Polyp dělohy: Jak vzniká a jaké má příznaky? Je nebezpečný?

Polyp dělohy: Jak vzniká a jaké má příznaky? Je nebezpečný?
Zdroj fotografie: Getty images

Polyp je nezhoubný výrůstek na sliznici. Jedním z nejčastějších polypů je polyp na sliznici dělohy. Jaká je jeho příčina, příznaky, projevy a dostupné možnosti léčby?

Vlastnosti

Co je to polyp?

Polyp je nezhoubný útvar vyrůstající z děložní sliznice – endometria.

Děložní (uterinní) polyp se proto také nazývá endometriální polyp. Jedná se o strukturálně dobře ohraničený útvar tvořený shluky buněk sliznice.

Je ohraničen sliznicí a nezasahuje do okolního myometria – děložní svaloviny.

Polyp je spojen s děložní sliznicí stopkou. Podle typu stopky se polypy následně dělí na přídatné (široká báze) nebo stopkaté (tenká stopka).

V některých případech se může v děloze objevit větší počet různých polypů najednou.

Polypy mohou růst prakticky kdekoli na sliznici v lidském těle. Nejčastěji se objevují na sliznicích vnitřních orgánů.

Mezi nejčastější patří polypy na:

  • sliznici nosu
  • sliznice tlustého střeva
  • konečníku
  • sliznice ženské dělohy

Polypy na děloze se nejčastěji vyskytují na děložním čípku a v oblasti vnitřní slizniční stěny, která přechází do děložní dutiny.

Bezpečnost a zdravotní rizika děložních polypů

Malé výrůstky, které nevykazují žádné nežádoucí příznaky a u kterých také nehrozí riziko vzniku rakoviny, gynekolog obvykle pouze pravidelně prohlíží pomocí ultrazvuku.

Polyp v děloze sám o sobě není bolestivý a nebezpečný. V některých případech se však doporučuje jeho odstranění, protože hrozí, že se polyp změní ve zhoubný.

Děložní polyp není nebezpečný útvar, ale následné možné komplikace jsou rizikem. Pokud se polyp neléčí, může dále růst, bránit otěhotnění nebo způsobit hormonální nerovnováhu.

Největším rizikem je přeměna výrůstku v rakovinný nádor.

Přestože žena nemá žádné gynekologické potíže, důrazně se doporučuje, aby chodila na pravidelné preventivní prohlídky ke gynekologovi. Při nežádoucích a nejasných projevech je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Děložní polypy
Děložní polypy. Ovary (vaječník), Fundus (dno dělohy). Fallopaian tube (vejcovod). Cervix (děložní čípek), Vagina (pochva), Endometrium (sliznice dělohy). Děložní polypy: Sessile polyp (přisedlý polyp), Pedunculated polyp (stopkatý polyp), Cervical polyp (polyp děložního hrdla). Zdroj: Getty Images

Jaký je rozdíl mezi polypem, myomem a cystou?

Polyp je nezhoubný výrůstek na sliznici.

Fibroid (myom) je nezhoubný výrůstek vyrůstající ze slinné tkáně dělohy - myometria. Myom je na rozdíl od měkkého polypu tvrdý.

Vyskytuje se především ve stěně svaloviny nebo pod sliznicí dělohy.

Cysta je váček, dutina vyplněná řídkou nebo hustou tekutinou, která se nachází většinou na povrchu vaječníku. Jedná se o nezhoubný nádor.

Všechny různé děložní výrůstky a útvary lze diagnostikovat pomocí intravaginálního ultrazvuku a histologického odběru vzorků při vyšetření gynekologem. Doporučuje se včasná diagnóza a včasné stanovení terapie.

Příčiny

Polypy se objevují především u žen v reprodukčním věku, ale také před menopauzou a po ní.

Příčina vzniku polypů není přesně určena, ale hlavními rizikovými faktory jsou přerůstání buněk sliznice, opakované pánevní záněty a hormonální nerovnováha.

Rizikové faktory pro vznik polypů:

  • Období kolem menopauzy
  • Nadměrná tvorba endometriálních buněk
  • Zánět pánevní oblasti
  • Hormonální změny a nerovnováha
  • Hormonální léčba
  • Vysoký krevní tlak
  • Endokrinní poruchy
  • Dlouhodobý nadměrný stres
  • Oslabený imunitní systém
  • Obezita

Příznaky

V mnoha případech žena o existenci polypu ani neví. Často je diagnostikován při preventivní prohlídce gynekologem.

Jedním z nejčastějších příznaků děložního polypu je nepravidelné vaginální krvácení, nadměrné menstruační krvácení, krvácení mimo cyklus a případně krvácení po pohlavním styku.

Při jakýchkoli neobvyklých příznacích je nutné navštívit gynekologa.

Nejčastější příznaky děložního polypu:

  • Nepravidelné krvácení
  • Krvácení mimo cyklus
  • Krvácení po pohlavním styku
  • Krvácení po menopauze
  • Prodloužená menstruace
  • Problém s otěhotněním
  • Bolest v podbřišku

Diagnostika

Hlavním diagnostickým prvkem je vyšetření gynekologem.

Lékař použije ultrazvuk povrchu břicha a vnitřní intravaginální ultrazvuk přes vaginální sondu. Ultrazvuk vysílá zvukové vlny a vytváří obrazy struktur vyšetřovaného pohlavního orgánu.

Gynekolog obvykle provede odběr histologických vzorků. Vyšetřovaným materiálem je vzorek tkáně získaný tkáňovou biopsií. Tato laboratorní metoda vylučuje zhoubný charakter růstu děložní sliznice.

Pomocí diagnostické metody magnetické rezonance (MRI) je možné určit přesnou lokalizaci, vlastnosti, vývoj polypu a jeho stadium. MRI se většinou provádí při podezření na zhoubný typ polypu.

Dále lze použít speciální intravaginální ultrazvukovou metodu, hystersonografii, při níž se do dělohy pomocí katétru vstříkne malé množství fyziologického roztoku.

Tento roztok umožňuje lékaři lépe zobrazit vyšetřované struktury a útvary děložní dutiny.

Prevence děložního polypu

Prevence růstu děložních polypů, myomů, cyst a dalších děložních výrůstků není dobře známa. Základem prevence jsou pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa.

Tipy pro prevenci tvorby polypů:

Polyp dělohy a těhotenství

Polyp může svým stálým růstem a charakterem komplikovat početí dítěte. Neléčený polyp mění stav sliznice dělohy, což může mít negativní vliv na uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici.

Je proto vhodné konzultovat stav s gynekologem, aby vyloučil komplikace polypu v souvislosti s početím a následným těhotenstvím.

V některých případech se polyp v důsledku hormonálních změn může objevit až během těhotenství. Gynekolog na základě individuálního zdravotního stavu pacientky určí další postup řešení problému.

Je nutné vyšetřit a zhodnotit možná rizika donošení dítěte s polypem a rizika spojená s odstraněním polypu během těhotenství.

Jak se léčí: Polyp dělohy – polyp děložního hrdla

Léčba děložních polypů: sledování, léky až operace

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2.
  • ČEPICKÝ, Pavel, ed. Kapitoly z diferenciální diagnostiky v gynekologii a porodnictví. Praha: Ústav gynekologie a porodnictví AV ČR, v. v. i: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-247-5604-2.
  • ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Pavel VENTRUBA. Gynekologie. Třetí, doplněné a přepracované vydání. Praha: Ústav gynekologie a porodnictví AV ČR, v. v. i: Galén, [2019]. ISBN 978-80-7492-426-2.
  • healthline.com - Jaké jsou příznaky, typy a léčba polypů? Ann Pietrangelo
  • ncbi.nlm.nih.gov - Endometriální polypy: patogeneze, následky a léčba. Njume Peter Nijkang, Lyndal Anderson, Robert Markham a Frank Manconi