Třezalka tečkovaná: Co to je a jaké má účinky? + vedlejší účinky

Třezalka tečkovaná: Co to je a jaké má účinky? + vedlejší účinky
Zdroj fotografie: Getty images

Třezalka tečkovaná je jednoletá rostlina obsahující účinné látky hypericin a hyperforin. Má především antidepresivní účinky.

Vlastnosti

Třezalka obsahuje účinné látky hypericin a hyperforin. Má především antidepresivní účinky.

Hypericum perforatum neboli třezalka tečkovaná patří do čeledi asi 500 druhů rostlin. Některé z nich se pěstují pro své atraktivní květy. Listy rostliny mají na spodní straně černé tečky.

Květy vyrůstají většinou s pěti okvětními lístky. Jsou typické tím, že mají mnoho tyčinek. Plody jsou suché tobolky.

Dalším druhem z této čeledi je Hypericum calycinum, přezdívaný "růže ze Sharonu". H. hypericoides, přezdívaná "kříž svatého Ondřeje", se pěstuje jako okrasný keř pro své žluté květy.

Účinné látky mají tyto účinky:

  • antidepresivní – zlepšují náladu
  • antiseptické – proti choroboplodným zárodkům
  • protizánětlivé – působí proti zánětům
  • expektorační – zlepšují odkašlávání
  • imunomodulační - tonizující imunitní systém

Hypericum perforatum je nejen v posledních letech pro své účinky poměrně vyhledávanou rostlinou. Lze ji zakoupit v lékárně, nejčastěji ve formě tobolek, tablet, tekutých extraktů, mastí nebo oleje.

Anxiolytika aneb jakou léčbu úzkosti známe?

Historie a legendy

O třezalce se pravděpodobně poprvé zmínil Řek Pedanios Dioskourides v 1. století našeho letopočtu. Používala se na hematomy (pohmožděniny), podráždění kůže a popáleniny.

Později se o užívání třezalky zmiňuje i slavný švýcarský alchymista Palacelsus. Zjistil, že je třeba ji sterilizovat vařením. Poté je vhodná k léčbě bolesti a úzkosti.

Starověcí léčitelé a bylinkáři tuto rostlinu obvykle používali k léčbě zranění a infekcí. Uváděli, že její uklidňující účinek, zejména ve formě oleje, je velmi důležitý.

Olej se vstřebává kůží. Používal se však také ve formě odvaru, který se podával perorálně.

Později si křižáci přinesli rostlinu s sebou jako účinnou proti čarodějnicím a jejich kouzlům. Používali také masti z květů a listů k ošetření bojových zranění.

Rytíři ve 12. století používali obklad z rostliny svatého Jana při krvácení a také při ošetřování ran. V tomto období se odvar z rostliny používal při posedlosti démony (nebo se inhaloval).

Hypericum tinktura
Hypericum tinktura. Zdroj: Getty Images

V minulosti dal věřící lid balzámu z krvavě červených květů název související s krví a ranami Spasitele, tedy Janův olej.

"Když učedník, kterého Pán vroucně miloval, stál zhroucený u paty kříže, poslušně sbíral rostliny pokropené svatou krví, aby je později rozdával zbožným věřícím jako vzácnou památku na Spasitelovu smrt."

Čerstvá šťáva z této byliny má červenou barvu, a připomíná tak Spasitelovu krev. Na svátek svatého Jana se třezalka rozzáří svými květy.

V dávných dobách si dívky z této rostliny vyráběly věnce. Každý, kdo chtěl tančit kolem svatojánského ohně, musel mít tento věnec na hlavě. Říká se mu také svatojánská koruna. Když panna hodila větvičky do řeky a když na nich květy znovu vykvetly, měla mít příští rok ženicha.

Ve středověku rostlina utvářela mnoho typických rituálů, které souvisely především se svátkem svatého Jana. Lidé zavěšovali rostlinu nad dveře domů a kostelů. Věřili, že je ochrání před čarodějnicemi a temnými silami.

Lidé si také dávali větvičky do polštářů. Věřili, že na svatého Jana přijde ve snu Spasitel, dá jim požehnání a dlouho je udrží při životě. Někdy se používaly jako talisman v modlitební knížce nebo v Bibli.

V Horním Rakousku věřili, že kousek třezalky mezi dvěma chleby chrání dobytek před nemocemi.

Vnitřní použití

Na čaj sbíráme kvetoucí nať. Podává se v dávce 1 čajová lžička na ¼ litru vody, povaříme a směs je třeba vyluhovat.

Používá se při nervových poraněních a nervových potížích, ale také při svalových potížích z přetížení a podobně. Je vhodný také při neuralgii trojklanného nervu a průjmech.

Tinktura – nazývaná také "arnika na nervy" – je vhodná při bolestech nervů, poškození nervů, zánětech nervů, ale také při nespavosti a depresích.

Vnější použití

Třezalka se dá použít jako přísada do koupele. Sbíráme kvetoucí nať. Provádíme 6 koupelí nohou v řadě. Vhodná také při bolestech a léčbě centrálního a periferního nervového systému.

Obklad z třezalky tečkované se používá na rány, krvácení a drobné oděrky.

Na olej sbíráme pouze květy. Květy nasbírané během dne na slunci se volně vloží do láhve a zalijí olivovým olejem, musí být ponořené v oleji. Tuto uzavřenou nádobu je pak třeba na několik týdnů umístit na slunce nebo na teplé místo.

Olej získá červenou barvu. Po této přípravě se olej přefiltruje přes plátno a vymačká se zbytek. Doporučuje se uchovávat jej v tmavých lahvích.

Je vhodný na otevřené rány, krevní výrony, zmírnění zánětu a úlevu od bolesti, na bolesti zad. Lze jej snadno vtírat do kůže.

Prospívá také na drsnou pokožku obličeje, popáleniny, zduřelé lymfatické uzliny, ischias nebo revmatismus.

Místně se může používat k potírání bolestí trojklanného nervu. Je také vynikající na pokožku spálenou sluncem, aby zmírnil následky spálení. Kojenci se rychle zklidní, když jim tímto olejem potřete bolavé bříško.

Hypericum olej
Hypericum oil. Zdroj: Getty Images

Sběr a skladování

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) roste na mezích, okrajích cest a v lesích Eurasie a severní Afriky. Vyskytuje se na vysokohorských loukách, ale i v pahorkatinách.

Kvete od července do září, kdy se také sbírá.

Tato rostlina má velký význam v bylinkářství a léčitelství. Bylina je vysoká 25–60 cm. Kvete zlatožlutými květy, které vyrůstají z rozvětvených stonků. Když se otevřený květ rozmačká, vytéká z něj červená šťáva.

Uchovává se v uzavřených tmavých skleněných nebo plechových nádobách v suché nebo olejové formě.

Pomocí třezalky tečkované můžeme také léčit poruchy řeči, neklidný spánek, hysterické záchvaty, pomočování, deprese, náměsíčnost, bolesti a poškození nervů, záněty nervů.

Hypericum perforatum pomáhá ženám upravit menstruační cyklus. U dospívajících dívek je třezalka dobrá pro příznivý vývoj ženských pohlavních orgánů.

Rostlina obsahuje látky jako hypericin, pseudohypericin a hyperforin.

Používá se při léčbě depresí, klimakterických příznaků a nervových onemocnění.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Přípravek by se měl užívat maximálně dvanáct týdnů.

Mezi nežádoucí účinky patří např:

Pacien by se měl před užíváním přípravků s třezalkou tečkovanou poradit s lékařem, pokud užívá některou z následujících skupin léků: sedativa, antidepresiva, chemoterapeutika, imunosupresiva, antikonvulziva, antipsychotika.

Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná. Zdroj: Getty Images

Třezalka tečkovaná může také interagovat s alkoholem, aspirinem, digoxinem, warfarinem.

Užívání extraktu se nedoporučuje při častém slunění (zvyšuje přecitlivělost na slunce).

Proto je třeba vyhnout se pobytu na slunci, chránit se používáním slunečních brýlí a oděvu s dlouhými rukávy.

Samozřejmě je třeba se vyhnout i terapeutickému světlu nebo soláriu.

Třezalkové přípravky nejsou vhodné pro děti.

Výtažky z rostliny mohou způsobit samovolný potrat, proto se její užívání v těhotenství nedoporučuje.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.