Bulka na víčku: Proč vzniká tuková, bílá a jiná bulka, cysta víčka?

Bulka na víčku: Proč vzniká tuková, bílá a jiná bulka, cysta víčka?
Zdroj fotografie: Getty images

Bulky na očních víčkách vznikají v důsledku zvýšené námahy, nesprávné hygieny, při poruše metabolismu tuků i jako následek infekce. Časté jsou záněty ucpané mazové žlázy. Nejčastější onemocnění jsou ječné a vlčí zrno. Bulka nicméně může být i nádorového původu.

Bulka na víčku je obvykle symptom pro zanícení žlázy očního víčka. Ať už jde o Meibomovu žlázu, nebo jiné žlázy. Některé záněty jsou i hnisavé, jiné ne. Není vždy podmínkou, že bulka musí prasknout a musí z ní vytékat hnis.

Někdy je to i bez tohoto symptomu.

Vždy však platí, že hnis by se určitě neměl násilím vytlačovat z bulky ven. Podobně ani z jakékoliv žlázy v oční oblasti, která je zanícená. V takovém případě hrozí zkomplikování zánětu daného oka.

Ječné nebo vlčí zrno?

Bulka se může objevit na dolním i horním víčku oka. V podstatě jsou tímto symptomem charakteristické dvě nemoci. Buď jde o ječné zrno (odborně nazývané také hordoleum), nebo vlčí zrno (také chalazion).

Oba případy vyžadují návštěvu odborného lékaře, který může stanovit adekvátní léčbu. Případně specifickým zákrokem zefektivnit její průběh. Jsou nicméně případy, kdy tato bulka po čase zmizí sama. A to v případě ústupu zánětu ve žláze.

Muž má zanícené horní oční víčko pravého oka, zánět mazových žláz, chalazion, tedy vlčí zrno
K zánětu přispívají uvedené rizikové faktory. Zdroj: Getty images

K ucpání a zánětu mazových vývodů přispívají rizikové faktory:

  • mastný typ pleti
  • hormonální změny
  • oslabená imunita
  • cukrovka
  • namáhání očí, například i při zanedbání nošení brýlí
  • hygiena, a to doteky očí špinavýma rukama
  • syndrom suchého oka
  • vysoký nitrooční tlak

Bulka na oku – ječné zrno

Ječné zrno je nejčastějším onemocněním očního víčka. Na dolním nebo horním víčku se při něm objeví bolestivá bulka. Ta vzniká na základě ucpání některé z povrchových žláz víčka.

Toto ucpání vyvolá zánět, který se následně projeví charakteristickým zarudnutím, otokem a bolestí. Samotné onemocnění se nejprve projeví bolestí v oblasti celého oka, později zarudnutím. Nakonec vznikne otok, tedy bulka. Ječné zrno je vyplněno hnisem a je bolestivé.

Pokud se nevyskytují komplikace, je možné, že toto onemocnění se vyléčí i bez zásahu lékaře. Ječné zrno postupem času zraje, až bulka na víčku praskne, hnis vyteče a otok se uvolní.

Kdo však nechce trpět bolestmi nebo čekat delší dobu (i dva týdny), dokud celý proces sám od sebe neskončí, může navštívit lékaře. Lékař v lokální anestezii ječné zrno nařízne, hnis vyteče a následně lékař celou oblast dezinfikuje. Pak se lokálně aplikuje antibiotická mast.

Může to být i vlčí zrno

Chalazion, tedy vlčí zrno krvácející po napíchnutí, pro uvolnění tlaku, oční víčko postiženi zánětem, pravé oko
Vlčí zrno (chalazion), vytékání krvavé tekutiny po naříznutí. Zdroj: Getty images

Druhým častým onemocněním, které se také projevuje bolavou bulkou na víčku, je vlčí zrno. Toto onemocnění se nazývá odborně i chalazion. Při chalazionu dochází k hnisavému zánětu v Meibomově žláze.

Meibomovy žlázy se nacházejí na okraji očního víčka. Produkují maz, který zvlhčuje okraj víčka. Na obou okrajích jich je několik desítek. Vyšší počet je na horním.

I v tomto případě nastávají klasické symptomy jako zarudnutí, zduření uzliny, bolestivost. Komplikací je zvrhnutí až do abscesu nebo flegmóny. Toto zkomplikování se děje hlavně při chronické formě onemocnění. Ta vzniká blokováním výtoku této žlázy s nahromaděným sekretem.

Takto vzniklá bulka se spontánně hojí zhruba 2 až 3 týdny. I zde platí, že je možné navštívit lékaře, který odborným zásahem může v případě neúspěšné terapie antibiotiky uvolnit bulku chirurgickým řezem.

Hnis vyteče, uvolní se tlak a dochází k rychlejšímu uzdravení a dřívější rekonvalescenci. Výjimečné se stává, že z tohoto zánětu může vzniknout i nádor Meibomovy žlázy. To je sice vážné onemocnění, ale je velmi vzácné. V takovém případě se musí provést biopsie a histologie odebraného vzorku.

Jiné příčiny bulek na očním víčku?

Kromě uvedených útvarů se na očních víčkách mohou vyskytnout i jiné útvary. Mezi ty patří například různé bradavice, cysty, absces, tukové zduřeniny. Tukové útvary jsou nejčastěji příčinou chybného metabolismu tuků. Vznikají také i jako důsledek zvýšeného příjmu tuků stravou.

Na víčkách může probíhat i herpetická, virová infekce. Tuto virovou infekci vyvolává herpes simplex virus. V počáteční fázi je přítomno zarudnutí, otok víčka a typické herpetické zduřeniny.

Tato infekce je nejčastěji jednostranná a sama se vyhojí. Dochází k ní při oslabení organismu, podobně, jako je to v případě herpes simplex na rtu. Zduření kůže a otok je přítomen i při alergickém zánětu očního víčka.

Alergický ekzém vzniká nejčastěji při dráždění pylem, ale i jako reakce na kosmetické přípravky. Přítomny jsou příznaky, například jako je otok, tedy zduření, svědění, zarudnutí.

Různé abscesy a flegmóny na očních víčkách vznikají jako důsledek kosmetické epilace obočí či řas, při infikování drobných ran na očních víčkách. Infekce do oblasti víček se může šířit i z nosních dutin.

Nádorová onemocnění

Na očních víčkách a v jejich okolí může vzniknout i bazaliom. Bazaliom je nádor řas, který je citlivý na dotek a často se po něm krvácí. Není bolestivý. V prvotních stádiích je dobře léčitelný. Proto je významná jeho časná diagnostika.

Bazaliom není nebezpečný a je nejčastějším nádorem. Pokud se ale jeho vyšetření a léčba zanedbá, může vážně komplikovat stav oka a oblasti okolo něj. V nejhorších případech může způsobit poškození, které může vést ke ztrátě oka.

Maligní formou nádorového onemocnění samotného oka je maligní melanom. Je nejčastější formou nitroočního nádoru. Nejen oko, ale i blízkou oblast jako očnici, řasy či spojivku mohou postihovat různé nádory.

Podezřelé jsou útvary, které se dlouhodobě nehojí, svědí, krvácejí. Důležité je proto při potížích vyhledat odbornou pomoc. A to vyšetření lékařem specialistou, tedy očním lékařem – oftalmologem.

Video o problémech s očním víčkem

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.