Mateřská znaménka: Proč přibývají a co značí? Mohou být problém?

Mateřská znaménka: Proč přibývají a co značí? Mohou být problém?
Zdroj fotografie: Getty images

Mateřská znaménka, jak je lidově nazýváme, se vyskytují na naší kůži už při narození. Ale většina se začne tvořit během života. Některá jsou celoživotně neškodná a některá je třeba sledovat. Ta nebezpečná je nutné dokonce chirurgicky odstranit.

Mateřská znaménka může mít člověk již od narození, ale také je může získat v průběhu života. V obou případech se většinou jedná o benigní, tedy nezhoubnou formu. Ale třeba je sledovat.

Mohou se vyvinout do melanomu, což je nebezpečný typ rakoviny kůže. Vzniká přímo v melanocytech, čili kožních buňkách. Ty produkují kožní pigment.

Objevuje se po nárazovém vystavení slunečnímu záření, ale i po dlouhodobém opakovaném vystavování kůže UV záření. Dokázal to i výzkum australských vědců.

Z pigmentu nebo z cévy

cévní névus na břiše u pupku jako mateřské znaménko z cév
Cévní névus vystupuje nad úroveň kůže. Zdroj foto: Getty images

Mateřské znaménko může vzniknout buď z pigmentových buněk kůže, nebo z cévy. I proto se mateřská znaménka rozdělují na cévní a pigmentová.

Cévní jsou ve formě červených ploch na kůži a lidově se jim říká také červená mateřská znaménka. Případně v podobě rozšířených a zmnožených cév pod kůží.

V této formě vystupují nad úroveň okolní tkáně. Tyto obsahují vlásečnice naplněné krví. Jejich barva může být nejen červená, ale i fialová.

Druhou skupinou jsou pigmentová mateřská znaménka nebo i névy. Jsou tvořeny shlukem pigmentových buněk, které se nazývají melanocyty a obsahují tmavé kožní barvivo melanin.

Dělení mateřských znamének

Pigmentová znaménka se dělí podle toho, kdy vznikla. A to na vrozená a získaná. Velikost vrozených může být méně než 1 cm, ale v některých případech se vytvoří i rozsáhlé plochy o několika centimetrech.

Jejich povrch může být plochý, zarovnaný s kůží, ale také vystouplý. Barva bývá hnědá až černá a na povrchu se může vyskytovat ochlupení. Při vrozených névech větší velikosti (nad 0,5 cm) je třeba sledování dermatologem.

Získané névy bývají menší velikosti – ne více než 2 cm. Avšak během let jich může vzniknout více než 100. Nejvyšší nárůst bývá u dětí do období puberty.

Běžná a atypická mateřská znaménka

Následně se dělí na běžné a atypické pigmentové névy. Důležité je sledovat jejich barvu, velikost, tvar a povrch. Kromě toho je nutné všímat si jejich ohraničení.

Běžné névy jsou hnědé barvy (různé odstíny), ale jejich barva je jednolitá. Povrch bývá v úrovni kůže, ale mnohdy přerůstají i nad povrch (bradavice). Jejich ohraničení je výrazné, ostré, pravidelné.

Při tomto typu mateřského znaménka není nezbytné odstranění. K jejich odstranění se přikročí v případech, kdy překážejí (u žen v oblasti podprsenky).

Druhou skupinou jsou atypické. Jinak je najdete i pod označením dysplastické névy. Mají nepravidelný tvar, ohraničení a jejich zbarvení bývá různé. Právě u této skupiny je vyšší riziko vzniku onkologického onemocnění.

I z toho důvodu je doporučeno chirurgické odstranění. Platí to především ve chvíli, kdy se objeví takzvaný haló névus. Poznáte ho tím, že jeho ohraničení je bílé, tedy depigmentované.

Při podezření vyšetření

lékař vyšetřuje kožní znaménko dermatoskopem
Lékař pozoruje znaménka pomocí dermatoskopu. Zdroj foto: Getty images

Pokud má člověk podezření, že se mateřské znaménko není v pořádku, měl by vyhledat lékaře. Dermatolog pomocí mikroskopu (dermatoskopu) znaménko vyšetří.

Zatímco neškodná mateřská znaménka se dají odstranit například i laserem, při možném melanomu je nutné chirurgické odstranění. A to za plné anestezie. Spolu se znaménkem musí být odstraněno i jeho okolí.

Se zhoubným melanomem je třeba vybrat i lymfatickou uzlinu v jeho blízkosti. Jelikož by mohla být zdrojem rakoviny a vzniku dalších metastáz v organismu. Někdy je nutné zákrok opakovat nebo nasadit chemoterapii či radioterapii.

Výskyt melanomu je v poslední době stále větší. Proto je lepší mateřská znaménka pravidelně kontrolovat. Při pochybnostech je nejlepší odborné vyšetření.

Dermatolog umí velmi rychle určit, zda může jít o benigní, čili neškodná, znaménka, nebo naopak maligní. Ta se mohou velmi rychle vyvinout do melanomu.

Névy v dětském věku

Pokud se nejedná o vrozená mateřská znaménka, nejvyšší podíl vzniku je právě v období dětství do puberty. Jejich počet může být i do stovky.

Při těch vrozených probíhá vyšetření při podezření už v nemocnici. A v případě získaných je důležité pozorovat je. Tvar, asymetrie, velikost, zbarvení, ohraničení a rychlost změn.

Důležitá je prevence, vědomost rodiče o ní a o jejím způsobu. Ochrana kůže pro UV zářením na prvním místě. A při podezření vyšetření.

Nevystavovat se slunci v letních obdobích mezi 11. a 15. hodinou. Zabránit spálení kůže a její správná ochrana, a to v podobě oděvu a opalovacích prostředků.

Mateřské znaménko, či melanom?

Mnoho lidí névy zaměňuje s melanomem. Melanom je forma rakoviny kůže. Je agresivní a rychle roste. Rychle se také šíří, tedy metastazuje, a to hlavně krevní cestou.

Rychle roste, má nepravidelné okraje, tvar, zbarvení (hnědé, bílé, černé). Častokrát je zánětlivě zbarvené do červena, krvácí. Typický je výtok, mokvání a svědění či bolest.

Jako pomůcka pomůže ABCDE analýza (zkratky z anglických slov):

  • A jako asymetry, tedy asymetrie, což je nepravidelnost tvaru
  • B jako border, což je ohraničení – zda je ostré, nebo není
  • C jako color, to je barva a její homogenita
  • D jako diameter, při velikosti nad 6 mm
  • E jako evolving, změna velikosti, tvaru a barvy

Velmi nebezpečné je opalování, které je ale intenzivní. Právě tyto sluneční paprsky nejvíce podporují vznik rakoviny kůže. U žen se nejčastěji objevují melanomy na dolních končetinách, u mužů na zádech.

Video o mateřských znaménkách

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.