Jaké příčiny má zhrubnutí hlasu? + Mutace v pubertě

Jaké příčiny má zhrubnutí hlasu? + Mutace v pubertě
Zdroj fotografie: Getty images

Za zhrubnutím hlasu může být vysušení hlasivek, k němu dochází hlavně během topné sezóny, ale i přes léto. Často je příčina v přetížení hlasivek. Ale také onemocnění dýchacích cest. V lehčích případech jsou to záněty, v horších nádor. Za zhrubnutím hlasu mohou být i jiné příčiny, například hormonální změny.

Zhrublý hlas je příznakem pro hormonální změny, ale také pro onemocnění. Mezi nemoci, které jsou jeho příčinou, patří méně závažné infekty horních cest dýchacích, ale i vážné nádorové změny.

Hormonální změny

Zhrubnutí hlasu je typické zejména pro chlapce v pubertě – v důsledku hormonálních změn dochází k fyziologickému zhrubnutí hlasu, což je přirozenou součástí dospívání.

Mutace = fyziologické zhrubnutí hlasu.

Díky zvýšené hladině hormonů nastává rozšíření hrtanu, čímž se vytvoří i větší prostor pro rezonanci hlubšího tónu hlasu.

Chlapec v pubertě, hnědé vlasy, oblečen bledý svetr
Přirozené změny v pubertě i jako znak dospívání. Foto: Thinkstock photos

V mnoha případech ale dochází k těmto změnám i u dívek v důsledku nadbytku hormonu. Což už je chorobný stav způsobený zvýšenou produkcí hormonů.

Pokud však u chlapců není dostatečná tvorba hormonů, tak u nich ke zhrubnutí hlasu nedojde, a to je třeba také řešit. Zhrubnutí hlasu ale provází i lidi s hypotyreózou. Onemocnění štítné žlázy, která neprodukuje dostatečné množství hormonů. A toto onemocnění trápí zejména ženy.

Hypotyreóza se projevuje různými příznaky. Například únavou, bušením srdce, zimomřivostí, ale třeba i zhrubnutím hlasu a chrapotem místo mluvení.

Vliv kouření a respiračních onemocnění

S hlasem se mohou ale vyskytnout i jiné problémy, kromě zhrubnutí mohou být problémy celkově s hlasem a řečí. To je typické pro silné kuřáky a pro lidi s respiračními onemocněními.

Někdy souvisí ztráta hlasu nebo jeho zhrubnutí s různými infekcemi v dýchacích cestách. Nejčastěji se jedná o projevy infekce horních cest dýchacích, jako jsou například angína nebo laryngitida.

Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu, probíhá v akutní nebo chronické formě. Typické pro taková infekční onemocnění je podráždění v krku, jeho bolestivost, vyskytuje se i suchý kašel a chrapot. Takové zhrubnutí nebo ztráta hlasu jsou však naštěstí vždy jen dočasné.

Po přetažení hlasivek a při jejich onemocněních

Dívka křičí, namáhá si hlasivky
Zhrubnutí hlasu i po nadměrném namáhání, je třeba hlasivky nechat odpočívat. Foto: Thinkstock photos

Zhrubnutí hlasu se vyskytuje i při přetížení hlasivek nebo při zvýšené námaze hlasivek během kratšího období. Mnohdy postihuje například děti, které často křičí a namáhají si tak ještě rozvíjející se hlasivky.

To může mít vliv i na vývoj jejich hlasu do budoucnosti. Hrozí nejen dočasná ztráta hlasu, ale také problémy v době dospívání a dospělosti s kvalitou hlasu. Každopádně by neměl být tento příznak ignorován, pokud nejde o symptom respiračního onemocnění.

Po námaze nebo při onemocnění je důležité, aby hlasivky odpočívaly. Jinak je riziko vzniku komplikací. A to v podobě vytvoření uzlíků, polypů či otoku hlasivek.

Nádor jako příčina zhrubnutí hlasu

Někdy se zhrubnutím hlasu projevují i nádorová onemocnění. Ať už v ústní dutině, nebo i v hrtanu. Mohou způsobit problémy i s výslovností a bolestivé polykání. To je typické zejména tehdy, vytvoří-li se v krku překážka v podobně nádoru nebo i zduření.

Žena si drží hrdlo, bolí ji
Přidružuje se i bolest v krku, zhoršená polykáním. Foto: Thinkstock photos

Právě toto je spolu s chrapotem příznakem například pro nádor hrtanu, který může být zhoubný ale i nezhoubný. Nejčastějším typem nádoru je papilom a jeho příčinou je HPV virus. Nejčastěji se tímto typem viru nakazí děti od matky a vytvoří se u nich nezhoubný nádor.

Zhoubná podoba má tři formy, a to glotickou, supraglotickou a infraglotickou. V každém případě nádor v hrtanu ohrožuje pacienta. Hlavně omezením příjmu potravy, ale i dýchání, a proto se musí vždy odstranit.

Samotné hlasivky mohou být postiženy onkologickým procesem. Hlavní důvod je kouření, ale také dlouhodobé působení dráždivých látek, plynů.

Ostatní příčiny zhrubnutí

Kromě uvedených příčin existují i jiné, které jsou příčinou zhrubnutí hlasu. Ne vždy je to jen onemocnění. Mezi nejčastější příčiny hrubého hlasu se řadí:

 • léky, a to inhalace kortikosteroidů, při onemocněních plic a astmatu
 • alergie
 • pooperační stavy, ale také poškození během operace
 • úraz
 • kromě kouření se podílí na zhrubnutí i alkohol
 • znečištěné prostředí
 • vyschnutí v krku, suché prostředí
 • psychogenní příčiny
 • gastroezofágeální reflux
 • neurologické příčiny, například skleróza multiplex, Parkinsonova choroba, po cévních mozkových příhodách
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • vpl.sk - poruchy hlasu prezentace
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.