Krvácení po pohlavním styku: příznak nemoci, komplikace těhotenství?

Krvácení po pohlavním styku: příznak nemoci, komplikace těhotenství?
Zdroj fotografie: Getty images

Krvácení po sexu se vyskytuje v případě prvního pohlavního styku, když se naruší panenská blána. Někdy i po nešetrném nebo násilném sexuálním aktu a po sexuálním zneužití. V některých případech je příčinou onemocnění, zánět, pohlavně přenosná choroba či nádor.

Krvácení po pohlavním styku může být příznakem některého z množství zánětlivých, infekčních a pohlavně přenosných nemocí. Onemocnění postihují pochvu, dělohu, vaječníky nebo jiné části ženských pohlavních orgánů.

Krvácení z pochvy po sexu nemusí být pouze znakem nemoci. Vyskytuje se i po příliš intenzivním či násilném pohlavním aktu.

Příčin je více. Čtěte s námi a dozvíte se...

Příčinou krvácení po pohlavním styku není pouze onemocnění

Mnohdy se však nemusí jednat o příznak závažného onemocnění. Právě proto by mělo vždy při takovémto krvácení následovat vyšetření u gynekologa.

Ten umí na základě gynekologického vyšetření vyloučit nebezpečné příčiny.

Muž leží na ženě, sexuální akt
Krvácení vzniká i při nešetrném styku. Zdroj: Getty images

Příkladem je i krvácení v případě, že byl pohlavní styk příliš intenzivní. Ale vzniká i při násilném pohlavním styku, při kterém se poškodí sliznice pochvy a nastává krvácení.

Ke krvácení může dojít i v případě, pokud se sliznice pochvy nedostatečně zvlhčuje. Vaginální suchost je problém při pohlavním styk. Může se vyskytnout již zmíněné poškození sliznice.

Pokud je pochva suchá a k jejímu zvlhnutí nedochází ani při stimulaci, doporučuje se použití lubrikačního přípravku. Lubrikant zvlhčí sliznici, sníží tření, a tím snižuje riziko poranění při sexuálním splynutí.

Krvácení po prvním sexuálním styku

V případě prvního sexuálního styku je přirozené postkoitální krvácení. Dochází k protržení panenské blány, k defloraci. Strukturou jde o blánu s malým krevním zásobením a protržení blány je doprovázeno velmi mírným krvácením.

Během ovulace

Ke krvácení může dojít i během doby ovulace, což je zhruba mezi 12. a 14. dnem menstruačního cyklu. Projevem může být i mírně zvýšená tělesná teplota a pocit pnutí v podbřišku.

Zánětlivé, infekční a pohlavně přenosné nemoci

Krvácení po pohlavním styku může být příznakem i pro vaginitidu a atrofickou vaginitidu. Vaginitida je zánět pochvy. Kromě krvácení po styku se vyskytují i jiné příznaky, a to pálení a svědění pochvy a hráze, silný, zapáchající výtok, který může být šedé, žluté nebo zelené barvy. Přidružuje se i pálení při močení.

Atrofická vaginitida je typickým onemocněním, které se vyskytuje po menopauze. Mezi příznaky patří suchost pochvy, zánět sliznice, pálení, svědění, bolest při pohlavním styku. Při pohlavním styku se doporučuje použití lubrikantu.

Muž leží v posteli, čeká na ženu v podvazcích, která má v ruce láhev vína
Časté střídání sexuálních partnerů je rizikem pro nákazu. Zdroj: Getty images

Infekční pohlavně přenosné nemoci jsou další příčinou. Jednou z nich je například i kapavka, která patří mezi nejčastější pohlavně přenosné choroby.

Je způsobena bakterií Neisseria gonorrhoeae. Bakterie se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Zřídka i prostřednictvím kontaminovaných pomůcek osobní hygieny, například přes ručníky. Přítomný je i hnisavý výtok z močové trubice a bolest při močení.

I chlamydiová infekce se řadí mezi pohlavně přenosná onemocnění. Přenáší se při pohlavním styku a tuto infekci způsobují chlamydie. To jsou malé organismy přenosné osobním stykem. V případě pohlavní nemoci jde o Chlamydia trachomatis a má vliv i na plodnost.

Na rozpoznání nemoci je třeba si všímat i jiných doprovodných příznaků. Tak jako například svědění v močové trubici a pochvě, ale přítomné je i možné krvácení po pohlavním styku.

Mezi zánětlivá a infekční onemocnění patří i různé záněty v oblasti pánve, které postihují například dělohu, vejcovody, vaječníky. Nejčastější u žen je zánět vaječníků.

Bakteriální infekce, nejčastěji po nechráněném pohlavním styku. Mnohdy může být spouštěčem takového zánětu i nachlazení z chladu, například pokud žena nosí krátká trička nebo bundy, případně sedí na studeném podkladu.

Krvácení po koitu z důvodu nádoru a jiných příčin

Krvácení po pohlavním styku, ale i mezi menstruacemi může znamenat i nádor v děloze. Takto se projevuje např. rakovina děložního čípku. Mohou se zde ovšem nacházet nejen zhoubné, ale i nezhoubné nádory.

Ke krvácení může dojít i v případě, že se na děložním čípku nacházejí polypy. Ty se při aktu podráždí a začnou krvácet. Polyp je výrůstek ze sliznice.

Důležitou roli a význam má preventivní prohlídka jako prevence rakoviny děložního čípku. Ta má za úkol včasné odhalení změn na děložním čípku a v jiných místech. Časná diagnostika umožňuje lepší léčbu případných problémů.

Jste těhotná a krvácíte po pohlavním styku?

Muž, těhotná žena, nápis láska
Vyskytnout se může i během těhotenství. Doporučujeme konzultaci s gynekologem. Zdroj: Getty images

Je normální, že sexuální život pokračuje i během tohoto období. Nicméně vzhledem k těhotenství je třeba volit vhodnější polohy. To jsou například poloha z boku, zezadu, ale také poloha ženy nahoře. Je lepší, pokud je styk šetrný.

V některých případech se může i v těhotenství vyskytnout krvácení během nebo po pohlavním styku. Důvodem může být zvýšené prokrvení sliznice pochvy a děložního čípku. Při styku jsou cévy sliznic těchto částí citlivější a může dojít k jejich narušení.

Důležité je informovat gynekologa o tomto krvácení. V těhotenství se mohou vyskytnout situace, kdy je pohlavní styk omezen nebo zakázán. V tom případě je třeba řídit se doporučením lékaře.

Video o příčinách krvácení po sexu

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.