Bolest při ovulaci: Co je normální a co ne? + Spolu s výtokem i jiné potíže

Bolest při ovulaci: Co je normální a co ne? + Spolu s výtokem i jiné potíže
Zdroj fotografie: Getty images

Ovulaci žena buď cítí, nebo také ne. Některé ženy si na bolesti břicha stěžují a ani nevědí, že jde o bolest při ovulaci. Je třeba sledovat hlavně opakování a čas výskytu bolesti. Ovulaci někdy provázejí i jiné potíže. V některých případech se může přidružit i onemocnění.

Bolest při ovulaci nebo bolestivá ovulace většinou nemusí znamenat zhoršení zdravotního stavu, pokud jde jen o krátkou bolest bez dalších příznaků. Tento pocit lze považovat za poměrně přirozený a neznamená žádné vážné komplikace.

Pokud žena chce bolest potlačit, stačí jí užívat běžně dostupná analgetika. V některých případech může být i symptomem onemocnění, například vaječníků. Tuto situaci už je nutné řešit lékařským vyšetřením.

Je normální součástí ovulace, nebo značí nějaký problém?
Jaké jiné potíže se mohou přidružit?
Jak dlouho trvá?

Běžná přirozená bolest, ne onemocnění

Přirozená je bolest během ovulace, když je důsledkem procesu dozrání vajíčka a jeho přípravy na možné oplodnění.

Tento proces probíhá obvykle v 12. až 14. den cyklu, kdy nastává dozrání vajíčka v obalu.

Obal praskne, vajíčko se uvolní do vejcovodů. Tam se může setkat se spermií a dochází k oplodnění.

obrázek kalendáře bílé barvy na červeném pozadí
Důležité je zapisovat si den výskytu a pravidelnost, může jít o ovulační bolest. Zdroj: Getty images

Bolest během ovulace v tomto případě je způsobena právě prasknutím obalu vajíčka. Taková bolest může přenést i do jeho okolí. Intenzita bolesti při ovulaci může být mírná, ale i silná a intenzivní. Její charakter může být křečový, tlakový, bodavý nebo tupý.

+ Přidružit se může krvavý výtok.

Mnohdy je bolest během ovulace způsobená i samotnými vaječníky. Během zrání vajíček dochází k tvorbě prostaglandinů. Prostaglandiny jsou látky, které působí na dozrávání vajíček. A právě tato zvýšená produkce způsobuje tlak, který může vyústit i do bolestí.

I tato bolest nemusí sama o sobě znamenat žádný negativní symptom. Pomocí nesteroidních analgetik, s účinnou látkou jako například diklofenak nebo indometacin, je možné bolest potlačit.

žena si drží podbřišek a oblast kříže, kde bolest vyzařuje, má ovulační bolesti
Bolest častokrát vyzařuje do různých oblastí včetně do kříže. Zdroj: Getty images

Bolest se vyskytuje a vyzařuje do různých oblastí. Nejčastěji jsou to:

 • bolest samotných vaječníků
 • bolest pochvy
 • silná, intenzivní bolest podbřišku
 • vyzařuje do křížové a bederní oblasti
 • bolest v boku a v tříslech

Ženy během ovulace rovněž popisují:

 • bolest, tlak prsů a bradavek
 • bolest hlavy
 • slabost a nevolnost
 • otok a bolest dolních končetin, nohou, kotníků
 • nafouknuté břicho
 • mírné zvýšení tělesné teploty
 • výtok

Onemocnění, která mohou být příčinou

Bolestí během ovulace se mohou projevovat i vážnější onemocnění. Konkrétně nádorová, nebo infekční a zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů, ale i zánět močového měchýře.

Znázornění ženské pohlavní soustavy: vaječníky, vejcovody, děloha, děložní čípek, pochva
Pohlavní soustava ženy: vaječníky, vejcovody, děloha, děložní čípek, pochva. Zdroj: Getty images

Zánět vaječníků se projevuje i bolestí v podbřišku a bolestí při pohlavním styku. Takovým onemocněním je i endometrióza, což je zánět postihující vaječníky a vejcovody. Někdy jde o pohlavně přenosné onemocnění, které postihuje i dělohu, vejcovody a případně pobřišnici.

Způsobují ho bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Zánět se léčí antibioticky, ale je třeba ho diagnostikovat co nejdříve. V případě, že se neléčí a přináší i komplikace, způsobuje i neplodnost.

Bolest při ovulaci může být příznakem cyst na vaječnících. Projevují se i poruchami menstruačního cyklu nebo naopak nepřítomností menstruace. Jde o hormonální poruchu zejména žen v reprodukčním a zralém věku. Léčba spočívá v nasazení hormonální antikoncepce a nasazení hormonů gestagenů.

Nádorová onemocnění jsou nejzávažnější. Například rakovina vaječníků, při které je jeden ze symptomů i bolest během období ovulace. Na vaječnících vznikají maligní nebo benigní nádory. Jiný typ je rakovina děložního čípku.

Léčba spočívá v odstranění nádorových buněk a také v klasické chemoterapii. Pro zvýšení účinnosti je třeba nádory odhalit co nejdříve a co nejrychleji začít s léčbou. Právě z toho důvodu je důležité neignorovat bolest při ovulaci, pokud je dlouhodobá a jsou přítomny i další symptomy.

I pooperační stavy, kdy vznikají v místě operační rány a vaječníků srůsty, mohou být zdrojem bolesti při ovulaci. A příkladem je operace slepého střeva, porod vedený sekcí (tedy císařský řez) nebo jiné operace v podbřišku a malé pánvi.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.