Vykašlávání hlenu: Jaké má příčiny? + Ranní vykašlávání a barva
Hlen za normálních okolností plní ochrannou funkci. Jeho zvýšenou tvorbu zapříčiňují některá onemocnění. Příkladem je také infekce viry nebo bakteriemi. V tomto případě je třeba nadbytečný hlen z dýchacích cest odstranit. A k tomu slouží kašel.
Vykašlávání hlenu je spojeno s produktivním neboli vlhkým kašlem. Ten je typický pro onemocnění dýchacích cest, například infekce. Hlen může být různých barev, například bílé, šedé, žluté, zelené. Někdy se může vyskytnout i příměs krve.
Často se ptáte:
Co je za ranním vykašláváním hlenu z průdušek?
Jak pomoci lepšímu vykašlávání a rozpuštění hlenů?
Pomůže domácí léčba a čaj, je potřeba sirup?
Co značí barva hlenů, například zelená či žlutá nebo bělavá?
Co je hlen a jaký má význam?
Hlen je výměšek sliznice dýchacích cest. Jeho hlavní funkce je ochranná. Chrání sliznici dýchacích cest před vlivem atmosférického vzduchu. Kromě toho obsahuje látky, které naplňují imunitní úlohu.
Některá onemocnění mají za následek jeho zvýšenou produkci. Při nedostatečném vykašlávání hrozí jeho stagnace (hromadění) v dýchacích cestách. Jako důsledek je opětovné přemnožení mikroorganismů a také ucpávání dýchacích cest.
V tom případě je třeba sputum, jak se hlenu odborně říká, dostat z dýchacích cest pryč. A to kašlem, což je vlastně obranný reflexní mechanismus a slouží k uvolnění dýchacích cest. Vlhký produktivní kašel je třeba podpořit.
Na rozdíl od suchého kašle, který dýchací cesty dráždí. Kromě jejich dráždění znepříjemňuje život člověka. Na druhou stranu značí onemocnění, které je třeba sledovat a léčit. V tomto případě je třeba zvolit léky na jeho potlačení.
Léky pro snadnější vykašlávání, a tím i pro lepší odstranění hlenu z dýchacích cest, se jmenují mukolytika nebo expektorancia.
Tyto léky, často i ve formě sirupů, mají efekt na lepší „rozpuštění“ hlenů. Díky tomu se je daří lépe vykašlat, a to až z průdušek.
Hlavně u malých dětí je velmi často se vyskytující zatékání hlenů z horních cest dýchacích a z nosohltanu do průdušek.
A v tomto případě má význam podpora vykašlávání.
Druhou skupinou jsou léky na potlačení kašle. Ty se nazývají antitusika.
Při výběru léků na kašel si je třeba nechat poradit od lékaře, v lékárně od zkušeného pracovníka nebo je třeba důkladné přečtení příbalového letáku k danému léku. Tímto způsobem se můžete vyhnout použití nesprávného léku na daný typ kašle.
Ptáte se i na to, jestli pomůže domácí léčba a čaj. I v tomto případě má své místo a opodstatnění. Nedokáže nicméně zcela zastat roli léků.
Příkladem jsou i známé rady, jak hleny vykašlat o něco snadněji. Patří k nim citrónová voda, která je nejlepší hned ráno, nebo med či jejich kombinace. To podpoří ranní vykašlání a uvolnění dýchacích cest.
Známá jsou i tvrzení o podpoře pomocí zázvoru, česneku či cibule. Efekt navíc mají různé bylinné čaje. V jejich případě je také vhodné se poradit v lékárně nebo u lékaře.
Co způsobí nadprodukci hlenu?
Jednou z příčin jsou onemocnění horních cest dýchacích. Mohou je způsobit viry a jejich průběh je mírný. Vyznačují se rýmou, zvýšenou tělesnou teplotou a také kašlem. Léčba mukolytiky není nutná. Zbytečně podporují tvorbu hlenu, a tím pádem i zhoršují rýmu.
Infekci dýchacího systému způsobuje i chřipka. Je to akutní infekce způsobená virem RNA. Ten se rozmnožuje a proniká do sliznic dýchacích cest. Vyvolává únavu, zvýšenou teplotu, zahlenění a kašel.
K zahlenění dochází i při sinusitidách (zánětech vedlejších nosních dutin). Mají je za následek bakterie i viry. Kromě rýmy je přítomno i zatékání hlenů do nižších částí dýchacích cest a kašel. Své o tom vědí maminky, když jejich děti vykašlávají hleny (hlavně během nočních hodin).
Typickým je vykašlávání hlenu z průdušek při onemocněních dolních cest dýchacích. Spadají tam zejména zánětlivé choroby průdušek a plic. Velmi častým je například akutní zánět průdušek, odborně nazvaný bronchitida. Dochází k zánětu výstelky dýchacích cest a tím nadprodukci hlenu.
Toto onemocnění může mít akutní charakter (způsobený viry nebo bakteriemi), ale také chronický.
Chronický zánět je dlouhodobý a často se vrací a důvodem jsou vlivy prostředí, například kouření, znečištění prostředí, špatné pracovní prostředí.
Chronická bronchitida je nejčastější u kuřáků. Projeví se jako dlouhotrvající hlavně ranní kašel i s ranním vykašláváním hlenů až krve.
Odborná garantka článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD., doplňuje informaci: Alarmujícím příznakem u kuřáků je změna charakteru jejich chronického kašle.
Velmi důležité je bronchitidu včas léčit, protože z ní může vzniknout i chronická obstrukční choroba.
Je to název pro současný výskyt chronické bronchitidy a rozedmu plic.
Jde také o onemocnění dolních cest dýchacích, kdy dochází k vytvoření překážky v plicní tkáni a problémům s dýcháním. Právě pro toto onemocnění je typický vlhký kašel a také vykašlávání hlenu.
Nebezpečný je zápal plic, který se odborně nazývá pneumonie. Hlen se nachází i v plicích. Při zánětlivých onemocněních se tvoří ve zvýšené míře a jeho hromadění přispívá k množení mikrobů. Proto je důležité vykašlání.
Nejčastěji je zápal plic způsobený viry či bakteriemi. Jde tedy o infekční formu, která může mít několik druhů. Neinfekční forma může vzniknout také na základě faktorů externího prostředí. Nejčastěji se při léčbě volí antibiotika, při neinfekční formě kortikoidy.
Mezi infekční onemocnění, která se projevují na plicích, patří také tuberkulóza. Kromě plic může zasáhnout i ledviny, mozek, kůži a kosti. Při plicní formě se typicky projevuje únavou, ztíženým dýcháním a produktivním kašlem spolu s hlenem.
Vykašlávání hlenu nastává i při askaridóze, což je poměrně časté onemocnění způsobené hlístou. Je to červ, který žije v tenkém střevě, a pokud se jeho larvy dostanou do plic, nastává vykašlávání hlenu, někdy i s krví.
Barvy sputa
Hlen je za normálních okolností bez zbarvení. Při jeho zvýšené tvorbě je důležité, abyste si všimli zbarvení i zápachu. Hnisavý zápach je přítomen při hnisavých onemocněních a při rozpadu plicní tkáně. Barva sputa může být:
- bílá, průhledná
- žlutá
- zelená
- hnědá
- růžová a zpěněná
- tmavě červená – hlen s krví
- šafránová
- černá, černošedá
Zábavné, ale poučné video o hlenu
Nemoci s příznakem "Vykašlávání hlenu"
- Adenovirová infekce
- Askarióza – hlístice, škrkavka dětská
- Černý kašel
- Chronická obstrukční plicní nemoc
- Cystická fibróza
- Histaminová intolerance
- Chřipka
- Koronavirus – covid-19
- Myokarditida
- Popáleniny
- Rakovina plic
- Rýma
- Zánět vedlejších nosních dutin – sinusitida
- Tuberkulóza plic – TBC
- Zánět průdušek – bronchitida
- Zápal plic