SIBO: Co je syndrom bakteriálního přerůstání střev? Příznaky...

SIBO: Co je syndrom bakteriálního přerůstání střev? Příznaky...
Zdroj fotografie: Getty images

Přerůstání bakterií v tenkém střevě (zkráceně SIBO) je syndrom charakterizovaný zvýšeným nebo abnormálním typem bakterií v tenkém střevě. Způsobuje především problémy s trávením a vstřebáváním. Co je příčinou SIBO a jak se toto onemocnění projevuje?

Vlastnosti

SIBO vychází z anglického názvu small intestinal bacterial overgrowth. Jedná se o poměrně závažný stav postihující tenké střevo.

Syndrom bakteriálního přerůstání tenkého střeva = SIBO

Přemnožení nevhodných bakterií má za následek nepříjemné zažívací příznaky, jako jsou bolesti břicha, nadýmání nebo průjem. Hlavním rizikem je podvýživa, protože přemnožené bakterie začnou spotřebovávat přijaté živiny.

Příčinu, diagnózu, příznaky, léčbu, prevenci a mnoho dalších informací naleznete v článku.

Onemocnění SIBO: co to je?

SIBO je onemocnění postihující trávicí trakt člověka.

Trávicí trakt obývají stovky různých bakterií, které udržují trávicí systém v rovnováze.

Pokud je rovnováha této střevní mikroflóry narušena, zaznamenáme zažívací potíže.

Pokud je bakteriální rovnováha narušena dlouhodobě, může dojít k závažným následkům, jako je SIBO.

Pokud jsou prospěšné bakterie trávicího traktu v ideálním množství, plní různé důležité funkce – vstřebávání vitaminů, fermentaci látek nebo ochranu tenkého střeva před škodlivými bakteriemi.

Naopak pokud dojde k přemnožení bakterií v tenkém střevě (nebo k přemnožení bakterií typických pro tlusté střevo do střeva tenkého), rovnováha je narušena. Přemnožené bakterie mohou začít ničit důležité složky potravy.

To brání fyziologickému trávení a vstřebávání živin.

Příčiny

Bakteriální přerůstání střev lze charakterizovat jako poruchu nadměrného růstu bakterií v tenkém střevě.

SIBO vzniká v důsledku narušení fyziologických ochranných mechanismů, mezi které patří: žaludeční kyselina, žluč, sekrece ze slinivky břišní, trávicí enzymy a také imunitní systém.

Abnormality v těchto mechanismech predisponují k přemnožení bakterií.

Některé skupiny pacientů mají zvýšené riziko vzniku SIBO.

K rizikovým faktorům patří chirurgický zákrok na zažívacím traktu v anamnéze, syndrom dráždivého/krátkého střeva, cirhóza jater, hypotyreóza, nedostatečnost slinivky břišní, celiakie, resekce žaludku, Crohnova choroba, chronické zánětlivé střevní onemocnění, diabetes mellitus (cukrovka), snížená produkce žluči a mnoho dalších.

Rizikovými faktory jsou také nevhodný životní styl a špatné stravovací návyky. Nepravidelné nezdravé stravování, vysoce zpracované potraviny, nadměrné množství cukru, nedostatek vlákniny, chronický stres a další.

Špatné vstřebávání kyselin, tuků, sacharidů, bílkovin a vitaminů následně vede k poškození povrchu bakteriemi nebo k přeměně živin na toxické metabolity. Důsledkem jsou průjmy a úbytek hmotnosti.

Výsledkem je snížená funkce enterocytů (buněk vystýlajících střevo) a zhoršení malabsorpce.

Přemnožení bakterií v tenkém střevě (SIBO)
Přemnožení bakterií v tenkém střevě (SIBO). Zdroj: Getty Images

Příznaky

Příznaky SIBO jsou podobné obecným příznakům chronických onemocnění trávicího traktu. Jedná se především o nadýmání, bolesti břicha, plynatost a potíže s trávením i vyprazdňováním.

V důsledku špatného vstřebávání a průjmu často dochází ke ztrátě hmotnosti. Imunitní systém těla bojuje proti přemnoženým bakteriím, což vede k nadměrné únavě a slabosti.

Některé složky potravy mohou přeměnit přemnožené bakterie na látky, které dráždí sliznici tenkého střeva. Sliznice reaguje zvýšeným vylučováním vody, což vede k průjmu (vodnatá, řídká stolice).

Pokud jsou bakterie v tenkém střevě přítomny ve velkém množství, mohou začít s tělem soupeřit o živiny. To vede k podvýživě a k nedostatečnému příjmu živin.

Hrozí anémie, podvýživa a úbytek hmotnosti.

Malabsorpce ovlivňuje také vstřebávání vitaminů, což způsobuje jejich možný nedostatek - avitaminózu. Zejména se jedná o nedostatek vitaminu B12. To má často za následek různé neurologické a psychické příznaky v rámci SIBO.

Možné příznaky SIBO:

  • Nadýmání
  • Nadýmání
  • Plynatost
  • Křeče v břiše
  • Bolesti břicha
  • Nevolnost
  • Ztráta hmotnosti
  • Průjem
  • Poruchy trávení
  • Zácpa
  • Zvýšená únava
  • Snížená imunita
  • Celková slabost
  • Deprese a úzkost

Diagnostika

Příznaky SIBO jsou poměrně nespecifické. Podobají se různým jiným onemocněním trávicího traktu. Proto může být diagnostika SIBO obtížnější.

Diagnózu SIBO stanoví vzhledem k zažívacím obtížím gastrointestinolog. Po základním vyšetření, posouzení příznaků, odebrání anamnézy a vzorku krve budou následovat specifické testy.

Hlavním diagnostickým testem je dechový test, kterým lze diagnostikovat přemnožení bakterií v tenkém střevě. Test je bezbolestný a pro pacienta nekomplikovaný. Může však být zdlouhavý.

Je založen na stanovení koncentrace vodíku nebo metanu ve vydechovaném vzduchu.

Pacient je před testem nalačno. Chvíli sedí v klidu a poté se změří množství vodíku ve vydechovaném vzduchu. Poté se mu podá sklenice tekutiny (laktulózy), kterou vypije. Měření výdechu se v určitých intervalech opakuje.

Vodík vzniká kvašením laktulózy bakteriemi v tenkém střevě.

Zvýšení množství vodíku nad určitou hodnotu znamená, že normálně nestravitelná laktulóza nepřechází nestrávená do tlustého střeva. Místo toho je rozkládána již v tenkém střevě působením přítomných bakterií.

Produktem tohoto abnormálního střevního rozkladu je vodík, který je krví přenášen do plic a následně do dechu.

Dále může lékař indikovat přístrojové zobrazovací vyšetření tenkého střeva – endoskopii.

Pomocí speciální kamery lékař vyšetří střevní sliznici. Pomocí endoskopu lze odebrat vzorek střevní sliznice pro laboratorní diagnostiku a stanovení přítomnosti bakterií.

Diagnostika SIBO: vodíkový dechový test
Diagnostika SIBO: vodíkový dechový test. Zdroj: Getty Images

Průběh

Průběh onemocnění je charakterizován nespecifickými zažívacími potížemi, jak je popsáno v části o příznacích.

Prevence SIBO

Prevence bakteriálního přerůstání tenkého střeva je založena především na životním stylu.

Zásadní je pravidelná, vyvážená a zdravá strava, která podporuje rovnováhu střevního mikrobiomu.

Nezbytná je kompletní strava plná bílkovin, tuků, vlákniny a komplexních sacharidů. Dostatečný příjem základních vitamínů a minerálů.

Pokud je u vás diagnostikováno zažívací onemocnění, které je zároveň rizikovým faktorem pro SIBO, je nutná odborná léčba tohoto onemocnění, včetně dietních opatření.

Součástí prevence a včasného odhalení různých onemocnění trávicího traktu je i neodkladná návštěva lékaře při bolestech a zažívacích potížích.

Preventivní tipy:

  • Pravidelná vyvážená strava
  • Pravidelná fyzická aktivita
  • Vyloučení jednoduchých cukrů ve stravě
  • Vyloučení vysoce zpracovaných potravin
  • Dostatečný příjem vlákniny v potravě
  • Dostatečný příjem bílkovin ve stravě
  • Eliminace každodenního stresu
  • užívání probiotik a prebiotik (zejména po nemoci)
  • Naléhavá návštěva lékaře, pokud si všimnete obtíží

Jak se léčí: SIBO – syndrom bakteriálního přerůstání střeva

Léčba - jak se SIBO léčí? Jaké léky fungují, je nutná dieta?

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • MARTÍNEK, Jan a Pavel TRUNEČKA. Gastroenterologie a hepatologie v algoritmech. Praha: Maxdorf, [2021]. Jessenius. ISBN 978-80-7345-684-9
  • ZAVORAL, Miroslav, ed. Mařatkova gastroenterologie: patofyziologie, diagnostika, léčba. Praha: Univerzita Karlova, Nakladatelství Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-5002-9.
  • healthline.com - Vše, co byste měli vědět o bakteriálním přerůstání tenkého střeva (SIBO). Healthline. Angelica Balingit, MD
  • medicalnewstoday.com - Co byste měli vědět o SIBO a jeho léčbě. Medical News Today. Darragh O'Carroll, MD
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Small Intestinal Bacterial Overgrowth: Clinical Features and Therapeutic Management (Přerůstání bakterií v tenkém střevě: klinické rysy a terapeutický management). Národní lékařská knihovna. Satish S C Rao, Jigar Bhagatwala