Bolest při menstruaci: Silná až nesnesitelná bolest? Dá se zmírnit?

Bolest při menstruaci: Silná až nesnesitelná bolest? Dá se zmírnit?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest v podbřišku, nevolnost, bolest hlavy, slabost, únava, žena a měsíc. Spojení těchto obtíží se ženským rodem a měsíčním cyklem rovná se menstruace. Ne každá žena a dívka má štěstí na průběh bez obtíží. Více než dvě třetiny dospívajících dívek a polovina žen má zkušenost právě s bolestí při menstruaci.

Menstruační bolest je odborně nazvaná dysmenorea. Je důsledkem vyrovnávání se organismu s hormonálními změnami, které přicházejí v průběhu cyklu.

Časté otázky:
Co způsobuje silné až nesnesitelné menstruační bolesti?
Vystřeluje bolest do kříže, konečníku až do nohou?
+ Je problémem i zpoždění až vynechání menstruace?
Jak se dají tyto obtíže zmírnit, existuje účinná pomoc?

Co je její příčinou?

Zvýšená produkce endometriálních prostaglandinů má za následek spasmy dělohy. Ty se projevují bolestmi v podbřišku.

Hormony ovlivňují i trávicí trakt. Tam jsou příčinou zvýšené motility, tedy hybnosti žaludku a střev. Právě to je příčinou nevolnosti, zvracení a jiných zažívacích potíží.

Kromě bolesti břicha a podbřišku se vyskytují i:

  • bolest hlavy, hlavně migrenózní
  • nevolnost, pocit na zvracení (nauzea)
  • zvracení
  • průjem
  • nadýmání
  • únava
  • nervozita, podrážděnost

+ Mnohé ženy si stěžují také na vystřelování bolesti z podbřišku do zad, kříže, přes sedací oblast, konečník až do nohou.

kreslený obrázek matky s dcerou
Zdroj: Getty images

Bolest při menstruaci doprovází skoro polovinu žen a více než dvě třetiny dospívajících dívek. Ve většině případů jde o primární obtíže při dysmenorei, která není způsobena žádným onemocněním.

Tyto obtíže jsou často i dědičně podmíněné. Příčinou je geneticky vyvolaná zvýšená tvorba zmíněných hormonů. A je vysoce pravděpodobné, že pokud jí trpí matka, tak se vyskytne i u dcery.

Délka menstruačního cyklu

Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní, obvykle nejvýše 35 dnů, nejméně 22 dní. V případě, že je cyklus kratší nebo delší, může jít o poruchu nebo příznak vážnějšího zdravotního onemocnění a problému.

Nebezpečným je přitom zejména zkracování cyklu. Co se týče období menstruace, většinou je to 3 až 5 dní. Pokud je to více a žena krvácí delší dobu, ať už s bolestí nebo bez ní, měla by vyhledat odborné vyšetření.

Menstruační krvácení se může opozdit nebo se nedostavit vůbec. Nebo k němu dochází ve zkrácených intervalech. Případně je příliš slabé, nebo naopak, silné a intenzivní.

Kdy vzniká?

Bolest při menstruaci je způsobena křečemi dělohy. Někdy začíná den nebo dva před začátkem menstruace. Někdy v den menstruace samotné.

Jde o krátkodobou bolest, která se pravidelně vrací a opakuje. Hlavně v nárazových intervalech. A v některých případech přetrvává delší dobu.

tabletky hormonální antikoncepce
Zdroj: Getty images

Zmírňuje se zejména podáváním analgetik a spasmolytik. Tyto léky slouží k tlumení bolesti a uvolnění křečí. Ale nejedná se o trvalé řešení. Tím může být nasazení hormonální antikoncepce.

Avšak v tom případě je třeba zvážit i možné negativní důsledky a dopady. O nasazení hormonální léčby rozhoduje gynekolog, a to na základě vyšetření.

V dnešní době se dají koupit analgetika a spasmolytika určené pro ženy s menstruačními bolestmi. Vhodný výběr vám může pomoct zkonzultovat lékař nebo lékárník v lékárně.

Primární a sekundární dysmenorea

O primární dysmenorei hovoříme v tom případě, kdy není příznakem žádného onemocnění. Jinak se označuje také jako funkční nebo spastická.

Kromě této situace ale může být bolest způsobena i sekundárně, kdy jde o symptom onemocnění. A tehdy se označuje jako sekundární dysmenorea nebo i algomenorea.

Nejčastěji se jedná o endometriózu. Ta je zapříčiněna výskytem endometria na místech, kde se jinak nevyskytuje.

Částečky děložní sliznice se objeví mimo dělohu, například na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři nebo střevě.

I tyto takříkajíc ztracené částečky sliznice ale reagují na hormonální změny během cyklu a při každé menstruaci také krvácejí.

ženy leží na posteli má bolesti podbřišku a má na břiše červený termoform
Zdroj: Getty images

To samozřejmě způsobuje bolest, a to například v podbřišku. Případně se může objevit krev v moči nebo nadměrné krvácení během menstruace.

Problémem je, že kolem těchto ložisek se později vytvářejí i cysty. Velmi nebezpečné je toto onemocnění tím, že může za téměř až polovinu případů neplodnosti žen.

Kromě menstruační bolesti ale mohou různá onemocnění způsobit například i poruchy cyklu, zejména nadměrné krvácení nebo nepravidelný cyklus či velmi dlouhé období krvácení.

Kromě primární a sekundární známe i dysmenorea membranacea. A to je stav, kdy se při menstruaci oddělí celé endometrium a odchází vcelku, jako váček.

Nejčastější příčiny

Při sekundárních bolestech může jít o symptomy onemocnění – hlavně:

  • endometrióza
  • zánět, infekční onemocnění pánve
  • děloha v RVF poloze, což znamená retroversio flexio uteri, tedy obrácené postavení dělohy
  • adheze, tedy srůsty v děloze, například po kyretáži
  • jizvy v děloze nebo děložním čípku
  • polypy
  • nádorové onemocnění (myom)
  • kongenitální malformace Müllerových kanálků jako rudimentární děložní roh při uterus unicornis
  • přítomnost nitroděložního tělíska

Pomoc při menstruačních bolestech:
Jak zmírnit silné a nesnesitelné potíže?

Kromě léků jsou dostupná i řešení, která nemusíme hledat daleko.

Každá žena může mít jiné potíže. Bolest podbřišku, vaječníků při menstruaci je typická. Některé ženy uvádějí bolesti dolních končetin, nohou, v konečníku.

Časté je vyzařování bolesti při menstruaci do kříže. Některé ženy mají slabé, jiné zase silné menstruační bolesti.

Kromě potíží s menstruací může bolest do této oblasti vyzařovat. Bolest břicha jako při menstruaci může být příznakem i jiných onemocnění a potíží.

Právě proto je nutné jistě dlouhotrvající bolesti při menstruaci nepodceňovat a samozřejmě pravidelně absolvovat prohlídky v gynekologické ambulanci.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.