Poporodní diastáza: Příčina a příznaky? + Cvičení doma

Poporodní diastáza: Příčina a příznaky? + Cvičení doma
Zdroj fotografie: Getty images

Těhotenství je fyzicky i psychicky náročné období v životě ženy. Jedním z nejčastějších fyzických vedlejších účinků těhotenství je poporodní separace břišních svalů. Jak vzniká diastáza břišních svalů v těhotenství a jaké jsou dostupné možnosti léčby?

Hlavní příznaky

Zobrazit další příznaky

Vlastnosti

Břišní diastáza znamená odchýlení přímého břišního svalu od jeho šlachy ve střední čáře, odborně nazývané linea alba.

Tato vazivová linie spojuje pravou a levou část musculus rectus abdominis (přímý sval břišní). Dochází tak k narušení funkce břišní stěny.

Břišní svalstvo vytváří především ochranu a kryt pro vnitřní orgány. Zároveň je břišní svalstvo součástí hlubokého stabilizačního systému těla.

Neléčená diastáza může časem způsobit bolesti zad, pánevní bolesti, zažívací a urogynekologické problémy.

Nejčastějším důvodem vzniku diastázy je právě těhotenství ženy.

Dalšími příčinami jejího vzniku mohou být nadměrně oslabená hypotonická břišní stěna, nadměrné přetížení a poškození břišního svalstva, mechanické poškození nebo úraz.

Typ břišní diastázy

Břišní diastáza může mít různé varianty s ohledem na povolení. Ve většině případů se jedná o rozdvojení svalů v oblasti pupku.

Roztažení přímých břišních svalů však může být i v horní oblasti nebo po celé délce střední linie břicha. Horní typ diastázy se obvykle snadněji vrací do původního stavu.

Diastáza obvykle zůstává nejširší v dolní části pupku a do původního stavu se vrací jako poslední.

Horší, ale ne tak častý je případ, kdy je střední linie linea alba zcela přerušena.

Břišní dutina zůstává v tomto místě pokryta pouze pobřišnicí, fascií (vazivovou tkání pokrývající svaly), podkožním tukem a kůží. Často se stává, že je žena schopna nahmatat vnitřní orgány.

Často je tento jev doprovázen dalšími příznaky, jako je pupeční kýla, projasnění pánevního dna nebo výhřez pánevních orgánů.

Jedná se však již o závažný stav, který vyžaduje přesnou léčbu, zvážení operace a v neposlední řadě odbornou fyzioterapii.

Příčiny

V důsledku vývoje dítěte uvnitř dělohy a vlivem hormonálních změn se stěny dělohy zvětšují a měkké struktury břicha se roztahují.

V důsledku růstu a nitrobřišního tlaku během těhotenství se levá strana břišního svalstva rozestupuje od pravé. Linea alba se může protáhnout po celé své délce a zároveň se ztenčit.

Během těhotenství se jedná o přirozený fyziologický jev, protože rostoucí děloha musí v břišní dutině vytvořit prostor pro vyvíjející se dítě.

Břišní diastáza se běžně vyskytuje u těhotných žen ve třetím trimestru v souvislosti s rostoucí dělohou a následně v období po porodu.

Po porodu by se měla břišní stěna postupně vrátit do původního stavu pomocí hormonálních vlivů, vhodného životního stylu a rehabilitace. Pokud je však svalová tkáň nadměrně oslabená a málo pružná, nemusí se tak stát.

Některé studie naznačují, že přibližně u poloviny žen nedojde ke spontánnímu uzavření mezery a je třeba řešit následnou dysfunkci uvolněné břišní stěny.

Pokud je odstup ochablosti břišních svalů od středového vazu 1,5 cm (2 prsty) nebo více, jedná se o diagnózu diastázy břišních svalů.

Příznaky

Nejčastější fyzické projevy poporodní diastázy:

  • Volná břišní stěna
  • Bolesti zad a pánve
  • Volný převis břicha v oblasti pupku
  • Zhoršená pohyblivost a stabilita trupu
  • Oslabené svalstvo pánevního dna
  • Problémy s trávicím traktem
  • Inkontinence moči (únik moči)
  • Porucha menstruačního cyklu
Poporodní diastáza břišní stěny
Poporodní diastáza břišní stěny. (Fyziologický stav břišního svalstva, diastáza během těhotenství a poporodní stav břišní stěny). Zdroj: Getty Images

Diagnostika

Domácí diagnostika pomocí bříšek vlastních prstů se provádí v poloze na zádech. Pomocí bříšek prstů dominantní ruky žena nahmatá šířku břišního svalu od středu břicha (linie pupku).

Pokud je tato mezera 2 cm a více (v některých literaturách již 1,5 cm), je pravděpodobně přítomna diastáza břišní stěny.

Druhým ukazatelem je přítomnost břišní stříšky v oblasti pupku. Stříšku je možné vidět, pokud žena leží na zádech a zvedne dolní končetiny mírně nad zem. Pokud se nad nebo pod pupkem nachází hrbol, opět to ukazuje na možnost diastázy břicha.

K potvrzení nebo vyvrácení diagnózy je vždy nutné odborné vyšetření lékařem.

Lékař používá k diagnostice fasciální a palpační metodu (pohledem a hmatem). Jako objektivní diagnostická metoda se používá ultrazvuk, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance pro podrobné zobrazení měkkých struktur těla.

Vhodný typ diagnostického postupu určí vyšetřující lékař.

Možnosti prevence diastázy

Prevence diastázy břicha v těhotenství a v období po porodu spočívá především v udržení stabilní a pružné břišní stěny před vlastním početím dítěte.

Vhodný životní styl a fyzická aktivita před porodem zlepšují kvalitu a rychlost poporodního zotavení.

V rámci samotného období těhotenství je možné využít služeb fyzioterapie v gynekologii, kde budou ženě doporučena specifická cvičení pro odstranění nerovnováhy pohybového aparátu s ohledem na její individuální zdravotní stav.

Cvičení doma – prevence a terapie diastázy po porodu

Výběr cviků by měl být v ideálním případě konzultován s odborníkem s ohledem na individuální zdravotní stav. Níže jsou uvedeny vhodné příklady cviků na zpevnění břišní stěny a odstranění nerovnováhy pánevních svalů.

Cvičení 1: Brániční dýchání a posilování břišní stěny

Následující cvičení se může zdát na první pohled jednoduché, ale ne vždy tomu tak je. Výchozí pozice ženy je vleže na zádech na měkké pohodlné podložce.

Nohy jsou pokrčené v kolenních kloubech a chodidla spočívají naplocho na podložce. Hlava je rovná v pomyslném prodloužení páteře a ruce spuštěné volně od uší spočívají na podložce.

Mezi podložkou a páteří nesmí být žádný volný prostor.

Položte otevřené dlaně na poslední žebra ze strany – na vnější strany podbřišku. Dlaně slouží jako kontrola správné techniky cvičení.

Pro lepší vnímání vlastního dechu a pohybu rukou se doporučuje během cvičení zavřít oči. S nádechem do bránice a břicha se žena snaží roztáhnout žebra do stran a vytvořit tak pomyslnou pneumatiku rostoucí do stran kolem břicha.

K ovládání techniky bráničního dýchání se používají dlaně. Hrudník se při cvičení pohybuje minimálně.

Při nádechu s využitím a udržením nitrobřišního tlaku zadržujeme a vydechujeme po dobu několika sekund.

S výdechem pak uvolníme břišní stěnu a vrátíme se do původní polohy.

Během cvičení nezadržujeme dech.

Postavení bráničního dýchání a regulace nitrobřišního tlaku
Pozice bráničního dýchání a regulace nitrobřišního tlaku (ideálně s kontrolou rukou na žebrech). Zdroj: Getty Images

Cvik 2: Most s aktivací břišní stěny a pánevního dna

Kolenní klouby jsou pokrčené, lopatky jsou naplocho na podložce. Mezi páteří a podložkou není žádný volný prostor. Kolenní klouby jsou na úrovni šířky kyčelních kloubů. Paže jsou volně položené u těla, dlaněmi dolů.

Během cvičení se pánev postupně zvedá vzhůru ke stropu. Lopatky zůstávají po celou dobu cvičení podepřeny. V poloze horního můstku se aktivují svaly pánevního dna a kontrahují se hýžďové poloviny.

V horní poloze vydržíme a několikrát zpevníme břišní stěnu pomocí bránice. S výdechem cvičící opět spustí podložku a uvolní celé aktivované svalstvo těla.

Hýžďový most s aktivací hýžďových svalů, břišní stěny a pánevního dna.
Hýžďový most s aktivací hýžďových svalů, břišní stěny a pánevního dna. Zdroj: Getty Images

Cvik 3: Střídavé pokrčení nohou a stabilizace břicha

Výchozí polohou cviku je leh na zádech. Hlava je v prodloužení páteře, paže spuštěné od uší volně položené na podložce. Dolní končetiny jsou zvednuté vzhůru tak, aby se chodidla a kolena nedotýkala podložky.

Dolní končetiny jsou v ideálním případě ve vzduchu, přirozeně ohnuté v kolenních kloubech do pravého úhlu. Kyčelní klouby svírají s břichem pomyslný pravý úhel. Mezi podložkou a páteří opět nesmí být žádný volný prostor.

S nádechem aktivujeme boční brániční dýchání, regulujeme nitrobřišní tlak a zpevňujeme celou břišní stěnu.

Střídavě pomalu pokládáme jednu dolní končetinu patou na podložku a pak ji plynule vracíme do druhého spánku opět ve vzduchu.

Cvičení opakujeme při pohybu opačné dolní končetiny.

Dbejte na prostor mezi podložkou a páteří a na švihové rychlé provedení cviku.

Střídavé pokládání chodidel na podložku a stabilizace středu těla
Střídavě pokládejte chodidla na podložku a stabilizujte střed těla (ideálně s kontrolními rukama na žebrech). Zdroj: Getty Images

Cvik 4: Plank / poloviční plank a aktivace středu těla

Pozice spočívá v opření se o předloktí a kolenní klouby (u těžší verze o chodidla). Páteř je pomyslně rovná jako prkno a hlava v přirozeném prodloužení. Cvičící se dívá dolů nebo před sebe a nezaklání hlavu.

Věnujte pozornost ramenům. Jsou odtažena od uší a nepadají k hlavě.

Během cvičení se posiluje břišní stěna a aktivuje se brániční plynulé dýchání. Nezadržujeme dech. Jedná se o cvičení na časovou vytrvalost.

Pozor na možné uvolnění břišních svalů.

Poloviční plank s bráničním dýcháním a posilováním celé břišní stěny.
Poloviční plank s bráničním dýcháním a posilováním celé břišní stěny. Zdroj: Getty Images

Nejčastější možné chyby při domácím cvičení:

  • Rychlý houpavý pohyb
  • Neaktivování bráničního dýchání
  • Neposilování břišních svalů a stěn
  • Volný prostor mezi podložkou a páteří
  • Zadržování dechu během cvičení
  • Neuvědomování si aktivace svalů
  • Nepravidelnost cvičení
  • Nesoustředěnost

Jak se léčí: Poporodní diastáza

Možnosti léčby poporodní diastázy břicha

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • MAREŠOVÁ, Pavlína. Moderní postupy v gynekologii a porodnictví. 3., přepracované a doplněné vydání. Praha: ISBN 978-80-7345-709-9.
  • ROZTOČIL, Aleš. Moderní porodnictví. 2., přepracované a doplněné vydání. Praha: Ústav pro péči o matku a dítě: Grada Publishing, 2017. ISBN 978-80-247-5753-7
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Diastáza přímého břišního svalu. Javed Akram, Steen Henrik Matzen
  • pregnancybirthbaby.org.au - Oddělení břišních svalů diastasis recti. Těhotenství porod dítěte
  • healthline.com - Diastasis recti: Co to je a jak se léčí? Jane Chertoff