Bolest oka: Z průvanu, zánětu či z důvodu jiného onemocnění?

Bolest oka: Z průvanu, zánětu či z důvodu jiného onemocnění?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest je znakem toho, že něco není v pořádku. Její místo v životě člověka je nezastupitelné, i přes fakt, že je nepříjemná. Bolest oka, obou očí, bolest víček, ale i bolest v oblasti okolo oka je třeba řádně vyšetřit. Zanedbání tohoto příznaku může zanechat následky.

Bolest oka může mít charakter pálení, ale i svědění. Nejčastěji však jde o bodavou, tupou nebo ostrou bolest jednoho či obou očí.

Mnohdy je to způsobena reakcí oka na vnější podněty, jako je například prach nebo vítr. Příklad bolesti na základě vnějšího vlivu je bolest oka následkem průvanu.

Ale pokud nelze jednoznačně spojit bolest v očích s vnější příčinou, je potřeba raději navštívit odborného lékaře. Ten může důkladným vyšetřením určit zdravotní problém nebo onemocnění, které se takto projevuje.

Zánět a bolest oka

Bolestí obou očí se projevují i refrakční onemocnění očí. Příkladem je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Zde se spojuje bolest očí zároveň s migrenózním typem bolesti hlavy.

Oči postihuje i několik rozličných druhů infekcí a zánětů, jako například zánět rohovky nebo žláz. Hlubší záněty a infekce v oku se projevují kromě bolesti i zhoršeným viděním, někdy dokonce výpadky zraku.

Zánět spojivek – konjunktivitida

V případě bolesti obou očí může jít mnohdy o projev zánětu očních spojivek. Myslí se tím zánět průsvitné blány, která pokrývá oko i vnitřní stranu víček. Zánět může mít bakteriální i virový původ.

Léčba je formou antibiotik a je nutno s ní začít co nejdříve. V zárodku je možné, že postižené je jen jedno oko a až později se zanítí i druhé.

Záněty víček a víčkových žláz

Zánět řasového folikulu a žláz (jinak nazývaný i ječné zrno nebo hordeolum) se projevuje bolestivým ložiskem na víčku a otokem víčka a okolí oka.

Bolest očního víčka je nejdříve doprovázena svěděním. Později je bolest zhoršená při mrkání. Bolestivý je i dotek a přítomen je i tlak ve víčku.

dívka má zánět oka, otok oka, zarudnutí oka, ruka, kapesník
Kromě bolesti oka je při zánětech přítomné i zarudnutí a otok. Zdroj: Getty images

Chalazion známý pod názvem vlčí zrno a meibomianitis je jiný příklad zánětu očních víček. Zánět okrajů víček je označován jako blepharitis.

Kromě toho bývají přítomny i jiné abscesy a flegmony víček. K léčbě se v tomto případě používají antibiotika v různé formě a substanci.

Virový zánět víček zahrnuje například herpetický (pásový) zánět – odborně ho najdete pod názvem herpes zoster ophthalmicus. Při něm jsou přítomny bolesti oka.

Orbitální pseudotumor

Orbitální pseudotumor je také jednou příčinou bolesti v oblasti oka. Jedná se o chronické benigní zánětlivé onemocnění. Jeho příčina není zcela objasněna. Hlavním projevem je přítomnost bolestivé masy v oblasti očnice (orbity).

Zelený zákal

Zelený zákal je chronické onemocnění oka. Projevuje se bolestí v postiženém oku, později se přidruží i další symptomy. Glaukom, jak se zákal odborně nazývá, je onemocnění související s nitroočním tlakem.

Dochází k mechanickému poškození očních struktur v orgánu, a tím k zužování zorného pole. Nemoc postupuje pomalu, ale včasná diagnostika je zárukou dobrých vyhlídek léčby.

Častý bývá akutní glaukomový záchvat, který se vyznačuje prudkými bolestmi za okem a bolestí v očnici. Náhlá forma zánětu se nazývá akutní glaukom.

Úraz a cizí těleso

Bolest způsobuje i úraz oka a jeho oblasti. Ta je výrazná při tupých, ale i pronikajících poraněních. Pronikající poranění jsou vážným ohrožením jeho zrakové funkce.

Osobitou skupinou jsou cizí tělesa. Ta se mohou vyskytovat v oblasti mezi okem a víčkem. Vyvolávají ostrou bolest. Tento druh bolesti zažil asi každý.

Bolest i při suchém oku

žena za počítačem, bolí ji oči, má syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka způsobuje i práce za počítačem. Zdroj: Getty images

Bolestí očí se projevuje i choroba zvaná syndrom suchého oka. Ten je způsoben nízkou frekvencí mrkání, což způsobuje jeho snížené zvlhčování.

Sníženou frekvenci mrkání provází i snížená tvorba slz nebo jejich nedostatečná kvalita, což rovným dílem přispívá k syndromu. Slzy obsahují vodu, olej a hlen. Mají zvlhčující a ochrannou funkci.

Toto onemocnění je typické i pro lidi, kteří vykonávají kancelářskou práci a dívají se často do monitoru. Řešením je obvykle podání speciálních kapek a častější odpočinek očí.

Zánět optického nervu

Velmi nebezpečným zánětlivým onemocněním je zánět optického nervu. V takovém případě je možné cítit bolest za okem a také bolest při pohybu oka. Může dojít i k náhlé ztrátě vidění na straně postižení.

Zanícený nerv v oku se dá vyléčit. Důležitá je však jeho včasná léčba. Jinak může dojít k trvalým následkům a jednostranné slepotě.

Zánět trojklaného nervu

Odborná garantka článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD., doplňuje informaci: Často se vyskytuje u žen a u osob starších 50 let. Bolest je vyprovokována dotykem spoušťového bodu (tzv. “trigger point”), zejména na jaře a na podzim. Čištění zubů, žvýkání, studený podnět nebo dotyk obličeje může vyvolat tuto silnou pronikavou bolest.

Jednou z příčin bolesti oka je i zánět trojklanného nervu. Tento nerv se skládá z více větví. Jednou z nich je nervus ophtalmicus. Při jeho zánětech a jiných poruchách vzniká bolest oka a jeho okolí.

Bolest z jiné příčiny

Bolesti očí mohou způsobovat i nesouvisející onemocnění, tedy onemocnění mimo oblast očí. Dobrým příkladem je i chřipka. Ta může způsobit bolest očí samotných, ale i bolest očí při pohybu.

Senná rýma je rovněž jednou z příčin bolestí očí a oblasti kolem nich. Například v případě roztroušené sklerózy vzniká jednostranná slepota, ta je jedním z prvotních příznaků.

Bolest hlavy a očí

ženu bolí hlava a oči, žluté brýle, migréna
Bolest hlavy je frekventovaným průvodním příznakem. Zdroj: Getty images

Velmi častým průvodním projevem bolesti hlavy je právě bolest očí. To je dobrým příkladem toho, kdy spolu poruchy zraku a bolest hlavy souvisí. Kvůli poruše zraku bolí hlava a zároveň je s ní spojena i bolest očí.

Migréna je jednou z příčin bolesti očí. Kromě bolesti je častým projevem i světloplachost. To je zvýšená citlivost na světlo. Jako součást migrény je světloplachost častá, ale vyskytnout se může i při zánětech mozku.

Bolest očí při alergické reakci

Odborná garantka článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD., doplňuje informaci: Bolest očí při alergiích je často spojena s řezavým pocitem cizího tělesa v oku. Kontaktní alergie, inhalační alergie mohou souviset zkříženým imunologickým mechanismem i s potravinovou alergií.

Příčin alergické reakce může být mnoho. Kromě typických projevů alergické reakce se může přidružit i otok víček, jejich zarudnutí a samozřejmě i bolest v oblasti očí a také očí samotných.

Video a informace o bolesti oka

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.