Léčba děložních polypů: sledování, léky až operace

Přesný postup a typ léčby závisí na typu, velikosti a povaze polypu. Terapie je u každé ženy individuální a závisí na rozhodnutí vyšetřujícího lékaře.

Primárně dělíme možnosti léčby na 3 typy:

  • Konzervativní (následná)
  • Farmakologická léčba
  • Chirurgická léčba

Preventivní sledování polypů

V mnoha případech lékař doporučí pravidelné sledování charakteru a velikosti polypu. To platí zejména v případě, že polyp pacientovi nezpůsobuje žádné zdravotní potíže a zhoubný nádor byl vyloučen.

Gynekolog však musí posoudit rizika a možné komplikace s ohledem na individuální zdravotní stav pacientky a případné těhotenství.

Hormonální farmakoterapie

Dalším typem léčby je hormonální farmakoterapie, kdy lékař předepisuje léky k odstranění zánětu, nepravidelného krvácení a dalších nežádoucích projevů. Jsou založeny na hormonální bázi účinku progestinu.

Tato léčba by měla být krátkodobá. Je indikována zejména v případě, že příčinou vzniku polypů byla hormonální nerovnováha. Pozitivně předepsaná farmakoterapie pomáhá zastavit růst a další tvorbu polypů, zmírnit příznaky, bolest a zánětlivý proces.

Chirurgická léčba

Polypy větších rozměrů s intenzivními příznaky by měly být chirurgicky odstraněny. Jedná se o hysteroskopii, při které dojde k úplnému nebo částečnému odstranění (ablaci) polypu.

Obvykle se hysteroskopie používá k odstranění myomů, srůstů a děložních polypů. Kromě samotné ablace polypu může být provedeno také odstranění a vyčištění povrchové části sliznice (endometria) dělohy, tzv. kyretáž.

Hysteroskopie je chirurgická i diagnostická metoda, která umožňuje identifikovat mnoho onemocnění dělohy a v případě potřeby je současně operovat.

Hysteroskopie je běžná endoskopická metoda, při níž lékař zavede do dělohy endokameru o průměru až 1 cm a následně zobrazí polypy a strukturální změny děložní sliznice.

Chirurg pomocí speciální kamery na monitoru vidí aktuální stav cervikálního kanálu a děložní dutiny.

Pomocí hysteroskopie lze polypy děložní dutiny chirurgicky odstranit. V tomto případě se jedná o chirurgický typ hysteroskopie neboli transcervikální operaci. Operace se provádí přes poševní vchod pacientky.

Hysteroskopie se většinou provádí v celkové, zřídka v lokální anestezii pacientky.

Hysteroskopie je účinná metoda s vysokou diagnostickou hodnotou. Výhodou je možnost terapie během samotného zákroku.

Operační výkon je spojen s nízkou mírou komplikací díky současnému optickému sledování průběhu operace na monitoru.

Hysteroskopie
Hysteroskopie: diagnostická a operační metoda děložních polypů. 1 - hysteroskop, 2 - port pro vakuovou stříkačku, 3 - zrcadlo, 4 - pochva, 5 - děložní hrdlo, 6 - ohebný hrot, 7 - vnitřek dělohy, 8 - děloha. Zdroj: Getty Images

Kyretáž je jedním z nejčastějších diagnostických a terapeutických postupů v oblasti děložního čípku a dutiny děložní. Cílem kyretáže je získat materiál nebo tkáň děložní sliznice.

Kyretáž je jedním z běžných krátkých gynekologických zákroků. Jedná se o seškrábání nebo odsátí poškozené sliznice – endometria dělohy pacientky.

Při hysteroskopii a kyretáži, pokud je pacientka po zákroku v dobrém pooperačním stavu, může v den zákroku opustit zdravotnické zařízení.

Vždy však záleží na průběhu samotného zákroku, zdravotním stavu pacientky a rozhodnutí lékaře.

Před odchodem domů na ošetření je každá pacientka znovu vyšetřena, poučena o svém zdravotním stavu a o pooperačních pokynech. Je také naplánována brzká pooperační kontrola u gynekologa.

fsdílet na Facebooku