Hrb: Jaké jsou nejčastější příčiny hrbu na zádech a krku?

Hrb: Jaké jsou nejčastější příčiny hrbu na zádech a krku?
Zdroj fotografie: Getty images

Degenerativní změny nejsou jedinou příčinou jeho vzniku. Také to není jen starší věk. Nesprávné držení těla a negativně působící pracovní prostředí také přispívají k jeho vzniku. Důvodem ke vzniku hrbu mohou být i jiná onemocnění.

Hrb se odborně nazývá gibbus. Vzniká v důsledku onemocnění kostí, případně při poruchách metabolismu. Ale jeho vznik podmiňují i poruchy ukládání tuku nebo vápníku.

V případě některých chorob může jít o prvotní symptom onemocnění. Mnohdy jsou přítomny i jiné příznaky. A to mnohem dříve, než se začne tvořit viditelný hrb.

Ten se tvoří především na páteři, a to na krční nebo i níže. Při některých onemocněních se hrb vytváří jen v dětském věku – je ho možné pozorovat i při skolióze. Avšak většinou vzniká v dospělosti.

Hrb a degenerativní změny

Degenerativní změny se tvoří roky během života, jak stárneme. Kosti a celkově pohybový aparát ztrácí pružnost, některé struktury vysychají (ztrácejí vodu).

Hlavním důvodem je stárnutí organismu. Ale část těchto změn je podmíněna i životním stylem. I proto je vznik hrbu nejvíce patrný ve vyšším věku.

Negativní vliv má sedavá práce, práce za počítačem, mikroskopem, omezený pohyb, špatné držení těla, vysoká hmotnost.

správné a nesprávné držení těla
Správné držení těla, zvedání předmětů, správný způsob sedu a také vhodná poloha vleže. Zdroj: Getty images

Morbus Scheuermann a Bechtěrev

Morbus Scheuermann je onemocnění, pro které je typické nadměrné ohnutí hrudní páteře. Jeho příčina není zcela objasněna. Dá se najít i pod názvy Scheuermannova choroba, kyphosis dorsalis juvenilis, adolescentní kyfóza, juvenilní kyfóza.

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění obratlů páteře. Její příčina také není zcela jasná. Rozvoj této choroby trvá roky a projeví se nadměrným prohnutím páteře.

Tato dvě onemocnění nevytvářejí obraz prohnutí páteře a mohou připomínat hrb. Ale nejedná se o gibbus v jeho pravém smyslu (nadměrná kyfóza hrudní páteře).

Hrb při rachitidě

Rachitický hrb je onemocnění nejčastější u dětí. Páteř je v důsledku nedostatku vitamínu D příliš měkká a ohne se. Onemocnění je známé také pod názvem křivice nebo rachitida.

Kromě vitamínu D je možné, že v těle není dostatek vápníku (kalcia, Ca). Jiný druh vzniká při nedostatku fosfátů, které se ve zvýšené míře ztrácejí ledvinami.

I při osteoporóze

Hrb se poměrně často vytváří i při osteoporóze. To je metabolické onemocnění kostí. Nastává při něm řídnutí kostní tkáně. V kostech dochází k úbytku vápníku. Projevuje se vyšší lámavostí kostí, a to i při běžném kontaktu.

kost s normální stavbou a se stavbou při osteoporóze
Kostní tkáň: nalevo je její normální hustota a vpravo je hustota tkáně při osteoporóze. Zdroj: Getty images

Nastávají bolesti páteře, zmenšení tělesné výšky, menší pohyblivost kostí a při kyfóze dochází k vytvoření hrbu. Kyfóza může být hrudní a křížová. Hrb se vytvoří při hrudní, kdy se páteř nakloní směrem dopředu.

Na zadní straně se tak v oblasti pod krkem vytvoří hrb. Mnohdy je vytvoření hrbu tohoto typu charakteristické zejména pro starší lidi a seniory.

Hormonální poruchy

Někdy může být osteoporóza způsobená i hormonální poruchou. Štítná žláza reguluje hormony potřebné k zabudovávání vápníku do kostí. Proto pokud například není některého hormonu v důsledku špatné funkčnosti štítné žlázy dostatek, nastává často špatný vývin kostí.

V některých případech může vzniknout hrb i nadměrným ukládáním tuku při poruše metabolismu. Tehdy se na krční páteři nadměrně ukládá tuk a vzniká z toho hrb.

Hrb jako součást adenomu hypofýzy

Kromě těchto onemocnění a vad páteře se hrb projevuje i jako součást onemocnění při adenomu hypofýzy. Dochází buď k nadměrné, nebo nedostatečné produkci některého hormonu. Tuto produkci řídí hypofýza.

Při zvýšení produkce kortizolu dochází ke zvětšení břicha, zvětšení obličeje a k zakulacení. A také k vytvoření hrbu v oblasti páteře. Nadbytek kortizolu může také způsobit i osteoporózu.

Cushingův syndrom a gibbus

Při Cushingově syndromu dochází například k ukládání tuku v okolí krční páteře, šíje a dochází i ke zvýšení hmotnosti. Tyto příznaky jsou pro onemocnění charakteristické.

TIP: Informace o nemoci Cushingův syndrom.

Ukládání tuku i přibírání je také způsobeno zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Toto ukládání tuku je známé také jako lipidodystrofie.

Kromě tohoto může být syndrom důsledek léčby kortikoidy. Tuk se ukládá i v okolí břicha, krku a také na tváři. Obecně je ale příznakem vážnějšího onemocnění. Takže je lepší při jeho zpozorování vyhledat odborné vyšetření.

Vrozené vady

Sice vzácnější, ale vyskytuje se i jako vrozená vada páteře. Jedním z těchto onemocnění je například achondroplazie. Jedná se o dědičnou formu disproporce postavy.

Charakterizuje ji abnormální růst kostí, malá postava, krátké horní a dolní končetiny, větší hlava v poměru k tělu, zaoblené čelo a menší nos a také gibbus.

Hrb a jiná onemocnění

Při tuberkulóze kostí dochází k vytvoření hrbu v důsledku napadání některých obratlů mykobakteriemi. Kde dochází k prohnutí páteře a vytvoření hrbu.

Jako důsledek vzniká také při léčbě virostatiky. Tak je tomu například při léčbě HIV. To je virus nedostatku lidské imunity, původce onemocnění AIDS.

Video o příčinách a léčbě nadměrného prohnutí páteře

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.