Krvácení z dásní: Znáte nejčastější příčiny?

Krvácení z dásní: Znáte nejčastější příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Krvácení je problém, který značí zánět či jiné onemocnění dásní. Například gingivitidu, paradentózu či parodontitidu. Jeho příčinou je i nedostatečná a nevhodná ústní hygiena. Vyšší riziko je u diabetiků, kuřáků a u žen z důvodu hormonálních změn.

Krvácení z dásní obvykle znamená problémy s infekcí nebo zánětem dásní. Pokud se nevyřeší v počátečním stádiu, mohou přerůst až do paradentopatie nebo paradentózy.

Velmi často se vyskytuje krvácení po čištění zubů nebo při jídle.

Krvácení při zánětu dásně

Zánět dásní se odborně nazývá gingivitida a jde o infekci. Infekce se tvoří na dásních, ale i na zubech. Je to bakteriální infekce zubního plaku. Bakterie uvolňují toxické látky a organismus se brání zánětem.

Postižené místo je zarudlé, oteklé a také je přítomna i bolest. Dáseň je jemnější i křehčí. Proto je více náchylná na poranění, například při čištění zubů, které vyvolá krvácení.

Gingivitida souvisí zejména s nedostatečnou hygienou, která umožní vytvořit plak. Ten je tvořen bakteriemi, které využívají cukry, přemění je na organické kyseliny. Kyseliny pak působí na sklovinu zubu, kterou demineralizují.

Následkem toho sklovina zubu měkne, vznikají v ní dutiny a v nich se tvoří zubní kaz. I z tohoto pohledu je tedy zánět dásní nebezpečný. Pokud se neléčí a člověk ignoruje krvácení z dásní, dochází k paradentóze.

Paradentóza jako příčina

Paradentóza se projevuje jednak krvácivostí z dásní, ale i citlivými zuby. V pozdějším stádiu i kýváním zubů, bolestí. Vznikají i parodontální choboty a může být přítomen hnisavý výtok z dásní. Paradentóza je onemocnění samotného závěsného aparátu zubu.

Dochází při ní k jeho degeneraci, v dásni se vyvíjí tzv. chobot a dochází ke kývání zubu. Přítomné je také silné krvácení. Není to z důvodu zánětu, ale z důvodu právě narušení závěsného aparátu zubu.

TIP: Více informací uvádíme v článku o paradentóze.

Krvácení při parodontitidě

Kromě paradentózy je krvácení z dásní přítomno i při zánětu závěsného aparátu zubu (parodontitidě). Jde o zánět nacházející se na dásni těsně přiléhající k zubu.

Pokud se tento zánět ignoruje, má tendenci rozšířit se i na kořen zubu. Vzniká zde také chobot dásně. Jedná se o jakýsi kanál kolem okraje zubu, který se vytvoří po narušení měkké vazivové struktury dásně okolo zubu. Usazují se tam zbytky jídla a dochází k obnažování zubního krčku.

Následkem toho vzniká kývání zubu a jeho uvolnění. Krvácení z dásní je příznakem, který by měl člověka donutit navštívit stomatologa, aby zamezil dalšímu rozvoji některé z možných komplikací.

Důležitou součástí jakékoliv léčby je i nutnost změnit svůj přístup k dentální hygieně.

Hygiena a nevhodné ošetřování zubů

Krvácení z dásní, umyvadlo, krev, zubní pasta, zubní kartáček, nsprávna ústní hygiena, nevhodné čištění zubů
Příčina může být v nevhodné ústní hygieně. Zdroj: Getty images

Krvácení může být znamením, že by měl člověk více dbát o svou dentální hygienu. I nesprávný či nevhodný způsob hygieny může zapříčinit potíže s dásněmi, a tím pádem krvácení. Jinou příčinou krvácení může být příliš tvrdý zubní kartáček, nepřizpůsobené náhrady zubů, můstky, korunky, strojky či výplň zubu.

Krvácení je signálem pro návštěvu dentálního hygienika. Umí poučit o tom, jak změnit návyky při čištění zubů, aby se předešlo zánětu.

Ostatní příčiny krvácení z dásní

Obtíže s krvácejícími dásněmi nastávají i v případě onemocnění, která nemají přímý vztah s ústní dutinou a její sliznicí. Zánět sliznice úst, a tedy i dásní, je rizikovým faktorem pro vznik komplikací, jako je například infarkt srdečního svalu, ateroskleróza či erektilní dysfunkce.

Při krvácení z dásní je třeba myslet na:

  • cukrovku
  • onemocnění jater, kvůli poruše srážení krve
  • poruchy srážení krve
  • nedostatek vitamínu K a C, B12
  • nedostatek železa, kyseliny listové
  • podvýživu
  • leukémii

Záněty sliznice v dutině ústní a na dásni jsou častější při:

  • cukrovce
  • u kuřáků
  • u těhotných žen
  • během hormonálních změn (menstruační cyklus, menopauza, těhotenství)
  • nesprávné výživě
  • užívání některých léků (proti srážení krve, například warfarin, kyselina acetylsalicylová, heparin, některé léky na epilepsii)
  • chemoterapii a radioterapii
  • zvýšené míře stresu
  • snížené imunitě
  • zubních náhradách a strojcích
  • ve stáří

Video o krvácení z dásní

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.