Bílé skvrny na nehtech: Co znamenají a jaké jsou příčiny vzniku?

Bílé skvrny na nehtech: Co znamenají a jaké jsou příčiny vzniku?
Zdroj fotografie: Getty images

Změna tvaru, barvy nebo struktury nehtu může signalizovat poškození, nedostatek vitamínů či určitá onemocnění. Bílé skvrny na nehtech jsou odborně nazývány leukonychie. Co signalizují a proč vznikají?

Nežádoucí bílé skvrny vznikající na nehtových lůžkách mají multifaktoriální příčinu vzniku. Od mechanického poškození, traumatu, nedostatku potřebných látek až po systémová onemocnění.

Zdravý nehet člověka by měl mít jemně růžovou barvu s bledě růžovým až bílým půlměsíčkem u kořene s hladkým povrchem.

Charakteristiku leukonychie, možné příčiny vzniku, diagnostiku, léčbu a mnohé jiné zajímavé informace se dozvíte v článku.

Zdraví a funkce nehtu ve zkratce

Zdravý nehet se skládá z nehtové matrix (kořen nehtu), lunuly (bledě zbarveného půlměsíce), kutikuly (nehtová kůžička), nehtového lůžka a nehtové ploténky.

Nehet je tvrdá keratinová destička pokrývající konce prstů rukou i nohou. Nehtová matrix je část táhnoucí se od kořene nehtového lůžka až k lunule – půlměsíci. Je zodpovědná za tvorbu a růst nehtové ploténky.

Nehtové lůžko leží pod vrstvou nehtové ploténky a táhne se od lunuly až po samotný volný okraj nehtu. Lůžko pod ploténkou je bohatě cévně zásobeno, proto je zbarveno do růžova.

Úkolem nehtu je ochrana konců článků prstů, umožnění uchopení předmětů protitlakem na prstová bříška a v neposlední řadě slouží jako pomocný orgán hmatového smyslu člověka.

Anatomie nehtu
Anatomie nehtu: Free edge (volný okraj), Smile line (okrajová linie nehtu). Nail plate (nehtová ploténka), Lateral fold (laterální okraj/záhyb), Lunula (půlměsíc), Proximal fold (proximální okraj), Matrix nail root (kořen nehtu). Zdroj: Getty Images

Lidské nehty rostou pomalu. Odrost celé délky nehtu na ruce trvá alespoň 6 měsíců. Nehty na nohou rostou ještě o něco pomaleji, celý odrost trvá někdy 12 až 18 měsíců.

Nežádoucí rýhy, proužky a jiné defekty na nehtech mohou poukazovat na mechanické poškození či onemocnění, ke kterému došlo nedávno, ale i před několika měsíci.

Co je leukonychie?

Leukonychie je odborný název pro vznik bílých skvrn na nehtové ploténce. Poškozením a keratinizací nehtové matrix vznikají viditelná bílá ložiska, proužky, tečky či skvrnky na nehtové ploténce. Jedná se tedy o diskolorizaci nehtové ploténky.

Leukonychie je dělená na pravou formu a nepravou formu, tzv. pseudoleukonychii.

Pravá leukonychie je podle rozsahu změn dělena na totální a částečnou (transverzální a tečkovanou). Pravá leukonychie je způsobena poruchami nehtové matrix (kořene), odkud vyrůstá nehtová ploténka.

Při tlaku se bílá barva nehtu nezmění a zbarvení se posouvá současně s růstem nehtu.

Transverzální forma s bílými pruhy/liniemi je nejčastěji zapříčiněna mechanickým poškozením, traumatem, systémovým onemocněním, reakcí na léky a léčiva či různými infekcemi. Tečkovaná forma je způsobena převážně mechanickými mikropoškozeními.

Parciální leukonychie může být způsobena drobným zraněním při manikúře, sportu, práci či jako reakce na dráždivé nehtové kosmetické produkty a přípravky.

Nejčastější příčinou vzniku bílých skvrn je poranění nehtového lůžka během růstu nehtu. Do malé, na pohled neviditelné ranky se dostane vzduch, který může způsobit právě bílé zabarvení poškozené části nehtu.

Po odrostu nehtu současně zmizí i bíle zabarvená část.

U totální leukonychie, při které jsou všechny nehty zabarveny do bíla, se jedná o vrozené onemocnění nebo projev vážného onemocnění/selhání srdce, plic, jater, ledvin či intoxikace organismu.

Pseudoleukonychie je způsobena u stavů, u kterých není za bílé skvrny na nehtové ploténce zodpovědná nehtová matrix. Nepravá leukonychie vzniká zejména abnormálním průchodem světla při postižené části nehtové ploténky.

Při vyvíjení tlaku bílá barva na nehtu vymizí.

Příkladem je mykóza, onochymykóza, onychylóza či jiné plísňové onemocnění nehtového lůžka.

Za příčinu vzniku bílých skvrn je často udáván i nedostatek potřebných vitamínů, minerálů a proteinů (bílkovin) v organismu.

Leukonychie a tvorba bílých skvrn na nehtové ploténce
Leukonychie a tvorba bílých skvrn na nehtové ploténce. Zdroj: Getty Images

Etiologie a možné příčiny vzniku

Mechanické poškození nehtu

Ve většině případů malé bílé skvrnky na nehtu nesignalizují nic vážného. Častým důvodem vzniku je právě mechanické poškození i lehčím podnětem.

Nepřiměřená manikúra, mikrotrauma při pracovní činnosti, úraz při sportu, klepání o stůl či jiné slabé podněty.

V některých případech se může jednat i o reakci na umělé nehty, laky či odlakovače a jiné kosmetické výrobky.

Jelikož je růst nehtů poměrně pomalý, může se následek mechanického poranění projevit až po několika týdnech. Zbarvené místo postupně vyroste spolu s nehtem a vytratí se.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Některé zdroje uvádějí, že příčinou vzniku bílých skvrn je právě nedostatek potřebných živin v organismu.

Deficit důležitých látek se však současně projevuje i zvýšenou lámavostí, slabostí nehtů a slabou kvalitou vlasů, případně jejich vypadáváním. V krajních případech zvýšenou kazivostí zubů a zdravotními problémy s kostní tkání.

V rámci zdraví nehtů je vhodné dbát na příjem zinku, selenu, železa a vápníku.

Důležité jsou vitamíny skupiny B, které příznivě ovlivňují zdravotní stav pokožky, nehtů a vlasů. Příkladem je riboflavin, biotin, kyselina listová či pantotenová.

Do jídelníčku je vhodné zařadit ořechy, semena, celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu a ovoce. V neposlední řadě je zapotřebí dostatečný denní příjem stavebních látek – bílkovin (proteinů).

Onemocnění a diagnózy

Příčiny vzniku bílých skvrn mohou být v některých případech vážného charakteru. Pokud bílé skvrny pokrývají velkou část nehtové ploténky nebo se vyskytují na více nehtech současně, je vhodné konzultovat etiologii vzniku s dermatovenerologem.

Zdravotní problémy, které mohou způsobovat vznik bílých skvrn, jsou například jaterní cirhóza, onemocnění ledvin, cukrovka, anémie či porucha štítné žlázy a jiné.

Častým důvodem pro změnu zbarvení a struktury nehtu je plísňové onemocnění či infekce nehtu.

V krajně vážných případech může tento druh leukonychie signalizovat otravu, intoxikaci, poruchu srdce, jater, ledvin a jiných vnitřních orgánů.

Může se jednat i o vedlejší nežádoucí efekt léčby sulfonamidy či důsledek absolvování chemoterapie.

Diagnostika a léčba leukonychie

Léčba leukonychie závisí na etiologii a přesné příčině vzniku. Oblastí nehtů a okolí se zabývá dermatovenerolog (kožní lékař).

Při vyšetření může lékař provést biopsii (stěr, odškrábání) nehtu pro mykologický rozbor k určení přítomnosti infekce.

Je vhodné odebrat krevní vzorek pacienta a provést laboratorní krevní test při podezření na systémové onemocnění. Jaterní testy, zánětlivé hodnoty, hormony štítné žlázy a jiné zkoumané parametry.

V případě, že bílá skvrna je důsledkem mechanického zranění, skvrny odrostem nehtu vymizí. Nehty však rostou pomalu a celkově odrostou za 6 až 9 měsíců.

Pro zvýšení kvality nehtu je možné sáhnout po ochranných podporujících lokálních léčivech či kosmetických doplňcích (vyživující mast, ochranný lak). Je však nutná konzultace s odborníkem/lékařem.

Pokud se jedná o důsledek nedostatku vitamínů, minerálů či proteinů v organismu, je třeba upravit svůj jídelníček a případně vyzkoušet ověřené výživové doplňky. V rámci zdraví nehtů a vlasů je důležitý příjem bílkovin, zinku, selenu, vitamínu B a vitamínu C.

Při jakýchkoli nejasných příznacích je však vhodné vyhledat odbornou pomoc a diagnostiku kožního lékaře.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • dermatologiepropraxi.cz - Onemocnění a patologie nehtů. Dermatologie pro praxi. MUDr. Alena Stumpfová
  • solen.cz - Onemocnění nehtů. Solen. MUDr. Helena Korandová, CSc.
  • healthline.com - Why Are There White Spots on My Nails? Healthline. Kimberly Holland
  • medicalnewstoday.com - Reasons and treatments for white spots on the nails. Medical News Today. Tom Seymour
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.