Uhry: Co je příčinou černých teček? Mohou se vytlačovat?

Uhry: Co je příčinou černých teček? Mohou se vytlačovat?
Zdroj fotografie: Getty images

Uhry, jak je všichni známe, nejsou jen kosmetický problém. Za jejich výskytem je několik příčin. Nejčastěji se tvoří na tváři, a to hlavně na nose. Ale ani jiné části těla nejsou výjimkou. Avšak kromě vizuální stránky je třeba dát pozor na komplikaci zvanou zánět.

Uhry (odborně nazývané také komedony) jsou nejčastěji příznakem různých kožních onemocnění. Nejlepším příkladem je akné. Může ale jít i o odraz hormonální hladiny v organismu.

Vyskytují se u lidí, kteří užívají anabolické steroidy, jako jsou například někteří kulturisté.

Někdy je možné komedony nalézt i u lidí užívajících amfetaminy, barbituráty a androgeny. Ty také ovlivňují hormonální reakce v organismu. V každém případě by se měly uhry léčit co nejdříve.

Co je příčinou vzniku uhrů?

Vznik a výskyt uhrů při kožních problémech a onemocněních má v podstatě dvě příčiny. První je, že se na pokožce vyskytuje příliš mnoho mazu. Kožní maz ucpává póry, díky čemuž vznikají uhrovitá ložiska.

Druhou možnou příčinou je rychlé rohovatění pokožky. Pokud se uhry nezačnou včas léčit, mohou se zanítit a transformovat na vyrážky. Kromě toho vylučují i mastné kyseliny dráždící tkáň. Velmi důležité je také pravidelné čištění obličeje.

Typickým obdobím je puberta

akné žena s lupou
V pubertě je nejčastějším onemocněním právě akné. Zdroj fotografie: Thinkstock Photos

Uhry jsou v typické zejména v pubertě jako součást onemocnění zvaného akné. Souvisí jednak s genetickou dispozicí, zvýšenou hladinou hormonů, případně v setrvávání mazu v mazových žlázách. Může ale jít i o různé bakteriální či kvasinkové infekce.

Postihují až 90 % dospívajících.

Akné je onemocnění kůže, které je charakteristické zánětlivým procesem probíhajícím v ucpaném vývodu mazové žlázy. Vlivem hormonů se zejména na obličeji ucpávají vývody mazových žláz.

Jaká je souvislost hormonů s uhry?

Na ucpávání se podílejí androgeny, které se tvoří v nadledvinách a mužských pohlavních žlázách. Právě proto se objevuje akné častěji u mužů než u žen. Díky těmto hormonům dochází k ucpání mazové žlázy z důvodu nadměrné produkce mazu.

Kromě toho se pleť více mastí, což také neprospívá jejímu stavu a kondici. Také se v mazových kanálech hromadí bakterie. Vznikne zde imunitní reakce a z toho rezultuje zánět.

Nejčastěji na tváři a nose

Nejčastěji lze uhry zpozorovat na tváři, kde je největší hustota mazových žláz. Odborně se místa s nejvyšším obsahem mazových žláz nazývají seboreické oblasti. Možná jste už slyšeli výraz seborea.

Na tváři je to zejména oblast na nose a na čele. Ale velká hustota tvorby uhrů je i mimo obličej. Například na ramenou, horních částech hrudníku a také na zádech.

Uhry a péče o pleť

Velmi důležitá je také hygiena. Pokud se již uhry vytvoří, velmi velký vliv na jejich další průběh mají bakterie či kvasinky na povrchu kůže.

Právě proto bývá zánět horší u lidí, kteří tak nedbají na čistotu pokožky na těchto místech.

muž si čistí pleť s vatovým tamponem
Zanedbat hygienu by neměli ani pánové. Zdroj fotografie: Thinkstock Photos

Velký problém je také odstranění samotných komedonů. Známé je vytlačování, ale to má své nevýhody. Hlavně v tom, že pokud se neprovede správně nebo se nezdaří, dojde k zatlačení uhrů ještě hlouběji do kůže. Tímto způsobem může vzniknout zánět a vyrážka.

I z toho důvodu je lepší nechat péči na odborníka.

Proto je nejlepší pokožce dopřát parní lázeň, kdy změkne. Tak se z ní lépe odstraní nečistoty a také uhry. Důležité je provádět tuto péči pravidelně. Nejlepší je po odstranění uhru aplikovat na postižené místo speciální mast.

Video o komedonech

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.