Máte problém s přibíráním na váze? Poznejte příčiny

Máte problém s přibíráním na váze? Poznejte příčiny
Zdroj fotografie: Getty images

Přibývání na váze je problém, který může mít příčinu v nesprávné životosprávě. Často je problém genetická predispozice. V některých případech je třeba hledat příčinu v onemocnění. Během těhotenství je určitý nárůst váhy žádoucí.

Trápí vás přibírání na váze? Zdá se vám nevysvětlitelné? Nebo je za ním nadbytek stravy?

Obecně může za nadváhu a přibírání u zdravých lidí nesprávný způsob života. Hlavně proto, že mají nadměrný příjem potravin, nedostatek pohybu, sedavý způsob života a v některých případech i zvýšenou úroveň stresu.

Na přibývání se podílejí tři hlavní faktory, a to:

  • genetická predispozice
  • zvýšený příjem energie
  • snížený energetický výdej

Pokud je zvýšený kalorický příjem a snížená fyzická aktivita, dochází k ukládání tukových zásob v těle a člověk přibírá na váze. Někdy může být snížení fyzické aktivity způsobeno i objektivními faktory, například pokud má člověk omezený pohyb v důsledku úrazu nebo rekonvalescence.

Hamburger a kolem něj krejčovský metr
Rozhoduje kvalita stravy, příjem a výdej energie. Zdroj foto: Getty images

Na druhou stranu, vliv na tloustnutí má i kvalita stravy, kterou člověk přijímá. Čili z nezdravé stravy se tloustne více. Samozřejmě, v tomto případě je nutná úprava stravy vzhledem k výdeji energie.

Přibývání na váze je zároveň typickým symptomem několika onemocnění. Ta spadají hlavně pod poruchy příjmu potravy. Ale důvodem přibírání mohou být i jiné příčiny, například hormonální.

Na přibývání na váze se mohou podílet tyto nechorobné stavy:

  • nevyvážená strava, nedostatek vitamínů a minerálů
  • nevhodná dieta, tělo si kompenzuje nedostatek živin ukládáním zásob
  • některé léky, jako jsou například antidepresiva, steroidy, antihistaminika
  • hormonální antikoncepce
  • menopauza
  • nedostatek spánku

Chorobné příčiny přibírání na váze

Krejčovská metr kolem pasu, měření obvodu, nadváha, obezita
Nadváha a obezita jako důsledek poruchy příjmu stravy. Zdroj foto: Getty images

Nejčastější příčinou přibírání na váze je obezita, což je porucha výživy. Dnes již civilizační onemocnění postihující stále více společnosti. Při obezitě dochází k nadměrnému ukládání a hromadění tukových zásob v organismu.

Má na to vliv klidový metabolismus jedince, ale i věk, pohlaví, genetické predispozice a také hormonální změny. Nejdůležitější je ale pohyb a nedostatek pohybu spojený s nadbytkem stravy.

Přibývání na hmotnosti je přítomné i při metabolických poruchách a onemocněních, například při metabolickém syndromu. Tento syndrom postihuje skoro třetinu populace. Metabolický syndrom je název pro spojení cukrovky 2. typu, vyššího krevního tlaku a obezity.

Onemocnění negativně ovlivňuje cévy, srdce, protože zhoršuje aterosklerózu. Člověk trpící tímto syndromem má typicky zvýšenou hladinu cukru v krvi, vysoký cholesterol a krevní tlak. Přítomna je i nadváha.

Na zvyšování váhy a tloustnutí mají vliv například i hladiny hormonů a také metabolismus, který je u každého člověka jiný. Někdy může být za přibíráním i onemocnění trávicí soustavy.

Příkladem přibírání na váze je vřed na dvanáctníku. Bolest je přítomna nalačno, což nutí člověka neustále přijímat potravu. A to proto, aby se vyhnul bolesti.

Mnohdy se vyskytuje přibírání na váze i u lidí s cukrovkou. Zhoršuje ho i málo pohybu a nezdravý životní styl. Často je příčinou nedodržování diety a léčby cukrovky. Při léčbě cukrovky se využívá inzulín, tabletky nebo dieta.

Jak již bylo zmíněno, i hormonální výkyvy a zvýšená hladina některých hormonů v těle může způsobit přibývání na váze a tloustnutí. Přítomné je u žen, které užívají hormonální antikoncepci, ale to je také velmi individuální.

Na syndrom polycystických ovarií je možné myslet v případě, že se k přibývání přidružuje porucha menstruačního cyklu či neplodnost. Kromě toho je možné sledovat zvýšené ochlupení. Často se přidružuje cukrovka, vysoký krevní tlak.

Problémy nastávají i při hypotyreóze, což je onemocnění štítné žlázy. Při hypotyreóze dochází k nedostatečné produkci hormonů. V důsledku toho se zpomaluje celý organismus, také se zpomalí metabolismus a peristaltika střev a člověk přibírá na váze.

Při hypotyreóze je možné sledovat další příznaky, a to ospalost, suchou kůži, anémii. U mužů může způsobit impotenci a u žen neplodnost. Na přibývání na váze se může podílet i nadprodukce hormonů nadledvin.

Někdy se přibíráním na váze projevuje spánková apnoe. Onemocnění způsobuje zastavení dýchání během spánku na krátkou dobu. Toto zastavení může souviset i s anatomickými změnami v oblasti krku. A to i z důvodu vyšší tělesné hmotnosti.

Sendvič, metr, přibývání na váze jako následek onemocnění
Chorobné stavy jako následek přibývání na váze i při vyvážené stravě. Zdroj foto: Getty images

Některé ostatní chorobné příčiny přibírání:

  • Cushingův syndrom
  • selhání ledvin, pozor na rychlé přibývání na váze a otoky těla
  • onemocnění srdce
  • selhání jater
  • alkoholismus

Nedostatek pohybu vede k nadváze, pokud příjem energie převyšuje výdej. A tak se to stává i při onemocněních pohybového aparátu. Kromě zmíněného úrazu se mohou vyskytnout artrózy, onemocnění páteře či svalů.

Špatný psychický stav, deprese a jiné psychiatrické poruchy mohou být za přibíráním. Dlouhodobý stres, vysoké pracovní zatížení, ale také nedostatek spánku mají u některých lidí vliv na tělesnou hmotnost.

Přibírání na váze během těhotenství

Přibírání v tomto období je přirozené. Samotný plod váží přibližně 3–4 kilogramy, váhu zvyšuje i placenta, plodový obal, plodová voda, zvýšené množství krve, zvětšené prsní žlázy a samozřejmě i tuková tkáň.

Těhotná žena
Přirozený přírůstek váhy během těhotenství 10 - 16 kg Zdroj foto: Getty images

Jaká hodnota kilo navíc je během těhotenství v normě?

Uvádí se, že by se mělo přibrat minimálně 7 kilogramů tělesné hmotnosti. Zcela normální je příbytek na hmotnosti okolo 10–16 kilogramů.

Zvýšený energetický nárok vyžaduje i vyšší příjem stravy. Samozřejmě, v tomto období je držení diety, a to hlavně redukční, nevhodné. Tak jako obezita, ani podvýživa nejsou během těhotenství dobré.

Při podvýživě je nedostatkem živin ohrožen i plod. Častý je problém se samotným otěhotněním nebo udržením těhotenství. Při obezitě je riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku, a tedy preeklampsie.

Tabulka uvádí rozdělení přibližného přírůstku váhy před koncem těhotenství

Název Přibližná hmotnost
Plod 3–4 kg 
Děloha 1–1,5 kg
Plodový obal a voda 1,5 kg
Zvýšený objem krve 1,5 kg
Zvětšení prsních žláz 0,5 kg
Zadržovaná voda v těle 2 kg
Příbytek tělesného tuku 2–3 kg
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • moda.sk - informace o přibývání na váze navzdory zdravé stravě
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.