Nadváha i obezita u dospělých a dětí jako riziko komplikací? + Příčiny ve zkratce

Nadváha i obezita u dospělých a dětí jako riziko komplikací? + Příčiny ve zkratce
Zdroj fotografie: Getty images

Je celosvětový problém, a to jak pro společnost, tak i pro jednotlivce. Má za následek zdravotní potíže, onemocnění. Ty mohou být méně závažné, ale i závažné. Nadváha a obezita jsou příčinou cukrovky, vysokého krevního tlaku a dalších zdravotních problémů.

Nadváha je stav, kdy má člověk hmotnost nad normu a nahromaděné tukové tkáně je přebytek. V posledních desetiletích přibývá stále více lidí s nadváhou. Přičemž většina populace má dnes více než normální tělesnou hmotnost.

Nadváha a obezita?

Rozšířené je i pojmenování obezita, což je vlastně otylost. Nadváha je předstupeň obezity. Je to onemocnění, při kterém je přítomna výrazná a viditelná nadváha, tedy nadbytek tělesného tuku.

To, zda má nebo nemá někdo nadváhu, se dá zjistit podle indexu BMI. U mužů se většinou nadbytečný tuk hromadí v oblasti břicha, u žen je to ve většině případů v oblasti stehen, hýždí a boků.

Co se podílí na nadváze?

Podíl na nadváze mají mnohdy i genetické predispozice, nastavení metabolismu, hormonální změny, ale zejména nadbytek příjmu stravy a nedostatek pohybu.

hamburger kolem něj omotán krejčovský metr
Nevhodná strava je jednou z příčin nadváhy. Zdroj foto: Getty images

Na nadváze se podílí řada faktorů:

 • genetika
 • poruchy metabolismu
 • vliv hormonů
 • psychika
 • některé léky
 • zvýšený příjem energie ve srovnání s výdejem
 • nevhodné stravovací návyky

Na co má vliv nadváha?

Nadváha je spojena i s mnoha chorobami. Obtíže z ní vyplývající jsou například vysoká hladina cholesterolu nebo vysoký krevní tlak a ostatní srdečně-cévní onemocnění. Obezita je onemocnění spadající mezi poruchy výživy a dochází u ní k nahromadění přebytečných tukových zásob v organismu.

BMI znamená

Je index tělesné hmotnosti, a to z překladu Body Mass Index, a je vyjádřením vztahu mezi tělesnou výškou a tělesnou hmotností. Podle wikipedie se počítá jako hmotnost v kilogramech, která je dělená druhou mocninou výšky v metrech.

Vzorec pro výpočet je:

BMI vzorec

TIP:
Kalkulačka na výpočet BMI
O BMI

Co může způsobit

Lidé s nadváhou mohou trpět i metabolickým syndromem. Je to onemocnění, které postihuje téměř třetinu populace v Evropě. V rámci tohoto onemocnění nastává problém se srdcem, cévami, velmi časté jsou i bolesti hlavy a postihuje i pohybový aparát, tedy kosti a klouby.

Nemoc urychluje i aterosklerózu a velmi často postihuje lidi s vysokým krevním tlakem. Přestože existují i genetické predispozice pro její získání, souvisí i s kouřením a pitím alkoholických nápojů.

V souvislosti s nadváhou se mluví také o vysokém cholesterolu. V organismu je pro buněčnou strukturu cholesterol nezbytný. Avšak v případě hromadění tuku nastává jeho nadbytek a nadbytečný cholesterol se ukládá i do stěny cév, nastává ateroskleróza.

Přičemž céva přestává být pružná, snadněji se vytváří krevní sraženina, trombóza a nastávají i jiné problémy při transportu kyslíku do organismu. Řešením tohoto stavu je lepší životospráva, zdravější jídlo a více pohybu.

ateroskleróza, ukládání tuku do cévní stěny
Tuk se ukládá do stěny cév. Zdroj foto: Getty images

Obezita je rizikovým faktorem pro vznik řady onemocnění, jako jsou například:

 • ateroskleróza
 • srdečně-cévní onemocnění
 • trombóza žil
 • onemocnění kloubů a páteře
 • cukrovka
 • žlučníkové kameny
 • rakovina prsu
 • kožní infekce

Přečtěte si také: Článek o nadváze a obezitě v magazínu.

Příčinou mohou být hormony

Nárůst hmotnosti může souviset i s hladinou hormonů v organismu. Například pokud je snížená funkce štítné žlázy. Velmi často tak mohou nadváhou trpět lidé s Cushingovým syndromem, což je endokrinní onemocnění. Je charakterizováno zvýšenou tvorbou kortizolu.

Hlavními příznaky onemocnění je tak přibírání na váze v důsledku trvalé hyperglykémie. Tuk se ukládá zejména do krku, břicha a obličeje. Přítomny jsou také bolesti hlavy a vysoký krevní tlak.

Gynekologické potíže

U žen bývají s nadváhou spojené i problémy gynekologického typu. Například výskyt cyst na vaječnících, poruchy menstruačního cyklu, sterilita a podobně.

Souvisí to i s tím, že obézní ženy mají více estrogenu. Ovlivňuje to velké množství tukové tkáně v organismu. Vysoká hladina estrogenů, což jsou ženské hormony, tak ovlivňuje přímo i orgány pohlavní soustavy a může vést k mnoha nemocem a komplikacím.

Nadváha a těhotenství

Problém může být i s otěhotněním. Nadváha a obezita mají negativní vliv na plodnost. A v období těhotenství z nadváhy vyplývají některé komplikace, pro těhotnou, stejně jako pro plod.

Nejběžnější komplikace nadváhy v těhotenství jsou vysoký krevní tlak, preeklampsie, těhotenská cukrovka, ale i trombóza a zhoršení astmatu. U plodu se zvyšuje riziko rozštěpu páteře a jiné problémy vzhledem ke komplikaci u těhotné.

Během těhotenství se nepřistupuje k léčbě nadváhy a obezity. Dokonce, zákaz platí i pro diety, hlavně redukční. Přípustná je kontrola příjmu potravy, jako mechanismus pro omezení přibírání.

Děti a nadváha

Chlapec má nadváhu, obezitu
V dětském věku je příčinou vážných onemocnění, mezi nimi je cukrovka a vysoký krevní tlak. Zdroj foto: Getty images

U dětí je nadváha závažný problém. Je celosvětovým problémem. Proto by jí měla být věnována dostatečná pozornost. Negativně ovlivňuje život dítěte, a hlavně jeho zdraví.

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • cukrovka II. typu
 • vysoký krevní tlak a jiná srdečně-cévní onemocnění
 • vysoká hladina cholesterolu
 • nádorová onemocnění v dospělosti
 • také neplodnost v dospělosti
 • zátěž pro klouby
 • psychické poruchy

Léčba nadváhy a obezity u dětí je důležitá a mělo by se k ní přistoupit včas. Ještě před výskytem přidružených obtíží. Vést by ji měl odborník, lékař. Léčba zahrnuje celou rodinu, rodinné stravovací návyky a celkový životní styl.

Zajímavé informace v článku:
Nadváha a obezita u dětí, v pubertě a u mladých. Co proti ní dělat?

Video o obezitě

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • solen.cz - o obezitě, její diagnostice a léčbě v pdf
 • v angličtině

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.