Vitamin B (B-komplex) a účinky na organismus? + Přírodní zdroje

Vitamin B (B-komplex) a účinky na organismus? + Přírodní zdroje
Zdroj fotografie: Getty images

Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro správné fungování našeho těla. Jaké jsou jejich účinky a v jakých potravinách je můžeme najít?

Vitaminy skupiny B jsou nezbytné pro správné fungování mnoha fyziologických funkcí nezbytných pro život. Od ostatních živin se liší tím, že nemají strukturální funkce a jejich rozkladné procesy nejsou významným zdrojem energie.

Jejich úlohou je zajišťovat a regulovat normální metabolismus.

Vitaminy skupiny B patří do skupiny látek rozpustných ve vodě. Většina z nich působí jako koenzymy energetického metabolismu. Mnohé vitaminy skupiny B jsou důležité pro tvorbu nových buněk.

Do skupiny tzv. komplexu B patří:

 • vitamin B1 – thiamin
 • vitamin B2 – riboflavin
 • vitamin B3 – niacin
 • vitamin B5 – kyselina pantotenová
 • vitamin B6 – pyridoxin
 • vitamin B7 – biotin
 • vitamin B9 – kyselina listová
 • vitamin B12 – kobalamin
Vliv B-komplexu na naše zdraví - duševní zdraví, zdravá kůže, nehty, vlasy, dobrý metabolismus, zdravá funkce buněk a imunitního systému, zdravá funkce srdce a nervů, energie a tvorba červených krvinek.
Účinky B-komplexu na naše zdraví – duševní zdraví, zdravá kůže, nehty, vlasy, dobrý metabolismus, zdravá funkce buněk a imunitního systému, zdravá funkce srdce a nervů, energie a tvorba červených krvinek. Zdroj: Getty Images

Výše uvedené vitaminy jsou často klasifikovány jako komplexní vitaminy.

Každý z nich má však na lidský organismus jedinečné účinky. Mají nezastupitelnou úlohu pro správné fungování buněčného metabolismu, mozkové funkce a produkci energie.

Je nutné je doplňovat v dostatečných dávkách, a to nejen z rostlinných, ale i živočišných potravin.

K nedostatku vitaminu B může dojít z různých důvodů:

 • nedostatek vitaminu ve stravě
 • poruchy vstřebávání živin (atrofická gastritida, celiakie, enterokolitida, syndrom krátkého střeva, chronický průjem)
 • zvýšená spotřeba živin (období růstu, zvýšená fyzická aktivita, těhotenství, nadměrná konzumace alkoholu)

V následující části si popíšeme jednotlivé vitaminy komplexu B.

Vitamin B1 – thiamin

Vitamin B1 je velmi důležitý pro tvorbu a růst buněk. Kromě toho má v našem těle mnoho rolí:

 • zajišťuje činnost některých enzymů
 • podílí se na štěpení a využití cukrů a škrobů, které tělu dodávají energii
 • je důležitý pro správnou funkci nervového systému, svalů a srdce

Vitamin B1 se používá při léčbě různých onemocnění. Kromě úplného nedostatku vitaminu B1 (avitaminóza) a nedostatku vitaminu B1 (hypovitaminóza) se používá při léčbě těchto onemocnění:

Kromě výše uvedených onemocnění se používá při léčbě chorob spojených se sníženým vstřebáváním živin ze střeva různého původu. Vitamin B1 se doporučuje užívat při léčbě antibiotiky nebo chemoterapeutiky, která potlačují střevní mikroflóru, z níž se tvoří vitaminy skupiny B.

Potravinové zdroje vitaminu B1
Mezi potravinové zdroje vitaminu B1 patří mrkev, vejce, ořechy a pomeranče. Zdroj: Getty Images

Nedostatek vitaminu B1 může být způsoben nadměrnou konzumací alkoholu, dlouhodobým stresem, cukrovkou, nadměrnou fyzickou námahou nebo se může vyskytnout během těhotenství.

Nedostatek vitaminu B1 může vyústit ve 3 syndromy:

 1. Suchá forma beri-beri – Příznaky syndromu zahrnují neurologické poruchy s částečnou ztrátou hybnosti svalů nohou, slabost a ochablost svalů a zmatenost. Pacienti mají zvýšenou náchylnost k infekcím.
 2. Vlhká forma beri-beri – Pro tento typ jsou typickými projevy otoky dolních končetin a obličeje, poruchy srdečního rytmu. Pacient je navždy ohrožen náhlým oběhovým selháním.
 3. Wernicke-Korsakoffův syndrom – Tento syndrom se objevuje u alkoholiků a u lidí, kteří zneužívají omamné látky. Mezi příznaky patří zmatenost, dezorientace, dvojité vidění, poruchy koordinace pohybů a ztráta paměti.

Vitamin B2 – riboflavin

Vitamin B2 je základní stavební složkou dvou koenzymů, které jsou důležité pro tvorbu energie, funkci buněk, růst a vývoj a pro metabolismus tuků a některých léčiv.

Kromě těchto účinků přispívá vitamin B1 k:

 • udržování zdravých sliznic a kůže
 • udržování dobrého zraku
 • správný metabolismus železa
 • udržování zdravých červených krvinek
 • optimální funkci nervového systému
 • správný metabolismus nezbytný pro výrobu energie
 • snížení míry vyčerpání a únavy
Zdroje vitaminu B2
Zdrojem vitaminu B2 jsou houby, špenát, tmavá čokoláda a cibule. Zdroj: Getty Images

Prvním projevem nedostatku vitaminu B2 je vznik infekčních koutků. Sliznice úst blednou, olupují se a následně dochází k opakovaným zánětům. V některých případech může dojít k otoku rtů.

Nedostatek vitaminu B2 se může projevit také v očích výskytem:

 • vaskularizace rohovky
 • zánět očních víček
 • ztluštění očních víček

Mezi kožní projevy nedostatku vitaminu B2 patří dermatitida, seborea a vyrážky podobné akné. U pacientů se mohou vyskytnout poruchy nervové funkce nebo strukturální poškození, brnění a třes nohou a poruchy koordinace pohybů.

Dětští pacienti mohou trpět opožděným intelektuálním vývojem. U dospělých může dojít k poklesu duševní výkonnosti.

Vitamin B3 – niacin

Vitamin B3 je přirozenou součástí naší stravy. Po vstřebání se v těle přeměňuje na svou aktivní formu. Vitamin B3 se užívá ke snížení špatného cholesterolu (LDL) a zvýšení dobrého cholesterolu (HDL).

Jeho užívání by mělo být pod lékařským dohledem. Ve velkých dávkách může způsobit "vyplavení niacinu", které je způsobeno zvětšením velikosti kapilár.

Tento stav může vést k únavě a může způsobit i poškození jater.

Zdrojem vitaminu B3 je kaviár, brambory, sezamová semínka, pohanka, hovězí maso, avokádo, tuňák, fazole, sušené bílé houby, hovězí játra.
Zdrojem vitaminu B3 je kaviár, brambory, sezamová semínka, pohanka, hovězí maso, avokádo, tuňák, fazole, sušené bílé houby, hovězí játra. Zdroj: Getty Images

Nedostatek vitaminu B3 se projevuje jako pelagra. Pelagra postihuje trávicí trakt, kůži a nervový systém. Při této nemoci se objevuje dermatitida, průjem a demence.

Vitamin B5 – kyselina pantotenová

Vitamin B5 je důležitou součástí mnoha enzymů. Je součástí koenzymu A, který je nezbytný pro metabolismus cukrů, tuků a dalších látek.

Mezi nejlepší zdroje vitaminu B5 patří avokádo, lískové oříšky, pšenice, mléko, losos, vejce, slunečnicová semínka, květák, fazole, ovesné vločky.
Mezi nejlepší zdroje vitaminu B5 patří avokádo, lískové oříšky, pšenice, mléko, losos, vejce, slunečnicová semínka, květák, fazole, ovesné vločky. Zdroj: Getty Images

Vzhledem k tomu, že vitamin B5 získáváme v dostatečném množství ze stravy, je výskyt jeho nedostatku vzácný. Mezi příznaky nedostatku vitaminu B5 patří především kožní projevy (dermatitida, ztráta pigmentu, vypadávání vlasů), anémie, celková slabost a únava.

Vitamin B6 – pyridoxin

Vitamin B6 se skládá ze 3 derivátů, které mají stejné účinky. Vitamin B6 se podílí na mnoha metabolických procesech v lidském těle.

Mezi jeho účinky patří např.:

 • podílí se na metabolismu aminokyselin
 • je nezbytný pro tvorbu hemu
 • podporuje odbourávání glykogenu
Zdroje vitaminu B6
Mezi potravinové zdroje vitaminu B6 patří tuňák, špenát, banány a avokádo. Zdroj: Getty Images

Nedostatek vitaminu B6 je vzácný. Někdy se může vyskytnout společně s nedostatkem vitaminu B2. Nedostatek vitaminu B6 je častý u alkoholiků. Mezi příznaky patří nespecifická dermatitida, křeče a anémie.

Vitamin B7 – biotin

Vitamin B7 je nezbytný pro kvalitu vlasů. Kromě toho se podílí na různých metabolických procesech.

Vitamin B7 přispívá k:

 • správné funkci nervového systému
 • normálnímu fungování energetického metabolismu
 • dobrým duševním funkcím
Přírodní zdroje vitaminu B7
Mezi přírodní zdroje vitaminu B7 patří avokádo, vejce, mrkev a květák. Zdroj: Getty Images

Vzhledem k tomu, že vitamin B7 je přijímán v dostatečném množství ze stravy a je také produkován mikroflórou, je nedostatek vitaminu B7 velmi vzácný. Může se projevit vyrážkami v oblasti obočí a na obličeji. Příležitostně se u pacientů může objevit svalová slabost.

Vitamin B9 – kyselina listová

Vitamin B9 je důležitý pro správné dělení buněk.

K účinkům vitaminu B9 patří:

 • tvorba DNA a RNA
 • prevence poškození plodu během těhotenství
 • účast na tvorbě červených krvinek
Mezi důležité zdroje vitaminu B9 patří citrusové plody, tmavě zelená listová zelenina, kukuřice, brokolice, avokádo, okra, červená řepa, šťávy, květák, celer, chřest, mrkev, fazole a hrášek, růžičková kapusta, semena a ořechy.
Mezi důležité zdroje vitaminu B9 patří citrusové plody, tmavě zelená listová zelenina, kukuřice, brokolice, avokádo, okra, červená řepa, šťávy, květák, celer, chřest, mrkev, fazole a hrášek, růžičková kapusta, semena a ořechy. Zdroj: Getty Images

Nedostatek vitaminu B9 se projevuje především u rychle se dělících buněk. Mezi klinické příznaky patří megaloblastická anémie, snížení počtu krevních destiček (trombocytopenie) a snížení počtu bílých krvinek (leukopenie).

Mezi nespecifické projevy patří poruchy růstu, záněty v dutině ústní, gastrointestinální poruchy, celková slabost a únava. V těhotenství je nedostatek vitaminu B9 spojován s defektem neurální trubice plodu.

Vitamin B12 – kobalamin

Vitamin B12 je jediný vitamin, který obsahuje kobalt. Vitamin B12 je velmi důležitý pro správnou tvorbu červených krvinek, neurologické funkce a tvorbu DNA. Kromě těchto funkcí je velmi důležitý pro růst dětí.

Mezi nejlepší zdroje vitaminu B12 patří máslo, meruňky, hovězí maso, hovězí játra, vejce a tvaroh, keta, mléko, sýr, krevety.
Mezi nejlepší zdroje vitaminu B12 patří máslo, meruňky, hovězí maso, hovězí játra, vejce a tvaroh, keta, mléko, sýr, krevety. Zdroj: Getty Images

Nedostatek vitaminu B12 se může vyskytnout u vegetariánů nebo veganů, kteří nejedí mléčné výrobky a vejce. Mezi příznaky nedostatku vitaminu B12 patří zhoubná anémie, funkční nebo strukturální poškození nervů a zpomalení růstu.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.