Pomalý růst nehtů: Co může být příčinou? Jak podpořit růst nehtů?

Pomalý růst nehtů: Co může být příčinou? Jak podpořit růst nehtů?
Zdroj fotografie: Getty images

Pomalý růst nehtů nemusí ve většině případů signalizovat žádné závažné onemocnění. Rychlost růstu je individuální a závisí na mnoha vnitřních i vnějších faktorech. Jaké jsou možné příčiny pomalého růstu nehtů? Kdy je vhodné navštívit lékaře?

Na růst nehtů má vliv věk, množství živin, celkový zdravotní stav, těhotenství, léčba léky, stav nehtů, roční období a mnoho dalších faktorů. V některých případech však může pomalý růst poukazovat na určité onemocnění organismu.

Příčiny a etiologii pomalého růstu nehtů, diagnostiku, léčbu, zdraví nehtů a mnoho dalších zajímavých informací najdete v článku.

Růst nehtů

Nehty na rukou rostou přibližně 3 milimetry za měsíc. Nehty na nohou rostou přibližně 0,5 milimetru za měsíc.

Nehty člověka rostou poměrně pomalu.

Než doroste nehet v celé délce, může to trvat až 6 měsíců. Nehet na noze může dorůst v celé délce až za 12 měsíců.

Nejpomaleji rostou nehty na nohou a malíčcích.

Délka růstu nehtů se individuálně liší a nemusí hned znamenat závažné onemocnění.

Růst nehtů ovlivňuje řada vnitřních i vnějších faktorů. Příkladem je věk. Čím je člověk starší, tím pomaleji nehty rostou.

Kromě celkového zdravotního stavu nehtu má na růst nehtu vliv také místní zdravotní stav nehtu. Různé defekty, mechanická poškození nebo nemoci a infekce mohou růst nehtu zpomalit.

Faktory ovlivňující růst nehtů:

  • Věk
  • Celkový zdravotní stav a diagnózy
  • Zdravotní stav nehtů (mykózy, defekty...)
  • Dostatek živin v těle (vitamíny, minerály, bílkoviny...)
  • Farmakoterapie (užívané léky a léčiva)
  • Životní styl (strava, stresový faktor)
  • Těhotenství u ženy
  • Roční období a podnebí
  • Péče o nehty

Zdravý lidský nehet se skládá z nehtové matrix (kořen), lunuly (půlměsíc světlé barvy), kutikuly (nehtová kůžička), nehtového lůžka a nehtové ploténky.

Nehet je poměrně tvrdá keratinová destička pokrývající konce prstů rukou a nohou. Nehtová matrix je důležitá část sahající od kořene nehtového lůžka až po lunulu – bledý půlměsíc. Právě ona je zodpovědná za tvorbu a růst nehtové ploténky.

Nehtové lůžko, které se nachází pod nehtovou ploténkou, je bohatě prokrvené. Proto je zbarveno do růžova.

Struktura nehtu: volný okraj, linie úsměvu, nehtová ploténka, boční záhyb, lunula, proximální záhyb, kořen nehtu (matrix)
Struktura nehtu: volný okraj, linie úsměvu, nehtová ploténka, boční záhyb, lunula, proximální záhyb, kořen nehtu. Zdroj: Getty Images

Příčiny pomalého růstu nehtů

Etiologie pomalého růstu nehtů je poměrně rozmanitá. Roli hrají jak vnitřní, tak vnější faktory.

V některých případech může být mírné zpomalení růstu nehtů fyziologické. Jedná se například o období těhotenství nebo chladné zimní období roku.

Během těhotenství může mít tělo nedostatek určitých živin, které jsou v současné době využívány jinými tkáněmi těla.

Častým důvodem je nevhodný životní styl ve smyslu nedostatečného příjmu živin a nadměrného stresu. Naopak v některých případech může jít o kardiovaskulární, dermatologická a jiná onemocnění.

Nedostatek živin v těle

Pomalejší růst nehtů se projevuje zejména při nedostatku některých mikroživin. Z minerálních látek se jedná především o vápník, zinek, železo a křemík. Mezi důležité vitamíny pro nehty patří vitamín A, komplex vitamínů B a vitamín C.

Důležité jsou také vitamíny D, E a vitamín B7 (biotin).

V rámci výživy nehtů je nutný také dostatek makroživin a bílkovin ve stravě. Kolagen a keratin jsou bílkoviny, které hrají důležitou roli při růstu a kvalitě nehtů a vlasů.

Při nedostatku bílkovin ve stravě je možné zaznamenat zhoršení kvality vlasů, kůže a nehtů.

Keratin je bílkovina, která se u člověka vyskytuje především ve vlasech, kůži, nehtech a v menší míře v dalších tkáních. Kolagen je bílkovina, která se nachází v kůži, vlasech, nehtech, pohybovém aparátu a pojivových tkáních.

Lidské tělo rozkládá přijaté bílkoviny na jednotlivé aminokyseliny. Ty jsou posílány do cílových tkání, aby vytvořily konkrétní bílkovinu, kterou tělo potřebuje.

Bílkoviny jsou základním stavebním prvkem tkání, a proto je jejich dostatečný příjem důležitý.

Zajímavé informace také v článku:
Jak bílkoviny prospívají zdraví pleti + Co obsahují bílkoviny?

Nevhodný životní styl a péče o nehty

Pomalý růst nehtů může být důsledkem častého chronického stresu. Výživa nehtové ploténky je tak narušena v důsledku cévního i nervového přetížení. Stresový faktor může ovlivnit nejen nehty, ale také vlasy nebo pokožku.

Nezdravý životní styl je spojen s nedostatečně vyváženou a plnohodnotnou stravou. Při nízkém příjmu vitamínů, minerálů a bílkovin ve stravě je možné nedostatek zaznamenat na kožních derivátech.

Péče o nehty hraje také roli v růstu. Nezbytná je hygiena rukou, pravidelné šetrné zastřihování, pilování ostrých hran a prevence mechanického poškození (lámání, trhání, štěpení).

Doporučuje se občasná hydratace a výživa vhodnými nedráždivými kosmetickými přípravky.

Častou příčinou narušení nehtů je mechanické poškození (kousání nehtů, nedostatečná manikúra, mikrotrauma, úraz při sportu nebo práci apod.).

Lokální onemocnění nehtů

Častou příčinou změny barvy a struktury je právě plísňové či houbové a bakteriální onemocnění nehtů.

Mykotické onemocnění se vyskytuje především na nehtech nohou, protože teplo a vlhko v botě je pro plísně ideálním prostředím. Kvasinky naproti tomu postihují hlavně nehty na rukou.

Nejčastějším onemocněním nehtů je onychomykóza, kterou způsobují především houby parazitující na keratinu nehtů. Za výskytem stojí kvasinky, dermatofyty nebo mikromycety.

Při těchto mykotických onemocněních mohou být nehty měkké, zbarvené, zhrublé a deformované.

Odlupování nehtů, změna barvy, přítomnost barevných skvrn a další patologické projevy je třeba konzultovat s dermatovenerologem.

Kardiovaskulární onemocnění

Pomalý růst nehtů lze zaznamenat u pacientů s některými kardiovaskulárními onemocněními. Hlavní příčinou je ischemická choroba dolních končetin (IHDD), která se vyskytuje především u starších osob.

Periferní arteriální onemocnění: Jaké jsou jeho příčiny a příznaky + prevence

Základní příčinou tohoto onemocnění je ateroskleróza, a tedy ukládání tuku ve stěnách tepen, což následně vede ke zúžení průtoku krve.

To má za následek bolesti nohou, nervosvalové problémy, zhoršení stavu kůže a nehtů. Svaly končetin jsou slabší, kůže je sušší a nehty rostou pomaleji s tendencí k lámavosti a křehkosti.

To platí i pro další onemocnění, která způsobují nedostatečné prokrvení dolních nebo horních končetin, například anémii.

Další tělesná onemocnění

U pacientů s oslabeným imunitním systémem a autoimunitními chorobami je běžná změna stavu nehtů i vlasů. Je možná přítomnost slabých lámavých nehtů s deformací nebo změnou barvy.

Problémy s pomalým růstem nehtů se mohou vyskytnout také u metabolických a endokrinních onemocnění. Příkladem je hypotyreóza, kdy štítná žláza produkuje nedostatek potřebných hormonů.

Nedostatek hormonů může mít za následek sníženou kvalitu nehtů.

Problémy s kvalitou nehtů se mohou vyskytnout také při diabetes mellitus, hypofunkci štítné žlázy, hormonální nerovnováze či revmatoidní artritidě.

Křehké slabé nehty mohou být projevem onemocnění zažívacího traktu, poruch trávení a vstřebávání živin do těla.

Přítomnost silné bakterie (infekce) v těle, která napadá různé tkáně těla, může také zpomalit růst a nehty.

Diagnostika a léčba pomalého růstu nehtů

Léčba pomalého růstu nehtů závisí na etiologii a na přesné příčině. Oblastí nehtů a kožních derivátů se zabývá dermatovenerolog.

Při vyšetření může lékař provést biopsii (seškrab) nehtu na mykologický rozbor, aby vyloučil nebo určil přítomnost infekce.

Při mykotickém onemocnění nehtů je pacientovi indikována protiplísňová lokální mast. Případně celková perorální antimykotická léčba.

Pokud se jedná o důsledek nedostatku živin (vitamínů, minerálů nebo bílkovin) v organismu, je nutná úprava stravy.

Je také možné doplnit výživové doplňky na podporu zdraví nehtů. Většina z nich se kombinuje jako doplňky stravy pro zdraví vlasů, nehtů a kůže.

Hlavní je kompletní vyvážená strava. V souvislosti se zdravím nehtů je důležitý příjem bílkovin, zinku, selenu, vitamínu B a C.

Pro podporu kvality nehtů je možné sáhnout po podpůrných lokálních lécích nebo kosmetických doplňcích (mast, krém, lak).

Některé kosmetické přípravky obsahují živiny a proteiny, které stimulují nehtovou ploténku. Je vhodné poradit se s lékařem, zejména v případě infekcí nehtů.

Terapie pomalého růstu nehtů v důsledku závažnějších onemocnění spočívá v léčbě daného onemocnění. Například u ischemické choroby dolních končetin se jedná o farmakologickou léčbu srážlivosti krve, krevního tlaku a další.

U onemocnění jiných vnitřních systémů je pacient odeslán na příslušné oddělení.

Kdy navštívit lékaře?

Výrazně pomalý růst nehtů by neměl být přehlížen. Nemusí se jednat o závažný zdravotní problém. Ale při změně růstu nehtů je vhodné, aby diagnózu stanovil lékař. 

Při akutních nebo delší dobu přetrvávajících změnách struktury nehtů navštivte dermatologa.

Pokud se u vás objevují jiné celkové tělesné příznaky, je vhodné navštívit praktického lékaře, který vás následně odkáže na příslušné oddělení.

Prevence zdravých nehtů:

  • Nutričně vyvážená strava
  • Dostatek zinku, selenu, křemíku, vápníku a železa
  • Dostatek vitamínů A, C, D, E a B-komplexu
  • Dostatečný příjem bílkovin ve stravě
  • Pravidelná šetrná manikúra a pedikúra
  • Dezinfekce použitých kosmetických nástrojů
  • Hygiena jako prevence infekcí
  • Omezení dráždivých kosmetických přípravků a lepidel
  • Omezení výrobků obsahujících aceton
  • Používání základního nátěru před lakováním
  • Podpora a výživa nehtů osvědčenými přípravky
  • Pravidelné návštěvy dermatologa
  • Ochrana před rizikovými manuálními činnostmi
Přírodní zdroje vitaminu B7 (biotinu) ve stravě
Přírodní zdroje vitaminu B7 (biotinu) ve stravě pro zdravé nehty. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • dermatologiepropraxi.cz - Nemoci a patologie nehtů. Dermatologie pro praxi. MUDr. Alena Štumpfová
  • healthline.com - Tipy pro rychlejší růst nehtů. Healthline. Debra Sullivanová, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI
  • solen.com - Nemoci a patologie nehtů. Solen. Alena Stumpfová, M.D.
  • medicalnewstoday.com - Co vypovídají vaše nehty o vašem zdraví? Medical News Today. Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP
  • RESL, Vladimíra. Dermatovenerologie: přehled nejdůležitějších poznatků a zkušeností pro studenty bakalářského a magisterského studia nelékařských oborů. V Plzni: Západočeská univerzita, 2014. ISBN 978-80-261-0387-5.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.