Tmavá moč: Jaké jsou její hlavní příčiny?

Tmavá moč: Jaké jsou její hlavní příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Barva moči odráží stav hydratace organismu. Ráno je moč tmavší, přes den a při správném pitném režimu se její odstín zesvětlí a je světle žlutá. Zabarvit ji mohou určité druhy ovoce a zeleniny. Tmavá moč má příčiny také v onemocněních.

Barvu moči určuje více faktorů.

Moč je ukazatelem pro správnou hydrataci, tedy zavodnění organismu. Tmavá je při nedostatku a bezbarvá při nadbytku tekutin. Správná barva moči je samozřejmě světle žlutá.

Tmavší moč bývá za normálních okolností ráno. Během noci se tvoří koncentrovanější moč, a to z důvodu, že když spíme, nepřijímáme tekutiny. A i proto je dobré, pokud je hned ráno doplníme.

Také strava ovlivňuje barvu moči. Hlavně některé druhy ovoce a zeleniny. Nicméně, tmavá moč má příčiny také v onemocněních.

Příčinou může být onemocnění močového ústrojí, porucha funkce ledvin, jater. Tmavá moč se vyskytuje i při metabolických onemocněních. Samozřejmě i jako následek horečky pro dehydrataci.

Normální moč ve zkumavkách na vyšetření, moč je světle žluté barvy, není tmavá
Normální světle žlutá barva moči. Foto: Pixabay

Tmavá moč bez chorobné příčiny

Tmavá moč se může vyskytovat ze zcela přirozených důvodů. Příkladem je dehydratace – při nedostatku tekutin ledviny filtrují odpadní látky a vylučují je s malým množstvím moči. Při těžké dehydrataci je moč koncentrovaná, a to tmavě žlutá, až do hněda a může zapáchat.

TIP: Více informací je i v magazínových článcích o příznacích dehydratace a o dehydrataci v dětském věku.

Zbarvení moči vzniká i v případě, kdy člověk snědl potraviny, které mají vliv na barvu moči. A to hlavně při jejich vyšším příjmu. Příkladem těchto potravin jsou borůvky, ostružiny, rybíz, reveň a červená řepa.

Při těžké dehydrataci hrozí selhání funkce ledvin a jiné zdravotní komplikace.

Při konzumaci melounu bude moč světlá, a to z důvodu zvýšeného příjmu tekutin do organismu. Na zbarvení moči může mít vliv i vyšší koncentrace potravinářských barviv. Jiným faktorem, který ovlivňuje barvu moči, je pasivní způsob života a nedostatek pohybu.

Stejně tak některé léky ovlivňují tmavší zabarvení a nemusí se jednat o příznak onemocnění. Mezi tyto léky patří projímadla, léky na tuberkulózu, při léčbě malárie, ale i vyšší dávky vitamínů skupiny B a některá antibiotika.

Onemocnění, která jsou příčinou tmavé moči

Druhou stranou přirozených faktorů zbarvení moči jsou chorobné příčiny. Tmavá moč může signalizovat několik onemocnění.

Onemocnění močového systému a tmavá moč

Tmavší a hlavně do červena zbarvená moč vzniká průnikem krve do moči. To se stává při zánětu ledviny, ale také ledvinné pánvičky. Stejně tak i při zánětu v ostatních částech močových cest nebo močového měchýře.

RTG snímek břicha, ledvinové kameny na obou stranách, v obou ledvinách
Ledvinové kameny na RTG snímku. Foto: Thinkstock Photos

Podobný jev nastává u ledvinových a močových kamenů. Tmavá moč u mužů je i při mužském onemocnění, zánětu prostaty.

Prostatitidu doprovázejí i jiné příznaky, jako jsou:

  • bolest v podbřišku
  • vyzařování bolesti do genitálií, křížové oblasti
  • bolest během močení, neboli dysurie
  • časté nutkání k močení
  • ztížené močení
  • přerušované močení
  • bolest při ejakulaci
  • erektilní dysfunkce, tedy porucha erekce
  • ztráta libida, tedy chuti na pohlavní styk

Tmavší a krví zabarvená moč se vyskytuje i při onkologických onemocněních močového ústrojí. A to při nádoru nebo rakovině ledvin, prostaty nebo močového měchýře.

Zakalená moč může být i z důvodu vysokého obsahu solí, hlenu, tuků nebo bakterií. Signalizuje problém při tvorbě moči v ledvinách nebo problém v močových cestách. Zbarvení vzniká také na základě polycystického onemocnění ledvin.

Tmavá moč a problémy s trávicí soustavou

Tmavší moč bývá i v důsledku problémů s játry. Jedním takovým onemocněním, které má vliv na barvu moči, je žloutenka. Žloutenka neboli hepatitida je infekční onemocnění, které má virový původ. Přičemž u nás se vyskytuje virová hepatitida zejména typu A, B a C.

TIP: Článek v magazínu o způsobech přenosu žloutenky.

Játra poškozená cirhózou, poškozená funkce jater, tmavá moč jako následek
Tmavá moč i při poškození jater, při cirhóze. Foto: Thinkstock Photos

Charakteristickým znamením hepatitid je zežloutnutí pokožky, bělma očí, tedy ikterus, tmavá moč a světlá stolice. Kromě infekční hepatitidy funkci jater narušují i ​​neinfekční příčiny. A to jsou například jedy, toxiny, léky (předávkování paracetamolem), alkohol.

Pozdní komplikací těchto onemocnění může být cirhóza jater. Při ní dochází také k narušení funkce. To se projevuje stejně, a to tmavší močí a světlou stolicí.

Moč je tmavá i v důsledku problémů s transportem žluči. Například u žlučníkových kamenů. Ty se vyskytují ve žlučovodech i ve žlučníku. Pokud kameny ucpou žlučovody, žlučník nebo vývod žlučovodu vzniká neinfekční ikterus, tedy zežloutnutí kůže.

Problém se žlučí je i u nádorů jater, žlučníku nebo slinivky břišní či u nádorů, které brání odtoku žluči do střeva. Následně vzniká i tmavá moč. Nicméně, není typickým a prvotním příznakem onkologických onemocnění.

Ostatní příčiny tmavé moči

V některých případech může být důvodem i metabolická porucha. Porfyrie, což je dědičné metabolické onemocnění, jehož následkem je porucha tvorby hemu, tedy červeného krevního barviva.

A to z důvodu nedostatku metabolitů. Moč se barví do tmavě červena. Tmavá moč se vyskytuje i při alkaptonurii, což je autosomálně recesivní dědičné onemocnění chromozomu 9P. Přičemž v tomto případě je tmavá moč následkem oxidace homogentisové kyseliny, čili na vzduchu vzniká v moči hnědý pigment.

Jiným příkladem je tyrozinemie, což je vzácné metabolické onemocnění. Postihuje hlavně játra, ledviny a periferní nervy. Mezi jeho první projevy patří selhání jater. Tmavá moč vzniká i při hemochromatóze.

teploměr, jako znak zvyšování tělesné teploty, horečky
Dehydratace, a tedy tmavá koncentrovaná moč při horečce. Foto: Thinkstock Photos

Zvýšená tělesná teplota a horečka má za následek zvýšenou ztrátu tekutin z těla. Voda se ve zvýšené míře vylučuje zrychleným dýcháním, ale i pocením. To je příčinou nedostatku tekutin v organismu, a tedy i dehydratace, a přítomnosti tmavší moči.

Příčiny zvyšování tělesné teploty jsou různorodé a více informací uvádíme v samostatných článcích o příznacích zvýšená tělesná teplota a horečka.

I myoglobin tmaví moč. Konkrétně pokud se uvolní například při rabdomyolýze, čili rozpadu svalových vláken. Přes krevní oběh se dostane do ledvin. Škodí ledvinám a narušuje jejich funkci. Dostává se do moči, mění její barvu na tmavě hnědou.

Selhání ledvin, poškození jater, ikterus, horečka a jiné příznaky jsou přítomny při otravě mědí. Měď je stopový prvek, který je potřebný pro organismus z několika důvodů. Pro imunitu, krvetvorbu, při tvorbě pigmentů.

Ve vysokých dávkách je měď toxická, smrtelná dávka je přibližně 7–10 gramů. Používá se v elektrotechnickém, chemickém a potravinářském průmyslu. Do styku s ní můžeme přijít v přípravcích proti houbám, tedy ve fungicidech.

Tmavá moč během těhotenství je zapříčiněna i častým zvracením, a tedy snížením tělesné tekutiny. Během těhotenství jsou játra více zatížená, což může způsobit zvýšenou hladinu bilirubinu, a to následně způsobí tmavou moč. Pokud tmavé zbarvení přetrvává, je zapotřebí odborné vyšetření.

Video o zbarvení moči

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.