- wikiskripta.eu - Wikiskripta a informace o zánětu víček
- wikiskripta.eu - informace o diagnostice bolesti oka
- viapractica.sk - informace o alergickém oku v pdf
Svědění oka: Co je jeho příčinou? Co na svědění pomůže?

Zdroj fotografie: Getty images
Nejvyšší zastoupení má pravděpodobně alergická reakce. Následně zánět. Ale časté jsou také úrazy oka. Svědění oka je opět jedním z příznaků, které se nevyplatí podceňovat. Dlouhodobé potíže mohou vyvolat trvalé následky a zhoršení zraku.
Svědění oka může být běžné v případě vnějšího podráždění. Podráždit může kouř, prach nebo vítr nebo chemická látka. Někdy jde i o vážnější symptom onemocnění.
Pokud svědí oblast oka, nejčastěji jde o problém přímo v oku nebo o alergickou reakci. Ta se kromě oka projevuje i v jiných částech těla. Podle toho se to dá poměrně jednoduše rozlišit.
Mnohdy jde i o poruchu slzného aparátu, který nedostatečně zvlhčuje oko. Snížení slzení může být zapříčiněno několika důvody.
Přímo poruchou funkčnosti nebo struktury slzných žláz v oku, ale někdy jde i přímo o poruchu tvorby slz v důsledku dehydratace nebo hormonálních změn v organismu.
Nejčastěji vás zajímá:
Co je příčinou svědění oka, očního víčka, koutku a okolí oka?
Proč mohou svědit oči děti?
Může se jednat o alergii?
Pomůže pouze odborná léčba a kapky nebo také přírodní i babské prostředky?
Častý je syndrom suchého oka, kdy dochází k nedostatečné tvorbě slz nebo jejich rychlému odpařování. Důsledkem je nejen svědění oka, ale například i větší náchylnost k různým infekcím a zánětům.
Porucha tvorby slz je doprovázena nepříjemnými pocity, pálením, svěděním, řezáním očí. Rovněž je možné cítit tlak v očích, jejich únavu. Zhoršuje se zrak, mohou se přidružit bolesti hlavy.
Vyskytuje se v období menopauzy. Velký vliv na jeho vznik má vnější prostředí, a to hlavně prach, suchý vzduch nebo zakouřené prostředí. Přispívá k němu práce za počítačem, klimatizované prostory, kontaktní čočky a také stres.
Specifickým případem alergie, kde je přítomno i svědění oka, je senná rýma. Ta je charakteristická ale zejména plným nosem a častým smrkáním či kýcháním a jde o alergii na pyl, prach, roztoče a také zvířecí srst.
Tento typ alergie je u nás nejrozšířenější a trpí jím skoro každý pátý člověk. Někdy se objevují dokonce i vyrážky na kůži a časté jsou projevy právě na očích. Ty mohou svědit, je v nich přítomen pocit řezání a častá je i bolest očí.
Alergie se projevují například svěděním obou očí, plným a ucpaným nosem, zvýšeným slzením, což také může s sebou přinášet různé problémy přímo v očích.
Jak již bylo zmíněno, alergie má i jiné příznaky. A to na kůži nebo jako otok sliznic dutiny ústní, ale i otok víček. Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na nějaký vnější podnět.
Člověk je citlivý na nějakou látku, která se v tomto případě jmenuje alergen. Při styku s ní jeho imunitní systém zahájí obrannou reakci, která je ale nepřiměřená.
Začnou se tvořit protilátky a někdy dochází i k anafylaktickým reakcím a šoku. Což je akutní projev alergie. Léčba spočívá obvykle v podávání antihistaminik během sezónního výskytu alergie, případně v podávání kortikoidů, které mají ty vlastnosti, že zmírňují imunitní reakce.
Záněty mohou být akutní, ale i chronické. Mohou vzniknout na infekčním i neinfekčním podkladu. Způsobí je bakterie, ale také virus.
Pokud svědění oka provází zvýšené slzení, pocit řezání, jde velmi často o zánět spojivek. Což je sliznicová blána, která překrývá oko a kryje jej až po okraj rohovky.
Svědění způsobují nejčastější onemocnění v oblasti oka:
flegmona víčka
Mezi ostatní obtíže patří:
Svědění v oku může být způsobeno i následkem úrazu. Hlavní příčinu je však třeba hledat v cizím tělese. Nejen prach a jeho částečky mohou dráždit. Svědění může vyvolat i jiný cizí předmět.
Kromě tělesa může svědění vyvolat i vystavení oka nadměrnému světelnému záření. Příkladem je také svařování. Slzení, zarudnutí a svědění jsou následky nesprávné techniky nebo nedostatečné ochrany. Je-li důvodem svědění úraz, je třeba vyhledat oční ošetření.