Pomočování: Jaké má příčiny? Nejen u dětí, někdy i v dospělosti

Pomočování: Jaké má příčiny? Nejen u dětí, někdy i v dospělosti
Zdroj fotografie: Getty images

Děti jím trpí častěji. Tato potíž se nevyhýbá ani dospělým. Na vině může být problém psychického rázu, ale i organické poškození nebo onemocnění. Může se jednat o onemocnění močových cest i jiné části organismu. Může být dlouhodobé, ale i přechodné.

Pomočování, nazvané odborně i enuréza, se nejčastěji vyskytuje u malých dětí. pokud se pomočuje dítě starší 5 let, je to už problém.

Nicméně tento problém zasahuje i určité procento dospělých lidí. A to ženy i muže bez rozdílu.

Nejčastější je noční pomočování

Nejčastější formou enurézy je noční pomočování. Tento druh pomočování se odborně nazývá enuresis nocturna.

Noční pomočování rozdělujeme na primární a sekundární. Primární forma se vyskytuje přibližně u 20 % pětiletých dětí, 10 % sedmiletých, 5 % desetiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. V dospělosti se vyskytuje u asi 1 % populace.

noc, měsíc, noční obloha
S pomočováním v nočních hodinách je spojeno několik faktorů Zdroj foto: Getty images

Hlavní příčiny primárního nočního pomočování jsou:

  • hormonální příčina, kdy je přítomna porucha sekrece hormonu, který reguluje tvorbu moči, v nočních hodinách
  • onemocnění nervového systému, u dětí je navíc přítomna porucha pozornosti, chování, řeči
  • zpomalené dozrávání nervového systému a reflexů na močení
  • dědičný faktor, kdy rodič zvyšuje šanci i na pomočování dítěte
  • porucha chromozomů (8Q, 12q, 13q, a 22q11)
  • snížená kapacita močového měchýře
  • netlumené kontrakce měchýře během spánku
  • poruchy spánku, a to hlavně při příliš tvrdém spánku, porucha probouzení se nebo náměsíčnost
  • špatný návyk pitného režimu, kdy je zvýšený příjem tekutin před spaním nebo zadržování moči přes den
  • při nesprávné výživě a příjmu potravin a tekutin s kofeinem, čokolády, džus

Sekundární enuréza nastupuje po období bez pomočování, a to přibližně nad 6 měsíců. A jejím nejčastějším původcem je psychická zátěž a stres.

Co ho vyvolává u dětí?

malý chlapec pláče, psychická zátěž
U dětí jsou nejhorší stres, zvýšená psychická zátěž. Zdroj foto: Getty images

U dětí mohou tento stav vyvolat nástup do školy, šikana, přetěžování, úmrtí v rodině, hádky, rozvod rodičů. Nebo jiné stresující faktory, které děti neumí zpracovat.

Dochází k pomočování dětí přes den, ale častěji se pomočují během spánku. Ovlivňuje jej více již výše zmíněných faktorů.

Samotné pomočování je psychická zátěž pro dítě i celou rodinu. Pokud je noční pomočování u staršího dítěte, má to za následek nízké sebevědomí. Avšak po vyřešení problému se napraví.

Pomočování u dospělých

Jde hlavně o psychické a stresové faktory, které tento jev způsobují. V dospělosti jde většinou o příznak nějakého onemocnění.

Které může být způsobeno poruchou močového měchýře, nervů nebo nízkou sekrecí antidiuretického hormonu.

Neschopností udržet moč a pomočováním v dospělosti je typické onemocnění zvané inkontinence. Ta může mít více forem.

A to stresovou, kdy dochází k úniku moči v důsledku porušení funkce svalů. Urgentní, kdy jde o poruchu zvládnout náhlé nucení na močení.

Reflexní, kdy jde o poruchu nervového spojení s močovým měchýřem. Někdy je i smíšeného typu. Mnohdy je na příčině i bakteriální zánět močových cest.

Enuréza při zánětu močového systému

močový systém, močovody, močový měchýř, prostata, močová trubice
Močovody, močový měchýř, prostata a močová trubice. Zdroj foto: Getty Images

Pomočování může být způsobeno i jinými onemocněními močového systému. Příkladem je zánět ledvin. Je to například u dětí, kdy je časté noční pomočování.

Zánět je infekčního původu a může se vyskytovat v akutní formě nebo v chronické formě. Při chronické jsou příznaky méně patrné, ale nemoc je dlouhodobější.

Nejčastěji dochází k zánětu ledvin rozšířením infekce přímo z močových cest. Při dlouhodobých a opakovaných zánětech může dojít až k selhání ledvin.

Zvětšená prostata

Při zvětšení prostaty nastávají problémy například s nedokonalým vyprázdněním močového měchýře. Jelikož u mužů na močové cesty ze spodní části močového měchýře tlačí zvětšená předstojná žláza.

To zároveň znamená, že má člověk častější nucení na močení a při některých záchvatech urgentní potřeby na močení dochází až k pomočování a samovolnému úniku menšího objemu moči.

Následek vrozených vývojových vad

Dochází k němu i při vrozené vývojové chybě močové trubice u chlapců, tedy při chlopni zadní uretry. Pokud se neprojeví hned po narození, pak nejčastěji až v předškolním věku.

Dysfunkce dolních močových cest je v některých případech příčinou vrozenou vývojovou vadou a neurogenní poruchou.

I při onemocněních mimo močový systém

Ne vždy jsou ale problémy s únikem moči spojené pouze s močovým systémem. Inkontinence může být následkem jiných onemocnění, a tudíž je jejich projevem.

Epilepsie je onemocnění nervového systému. Je charakteristická epileptickými záchvaty. Jejich epicentrum je v mozku, přičemž dochází k abnormálním "elektrosignálům".

Při klonických epileptických záchvatech dochází ke svalovým záškubům. Jsou bezděčné a postihují svaly těla. A také i svaly močového měchýře, čili při záchvatu může dojít k inkontinenci.

U dospělých dochází k noční enuréze i na základě onemocnění srdce. Alzheimerova choroba je také dobrým příkladem nemoci, kdy dochází k enuréze.

V případě slabých svalů močového měchýře a přeplnění měchýře. Nebo na podkladě nervového poškození následkem cukrovky.

K pomočování dochází i v případě onemocnění jako dětská mozková obrna, infekce nervového systému nebo u dětí po nedokrvení mozku.

Noční pomočování se může vyskytovat také u některých lidí s enterobiózou. Což je infekční onemocnění způsobené parazitární infekcí vyvolanou červem Enterobius.

Lidově se tomuto parazitu říká roup a žije v tenkém a tlustém střevě člověka. I proto se onemocnění projevuje zejména svěděním konečníku, nervozitou a neklidem.

V případě, že se tyto parazity dostanou do močového měchýře, způsobí zde zánět. Projevem je noční pomočování a problémy s močením.

Přechodná inkontinence

Velký vliv na pomočování mají i léky. A to hlavně psychiatrické. Husmann tvrdí, že pomočování může být jako následek potravinové alergie. Prokázal to u pacientů ve své studii.

Nastává i při již zmíněných zánětech, při omezené mobilitě. Ale i při zácpě, kdy stolice tlačí na močový systém a ovlivňuje jeho správné fungování.

Video o nočním pomočování u dětí

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.