Tmavá moč: Jaké jsou její hlavní příčiny?

Tmavá moč: Jaké jsou její hlavní příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Barva moči odráží stav hydratace organismu. Ráno je moč tmavší, přes den a při správném pitném režimu se její odstín zesvětlí a je světle žlutá. Zabarvit ji mohou určité druhy ovoce a zeleniny. Tmavá moč má příčiny také v onemocněních.

Barvu moči určuje více faktorů.

Moč je ukazatelem pro správnou hydrataci, tedy zavodnění organismu. Tmavá je při nedostatku a bezbarvá při nadbytku tekutin. Správná barva moči je samozřejmě světle žlutá.

Tmavší moč bývá za normálních okolností ráno. Během noci se tvoří koncentrovanější moč. Je to proto, že když spíme, nepřijímáme tekutiny. A i proto je dobré, pokud je hned ráno doplníme.

Také strava ovlivňuje barvu moči. Hlavně některé druhy ovoce a zeleniny. Tmavá moč má nicméně příčiny také v onemocněních.

Příčinou může být onemocnění močového ústrojí, porucha funkce ledvin, jater. Tmavá moč se vyskytuje i při metabolických onemocněních. Samozřejmě i jako následek horečky pro dehydrataci.

Normální moč ve zkumavkách na vyšetření, moč je světle žluté barvy, není tmavá
Normální světle žlutá barva moči. Zdroj fotografie: Pixabay

Tmavá moč bez chorobné příčiny

Tmavá moč se může vyskytovat ze zcela přirozených důvodů. Příkladem je dehydratace. Při nedostatku tekutin ledviny filtrují odpadní látky a vylučují je s malým množstvím moči. Při těžké dehydrataci je moč koncentrovaná, a to tmavě žlutá až do hněda, a může zapáchat.

Tip: Více informací je i v magazínových článcích o příznacích dehydratace a o dehydrataci v dětském věku.

Zbarvení moči vzniká i v případě, kdy člověk snědl potraviny, které mají vliv na barvu moči. A to hlavně při jejich vyšším příjmu. Příkladem těchto potravin jsou borůvky, ostružiny, rybíz, reveň a červená řepa.

Při těžké dehydrataci hrozí selhání funkce ledvin a jiné zdravotní komplikace.

Při konzumaci melounu bude moč světlá, a to z důvodu zvýšeného příjmu tekutin do organismu. Na zbarvení moči může mít vliv i vyšší koncentrace potravinářských barviv. Jiným faktorem, který ovlivňuje barvu moči, je pasivní způsob života a nedostatek pohybu.

Stejně tak některé léky ovlivňují tmavší zabarvení a nemusí se jednat o příznak onemocnění. Mezi tyto léky patří projímadla, léky na tuberkulózu, léčba malárie, ale i vyšší dávky vitamínů skupiny B a některá antibiotika.

Onemocnění, která jsou příčinou tmavé moči

Druhou stranou přirozených faktorů zbarvení moči jsou chorobné příčiny. Tmavá moč může signalizovat několik onemocnění.

Onemocnění močového systému a tmavá moč

Tmavší a hlavně do červena zbarvená moč vzniká průnikem krve do moči. To se stává při zánětu ledviny, ale také ledvinné pánvičky. Stejně tak i při zánětu v ostatních částech močových cest nebo močového měchýře.

RTG snímek břicha, ledvinové kameny na obou stranách, v obou ledvinách
Ledvinové kameny na RTG snímku. Zdroj fotografie: Thinkstock Photos

Podobný jev nastává u ledvinových a močových kamenů. Tmavá moč u mužů je i při mužském onemocnění, zánětu prostaty.

Prostatitidu doprovázejí i jiné příznaky, jako jsou:

  • bolest v podbřišku
  • vyzařování bolesti do genitálií, křížové oblasti
  • bolest během močení (dysurie)
  • časté nutkání k močení
  • ztížené močení
  • přerušované močení
  • bolest při ejakulaci
  • erektilní dysfunkce, tedy porucha erekce
  • ztráta libida, tedy chuti na pohlavní styk

Tmavší a krví zabarvená moč se vyskytuje i při onkologických onemocněních močového ústrojí. Objevuje se při nádoru nebo rakovině ledvin, prostaty nebo močového měchýře.

Zakalená moč může být i z důvodu vysokého obsahu solí, hlenu, tuků nebo bakterií. Signalizuje problém při tvorbě moči v ledvinách nebo problém v močových cestách. Zbarvení vzniká také na základě polycystického onemocnění ledvin.

Tmavá moč a problémy s trávicí soustavou

Tmavší moč bývá i v důsledku problémů s játry. Jedním takovým onemocněním, které má vliv na barvu moči, je žloutenka. Žloutenka (hepatitida) je infekční onemocnění, které má virový původ. Běžně se vyskytuje virová hepatitida zejména typu A, B a C.

Tip: Článek v magazínu o způsobech přenosu žloutenky.

Játra poškozená cirhózou, poškozená funkce jater, tmavá moč jako následek
Tmavá moč i při poškození jater, při cirhóze. Zdroj foto: Thinkstock Photos

Charakteristickým znamením hepatitid je zežloutnutí pokožky, bělma očí (ikterus), tmavá moč a světlá stolice. Kromě infekční hepatitidy funkci jater narušují i ​​neinfekční příčiny. To jsou například jedy, toxiny, léky (předávkování paracetamolem), alkohol.

Pozdní komplikací těchto onemocnění může být cirhóza jater. Při ní dochází také k narušení funkce. To se projevuje stejně, a to tmavší močí a světlou stolicí.

Moč je tmavá i v důsledku problémů s transportem žluči. Například u žlučníkových kamenů. Ty se vyskytují ve žlučovodech i ve žlučníku. Pokud kameny ucpou žlučovody, žlučník nebo vývod žlučovodu, vzniká neinfekční ikterus (zežloutnutí kůže).

Problém se žlučí je i u nádorů jater, žlučníku nebo slinivky břišní či u nádorů, které brání odtoku žluči do střeva. Následně vzniká i tmavá moč. Není však typickým a prvotním příznakem onkologických onemocnění.

Ostatní příčiny tmavé moči

V některých případech může být důvodem i metabolická porucha. Porfyrie je dědičné metabolické onemocnění, jehož následkem je porucha tvorby hemu, tedy červeného krevního barviva.

A to z důvodu nedostatku metabolitů. Moč se barví do tmavě červena. Tmavá moč se vyskytuje i při alkaptonurii, což je autosomálně recesivní dědičné onemocnění chromozomu 9P. V tomto případě je tmavá moč následkem oxidace homogentisové kyseliny (na vzduchu vzniká v moči hnědý pigment).

Jiným příkladem je tyrozinemie, což je vzácné metabolické onemocnění. Postihuje hlavně játra, ledviny a periferní nervy. Mezi jeho první projevy patří selhání jater. Tmavá moč vzniká i při hemochromatóze.

teploměr, jako znak zvyšování tělesné teploty, horečky
Dehydratace, a tedy tmavá koncentrovaná moč při horečce. Foto: Thinkstock Photos

Zvýšená tělesná teplota a horečka má za následek zvýšenou ztrátu tekutin z těla. Voda se ve zvýšené míře vylučuje zrychleným dýcháním, ale i pocením. To je příčinou nedostatku tekutin v organismu, dehydratace a přítomnosti tmavší moči.

Příčiny zvyšování tělesné teploty jsou různorodé. Více informací uvádíme v samostatných článcích o příznacích zvýšená tělesná teplota a horečka.

I myoglobin tmaví moč. Konkrétně pokud se uvolní například při rabdomyolýze (rozpadu svalových vláken). Přes krevní oběh se dostane do ledvin. Škodí ledvinám a narušuje jejich funkci. Dostává se do moči, mění její barvu na tmavě hnědou.

Selhání ledvin, poškození jater, ikterus, horečka a jiné příznaky jsou přítomny při otravě mědí. Měď je stopový prvek, který je potřebný pro organismus z několika důvodů. Pro imunitu, krvetvorbu, při tvorbě pigmentů.

Ve vysokých dávkách je měď toxická. Smrtelná dávka je přibližně 7–10 gramů. Používá se v elektrotechnickém, chemickém a potravinářském průmyslu. Do styku s ní můžeme přijít v přípravcích proti houbám, tedy ve fungicidech.

Tmavá moč během těhotenství je zapříčiněna i častým zvracením, a tedy snížením tělesné tekutiny. Během těhotenství jsou játra více zatížená, což může způsobit zvýšenou hladinu bilirubinu. To následně způsobí tmavou moč. Pokud tmavé zbarvení přetrvává, je zapotřebí odborné vyšetření.

Video o zbarvení moči

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.