Pomerančová kůže: Proč mám pomerančovou kůži na stehnech či zadku? (+ Stádia)

Pomerančová kůže: Proč mám pomerančovou kůži na stehnech či zadku? (+ Stádia)
Zdroj fotografie: Getty images

Pomerančová kůže je převážně kosmetický problém. Postihuje převážně ženy. Zhoršuje ji nadváha či obezita, ale není podmínkou jejího vzniku. Rizikem je nevhodná strava, nedostatek pohybu a samozřejmě i genetická predispozice.

Pomerančová kůže je typickým příznakem pro celulitidu. To je onemocnění, které trápí během života většinu žen. Nejčastěji k celulitidě dochází z důvodu nerovnoměrného a změněného hromadění tuku, zejména v oblasti boků, stehnech a na zadku.

Změny se týkají vrstvy pod kůží, kde probíhají degenerativní a dystrofická poškození.

Příčinou vzniku není nadváha nebo obezita. Ale porucha cirkulace krve, lymfy a zadržování vody.

Je ale několik stádií vývoje pomerančové kůže, takže není vždy hned rozeznatelná a může začít poměrně nepozorovaně. Pomerančová kůže se vyskytuje u 9 z 10 žen. Takže jde o poměrně masivní problém, který se ale dá jistou formou korigovat.

Žena si zkouší štípací zkouškou, zda má celilitídu, na stehně a zadku
Štípací test na celulitidu. Zdroj foto: Getty images

Stádia celulitidy:

 1. nerovnost pokožky se objeví pouze při testu, takzvaný štípací test, stlačením kůže mezi dvěma prsty
 2. na pokožce je vidět nerovnost při napnutí svalů
 3. viditelné nerovnosti na kůži, bez ovlivnění
 4. výrazné nerovnosti, otoky i bolestivost

Mnohdy je přímý vztah mezi pomerančovou kůží a jídelníčkem. Jsou určitá jídla nebo potraviny, jejichž nadměrná konzumace může napomáhat vzniku pomerančové kůže.

Například jde o bílé pečivo, knedlík, majonézu, cukr, hranolky, uzeniny, nezdravá je také nadměrná konzumace klasického oleje, na kterém se peče či smaží většina jídel. Ale také hodně kávy a sladkých nápojů může škodit. Namísto toho je nejzdravější alternativou čistá voda.

Velký vliv na pomerančovou kůži má i obezita. Protože se tak zvětšuje povrch kůže, kde se mohou deformace projevit, a proto se doporučuje ženám, které trpí tímto symptomem, pravidelný pohyb a cvičení, aby snížily svoji hmotnost.

Není to ale všelék. Zvětšení počtu a zvětšení objemu tukových buněk v podkožní vrstvě je klasickým cvičením jen těžko odstranitelné. Pomerančová kůže se vyskytuje někdy i u mužů, ale trápí nejčastěji ženy.

Ženské stehno, celulitida
Celulitida na stehně. Zdroj foto: Getty images

Celulitida, což je onemocnění, které je doprovázeno pomerančovou kůží, se vyskytuje pouze na určitých partiích těla. Jde zejména o oblast stehen, hýždí, břicha a boků.

Celulitida pod kůží způsobuje dystrofii, čili degeneraci a zjizvení postižené tkáně. Hrbolky, které se vyskytují na kůži, nejsou způsobeny zbytečnými zásobami tuků, ale jde o změny podkožního tukového vaziva, které zadržuje vodu v této tkáni.

Z hlediska zdravotnického jde spíše o estetický problém. Velké riziko pro vznik celulitidy a pomerančové kůži představuje hladina hormonů v krvi. I proto se nejčastěji objevuje celulitida například během období puberty, těhotenství, menopauzy nebo pokud žena užívá hormonální antikoncepci.

Problémem je i špatná činnost jater, nedostatečná funkčnost lymfatického a krevního systému, nadměrná konzumace alkoholu nebo i kouření.

Někdy je rizikem i dědičná predispozice, ale není to vždy tak.

Celulitida, stehna, žena
Vznik celulitidy podmiňuje několik rizikových faktorů. Zdroj foto: Getty images

Rizikové faktory pro vznik celulitidy:

 • dědičnost
 • hormonální poruchy, nerovnováha
 • hormonální antikoncepce, léčba
 • sedavý způsob života, nedostatek pohybu
 • sedavé zaměstnání
 • těsné oblečení (snížení prokrvení kůže)
 • stres
 • alkohol
 • kofein
 • kouření
 • nevhodná strava (nasycené tuky), bílé pečivo, cukr
 • nedostatek vitamínů a prvků
 • zhoršená cirkulace krve a lymfy v kůži

Pomerančová kůže se při celulitidě začíná projevovat nejprve jen na pohmat, později i bez stlačování kůže. Pokud jsou již nerovnosti hrubé, taková pomerančová kůže je prakticky neléčitelná. V dřívějších stadiích se dá celulitida a její příznaky zmírnit, ať už změnou stravování, zdravějším pohybem, ale také různými masážemi, saunováním či aplikováním speciálních krémů. Jde o dlouhodobou léčbu.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.