Bolest nervů, pálení při zánětu i poškození? A jiné časté příčiny

Bolest nervů, pálení při zánětu i poškození? A jiné časté příčiny
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest nervů je častá při nachlazení, namožení či prudkém pohybu. Tuto bolest v podobě lumbaga zná mnoho lidí. Jinou příčinou může být zánět, ale také jiné neurologické onemocnění. Neuropatie, alkoholismus, cukrovka, nádor. Bolest nervů se vyskytuje i po úrazech.

Bolest nervů může souviset s narušením jejich struktury. To se stává při různých poraněních, například i při narušení pokožky či jiné části těla, kde jsou přítomna nervová zakončení.

Neuralgie (bolest nervů) souvisí také s problémy a onemocněními nervové soustavy.

Nervová vlákna jsou přítomna téměř v celém těle.

Někdy je proto velmi obtížné rozpoznat, zda jde o podmíněnou bolest způsobenou jiným faktorem (sekundární bolest), nebo o primární bolest nervu.

Bolest nervu z důvodu poranění

V případě poranění nebo otevřeného zranění nějaké části pokožky, sliznice, či orgánu těla, kde jsou přítomny nervy, dojde k narušení nervových zakončení.

Při tomto podráždění odešlou signál do mozku a člověk pocítí bolest.

V tomto případě jde o bolest vyvolanou vnějším faktorem. Nervy jen zprostředkují tento signál do centrální nervové soustavy. Nejedná se tedy o onemocnění nervu.

Je poslán signál, že nastalo nějaké narušení povrchové struktury na místě, kde jsou nervová vlákna.

Při vážnějším úraze může dojít i k narušení nervového vlákna.

Muž, prsty, zelenina, nůž, prkénko. Riziko poranění při krájení. Bolest vyslaná nervovým vláknem při řezné ráně
Intenzivní bolest upozorňující na řezné poranění. Zdroj: Getty images

Onemocnění nervů

Bolest nervů se odborně nazývá i neuralgie. V jejím případě jde přímo o onemocnění nervů, a to různých typů či druhů nervů. Známe několik různých neuralgií.

Neuralgie trigeminu: když bolí obličej, jazyk, zuby

Velmi častá je neuralgie trigeminu. Nervus trigeminus (trojklanný nerv) je hlavový nerv. Jinak označovaný i pátý nerv vycházející z mozku.

Tento nerv inervuje celý obličej, dutinu ústní, patro, zuby, dutinu nosu i orbity, část ucha a také dura mater, což je tvrdá mozková plena (obal).

Onemocnění tohoto nervu se projevuje bolestí obličejových nervů a také bolestmi v okolí oka či ucha. Jedná se o celou oblast jeho inervace.

Žena má bolesti trojklnanného nervu v oblasti obličeje, oka, spánku, tváře, ucha
Bolest v oblasti inervace trojklanného nervu. Zdroj: Getty images

Obvykle jsou bolesti přítomny na polovině obličeje. Jsou velmi krátké, ale velmi intenzivní, až trhavé.

Nejčastěji se vyskytuje po 40. roce života.

Bolest většinou provokuje podráždění spouštěcí zóny, takzvaného trigger pointu. Provokace potíží může být žvýkání, mluvení, stimulace teplotou, a to chlad i teplo, ale například i čištění zubů.

Nástup bolesti má sezónní charakter, a to hlavně na jaře a podzim.

I při bolestech zubů odpovídá za pociťovanou bolest. Dobře známá je situace, kdy při bolesti zubu bolí i oblast v trojúhelníku zub, obličej, oblast oka a ucha.

Ostatní příčiny bolesti

Mnohdy bolí nervy i v zubech. V tomto případě jde o zánět nervové dutiny zubu. Zánětlivá onemocnění nervů, různé infekce a podobně jsou velmi častou příčinou bolesti nervu. A právě tato bolest je symptomem, že něco není s nervem v pořádku.

Onemocnění, které souvisí se zánětem nervů, se jmenuje neuritida. Vzniká drážděním nervu. Příčinou nemoci může být zranění, dlouhodobý tlak na nerv, případně přítomnost toxických látek.

Zanícené mohou být například zrakové nervy, trojklanný nerv, sedací nerv nebo jiné nervy v organismu. Toto zánětlivé onemocnění se projevuje zejména intenzivní bolestí v daném místě.

Model nervů v oblasti sedací, sedací nerv, bolest sedacího nervu, tedy ischalgie
Ischialgie, tedy bolest sedacího nervu. Zdroj: Getty images

Například při bolesti sedacího nervu (jinak zvané také ischialgie) dochází k dráždění spinálních kořenů. Tehdy je přítomna bolest sedacího nervu. Podle závažnosti bolest vyzařuje do dolní končetiny a projevuje se jako bolest v zadní straně stehna, na bérci i jako bolest nervu v noze.

Kromě toho jsou známá i některá autoimunitní onemocnění. Ta způsobují, že v organismu dochází k napadání vlastního nervového systému. Jde nicméně o velmi vzácné choroby.

Onemocnění periferních nervů (neuropatie) se také projevují bolestí. Kořenové bolesti nervů se vyznačují ostrým charakterem a mohou být způsobeny i nepřiměřenou fyzickou aktivitou.

Známým příkladem je například výhřez nebo poškození meziobratlové ploténky. Bolest způsobuje útlak nervu touto ploténkou. Dochází k mechanickému poškození nebo tlaku nervu.

Příkladem je zvedání těžkého předmětu, ale i náhlý pohyb či nachlazení. Vznik této intenzivní bolesti v oblasti beder a kříže se nazývá také lumbago.

Při lumbagu není přítomno vyzařování bolesti jako v případě dráždění sedacích kořenů, tedy při ischialgii. Příčina lumbaga je ve svalech či šlachách, a ne v onemocnění nervu. Bolest ale může vystřelovat do dolní končetiny.

Kožní infekce na pravé horní končetině při herpes zoster, přítomna je i bolest nervů v dané oblasti
Zánět kůže při herpes zoster. Zdroj: Getty images

Některé jiné příčiny bolesti nervů:

 • neuropatie, například při cukrovce, onemocnění štítné žlázy, při nádorech, úrazech, po cévní mozkové příhodě, alkoholismus
 • při poškození měkkých struktur, například při bolesti z krční páteře ze svalového napětí či přetížení svalů
 • věk a degenerativní změny
 • poškození meziobratlové ploténky, herniace ploténky
 • spondylolistéza (vzniká při posunu obratlů)
 • spondylóza (degenerativní onemocnění)
 • osteoporóza
 • herpes zoster (pásový opar s přítomností kožních změn)
 • nádor
 • roztroušená skleróza, je při ní častá neuralgie trojklanného nervu
 • fantomové bolesti (bolesti, které vznikají po amputaci končetiny)

Bolesti nervů jsou tedy různého typu. Pro každý z nich platí, že určitě není dobré tento symptom nikdy podcenit.

Video o neuralgii

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.