Bolestivé příznaky a symptomy

Bolest vaječníků: Jaké má příčiny? Těhotenství, ovulace a jiné

Bolest vaječníků

Bolest podbřišku lokalizovaná v okolí vaječníků může mít různé příčiny a etiologii vzniku. Jak příznaky odlišit a kdy je vhodné navštívit lékaře?

Bolest ramene: Jaké jsou možné příčiny? Co pomáhá a jak ji léčit?

Bolest ramene

Bolest ramenního kloubu patří mezi časté problémy pohybového aparátu, který může komplikovat i ty nejběžnější denní činnosti. Co všechno může stát za vznikem bolesti ramene?

Bolest pod levým žebrem: Je příznakem nějakého onemocnění?

Bolest pod levým žebrem

Bolesti vyskytující se pod levým žebrem se mohou objevit při namožení svalů, po úrazech, ale mohou naznačovat i vážný problém.

Bolest pod pravým žebrem. Co nám chce tělo bolestí říct?

Bolest pod pravým žebrem

Bolest pod pravým žebrem se může vyskytnout při fyzické námaze, ale může značit i vážnější problém.

Bolest břicha: Jaké má příčiny? (Nad, pod pupkem, vlevo, vpravo, křeče)

Bolest břicha

Bolest břicha bývá tupá, ostrá i ve formě křečí. Doprovází různá břišní onemocnění i jiné zdravotní problémy. Co všechno může signalizovat?

Bolest kloubů: Co ji způsobuje, jaké jsou její hlavní příčiny?

Bolest kloubů

Tento druh bolesti je výsledkem degenerativních změn, které nejsou přítomny pouze ve vyšším věku. Bolesti kloubů se vyskytují často – jako následek infekčního onemocnění, zánětu nebo příznak jiného onemocnění, a to například chřipky. Velmi často jsou důsledkem nepřiměřené zátěže a špatného držení těla. Způsobí je i nevhodná obuv.

Bolest paty: Příčiny vzniku u dospělých a dětí, ráno či po běhu?

Bolest paty

Bolest paty se vyskytuje poměrně často a většinou za ní není závažná příčina. Základ ale mívá různorodý.

Co je příčinou bolesti vystřelující do prstů ruky či nohy?

Bolest vystřelující do prstů

Bolest vystřeluje do prstů z více příčin. Ty jsou odlišné od těch lokálních. Většinou pocházejí ze vzdálených oblastí, příkladem je oblast krku či kyčle.

Bolest hlavy: Nejčastější příčiny a jak se jí zbavit? (Typy bolesti)

Bolest hlavy

Bolest hlavy patří mezi nejčastější zdravotní problémy, se kterými lidé vyhledávají odbornou pomoc. Vyšší procento zastupují nezávažné formy. Pozor však, může jít o projev nebezpečného stavu.

Bolest vystřelující do uší? Tlak v uších z bolesti hlavy, proč?

Bolest vystřelující do uší

Bolest vystřelující do uší či bolest ucha se vyskytuje poměrně často. V první řadě může být problém přímo v uchu. Druhotně jde o příčinu, která může být i vzdálenější.

Bolest ucha ze zánětu, průvanu či krční páteře? Příčin je více

Bolest ucha

Bolest ucha se vyskytuje poměrně často. Jejím základem může být zánět či průvan, ale i krční páteř. Nebo i spousta jiných příčin.

Co signalizuje bolest vystřelující do ramene? Jde o vážný příznak?

Bolest vystřelující do ramene

Bolest ramen a bolest vystřelující do ramen patří mezi časté problémy. Může být chvilková, ale i dlouhodobá. Je nepříjemná a omezující.

Bolest nohou, křeče od únavy či páteře, v noci i v klidu?

Bolest nohou

Bolest nohou je častým problémem a má různorodé příčiny. Pramení z kostí, kloubů svalů, šlach, vazů, cév, nervů či z kůže.

Bolest zad, krku, mezi lopatkami, dolní části? + Ostatní potíže

Bolest zad

Bolest páteře patří mezi nejčastější příčiny vyhledání vyšetření a pracovní neschopnosti v produktivním věku. Jde o příznak velkého množství onemocnění.

Bolest v krku: Co signalizuje a jak se léčí? Pomůže domácí léčba?

Bolest v krku

Bolest v krku je poměrně častým problémem dětského věku i dospělých. Vzniká na základě různorodých příčin. Může jít o virový či bakteriální původ, úraz či jiné onemocnění. Někdy domácí samoléčba nepostačuje.

Bolest vystřelující do slabin, třísla: Může značit zdravotní problém?

Bolest vystřelující do slabin

Bolesti v třísle důvěrně znají zejména sportovci. Bolest je následkem přetížení daného místa či úrazu. Potíže v této oblasti způsobují i některá onemocnění.

Bolest v podbřišku – může značit problém? + Vyzařuje do jiných částí?

Bolest v podbřišku

Bolest v podbřišku trápí ženy i muže. Způsobují ji různé problémy, které jsou běžně nezávažné. Za tímto typem bolesti se však může ukrývat i závažná choroba.

Proč vzniká bolest v pravém boku? Pod žebrem, dole i vzadu v kříži

Bolest v pravém boku

Typická bolest při tvorbě kamenů, a to žlučníkových, ale i močových. Je symptomem různých onemocnění v hrudní či břišní dutině. Vyskytuje se i při neurologických potížích, po úrazu. Výjimkou nejsou ani infekční a pohlavně přenosné nemoci. Vzniká i při běhu u netrénovaných lidí.

Bolesti jsou psychický stav a zároveň příznak, který indikuje aktuální nebo potenciální poškozování tkáně v organismu nebo narušení funkce nějakého orgánu v těle. Zároveň bolesti v těle patří mezi příznaky, které obvykle indikují zdravotní problém mezi prvními. Nejčastěji vzniká bolest v důsledku nějakého procesu poškozujícího organismus, případně jde o poruchy fyziologických procesů v organismu. Ženy a muži obvykle vnímají bolesti jinak.

Zatímco muži vnímají více fyziologický aspekt bolesti, ženy obvykle vnímají bolest jako kombinaci různých pocitů a vnímají ji více emocionálně. Při fyziologických bolestech vzniká bolest v centrálním nervovém systému, a to spojením procesů začínajících v receptorech v buňkách orgánů či kůže a impulsů, které se dostanou z míst, kde se bolest vyskytuje, do mozku. Reakce na bolest v tomto případě vzniká v mozku a člověk pociťuje, že ho něco bolí.

Zároveň se tímto příznakem se projevují různá onemocnění, podle toho, kde se bolest nachází a zda se jedná o lokální, nebo spíše systémovou bolest. Mezi lokální bolesti například patří bolesti kloubů, kostí, svalů, bolesti někde na břiše, kůži nebo v konkrétním místě. Systémové bolesti jako například bolest hlavy, hrdla nebo celkově svalů na těle nejsou obvykle vázány s lokálním onemocněním, ale indikují problémy v celém těle.

Bolest může být různé intenzity a může trvat různě dlouho. Podle délky trvání se rozlišuje akutní bolest, která vzniká obvykle náhle a je krátkodobější, ale o to intenzivněji, subakutní bolest, která trvá již déle, někdy i několik týdnů, ta souvisí s přetrvávající příčinou bolesti, a chronická bolest, která může trvat i několik let, a právě ta se i nejhůř léčí. Řešení bolesti spočívá jednak v léčení příznaků a jednak v jejím potlačení léky.

Bolesti v oblasti břicha

Lidi nejčastější trápí asi bolesti břicha a jeho okolí. Ty mohou znamenat opravdu různé problémy, a nejen v souvislosti s trávicí soustavou, i když převážně jde zejména o tyto poruchy. Důležité je, o jaký typ bolesti se jedná. Pokud jde o bolest břicha po jídle, velmi často to může souviset s vředy v žaludku, případně s onemocněními dvanácterníku nebo žlučníku. U žlučníku se typicky projevují bolesti zejména po konzumaci mastného jídla, a to i s odstupem pár hodin.

Před jídlem bolí břicho při nepravidelném stravování, ale i v případě dvanácterníkového vředu, protože se sem dostanou kyseliny ze žaludku, které vřed dráždí. Jakmile se člověk ale nají, tak kyseliny začnou trávit potravu a bolest vředu spolu s jeho drážděním ustoupí. Také bolesti břicha před jídlem mohou způsobit i různé zánětlivé choroby a infekce v trávicím traktu, například ale i psychické faktory, které ovlivňují žaludeční neurózu či syndrom dráždivého tračníku.

Bolest břicha může mít různý charakter, může jít například o orgánovou bolest, která je tupá, nebo o somatickou bolest, která je ostrá a znemožňuje pohyb. Důležité je někdy bolest i ohraničit, případně záleží na tom, jestli se některým směrem pohybuje nebo někam vystřeluje. Velmi nepříjemná je kolikovitá bolest přítomná u žlučníkových nebo někdy i u ledvinových kamenů. Pokud je spojena bolest břicha s dočasnými trávicími problémy, není třeba se hned znepokojit.

Pokud je však akutní a intenzivní, případně dlouhodobá a spojená i s jinými příznaky, může předznamenat několik různých problémů. Může jít například o salmonelózu, vředy, Crohnovu chorobu, rakovinová onemocnění orgánů trávicí soustavy, někdy i o problémy s pohlavní soustavou a jejími orgány, například u žen při rakovině vaječníků. Bolesti břicha jsou často přítomny i v souvislosti s jinými bolestmi, například při migréně. Každopádně je není dobře podceňovat.

Bolesti hlavy

Zřejmě po bolestech břicha patří bolesti hlavy mezi druhé nejčastější, které zná téměř každý člověk. Podobně jako u bolestí v oblasti břicha, i při bolesti hlavy je několik typů této bolesti. Nejčastější je tenzní bolest hlavy, která je tupá a obvykle postihuje celou hlavu, přičemž může kolísat na intenzitě během dne. Člověk může mít pocit, že jde o tlak nebo svírání hlavy. Druhým typem je migrenózní bolest, která obvykle trápí jen polovinu hlavy.

Ta má několik fází a je typickým příznakem pro migrénu, která nejčastěji trápí ženy. Naopak častěji u mužů se vyskytuje bolest hlavy v oblasti spánků, přičemž tato bolest souvisí s tzv. Hortonovým syndromem a je poměrně vzácná. Probíhá v záchvatech na jedné poloviny hlavy, obvykle je nejvíc možné ji cítit v oblasti očnice, oka nebo spánků. Bolest hlavy je však zároveň i příznakem různých jiných onemocnění v těle, která se takto projevují.

Jde velmi často o různé zánětlivé a infekční choroby, například o klíšťovou encefalitidu, lymskou boreliózu, tuberkulózní meningitidu, ale také běžnou chřipku či břišní tyfus. Také se vyskytuje při chorobách, které se běžně u nás již neobjevují, například mor, Ebola nebo marburgská horečka. Někdy je možné hledat souvislost mezi bolestmi hlavy a problémy se zrakem či při větším namáhání očí, například při krátkozrakosti, astigmatismu nebo při běžné únavě očí.

Bolest hlavy ale může doprovázet i závažnější nemoci nebo zhoršení zdravotních stavů, a ​​právě proto ji není dobré podceňovat. Nebezpečná je zejména tehdy, má-li prudký začátek a náhlý vzestup, případně jsou-li s ní spojeny i jiné příznaky zhoršení zdravotního stavu. Mnohdy bolesti hlavy trápí i lidi s cévní mozkovou příhodou, adenomem a nádorem v mozku, při mozkovém abscesu, při krvácení do mozku, infekční endokarditidě nebo jiných chorobách nervové soustavy.

Bolesti v rámci pohybového aparátu

Do pohybové soustavy lze zařadit kostru, svaly, klouby a končetiny, přičemž vzhledem k tomu, že tato soustava je velmi rozsáhlá, jsou bolesti jako příznaky problémů s ní spojených velmi časté a rozšířené. Například bolest beder, bederní páteře či kříže provází problémy s meziobratlovými ploténkami, různá onemocnění páteře nervového nebo svalového původu, také úrazy jako například naražení kostrče, ale někdy i problémy s ledvinami nebo zánětem močových cest.

Samotná bolest zad může souviset i se svalovými problémy a bolestmi, kdy stačí klidový režim a symptom ustoupí, ale někdy se zde projevují i ​​bolesti, které sem vyzařují ať už z oblasti břišní dutiny, nebo hrudníku. Záda mohou bolet i při lymské borelióze nebo při onemocněních meziobratlových plotének, pokud u nich dochází k degeneraci nebo destrukci meziobratlové chrupavky, jak se to děje například při tzv. Bechtěrevově chorobě.

Bolesti kloubů se zase obvykle vyskytují buď při přetížení nebo dočasném postižení, ale mohou znamenat například i infekční nebo zánětlivá onemocnění a procesy přímo v kloubech, například při artritidě, artróze nebo Bechtěrevově chorobě. Mnohdy však slabost a bolesti kloubů souvisí i s onemocněními v jiných částech organismu a nemají s pohybovou soustavou nic společného. Projevují se takto horečnaté choroby, případně leukémie nebo onemocnění nervové soustavy.

Bolesti nohou a končetin mohou signalizovat problémy s klouby, kostmi, svalstvem, ale například i s nedostatečným prokrvením nebo problémy neurologického původu. Častokrát však souvisí zejména s onemocněními metabolickými a cévními. V rámci bolestí pohybového aparátu je třeba rozeznávat, zda se jedná o bolesti svalů, které mohou znamenat někdy i infekční onemocnění jako paratyfus či malárie, nebo o bolesti kosti, která se projeví nejvíce při problémech s pohybovou soustavou.

Bolest v okolí břicha a v břišní dutině

Nejen přímo bolesti břicha, ale i v jeho okolí mohou znamenat různé zdravotní komplikace a problémy. Například typicky bolesti v oblasti pod žebry, případně v oblasti nadbřišku, představují symptomy pro onemocnění orgánů uložených v břišní dutině po jejích bocích. Při bolesti v levém nadbřišku jde o problémy s trávením, slezinou, dvanácterníkem nebo slinivkou břišní.

Naopak pokud člověk cítí bolest v pravé oblasti nadbřišku, nejčastěji se jedná o různá onemocnění jater, žlučníku, někdy sem mohou vyzařovat i bolesti z příbuzných oblastí, například i při problémech s pankreatem. Nejčastěji ale tento typ bolesti znamená například cirhózu nebo amébózu jater, žlučníkové kameny, hepatitidu nebo cholecystitidu. Ve střední části nadbřišku se projevují problémy i se žaludkem, zejména vředy nebo funkční poruchy.

Někdy mohou být bolesti v boku přirozené, například pokud člověk cítí píchání v boku, jedná se o následek fyzické aktivity, na kterou není tělo zvyklé. Pokud však dochází i k jiným příznakům, neměly by se tyto bolesti příliš podcenit, protože může jít o problém i v pohybové soustavě, případně sem vyzařuje bolest z ledvin, které může trápit zánět, nebo ještě hůře, nádor. Cítíme-li bolest kolem pupku, nejčastěji se jedná o trávicí choroby, záněty nebo vředy.

V oblasti podbřišku se projevují problémy jak trávicího, tak vylučovacího charakteru a někdy i řada onemocnění pohlavních orgánů. U žen to může být zánět vaječníků nebo dělohy či endometrióza. Celkově jsou přítomny bolesti v této oblasti i při zánětu močových cest. Na pravé straně podbřišku typicky bolí zejména zanícené slepé střevo, ve středu zase žlučníkové kameny, kdy je bolest kolikovitá. Vždy je důležité také sledovat i jiné příznaky.

Vystřelující a vyzařující bolesti

Několikrát se stává i to, že bolest není jen na jednom místě, ale může z konkrétního místa vyzařovat a vystřelovat i nějakým směrem. To mnoho lidí zmate a občas to i ztěžuje pro laika možnost lokalizace bolesti. Například do krku vystřelují bolesti související s onemocněními srdce, například při angině pectoris nebo infarktu myokardu. Také některé problémy s dýchací soustavou, například zápal plic nebo průdušek, se projevují takovou bolestí.

Do dolní čelisti se bolest dostane tehdy, nezastaví-li se u krku, ale je natolik intenzivní, že sahá i dál. I v tomto případě jde často o nemoci spojené se srdcem, ale například může být problém i při zánětu trojklanného nervu nebo při problému s čelistí a kloubem čelisti přímo. Tehdy mnohdy taková bolest vyzařuje i do oblasti uší. To vzniká i tehdy, nastane-li problém například s krčními mandlemi, krčními míšními kořeny či hrtanovou klopou.

Typicky se například infarkt myokardu projevuje také bolestí vystřelující do oblasti ramene. Podobně to je i u některých neurologických onemocnění, výjimečně při kolikovité bolesti žlučníku. Do předloktí se může dostat bolest při srdečně-cévních chorobách, ale také při neuropatických onemocněních lokálního charakteru. Pokud bolest vyzařuje dokonce až do prstů, může to být způsobeno například tenisovým loktem, případně i cukrovkou.

Mnohdy se bolest dostane při vystřelování jen po hrudník. Například mezi lopatky často vyzařuje bolest způsobená žlučníkovými kameny nebo pankreatitidou, ale také při infarktu myokardu a angině pectoris. Pokud bolest vystřeluje pod pravou lopatku, souviset může i s onemocněním páteře nebo beder, ale může to mít souvislost i se žlučníkovými kameny či ledvinami. Močové kameny trápí lidi i při bolesti v tříslech, ale častěji jsou to problémy kloubů nebo svalů této oblasti.

Bolesti od hrudníku nahoru

Bolesti na hrudi nebo za hrudní kostí mohou signalizovat onemocnění jak plicního charakteru, tak i problémy kardiovaskulárního systému. Mnohdy však mohou souviset i s přetížením svalové tkáně v této oblasti a důležité je rozeznávat, zda se jedná o akutní, nebo chronickou bolest. Při nádechu například se objevují bolesti při tuberkulóze nebo rakovině plic, zatímco bolesti bez souvislosti s dýcháním mohou značit například anginu pectoris či infarkt.

Bolesti v krku nejčastěji souvisejí s infekčními a zánětlivými chorobami v horní části dýchacích cest, například při angíně, laryngitidě, chřipce nebo při epiglotitidě, přičemž zejména poslední jmenovaná nemoc může být velmi nebezpečná. Pokud nastává bolest přímo při polykání, obvykle jde o problém v oblasti hlasivek nebo krku, například o zánět hlasivek nebo o angínu. Projevuje se však takto například i nádorové onemocnění v krku, časté u kuřáků.

V oblasti blízkosti ústní dutiny a u uší se někdy vyskytuje také bolest, která je způsobena příušní žlázou. Může jít o různé infekční i neinfekční choroby příušní žlázy, případně i o výskyt kamínků, které mohou ucpat vývod této žlázy. Přímo v ústní dutině se mohou vyskytovat například bolesti zubů, ale například i různá podráždění na sliznici, která bolí při kontaktu s jazykem nebo potravou, přičemž velmi dobrým příkladem jsou ústní afty.

Bolesti očí zase trápí lidi ať už přímo s očními onemocněními, jako například refrakční choroby, zánět optického nervu, zelený nebo šedý zákal či problémy nervového charakteru, nebo mohou souviset s nemocemi na očním víčku nebo slzných žlázách. Na hlavě lze pociťovat i bolesti uší, nejčastěji v důsledku zánětů ve středním nebo vnitřním uchu, případně jako následek průvanu. Problém je, pokud se současně zhoršuje i sluch, což může být způsobeno někdy i nádorem.

Bolesti při vylučování

Při močení se také poměrně často vyskytují různé bolesti. Nejčastěji jde o bolesti spojené přímo s orgány vylučovací soustavy, ať už při ledvinových nebo močových kamenech, případně při zánětech a infekci močové trubice. Zároveň i některé infekční pohlavní choroby se projevují bolestmi močové trubice, například chlamydiové infekce. Přímo při močení je bolest jedním z příznaků kapavky nebo kvasinkové infekce, případně infekce způsobené bakterií Escherichia coli.

Pokud je přítomna bolest při močení, také se ve většině případů jedná o ledvinové a močové kameny, které se posouvají v močové soustavě a dráždí její vnitřní sliznici. Někdy se dokonce vyskytne také drobné krvácení. U žen však může bolestivé močení nebo přímo bolest během močení být příznakem i několika vážnějších onemocnění jejich reprodukčních orgánů, ať už jde o zánět dělohy, nebo nádor či rakovinu přímo na děloze.

Během stolice se mohou také vyskytnout bolesti. Nejčastější příčinou bývají hemeroidy, přičemž v tomto případě se bolest projevuje nejen při vyprazdňování, ale někdy i při jiném podráždění. Bolest při vyprazdňování ale může souviset i s vážnějšími chorobami, například ulcerózní kolitidou, Crohnovou chorobou, nebo dokonce nádory na konci trávicí soustavy. U žen to může v některých případech indikovat i některá ženská onemocnění, například zánět dělohy.

Někdy se dokonce touto bolestí projevují i ​​pohlavně přenosné choroby, jako například kapavka. Bolestí či svěděním přímo konečníku jsou typické již zmíněné hemeroidy, ale také vážnější problém, jakým je anální fisura, čili natržení stěny konečníku. Také některé idiopatické střevní choroby jsou doprovázeny tímto symptomem, nebo také absces. Velmi nebezpečná je také rakovina tlustého střeva, která se může kromě jiných příznaků projevit také bolestí konečníku.

Typické ženské bolesti

Ženy mohou trápit nejčastěji bolesti prsu nebo bolesti při kojení. Jde-li o bolest jen při kojení, nejčastěji jde o zánět prsní žlázy zvaný mastitida, případně o ucpání vývodu mlékovodu. Při samotné bolesti prsu dochází například při nadbytečné produkci mléka, což má souvislost s kojením, ale pokud se bolest projeví bez kojení, je třeba pomýšlet na vyšetření u gynekologa, protože za touto bolestí může být i bulka nebo nádor v prsu.

Při menstruaci trápí bolesti ženy poměrně často. Obvykle jsou lokalizovány v oblasti podbřišku a jde o poměrně rozšířený fenomén, jehož příčinou je vyrovnávání se organismu s hormonálními změnami v těle. Avšak pokud je tato bolest intenzivní a abnormální, může znamenat i některá onemocnění dělohy. Během ovulace bolesti obvykle znamenají přímo problémy s vaječníky, například pokud se tam vyskytují cysty nebo nějaké záněty.

Ženy trápí častokrát i bolesti přímo během pohlavního styku a jde o bolest v oblasti pochvy nebo jejího okolí či v oblasti podbřišku. Někdy může být důvod prostý, a to v nedostatečném zvlhčení pochvy, čili v tomto případě je řešením dostatečná lubrikace. Zároveň ale by neměla žena tento symptom podcenit, protože může jít i o kapavku, kvasinkovou nebo chlamydiovou infekci či jiné záněty a infekce, například přímo ženských reprodukčních orgánů.

Typické bolesti mužů

Muže mohou trápit bolesti spojené zejména s jejich pohlavní a reprodukční soustavou. Pokud jde o bolest varlat, ta je mnohdy traumatického charakteru, čili způsobená úrazem. Pokud bolí nadvarlata, ta jsou doprovázena i otokem. Vzhledem k tomu, že není možné vyloučit v těchto případech ani pohlavně přenosná onemocnění jako chlamydie nebo kapavku a zároveň může jít i o bolest způsobenou nádorem na varlatech, je lepší neváhat a navštívit urologa.

Pokud je bolestivá poluce, problém může být přímo v močových cestách, například při různé infekci nebo zánětu, ale i v prostatě. Pokud je zanícená, projevuje se to i při bolestivé ejakulaci, a tedy přirozeně i při poluci. V případě komplikací dochází již k chronické prostatitidě. Zároveň se bolestivou polucí projevuje i kapavka, což je pohlavně přenosné onemocnění typické zejména bolestivostí při močení a zarudlým penisem.

Bolesti na pokožce a nervového typu

Na pokožce vzniká bolest zejména v důsledku povrchových poranění a zranění, a to z důvodu narušení struktury kůže. Tuto bolest zároveň přenášejí přímo narušená nervová zakončení do mozku. Bolestivostí se projevují i ​​puchýře nebo mozoly, a to obzvlášť palpační bolestivostí, čili při dotyku. Bolestmi na pokožce se projevují i ​​psoriáza, plané neštovice, periorální dermatitida nebo některé autoimunitní choroby, zejména kožní alergie na různé podněty.

Nervová bolest je zase bolest, která může být přítomna nejen na pokožce, ale i ve svalech nebo ve sliznicích, například při bolesti zubů. Někdy je obtížné rozeznat nervovou bolest od jiných typů bolestí, zvláště pokud je místo v hlubších strukturách. Nervové bolesti jsou ale například typické při bolestech páteře z důvodu vyhřezlé ploténky, případně při bolestech za očima, kdy jde nejčastěji o problémy neurologického typu. Vzniká také při problémech autoimunitního typu.