Mžitky před očima: Co mohou značit záblesky a světýlka před očima?

Mžitky před očima: Co mohou značit záblesky a světýlka před očima?
Zdroj fotografie: Getty images

I bez zřejmé chorobné příčiny občas vzniká stav, kdy nastanou mžitky před očima. Nebo se vyskytuje jiný zrakový vjem. Fosfeny, jak se vjemům odborně říká, vznikají i při útlaku oka, po úrazu, při únavě, ale i při nízkém krevním tlaku. Někdy jsou příznakem onemocnění.

Mžitky před očima mohou být způsobeny vnějšími okolnostmi. Jako například přechod z příliš světlého prostředí do tmavého a naopak. Případně může jít i o znak únavy nebo vyčerpání očí.

Na druhou stranu, může jít i o příznak vážnějšího onemocnění, které může mít souvislost s očima nebo s mozkem.

Co jsou to mušky nebo zrakové vjemy?
Co značí mžitky v podobě záblesků, světýlek - "hvězdiček" před očima?
Poznejte nejčastější příčiny.

Příčina je únava, světlo a tma

Únava je jednou z příčin, kdy se mohou objevit mžitky před očima, a to po dlouhodobé zátěži. Mnohdy má člověk pocit různých světelných záblesků před očima po dlouhé práci v tmavém nebo světlém prostředí, po práci s počítačem a podobně.

Muž vychází z tmavé haly na ostré světlo, slunce svítí, otevírá dveře na hale
Při přechodu z tmavého prostředí do prostředí s jasným světlem. Zdroj foto: Getty images

V případě dlouhodobé práce na příliš jasném světle se mohou fosfeny, jak se odborně nazývají mžitky před očima, objevovat ve formě světlých a tmavých skvrn. A to tehdy, pokud člověk přejde do příliš tmavého prostředí. Podobně to funguje i naopak.

Mžitky před očima = zrakové vjemy = mžiky.

Lidé znají zrakové vjemy i pod pojmem mžiky.

Tlak na oko a úraz

Mezi příčiny patří i tlak vyvíjený na oční kouli zvenčí. Tehdy se vytvoří vjem, který není skutečný a nazývá se také tlakový fosfen. I úraz oka může být jedním z důvodů. Záleží samozřejmě na rozsahu poškození.

Jiný případ je, pokud k mžitkám dojde při úrazu hlavy. Ale ne vždy musí znamenat otřes mozku nebo jeho poškození. Při otřesu je třeba si všímat i jiných příznaků.

Onemocnění jako důvod potíží

Mnohdy jde o různá poškození nebo zánět očních nervů nebo některých částí oka. Může se to projevovat na citlivém vnímání světla nebo tmy. V důsledku toho nastávají mžitky před očima, člověk vidí různé tmavé i světlé skvrny a podobně.

Mnohdy je to způsobeno problémem přímo v daném oku nebo obou očích. Například při optické neuritidě, což je zánět očního nervu. Dochází k chorobnému procesu, který postihuje zrakový nerv, a tedy vnímání. Podobně při poškození sítnice.

Někdy může pacient dočasně ztratit zrak, přičemž postižené bývá i barevné vidění, kdy není člověk schopen vnímat a rozeznávat některé barvy. U hodně pacientů jsou přítomny i zrakové vjemy, čili různé skvrny před očima.

V případě, že je sklerózou postižený zrakový nerv, může se vyskytnout i tento příznak. Jako například při skleróze multiplex. Roztroušená skleróza je onemocnění, které má řadu příznaků, mezi nimi i zhoršení neurologických funkcí.

Při odchylce krevního tlaku

Žena si měří krevní tlak
Při hypotenzi. Ale i hypertenzi, pokud tlak stoupne příliš vysoko. Zdroj foto: Getty images

Příliš nízký krevní tlak se může projevovat podobně. Zejména pokud jde o těžší formu, kdy nastávají i závratě i případné omdlévání. Může to být v extrémním prostředí, například při dlouhém stání v stísněném prostoru, hypotenze se tehdy může projevit kolapsem.

Známé jsou případy, kdy člověk náhle změní polohu, hlavně z lehu do stoje nebo i ze sedu. V tomto případě krevní oběh nestihne reagovat na změny tlakových poměrů, dochází ke sníženému prokrvení mozku, což se následně může projevit mžitkami, ale i mdlobou a závratěmi.

Vyskytnout se mohou i případy, kdy se mžitky před očima nebo zrakové vjemy objeví při vysokém krevním tlaku. Hlavně při extrémně vysokých hodnotách, ty mohou přesáhnout hranici 200 mmHg systolického tlaku.

Před epileptickým záchvatem

Lidé, kteří trpí epilepsií, mohou mít takové zrakové poruchy například v rámci aury. Aura je předzvěst samotného epileptického záchvatu. Případně jeho první části, kdy se začnou projevovat různé příznaky, a následně přechází do záchvatu.

Mnoho lidí má takto různé sluchové, čichové, chuťové a zrakové vjemy, čili slyší různé pískání, zvuky, cítí chutě nebo vůně. Někteří lidé mohou vidět i různé záblesky nebo skvrny, mžitky před očima. Při epilepsii dochází i k poruchám vědomí.

Výskyt i při migréně

Muže bolí hlava, drží si rukama spánky
Mžitky jsou časté při migréně. Zdroj foto: Getty images

Fosfény se objevují i při migréně. Což je onemocnění projevující se zejména záchvaty bolesti hlavy, přičemž nejčastěji jde o jednostranné a pulzující bolesti poměrně velké intenzity. I při migréně existuje aura.

Ta se objevuje před začátkem migrény a může trvat delší dobu. Její součástí jsou různé zrakové vjemy, například záblesky, jiskření, různé skvrny, někdy i problémy se zrakovým polem, ale také různé senzitivní nebo motorické vjemy.

Pokud má člověk mžitky před očima bez zjevné příčiny, která to mohla způsobit, a je to i v období klidu, kdy nenamáhá zrakové nervy, je lepší zajít za očním lékařem, který provede odborné vyšetření.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.