Poruchy menstruačního cyklu a jejich hlavní příčiny? (+ Typy)

Poruchy menstruačního cyklu a jejich hlavní příčiny? (+ Typy)
Zdroj fotografie: Getty images

Jejich příčiny jsou různorodé. Způsobují je onemocnění endokrinního systému, jater, ledvin. Samozřejmě, příčina je i v pohlavní soustavě. Někdy jsou příčinou cysty, záněty nebo pohlavně přenosné nemoci.

Poruchy menstruačního cyklu mohou být formou nadměrného krvácení, příliš slabého krvácení během menstruace, ale i krvácením mimo pravidelný menstruační cyklus. Někdy jde přímo o onemocnění pohlavních orgánů.

Onemocnění pohlavní soustavy

Typická onemocnění s poruchou menstruace jsou onemocnění ženské pohlavní soustavy, například endometrióza. Při ní nastává nadměrné krvácení, a i mimo samotnou dutinu dělohy.

Dělohu ale trápí i jiné vážné choroby, například rakovina dělohy. Nejčastější formou je rakovina děložního čípku. Ale nemusí jít jen o zhoubné nádory, ale také o nezhoubné, které způsobují problémy s krvácením mimo menstruační cyklus.

Poruchy menstruačního cyklu vyvolává i zánět dělohy. Většinou je bakteriálního typu a postihuje hrdlo, sliznici nebo svalovinu dělohy. Typické je krvácení mimo menstruační cyklus nebo i po něm.

Onemocnění vaječníků

Gynekologické onemocnění, které způsobuje problémy s menstruací, je i nemoc vaječníků. Například při zánětu vaječníků nastává krvácení i mimo menstruační cyklus, přítomny jsou i bolesti v podbřišku a křeče.

Na vaječnících se mohou nacházet i cysty. Přičemž nejčastější formou onemocnění je polycystický syndrom, který způsobuje poruchy menstruačního cyklu, například slabé krvácení během menstruace nebo její úplné vynechání.

Pohlavně přenosná onemocnění

Krvácení mimo menstruační cyklus může být také jednou z forem poruch menstruačního krvácení. Takové krvácení je typické pro infekční pohlavně přenosné nemoci.

Například pro chlamydiovou infekci způsobenou organismem Chlamydia trachomatis nebo pro kapavku, což je pohlavně přenosné onemocnění, způsobené bakterií Neisseria gonorrhoeae.

prezervativ na ženské ruce, muž leží v posteli
Časté střídání sexuálních partnerů je rizikem pro pohlavně přenosné nemoci. Zdroj foto: Getty images

Hormonální onemocnění

Problém nastává i při hormonálních onemocněních. Jakékoliv výkyvy v hladině hormonů mají za následek poruchy menstruačního cyklu. Při nedostatečné produkci hormonů dochází k méně časté menstruaci nebo k jejímu vymizení.

Podobně je to u nadbytečné produkce hormonů, která je nebezpečná zvláště v těhotenství, protože může vést k potratu. Nebezpečné jsou i Cushingův syndrom a adenom hypofýzy, což jsou také metabolické choroby endokrinního systému.

Problém s menstruačním krvácením nastává i při endokrinním onemocnění, které narušuje hypotalamo-hypofyzární osu. Poruchy cyklu se mohou vyskytnout při onemocnění štítné žlázy a nadledvinek.

Jiná onemocnění

Léky volně rozsypané, červenobílé barvy a v pozadí léky zelené barvy v lahvičce
Také některé léky mohou být za poruchou menstruace. Zdroj foto: Getty images

Poruchy pravidelné menstruace mohou způsobit i jiné nemoci, například poškození jater. Při cirhóze jater dochází například ke snížení libida a někdy i k úplnému přerušení menstruačního cyklu.

Podobně je to i při onemocnění ledvin. Narušená funkce jater a ledvin má za následek poruchu metabolismu steroidů, což následně způsobuje potíže s menstruačním cyklem a krvácením.

Vliv mají i onemocnění krve, systémová onemocnění a léčba léky proti srážení krve (antikoagulancia), antipsychotika a některá antidepresiva.

Při poruchách příjmu stravy

Váha, krejčovský metr a jablko
Nevyvážená strava a poruchy stravování jsou také možnou příčinou. Zdroj foto: Getty images

U žen, které trpí bulimií nebo anorexií, čili poruchou příjmu potravy, může být krvácení během menstruačního cyklu příliš slabé. Někdy dokonce menstruační krvácení ani nenastane.

Onemocnění má celkově špatný vliv na organismus a kondici ženy.

Pokud žena zpozoruje jakékoliv nepřirozené poruchy menstruačního cyklu nebo pokud je doprovázejí i bolesti, měla by hned navštívit gynekologa. Při zanedbání hrozí časné, ale také pozdní komplikace a problém s plodností.

Video o poruchách menstruačního cyklu

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • solen.sk - článek v pdf o diagnostice poruch menstruačního cyklu
  • viapractica.sk - článek v pdf o poruchách menstruačního cyklu
  • wikiskripta.eu - informace o menstruačním cyklu
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.