bazénech.

doutník, cigaretový kouř, zakouřené prostředí
Pohyb v zakouřených prostorách ničí vlasy. Zdroj foto: Getty images

Špatná manipulace a nevhodná péče o vlasy

Lámavost vlasů může způsobit nesprávné nebo špatné zacházení s nimi.

Platí to více u žen než u mužů. Ženy obvykle více využívají horký vzduch při fénování, případně používají různé kartáče, žehličky a kulmy.

Vlasy bez barvy a barvené vlasy, časté barvení vlasů jako důvod jejich špatné kondice
Ke zhoršení kvality přispívá časté barvení vlasů. Zdroj foto: Getty images

Nemluvě o barvení vlasů. Zde nastává problém zejména s různými látkami obsaženými v barvách na vlasy. Ty mají vliv na jejich kvalitu, pevnost a stabilitu.

Mnohdy může být za lámáním vlasů a jejich konečků i nesprávná péče. Pokožku vlasů a vlasy vysouší každodenní mytí. I používání nevhodných šamponů nebo celotělových sprchových gelů, stejně tak nedostatečné opláchnutí těchto přípravků při mytí.

Rovněž negativně ovlivňuje vlasy i stres. Pokud je ho příliš a je negativní, nevhodně působí na naše zdraví. Na psychiku i celkově organismus a zhoršuje i kvalitu kůže a vlasů.

Nedostatek vitaminů má vliv na jemnost a lámání vlasů

Pokud je v těle nedostatek nějakých vitaminů nebo živin, odrazí se to nejen na pokožce, nehtech, ale také i na vlasech. Ty se stanou více citlivé, jemné, suché a lámou se.

Vlasy trpí tehdy, pokud nemají vitaminy skupiny B a vitamíny A, C, D, E.

Vajíčka představují hlavní zdroj vitamínu B5
Hlavním zdrojem vitamínu B5 je vaječný žloutek. Zdroj foto: Getty images

Díky vitamínu C dochází k syntéze kolagenu, vitamín A odpovídá za činnost mazových žláz a vitamin E vyživuje pokožku vlasů.

Velmi důležitý je pro pokožku i pro vlasy vitamin B. Ten obnovuje tkáň pokožky i kořínků vlasů.

V této nepříjemné situaci má velký význam vitamín B5 (kyselina pantothenová). Patří do skupiny esenciálních vitamínů, takže tělo si ho neumí samo vytvořit. Ve vyšší míře se dá nahradit ve formě panthenolu, což může pomoci i na lámavé vlasy.

Kromě nedostatku vitamínů se negativně projeví i snížená hladina minerálů. A to hlavně pokud je snížen příjem zinku, křemíku, vápníku. Snížená hladina bílkovin rovněž způsobuje problém.

Lámání vlasů jako příznak onemocnění

Zvýšená lámavost vlasů může být příznak nějaké nemoci. A to v důsledku problémů s krví nebo jako komplikace různých zánětů a infekčních chorob.

Mykóza je také onemocnění, které může způsobit lámavé vlasy. Jde o plísňové onemocnění. Způsobují jej různé typy mikroorganismů, jako například dermatofyty, kvasinky nebo houby.

Problémy s vlasy způsobují nejčastěji dermatofytózy, například tinea capitis. Dermatofyty jsou patogeny, které přirozeně žijí na zvířatech. Přenášejí se také na člověka. Napadají kůži, vlasy, i nehty.

Mnohdy je problémem i hypotyreóza, což je hypofunkce (snížená funkce) štítné žlázy. To znamená, že štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů. Hypotyreóza postihuje zejména ženy.

Klásek žita, představuje intoleranci lepku, tedy celiakii
Při celiakii, a to pro snížené vstřebávání živin ve střevě. Zdroj foto: Getty images

Příznakem nemoci může být nejen lámavost vlasů, ale dokonce i jejich vypadávání. Podobný problém nastává i při celiakii. Do organismu člověka se nevstřebávají tuky a ani některé vitamíny. Z toho vznikají problémy kůže a vlasů.

Problémy s vlasy mají i lidé, kteří trpí anorexií. Jde o psychickou poruchu příjmu potravy. Člověk se snaží neustále zhubnout. Snižuje příjem potravin. Nedostatek bílkovin také nevhodně ovlivňuje vlasy a jejich lámavost.

I snížený příjem tekutin je základem problému. Nastává dehydratace a ta způsobí suchou pokožku, lámavé vlasy a někdy i jejich vypadávání.

Při anémii (chudokrevnosti) může nastat nedostatek železa v organismu. K tomu se vážou problémy s křehkými a lámavými nehty, vlasy a také vyhlazení a zarudnutí jazyka.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.