Mastná pokožka: Trápí vás extrémně mastná pokožka? Proč je tomu tak?

Mastná pokožka: Trápí vás extrémně mastná pokožka? Proč je tomu tak?
Zdroj fotografie: Getty images

Mastnou pokožku má mnoho lidí, ženy, muži i děti. Mnoho případů má příčinu v negativním působení několika faktorů. Kondici pokožky ovlivňuje okolní prostředí, úroveň a způsob hygieny, ale také životospráva. V některých případech je příčinou mastné pleti nadváha či obezita, ale i hormonální změny.

Mastná pokožka nebo mastná pleť, například na obličeji, se vyskytuje poměrně často. Hlavně u mladých lidí během hormonálních změn v organismu.

V jiném případě je také příznakem pro obezitu a nadváhu.

Obecně je mastná pokožka typická rozšířenými póry. Vypadá na pohled mastně, má lesklý vzhled, a to zejména na obličeji, kde se nachází nejvíce mazových žláz.

Mnohdy je důsledkem nadbytečný kožní maz, který je produkován v mazových žlázách kůže. Těchto mazových žláz je nejvíce na čele, nose, bradě a tvářích.

Více se promašťuje pokožka mastného typu.

Nejvyšší počet mazových žláz na kůži obličeje, a to na čele, nose, bradě. Žena, obličej, neutrální výraz obličeje, hnědé vlasy, tmavý rolák
Nejvíce mazových žláz je na čele, nose a na bradě. Zdroj foto: Getty images

Místa s vyšším výskytem mazových žláz:

  • čelo
  • nos
  • brada
  • ramena
  • dekolt
  • záda

V souvislosti se zvýšenou tvorbou kožního mazu dochází i k většímu výskytu zánětlivých ložisek. To se projevuje větším výskytem akné a jiných druhů vyrážek, které vznikají ucpáváním pórů na pokožce.

S mastnou pokožkou souvisí i okolní prostředí

Velmi důležité je i okolní prostředí. To, kde se člověk pohybuje, má vliv na pleť. Suché prostředí způsobuje zvýšené vysušování pokožky těla. Příkladem je větrné, chladné suché a mrazivé počasí.

Ve zvýšené míře je mastná pleť v létě. Příčinou je suchý horký vzduch, ale i nadměrné slunění, opalování. To pokožku vysuší a ona se následně promastí ve větší míře.

Podobně je to během léta při využívání klimatizace na zchlazení. Klimatizace produkuje suchý a chladný vzduch. Ten kromě pokožky suší i dýchací cesty, což přispívá k množení některých mikroorganismů.

Přirozenou obrannou reakcí těla a pokožky je tvorba mazu na promaštění pokožky. To jí obnoví vysušený ochranný film. Příliš suché prostředí tak paradoxně ovlivňuje vyšší tvorbu mazu.

Přehnaná hygiena, nevhodné hygienické přípravky, kosmetika a promaštěná pleť

Přírodní mýdlo, sušené květiny, péče o pleť
Potřebný je pečlivý výběr mýdla. Na mastnou pleť jsou nejlepší přírodní přípravky. Zdroj foto: Getty images

Větší produkce mazu souvisí také s mytím. Přílišné a frekventované mytí má za následek vysušení pokožky. Ta se po vysušení promašťuje, aby si vytvořila ochrannou vrstvu.

Nevhodné je časté mytí mýdlem s vysokým pH. Sice je po umytí pokožka krátkodobě vysušená, ale následně kůže reaguje opět vyšší tvorbou mazu. I u hygienických potřeb je důležité, abychom používali správný druh prostředků na daný typ pokožky.

Různé kosmetické přípravky, krémy, masky, make-up a péče tak mají vliv na kondici pokožky a mastnou pleť. Platí to také v případě šamponu. Nevhodný šampon nebo celotělový sprchový gel způsobují mastnou pleť pokožky hlavy.

Následkem toho je zvýšená tvorba lupů a mastné vlasy. Přidružit se může i svědění pokožky hlavy. Nadměrné promaštění pokožky mužů a žen má tytéž příčiny, a to špatnou péči o pleť.

Vhodný druh hygienických potřeb či kosmetiky dokáže doporučit kosmetička nebo odborník v kožním lékařství.

Pro ženskou pokožku je nevhodné i nadměrné množství make-upu či pudru. Negativně působí i spánek s make-upem či nedostatečně vyčištěnou pletí.

Životospráva, strava a mastná pleť

Velmi důležité je udržovat správnou životosprávu a zdravou výživu. Zahrnuje to i dostatečný pitný režim, dostatek pohybu a vyvážený přísun energie ve formě stravy.

I nadměrná konzumace alkoholu, kouření a nesprávná životospráva a mají svůj podíl při nadbytečné produkci kožního mazu a následně vzniku mastné pokožky na těle.

Hormonální změny způsobují mastnou pleť

Velký vliv mají i hormony v těle. Takže mastná pleť je velmi běžná u těhotných žen. Podobně je to i u mladých lidí, kteří jsou v pubertálním období. Hormonální zrání působí na zvýšenou tvorbu mazu.

V tomto období hormonálních změn je i z důvodu mastné pleti zvýšený výskyt akné a vyrážek. Ty mají souvislost se zvýšenou tvorbou mazu, ucpáním kanálku a s bakteriální infekcí.

Ženská tvář, výřez, detail na pokožku brady, vyrážky, akné jako důsledek mastné pleti
Puberta, těhotenství, menopauza, zvýšené promaštění pleti, akné, vyrážky. Zdroj foto: Getty images

Nedostatek nebo naopak přílišná nadprodukce nebo zvýšená hladina hormonů v organismu stojí také za mastnou pokožkou. Například je to tak i při užívání hormonální antikoncepce.

Mastná pleť je častější při nadváze a obezitě

U lidí s obezitou se ve zvýšené míře vyskytuje mastná pokožka a také mastné vlasy. Souvisí to s hromaděním tukových zásob v organismu. K tomu dochází i pod vlivem hormonálních poruch, nadbytku a nevhodnosti stravy nebo také z nedostatku pohybu.

U lidí tak dochází ke zvýšené tvorbě tukových zásob v organismu. Nadbytek tělesného tuku se projeví i zvýšenou produkcí kožního mazu a jeho vylučováním přes kožní póry. Vzniká tak mastná pleť na obličeji, ale i celkově mastná pokožka.

Jaké jsou jiné příčiny mastné pleti?

Na zvýšenou produkci mazových žláz mohou mít vliv i některé léky, případně též psychické faktory, například stres. Dědičnost a genetické predispozice mohou také mít vliv na nadměrnou produkci mazu v mazových žlázách na pokožce.

Také při nedostatku vitamínů skupiny B, například B2 nebo B5, v organismu nastává promašťování pleti. I v tomto případě je řešením správná životospráva a vyvážený příjem potravin.

Video o mastné pokožce

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.