Svědění oka: Co je jeho příčinou? Co na svědění pomůže?

Svědění oka: Co je jeho příčinou? Co na svědění pomůže?
Zdroj fotografie: Getty images

Nejvyšší zastoupení má pravděpodobně alergická reakce. Následně zánět. Ale časté jsou také úrazy oka. Svědění oka je opět jedním z příznaků, které se nevyplatí podceňovat. Dlouhodobé potíže mohou vyvolat trvalé následky a zhoršení zraku.

Svědění oka může být běžné v případě vnějšího podráždění. Podráždit může kouř, prach nebo vítr nebo chemická látka. Někdy jde i o vážnější symptom onemocnění.

Pokud svědí oblast oka, nejčastěji jde o problém přímo v oku nebo o alergickou reakci. Ta se kromě oka projevuje i v jiných částech těla. Podle toho se to dá poměrně jednoduše rozlišit.

Mnohdy jde i o poruchu slzného aparátu, který nedostatečně zvlhčuje oko. Snížení slzení může být zapříčiněno několika důvody.

Přímo poruchou funkčnosti nebo struktury slzných žláz v oku, ale někdy jde i přímo o poruchu tvorby slz v důsledku dehydratace nebo hormonálních změn v organismu.

Nejčastěji vás zajímá:
Co je příčinou svědění oka, očního víčka, koutku a okolí oka?
Proč mohou svědit oči děti?
Může se jednat o alergii?
Pomůže pouze odborná léčba a kapky nebo také přírodní i babské prostředky?

Syndrom suchého oka

aplikace očních kapek do oka, jako například při syndromu suchého oka nebo při zánětu
Při syndromu suchého oka pomáhají umělé slzy. Zdroj foto: Getty images

Častý je syndrom suchého oka, kdy dochází k nedostatečné tvorbě slz nebo jejich rychlému odpařování. Důsledkem je nejen svědění oka, ale například i větší náchylnost k různým infekcím a zánětům.

Porucha tvorby slz je doprovázena nepříjemnými pocity, pálením, svěděním, řezáním očí. Rovněž je možné cítit tlak v očích, jejich únavu. Zhoršuje se zrak, mohou se přidružit bolesti hlavy.

Vyskytuje se v období menopauzy. Velký vliv na jeho vznik má vnější prostředí, a to hlavně prach, suchý vzduch nebo zakouřené prostředí. Přispívá k němu práce za počítačem, klimatizované prostory, kontaktní čočky a také stres.

Alergie jako příčina svědění oka

žena kýchá a má na nose kapesník má sennou rýmu a alergu na pyl a je na louce
Kýchání, slzení, svědění očí. Zdroj foto: Getty images

Specifickým případem alergie, kde je přítomno i svědění oka, je senná rýma. Ta je charakteristická ale zejména plným nosem a častým smrkáním či kýcháním a jde o alergii na pyl, prach, roztoče a také zvířecí srst.

Tento typ alergie je u nás nejrozšířenější a trpí jím skoro každý pátý člověk. Někdy se objevují dokonce i vyrážky na kůži a časté jsou projevy právě na očích. Ty mohou svědit, je v nich přítomen pocit řezání a častá je i bolest očí.

Alergie se projevují například svěděním obou očí, plným a ucpaným nosem, zvýšeným slzením, což také může s sebou přinášet různé problémy přímo v očích.

Jak již bylo zmíněno, alergie má i jiné příznaky. A to na kůži nebo jako otok sliznic dutiny ústní, ale i otok víček. Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na nějaký vnější podnět.

Člověk je citlivý na nějakou látku, která se v tomto případě jmenuje alergen. Při styku s ní jeho imunitní systém zahájí obrannou reakci, která je ale nepřiměřená.

Začnou se tvořit protilátky a někdy dochází i k anafylaktickým reakcím a šoku. Což je akutní projev alergie. Léčba spočívá obvykle v podávání antihistaminik během sezónního výskytu alergie, případně v podávání kortikoidů, které mají ty vlastnosti, že zmírňují imunitní reakce.

Zánět oka

Záněty mohou být akutní, ale i chronické. Mohou vzniknout na infekčním i neinfekčním podkladu. Způsobí je bakterie, ale také virus.

Pokud svědění oka provází zvýšené slzení, pocit řezání, jde velmi často o zánět spojivek. Což je sliznicová blána, která překrývá oko a kryje jej až po okraj rohovky.

Svědění způsobují nejčastější onemocnění v oblasti oka:

 • zánět okrajů očního víčka
 • ječné zrno odborně i hordeolum
 • vlčí zrno odborně chalazion
 • herpetický zánět víčka oka, jako herpes zoster ophthalmicus
 • žena má červené zanícené oko a oteklé víčko
  Svědění oka doprovází zánět a zarudnutí. Zdroj foto: Getty images

  flegmona víčka

 • ucpání a zánět slzného kanálku
 • bazaliom a jiné nádory očního víčka
 • zánět rohovky

Mezi ostatní obtíže patří:

 • bolest, řezání, pálení
 • pocit písku v očích
 • zarudnutí, podráždění
 • otok víčka
 • slzení
 • výtok
 • odlupování kůže
 • vřídky na víčkách

Cizí těleso a úraz

Svědění v oku může být způsobeno i následkem úrazu. Hlavní příčinu je však třeba hledat v cizím tělese. Nejen prach a jeho částečky mohou dráždit. Svědění může vyvolat i jiný cizí předmět.

Kromě tělesa může svědění vyvolat i vystavení oka nadměrnému světelnému záření. Příkladem je také svařování. Slzení, zarudnutí a svědění jsou následky nesprávné techniky nebo nedostatečné ochrany. Je-li důvodem svědění úraz, je třeba vyhledat oční ošetření.

Video o tom, co pomáhá při svědění očí

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.