Nadýmání a pocit nafouklého břicha: Proč vzniká? + Léčba a pomoc

Nadýmání a pocit nafouklého břicha: Proč vzniká? + Léčba a pomoc
Zdroj fotografie: Getty images

Nadýmání břicha je poměrně častým problémem. Objevuje se při nadměrném množství plynu v trávicím traktu. Ve většině případů je způsobeno dietní chybou. Může také signalizovat specifickou poruchu trávicího traktu. Jaké jsou možné příčiny nadýmání?

Nadýmání a plynatost je problém vznikající ve střevním traktu. Tento stav obvykle není závažný a v krátké době pomine.

Příčinou může být nevhodný životní styl, strava, potravinová intolerance, ale také onemocnění trávicího systému.

Možné příčiny, příznaky, diagnostiku, léčbu, domácí pomoc a mnoho dalších zajímavých informací najdete v článku.

Nadýmání: co to je?

Tvorba plynů (větrů) je fyziologickou součástí zdravého trávení. Meteorismus je odborný název pro nadýmání nebo plynatost. Je způsoben nahromaděním plynů v trávicí soustavě.

Plynatost je problém často spojený se zvýšenou tvorbou plynů, jejich hromaděním a následným nedostatečným odchodem (nebo naopak nadměrnou plynatostí).

Pocit nafouklého břicha, nadměrnou plynatost, zastavené větry nebo meteroismus nejčastěji způsobuje nevhodná strava, kombinace, složení stravy a nesprávná životospráva. Příčinou může být také porucha nebo onemocnění trávicího traktu.

Nadýmání obvykle není známkou závažného onemocnění. Při dlouhodobém nebo opakovaném nadýmání, náhlých silných potížích a bolestech je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Úplný rozklad některých složky potravy v tenkém střevě může trvat déle. Často přecházejí nestrávené do tlustého střeva. Tam jsou přítomny bakterie. Větry tak vznikají především v tlustém střevě jako produkt kvašení.

Plyny se do trávicího systému dostávají z vnějšího prostředí polykáním vzduchu, reakcí žaludečních kyselin a činností střevních bakterií. Větry odcházejí v průměru 12krát denně.

Mezi střevní plyny patří:

  • dusík (59 %)
  • vodík (9 %)
  • oxid uhličitý (9 %)
  • metan (7 %)
  • kyslík (4 %)

Kromě pocitu nafouklého plného břicha se objevují i přidružené příznaky. Může se objevit vylévání střevního obsahu, křeče, mírná bolest břicha nebo potíže s vyprazdňováním.

Mohou se vyskytnout potíže s nadýmáním:

  • pocit plnosti a sytosti
  • pocit nafouklého břicha
  • tlak v břiše (pocit balónu)
  • tvrdá břišní stěna
  • křeče v břiše
  • záškuby v břiše
  • nadměrné nadýmání
  • zástava větrů
  • říhání
  • nechutenství
  • zácpa nebo průjem

Etiologie a příčiny

Etiologie plynatosti je různá. Jedná se o poměrně obecný příznak. Příčiny lze rozdělit na chyby životního stylu a organické příčiny. Ty zahrnují intolerance a různá onemocnění trávicího systému.

Dietní příčina (životní styl, strava...)

Konzumace některých složek potravy nebo nevhodná kombinace potravin může zpomalit trávicí procesy. Nadýmání neprospívá rychlé jídlo, hltání potravy, nedostatečné zpracování potravy v ústech a nadměrné porce jídla.

Při rychlém jídle není čas jídlo řádně rozžvýkat. Zároveň se do žaludku dostává velké množství vzduchu. To způsobuje nadýmání ve střevech.

Častou příčinou nadýmání je konzumace velkého množství sacharidů a látek obsažených v luštěninách nebo jiných specifických potravinách. Způsobují tvorbu tzv. pěny, která brání přirozenému průchodu střevních plynů.

Naše tělo často nemá dostatek potřebných trávicích enzymů na plnohodnotné strávení některých sacharidů v tenkém střevě.

Příkladem hůře stravitelných potravin jsou luštěniny (fazole, hrách, čočka, cizrna), některé druhy zeleniny (brokolice, zelí, květák, kapusta), cibule/česnek, jablka, rozinky nebo sušené švestky.

Pivo, mléčné výrobky, sycené nápoje, umělá sladidla, žvýkačky a lízátka vnášejí do trávicího traktu nadměrné množství vzduchu.

Problémy s nadýmáním mohou souviset s poruchami trávení laktózy, fruktózy nebo konzervačních látek a různých stabilizátorů potravin.

Shrnutí rizikových faktorů nadýmání:

  • nadměrný příjem oligosacharidů
  • nadměrný příjem luštěnin
  • nadměrný příjem obtížněji stravitelných potravin
  • současné zapíjení jídla tekutinou
  • konzumace sycených nápojů
  • rychlé pojídání a polykání jídla
  • nedostatečné zpracování potravin
  • nedostatečný příjem vlákniny
  • nedostatečná denní fyzická aktivita

Organická příčina (nesnášenlivost, nemoc...)

Pocit nadýmání může být příznakem určitého onemocnění trávicího traktu (funkčního i strukturálního).

V případě potravinových intolerancí se nejčastěji jedná o nesnášenlivost lepku (glutenu), laktózy (mléčného cukru) a mléčné bílkoviny. Potravinové alergeny jsou různé, například některé druhy ořechů, ovoce nebo mořské plody.

Závažnější forma nesnášenlivosti lepku se odborně nazývá celiakie.

U potravinových alergií a intolerancí se zažívací potíže včetně nadýmání projeví poměrně brzy po konzumaci nevhodné složky potravy.

Nadýmání může být příznakem akutního i chronického zánětu střev, gastroenteritidy (střevní chřipky), infekčního onemocnění různého původu (bakterie, virus).

Kromě nadýmání se často objevuje bolest, křeče, zvýšená teplota nebo jiné zažívací problémy.

Při chronickém zánětlivém onemocnění střev (ulcerózní kolitidě nebo Crohnově chorobě) dochází ke zmenšení vstřebávací plochy střeva a zhoršení samotného trávení. Důsledkem je nadýmání a nadměrná tvorba plynů.

Možnou příčinou je nedostatečná produkce trávicích enzymů a hypofunkce některých orgánů trávicí soustavy.

Nadýmání může být vedlejším účinkem farmakoterapie. Nadýmání mohou způsobit léky a léčiva na zažívací trakt, zácpu, různá psychofarmaka nebo druhy antibiotik.

Možné příčiny nadýmání a poruch trávení:

  • potravinová intolerance (nesnášenlivost)
  • alergie na potraviny
  • gastroenteritida různého původu
  • záněty trávicího traktu
  • ulcerózní kolitida
  • Crohnova choroba
  • syndrom dráždivého tračníku
  • hypofunkce žlučníku a slinivky břišní
  • nedostatek trávicích enzymů
  • narušená střevní mikroflóra
  • zácpa (obstipace)
  • gastroparéza
  • divertikulóza
  • stenóza, ileus
  • nádory

Nadýmání u žen v těhotenství

U žen v těhotenství se nadýmání vyskytuje často. Je to způsobeno hormonálními změnami. Zvýšená hladina progesteronu může zpomalit pohyblivost střev a samotné trávení.

K nafouklému břichu dochází v důsledku různých hormonálních změn, zvětšení plodu, dělohy a útlaku břišních trávicích orgánů. Mírné nadýmání i plynatost jsou normální součástí těhotenství.

Pozor na bolesti a křeče v břiše, časté bolestivé nadýmání a další nespecifické projevy. V případě nejasností je vždy nutná návštěva gynekologa.

Nadýmání souvisí také s menstruací apremenstruačním syndromem - PMS. Pocit nafouklého břicha je častým průvodním jevem menstruační fáze cyklu a hormonálního poklesu.

Nadýmání u malých dětí

Trávicí trakt a střevní mikroflóra malého dítěte si zvyká na příjem mateřského mléka a výživy. Trakt si postupně zvyká na pevnou stravu a mléko. V tomto raném období se již mohou objevit potravinové intolerance, zejména na laktózu (mléčný cukr).

Nadýmání je u malých dětí poměrně časté. Jedním z důvodů je nadměrné polykání vzduchu při pláči, křiku nebo sání.

Bolestivé nadýmání může krátkodobě způsobit zadržování plynů. Odchod větrů ve většině případů pomůže zmírnit nepříjemné pocity. 

Je třeba dávat pozor na dlouhodobé zadržování plynů, bolesti břicha, nechuť k jídlu a další varovné příznaky. Je vhodné navštívit dětského lékaře a vyloučit onemocnění trávicího systému.

U dítěte se může objevit náhlé nadýmání a plynatost se zvracením, bolestí nebo obtížemi při vyprazdňování. V takovém případě je nutné akutně vyhledat lékařskou pomoc.

Je vhodné dodržovat několik preventivních opatření. Patří k nim správné říhání po kojení/krmení, jemná peristaltická masáž břicha, přitahování kolen k břichu, vhodný čaj nebo kapky proti nadýmání pro děti i kojící matky.

Diagnostika, léčba a pomoc při nadýmání

Diagnostika nadýmání spočívá v posouzení klinických příznaků, odebrání anamnézy a základním vyšetření břicha pohmatem a poslechem. Lékař se zajímá zejména o životní styl pacienta, stravu a současnou farmakoterapii.

Ve většině případů se provádí ultrazvukové vyšetření břišních orgánů. Může se provést odběr krve nebo vzorku stolice. Při podezření na jiné onemocnění může lékař zvolit endoskopické zobrazovací vyšetření (gastroskopie, kolonoskopie...).

Přesná léčba závisí na příčině nadýmání a zažívacích potíží. Dělí se na konzervativní léčbu pomocí úpravy životního stylu a stravy, medikamentózní léčbu a ve vzácných případech chirurgickou léčbu. Chirurgická léčba se volí například při zánětu slepého střeva. 

V případě potravinové intolerance, alergie nebo chronického zánětlivého onemocnění střev se volí především farmakologická léčba a dlouhodobá úprava stravy.

U gastroenteritidy, infekcí a zánětů trávicího traktu je hlavní volbou medikamentózní léčba antibiotiky, protizánětlivými a podpůrnými léky. Je nezbytná krátkodobá úprava stravy a životního stylu.

Při plynatosti se obvykle volí preventivní úprava životního stylu. Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava s menším obsahem obtížněji stravitelných potravin, pomalejší pravidelné stravování, vyloučení sycených nápojů atd.

Lékař může pacientovi doporučit užívání léků na bázi živočišného uhlí, antacid nebo antispasmodik. Tyto léky poskytnou dočasnou úlevu. Neřeší samotnou příčinu.

Vhodná jsou probiotika a prebiotika. Obnovují rovnováhu střevní mikroflóry a podporují trávicí proces.

Je možné vyzkoušet přírodní pomoc bylinek a koření. Velmi účinně funguje například máta peprná, fenykl, šalvěj zahradní, zázvor, kmín nebo koriandr.

Při nadýmání může pomoci konzumace bylinného čaje, kapek nebo extraktu v doplňku stravy. Některé druhy koření a bylinných prášků lze přidávat přímo do jídla. Zabraňují nadýmání a plynatosti.

Pro rychlou úlevu lze použít domácí prostředky. Peristaltická masáž břicha, lokální aplikace tepla (termofor), lehká fyzická aktivita nebo užívání volně prodejných léků a doplňků stravy na podporu trávení vám mohou ulevit od potíží.

Preventivní léčba nadýmání:

  • pravidelná konzumace menších porcí
  • pomalejší jídlo bez rychlého hltání
  • důsledné zpracování potravy ústy
  • zapíjení jídla postupně a pomalu
  • vyloučení „problémových“ potravin
  • eliminace obtížně stravitelných potravin
  • vyloučení sycených nápojů
  • pravidelná fyzická aktivita
  • dostatečný příjem vlákniny ve stravě
  • užívání probiotik a prebiotik

Luštěniny je před konzumací dobré propláchnout a namočit na několik hodin do vody. Vodu slijte, luštěniny propláchněte a přiveďte je k varu. Tím je zbavíte problematických látek a zlepšíte stravitelnost samotných luštěnin.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • ZAVORAL, Miroslav, ed. Mařatkova gastroenterologie: patofyziologie, diagnostika, léčba. Praha: Univerzita Karlova, Nakladatelství Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-5002-9.
  • solen.cz - Nadýmání - jaké léky ho způsobují a jak ho léčit. Solen. Eliška Kolmanová
  • medicalnewstoday.com - Vše, co potřebujete vědět o nadýmání. Medical News Today. Yvette Brazier
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.