Malinový jazyk: Co signalizuje a jaké nebezpečí skrývá?

Malinový jazyk: Co signalizuje a jaké nebezpečí skrývá?
Zdroj fotografie: Getty images

Zbarvení jazyka může naznačovat nějaký problém, který se odehrává v našem těle. A malinový jazyk je toho příkladem. Kromě signalizace nedostatku vitamínů B může být znakem pro jiná onemocnění. Například i z důvodu spály.

Malinový jazyk, jinak nazývaný i jahodový jazyk, může v některých případech znamenat nedostatek vitamínů a živin. Ale může jít i o onemocnění vážnějšího typu. K tomuto zbarvení dochází mimo jiné při streptokokové angíně.

Kromě jazyka je třeba sledovat i pokožku a jiné příznaky, které mohou indikovat, o jaký druh zdravotního problému jde. Jazyk se obecně považuje za zrcadlo zdravotního stavu a je tomu tak i v tomto případě.

Jasně červený, třešňový jazyk, je přítomen při otravě oxidem uhelnatým. Kromě zbarvení jazyka je přítomno zbarvení nehtových lůžek a rtů. Oxid uhelnatý se mnohem snadněji váže na hemoglobin, jako kyslík. Tento plyn není cítit.

Žena si drží hlavu, má bolesti hlavy
Důležité je všimnout si přidružených příznaků, například bolest hlavy. Zdroj foto: Getty images

Kromě toho se přidružují i:

  • bolest hlavy
  • závratě
  • nevolnost
  • zvracení
  • únava, spavost
  • poruchy vědomí
  • křeče těla
  • zbarvení rtů, jazyka a nehtových lůžek při těžkých otravách

Nedostatek vitamínů a živin

Většinou zbarvení jazyka na jahodovou nebo malinovou barvu může zapříčinit i nedostatek některých živin, minerálů a vitamínů v organismu. Typické je to zejména v případě nedostatku vitaminu B1, ale i jiných ze skupiny vitaminů B, případně kyseliny listové.

Lidé s tímto problémem mají mnohdy i vysokou hladinu cukru v krvi. Mohou trpět únavou nebo problémy s páteří. Přičemž jejich životní styl zahrnuje zvýšený příjem cukru a naopak, snížený příjem vitaminů.

Hunterova atrofická glositida je také jedním z případů, kdy dochází k zarudnutí jazyka. Toto onemocnění je způsobeno anémií, a to na základě nedostatku vitaminu B12. Ale příčinou mohou být i endoparaziti.

Zbarvený jazyk i při spále

Malinový jazyk při spále
Malinový jazyk při spále Autor fotky: Martin Kronawitter

Spála se také projevuje malinovým jazykem.

Průběh onemocnění závisí také na tom, jak byl postižený člověk infikován. Jazyk bývá postižen v případě, že se bakterie dostaly do těla přes ústní dutinu.

Spála = scarlatina.

Velmi často se tak začíná spála symptomy podobnými jako při angíně.

Často dochází k bolestem hlavy, břicha, krku, člověk má horečku, zvrací, vyskytuje se povlak a čepy na mandlích a jazyk má nejprve bělavý povlak, který se později odlupuje a barva se změní na sytě červenou.

Kromě toho je možné nahmatat bolestivé a zvětšené uzliny, které jsou tvrdé. Typickým příznakem spály je i spálová vyrážka.

Spála se projevuje většinou jako spálová angína právě tehdy, pokud jsou na počátku onemocnění příznaky velmi podobné klasické angíně, včetně jazyka.

Jde o onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje ji bakterie streptokoka. Většinou postihuje děti v předškolním věku, zejména během sezóny v zimní a jarní části roku.

Kawasakiho nemoc

Jazyk Kawasakiho nemoci
Jazyk u Kawasakiho nemoci Autor fotky: Dong Soo Kim

Na jazyku se mohou projevit i příznaky při Kawasakiho onemocnění. Což je onemocnění tepen, při kterém dochází k jejich zánětu, a týká se zejména malých a středně velkých tepen. Ve většině případů trpí chorobou děti ve věku do 4 let, převážně chlapci.

Velmi často bývají zánětem stěn postiženy zejména koronární tepny, které mají na starosti výživu srdce. V našich oblastech a v Evropě se onemocnění vyskytuje jen velmi zřídka a někdy ho provázejí i komplikace.

Ty mohou způsobit závažné onemocnění srdce, a proto je třeba chorobu léčit pod odborným lékařským dohledem.

Nemoc má symptomy zejména ve formě horečky, zvětšení lymfatických uzlin a ve formě zarudnutí jazyka. K léčbě tohoto onemocnění se podávají do těla imunoglobuliny. To jsou protilátky, které zmírňují záněty cévní stěny. Dodávají se infuzní formou přímo do krve.

Video o jahodovém jazyku

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.