Tlak v oku a pocit tlaku jako příznak? Jaké může mít příčiny?

Tlak v oku a pocit tlaku jako příznak? Jaké může mít příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Způsobí ho onemocnění oka, ale také očního víčka. Může být příznakem zánětu, ale někdy je za tlakem nádorové nebo jiné závažné onemocnění. Oční vyšetření je nejlepší volbou při výskytu obtíží.

Tlak v oku nebo pocit tlaku v oku je tlak, který cítí člověk v oku, ale i za okem. Může být způsoben nemocí přímo v oku, případně onemocněními nervového spojení oka.

V některých případech může být za tlakem i nádorové onemocnění. Při problémech s cévami má člověk pocit, jako by bylo oko vytlačováno z oční jamky. V některých případech je možné pociťovat i opačný tlak, který postižený cítí přímo na oku.

Tlak může vyvolat také únava, průvan či jiné nezávažné potíže. Příčiny jsou variabilní, a to je důvodem, proč se při problémech doporučuje vyšetření. Oční lékař po diagnostikování navrhne léčbu, která zabrání komplikacím.

Dítě má zanícené oko, zarudlé a oteklé
Příznaky se přidružují podle vyvolávající příčiny, příkladem je zánět. Zdroj fotografie: Getty images

Podle příčiny se přidružují ostatní potíže. Kromě tlaku v oku se mohou vyskytnout i následující příznaky:

 • svědění, pálení, řezání
 • pocit písku v oku
 • zarudnutí oka a víčka
 • otok víčka
 • slzení
 • výtok
 • bolest hlavy
 • porucha zraku
 • tlak v uchu

Bolest při zeleném zákalu

Bolestí oka, ale také pocitem tlaku v oku se projevuje také zelený zákal, nazývaný také glaukom. Ve skutečnosti se nejedná o zákal. V konečném stadiu dojde k zakalení rohovky oka, ale na začátku dochází ke zvýšení nitroočního tlaku.

Nitrooční tlak stoupá na základě zablokování odtoku nitrooční tekutiny, která okem běžně cirkuluje. V důsledku zvýšení tohoto tlaku dochází k poškození optického nervu a s tím je spojeno i zhoršení samotného vidění. Léčba je laserová nebo chirurgická.

Ječné zrno jako příčina tlaku v oku

Onemocněním oka, konkrétně očního víčka, je i tzv. ječné zrno. V tomto případě je přítomen tlak v oku a zejména pocit tlaku na oko ze strany víčka. Dochází ne ke klasickému tlaku z vnitřní strany oka, ale z vnější.

Tento tlak na oku vzniká následkem vytvoření bolestivého zduření, zrna na očním víčku, které je plné hnisu. Tvoří se pro ucpání některé z povrchových žláz víčka. Je to typické zánětlivé onemocnění očního víčka.

Muž si drží bolestivé oči, má syndrom suchého oka pro dlouhodobou práci za počítačem
Dlouhodobá práce za počítačem je jednou z příčin syndromu suchého oka. Zdroj fotografie: Getty images

Syndrom suchého oka

Tlak v očích je častý při syndromu suchého oka. Toto onemocnění představuje poruchu omývání, zvlhčování očního povrchu. Tu způsobuje nedostatečná tvorba slz, které vytvářejí na povrchu oka slzný film.

Slzy se tvoří v menším množství nebo mají špatnou kvalitu. Pro zvlhčování a ochranu oka je důležité správné složení. Obsahují vodu, olej, hlen. Kromě tlaku se přidružují příznaky jako pálení, svědění, řezání očí, ale také únava očí, zhoršené vidění, citlivost na světlo a bolest hlavy.

Zánět nervu

Nejčastěji je příčinou tlaku v oku neuritida (zánět nervu). Konkrétně jde o zánět zrakového nervu. Může být buď bulbární, kdy lze nalézt změny při očním vyšetření očního pozadí, nebo retrobulbární, kdy naopak tyto změny oční lékař nenajde.

Neuritida jako taková vzniká drážděním nervu. Jde o poměrně běžnou nervovou poruchu, kterou provázejí i bolesti. V tomto případě bolesti v oku při pohybu. Případně se přidruží i problémy s viděním.

Zánět očního nervu nejčastěji postihuje optický nerv přímo v oku, který přenáší zrakové vjemy do mozkového centra. Někdy má člověk dočasnou a částečnou ztrátu vidění, případně zamlžené vidění nebo problémy s rozeznáváním barevnosti.

Nejčastěji optickou neuritidu způsobuje virová infekce. Někdy se může objevit i po otřesu mozku nebo při úrazech v oblasti míchy. Jsou však případy, kdy dochází i k otoku myelinové vrstvy nervu.

Doprovází migrénu

Vedle těchto obtíží se tlak v oku vyskytuje i při migréně. Migréna je záchvat bolestí hlavy, bolest je pulzující, má velkou intenzitu. Bolest hlavy může doprovázet bolest očí a ta může mít tlakový charakter.

Muž si drží hlavu, má migrénu
Tlak v očích často doprovází i bolest hlavy a migrénu. Zdroj fotografie: Getty images

Vyskytuje se i v dětství. Záchvaty se opakují ve variabilních časových úsecích. Od jednoho jednou za rok až po frekventované, vícekrát měsíčně. Dále se migréna projevuje také:

 • citlivostí na světlo a hluk
 • otokem očních víček
 • zarudnutím obličeje
 • podrážděností
 • únavou, vyčerpáním
 • zvracením
 • průjmem
 • bolestí břicha
 • nechutenstvím

I při roztroušené skleróze

Retrobulbární zánět nervu může být způsoben i v rámci roztroušené sklerózy, což je také nervové onemocnění. Roztroušená skleróza postihuje centrální nervový systém, zejména mozek a míchu. Nejčastěji vzniká u lidí ve věku od 20 do 40 let.

Dochází k rozpadu myelinové struktury na povrchu nervu, která izoluje a obaluje nervová vlákna a zároveň napomáhá přenosu nervového impulzu. Tlak v oku je přítomen při poškození této struktury.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.